اصول بازسازی ساختمان

اصول بازسازی

ساختمان به معنی دادن فضا و نمای مدرن و جدید با صرف هزینه مناسب به منزل است.این بازسازی می تواند از اساس و زیر بنای ساختمان آغاز و تا طراحی دکوراسیون داخلی منزل پیش برود.
به طور کلی هر تغییری در ساختمان جهت استحکام،مقاومت،بهینه سازی فضا و ظاهر آن انجام شود وبا کمترین میزان تخریب همراه باشد، اصول بازسازی ساختمان یا نوسازی ساختمان نام دارد.

اهمیت اصول بازسازی ساختمان :

عمر سازه ها به طور میانگین 50 سال است ولی به علت ضعف اجرایی عموما قبل از گذشت 30 سال ساختمان ها به بازسازی احتیاج پیدا می کنند. ساختمان ها پس از طی طول عمر خود زیبایی و کارامدی خود را از دست می دهند.
واضح است که بازسازی ساختمان خیلی کمتر از ساختن یک ساختمان جدید هزینه میبرد. همین موضوع موجب اهمیت دوچندان بازسازی و نوسازی در ایران شده است.

مراحل  اصول بازسازی ساختمان :

-تخریب مهندسی:

مهم ترین و پرخطر ترین مرحله بازسازی،مرحله تخریب است.به همین دلیل باید با دقت بالا و کاملا اصولی و مهندسی انجام شود.
اولین نکته در انجام این مرحله ایمن سازی محل و ساکنین از نظر مالی و جانی می باشد. اخذ بیمه کاری است که در این راستا در تمام کارهای ساختمانی باید انجام شود.هزینه بیمه هر ساله بر اساس نرخ دیه انجام می شود اما در کل تهیه بیمه در کارهای بازسازی هزینه ناچیزی در مقابل هزینه کل دارد.
از مهمترین اقدامات ایمنی قبل از تخریب می توان به انتقال ساکنین به محلی امن،بررسی منزل همسایگان در طبقات دیگر،قطع کلیه انشعابات آب و برق و گاز،بررسی محل عبور تاسیسات و خارج کردن وسایل و تجهیزات قدیمی خانه اشاره کرد.

نخاله های حاصل از تخریب باید توسط پیمانکار از ساختمان خارج و از محل دور شود.سعی می شود آجرهای دیوار ها در حین تخریب سالم بیرون آورده شود تا بتوان از آن ها در دیوار سازی های جدید استفاده کرد.این اقدام هزینه های دیوارچینی را به شدت کاهش می دهد.
باید دقت شود در حین تخریب به فضاهای مشاع مانند راه پله آسیبی وارد نشود.همچنین باید سعی شود گچ کاری دیوارهای مجاور، سقف کاذب و فضاهایی که نیاز به تخریب ندارند،سالم باقی بمانند.
نکته مهم دیگر در امر تخریب این است که استفاده از آب برای کاهش گرد و غبار و روان کاری برای ساختمان هایی که عایق کاری مناسب ندارند مجاز نیست زیرا ممکن است باعث خرابی طبقات پایین شود.

-ساخت با توجه به اصول بازسازی ساختمان:

در بازسازی و نوسازی ساختمان خواسته و انتظار مشتری مهم ترین رکن انجام عملیات می باشد. در این مرحله باید به طور کامل از خواسته و نیازهای کارفرما اطلاع  پیدا کنیم. زیرا در آخر این کارفرما است که باید از فضا استفاده کند. در آن احساس راحتی کند و از نتیجه کار شما خشنود باشد.
-گچ کاری و سقف کاذب اصول بازسازی ساختمان  مراحل بازسازی ساختمان.
:در صورت نیاز به گچ کاری باید از بهترین متریال استفاده کرد چون پس از اتمام بازسازی، روسازی ساختمان بسیار مورد توجه قرار می گیرد.

سقف کاذب نیز خود انواع مختلفی دارد. و کارفرمایان می توانند بهترین و مناسب ترین آن را انتخاب کنند.
در زیراشاره مختصری به انواع سقف کاذب می کنیم تا انتخاب راحت تری داشته باشید.

انواع سقف کاذب

-سقف کاذب رابیتس:

این نوع سقف کاذب شباهت زیادی به سقف کاذب کناف دارد. ولی عموما در مرحله نازک کاری استفاده می شود،به این صورت که ابتدا میلگردهایی را به سقف جوش داده سپس گچ کاری با نهایت دقت روی آن انجام می شود.

-سقف کاذب کناف:

این نوع سقف کاذب به سهولت اجرا می شود و کثیف کاری ندارد.برای نصب ابتدا پروفیل های گالوانیزه توسط پیچ و مهره به سقف متصل شده. سپس پنل های گچی پیش ساخته با پیچ و پرچ به این پروفیل ها متصل می شوند.در آخر نیز با مقدار کمی گچ روی پیچ ها پوشانده می شود.

-سقف کاذب مشبک:

به ترتیب پروفیل های گالوانیزه و در بین آن ها پنل های گچی نصب می شوند. پنل ها قابلیت جابجایی،تعویض و دسترسی به فضای پشت را دارند و برای انتقال تاسسیسات و اتصالات استفاده می شود.

-سقف کاذب پی وی سی:

در این نوع سقف کاذب نیز ابتدا پروفیل های گالوانیزه اجرا می شوند. سپس تایل ونوار های پی وی سی روی آن نصب می شوند.در این نوع نیز از فضای  پشت سقف برای انتقال تاسسیسات و اتصالات استفاده می شود.از مزایای سقف کاذب پی وی سی میتوان به زیبایی و دوام بالا اشاره کرد.این نوع سقف کاذب خود به دو نوع تایل و نواری تقسیم می شود.

-سقف کاذب چوبی:

این نوع سقف کاذب در مناطق شمالی کشور و شهر های مرطوب بسیار محبوب است. ولی امروزه به دلیل هزینه بالای سقف کاذب چوبی از سقف کاذب پی وی سی استفاده می کنند.

-سقف کاذب آلومینیومی:

طریق نصب آن مانند سقف کاذب کناف و پی وی سی است. و در دو نوع تایل های آلومینیومی و نوار های آلومینیومی موجود است. سقف کاذب آلومینیومی به دلیل گران بودن کاربرد چندانی ندارد.

-سقف کاذب گریلیوم:

شکل ظاهری آن مانند شبکه یا گریل است.قیمت بسیار بالایی دارد ولی به دلیل زیبایی خاص و منحصر به فردش بسیاری را مجاب به خرید آن می کند.

-سقف کاذب آی گلس:

متریال و طرح آن کاملا ایرانی است و تنها در ایران استفاده می شود.از تایل های شفاف اکریلیک تهیه شده و نور را از خود عبور می دهد.

-سقف کاذب کشسان:

تولید شده از پارچه ای با جنس خاص که معمولا روی آن طرحی از یک منظره چاپ شده است.

-سقف کاذب ام دی اف:

این نوع سقف کاذب به دلیل سنگین بودن و گران بودن معمولا به صورت ترکیبی با انواع دیگر اجرا می شود.

-سقف کاذب آکوستیک:

در این نوع نیز ابتدا پروفیل های گالوانیزه و سپس پنل آکوستیک اجرا می شود و همپنین می توان از فضای پشت آن هم استفاده کرد.این نوع سقف کاذب برای مکان هایی که جذب صوت لازم است مانند سینما،سالن های کنفرانس،استودیو،تالار کنسرت و … مناسب است.

-سقف کاذب ترکیبی:

این نوع ترکیبی از دو یا چند سقف کاذب در کنار هم است.

-نورپردازی ساختمان:

مهم ترین نکته در این مرحله بررسی سیم کشی ساختمان است. زیرا در صورت بروز مشکل پس از اتمام بازسازی رفع آن مشکل می باشد.
نورپردازی بطور مستقیم به میزان نورگیری در روز محل، کاربرد مورد نظر آن اتاق،جهت قرارگیری اتاق ها،اندازه و فرم اتاق و رنگ اتاق وابسته است.

-کف سازی:

قبل از انجام تمام مراحل بالا باید نوع کف را مشخص کنید زیرا هر جنس کف مشخصات منحصر به فرد خود را دارد.
در زیر سه نمونه از مهم ترین انواع کف سازی ها را بطور مختصر توضیح دادیم تا انتخاب راحت تری داشته باشید.

کف پوش پارکت:

این کف پوش ها علاوه بر زیبایی و جذابیت از دوام بالایی برخوردار است.تنها مشکل کف پوش پارکت تاب برداشتن آن است.

کف پوش لمینیت:

یک لایه نازک از چوب روی آن را پوشانده است که موجب مقاومت بالای آن می شود.هنگام رفت و آمد تولید صدا می کنند.برای حل شدن این مورد از فوم سایلنت استفاده می کنند که البته قیمت بالاتری دارند.توجه کنید که فوم سیاه به علت این که بازیافتی است بوی بدی دارد.

کف پوش پی وی سی:

از مزیت های آن می توان به مقاومت در برابر آب،نصب راحت و قیمت مناسب اشاره کرد.کف سازی دقیق در این نوع کف پوش اهمیت بالایی دارد.

-رنگ آمیزی دیوار و سقف:

در ایران اکثرا رنگ سفید را برای نقاشی ساختمان ترجیح می دهند ولی در ساختمان های مدرن می توان از رنگ های متنوعی استفاده کرد.انتخاب رنگ اهمیت زیادی دارد زیرا بخشی از سازه هستند و ممکن است حتی سبک معماری را زیر سوال ببرند.
برای انتخاب رنگ باید به مواردی از قبیل  گروه رنگ،درجه رنگ،روانشناسی رنگ ها و محل موردنظر برای رنگ توجه داشت.

-اجرای پوشش دیوار:

این مرحله اختیاری و به انتخاب کارفرما است که میتواند از سنگ دکوراتیو ،کاغذ دیواری،شیشه تزئینی و ..استفاده کند و یا حتی اصلا استفاده نکند.مهم ترین مزیت پوشش دیوار عدم نیاز به اجرای زیرسازی است.با پوشش دیوار می توان موارد مثبت مد نظر خود مانند عایق حرارتی یا عایق صوتی را به ساختمان اضافه کرد.
-قرنیز:مهم ترین نکته در اجرای قرنیز ها توجه به هماهنگی آن ها با کف و دیوار ها است.قرنیزها علاوه بر زیبایی و ست شدن با کفپوش،فضای خالی بین کف پوش و دیوار را می پوشاند. موجب جلوگیری از جمع شدن مواد و فراهم آوردن فضای کافی برای انبساط و انقباض کف پوش ها می شود.
دکوراسیون داخلی:این مرحله از اهمیت خیلی بالایی برخوردار است. زیرا نتیجه کل اصول بازسازی ساختمان در این مرحله خود را نشان می دهد.به همین جهت در این مرحله علاوه بر استفاده از سلیقه شخصی خود،از استفاده اینترنت و راهنمایی افراد خبره غافل نشوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست