آموزش راه اندازی شبکه محلی

اگر در محيط کار یا منزل خود با بيش از یک کامپيوتر سروکار دارید احتمالا به فکر افتاده ايد که آنها را به یکديگر متصل کرده و یک شبکه کوچک کامپيوتري راه بيا ندازيد. در ادامه همراه باشید تا آموزش راه اندازي شبکه محلي را به شما اطلاع دهیم . با اتصال کامپیوتر ها به يکديگرميتوانید چایگرتان را بین همه آنها به اشتراک بگذاريد از طريق يکي از کامپيوتر ها که به اينترنت وصل است بقيه را نيز به اینترنت متصل کنيد از هر يک از کامپيوتر ها به فايل هاي خود از جمله عکس ها آهنگ ها و اسنادتان دسترسي پيدا کنيد به بازي هايي بپردازيد که نه چند بازيکن با چند کامپيوتر نياز دارند.

آموزش راه اندازي شبکه محلي

روشهاي اتصال شبکه محلي:

در آموزش راه اندازي شبکه محلي سيم کشي ديتا به صورت تو کار در حين ساخت ساختمان که امروز بسيار متداول است. (در اين روش همان گونه که براي برق ساختمان از قبل نقشه مي کشند و مثلا جاي کليد ها و پريز ها را مشخص مي کنند براي شبکه کامپيوتري هم نقشه کشي و سيم کشي مي کنند. قرار دادن سيم ها در اتاق و اتصال کامپيوتر هايي که در يک اتاق قرار دارند .
استفاده از فناوري و تکنولوژی بي سيم
استفاده از سيم کشي برق داخل ساختمان
استفاده از سيم کشي تلفن داخل ساختمان

براي راه اندازي آموزش راه اندازي شبکه محلي در منزل خود اين سه کار را بايد انجام دهيم:

1.انتخاب فناوري مناسب شبکه

2.خريد و نصب سخت افزار مناسب اين کار، که اصلي ترين آنها کارت شبکه براي هر يک از اين کامپيوتر ها و يک هاب – سوييچ است

3.تنظيم و آماده سازي سيستم ها به نحوي که بتوانند همديگر را ببينند و با يکديگر صحبت کنند

از اين سه مرحله، قدم سوم از همه مهم تر و حائز اهمیت تر است.

نام گذاري کامپيوتر ها به اشتراک گذاشتن پرینتر ها، فايل ها و اتصالات اينترنتي ،اساسي ترين کارهايي هستند که اين افراد براي شما انجام مي دهند .اما اگر با مشکلي مواجه بشويد يا تنظيمات کامپيوتر تان بهم بخورد ، بايد بتوانيد خودتان شبکه را تنظيم کنيد پس در آموزش راه اندازي شبکه محلي دقت لازم را داشته باشید.

کار هايي که بايد انجام دهيد تا يک شبکه را راه اندازی کنید:

نام گذاري کامپيوتر
دادن آدرس IP
به اشتراک گذاشتن فايل ها
به اشتراک گذاشتن چاپگر
انجام تنظيمات امنيتي
به اشتراک گذاشتن اتصال اينترنت

نام گذاري کامپيوتر:
بعد از نصب سخت افزار هاي مورد نياز براي راه اندازي شبکه ، نوبت نصب نرم افزار هاي آن مي رسد.در اولين قدم بايد براي تک تک کامپيوتر هاي موجود در شبکه خود اسمي منحصر به فرد و غير تکراري انتخاب کنيد . علاوه بر اسم کامپيوتر اسم گروه کاري هم مهم است.

آدرس IP)TCP/IP Protocol)

آدرس IP نشاني هر کامپيوتر در هر شبکه است . کامپيوتر از طريق اين نشاني است که يکديگر را در شبکه پيدا مي کنند .در هر شبکه آدرس IP هر کامپيوتر بايد منحصر به فرد و غير تکراري باشد .در باره IP و آدرس دهي از اين طريق ، زياد ميتوان صحبت کرد . فقط ذکر اين نکته را ضروري ميدانيم که آدرس IP در واقع يک شماره چهار قسمتي است . هر قسمت عددي از 0 تا 255 است که با علامت نقطه از قسمت بعدي جدا مي شود . براي دسترسي به بخش آي پي ها بايد روي کانکشن خود کليک راست کرده سپس وارد Properties بشويد. آنجا وارد TCP/IPProtocol بشويد. مثلا 192.168.0.1 يک آدرس IP است.


سیستم های هوشمند سازی ساختمان


در يک شبکه کوچک ، براي تمام کامپيوتر ها سه قسمت اول آدرس IP را يکسان مي گيريم و فقط قسمت چهارم را براي هر کامپيوتر عدد متفاوتي را در نظر مي گيريم . مثلا در کامپيوتر اول آدرس 192.168.0.1 و براي کامپيوتر دوم آدرس 192.168.0.2 را مي نويسيم و به همين ترتيب در بقيه کامپيوتر ها قسمت چهارم آدرس IP را عدد متفاوتي را مي دهيم. پس از اتمام اين مراحل رايانه هاي شما با هم شبکه مي شوند.


فرستادن پيام در شبکه هاي LAN
براي اين کار ابتدا وارد ( CMD ( Command Prompt مي شويم و در آن فرمان IPCONFIG را تايپ مي کنيم.
پس از چند لحظه در زير همين قسمت تمام آي پي هايي که در آن لحظه به کامپيوتر شما يا به شبکه Lan داخلي متصل هستند نوشته مي شود.
براي مثال:
192.168.0.1
192.168.0.2
و غيره…
روش کار:
براي شروع کار ابتدا يکي از آي پي ها را انتخاب مي کنيم و دستور زير را براي آن آي پي مي نويسيم:
NET SEND IP MESSAGE
که به ترتيب:
NET SEND: دستور اوليه مي باشد.
IP: اي پي شخص مورد نظر.
نتیجه گیری :
در این مقاله آموزش راه اندازي شبکه محلي داده شده است که با طی کردن مرحله به مرحله این آموزش ها میتوانید به بهترین نحو این کار را انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست