طراحی نما کلاسیک

با کمی قدم زدن در سطح شهر و خیابان ها به راحتی می توان دریافت که در شهر هیچ گونه اصول طراحی نما کلاسیک رعایت نشده و تا چه حد دچار بی نظمی و هرج و مرج شده است. عدم استفاده از اصول طراحی نما کلاسیک، مصالح مختلف، ساختمان های کوچک و بزرگ، برج های متنوع، ورودی ها و تورفتگی ها و بیرون زدگی های نامنظم، نورپردازی های زننده و خودخواهانه، همه و همه موجب اغتشاش و بی نظمی در محیط یا منظر شهری است.در راستای رسیدن به یک معماری با کیفیت، عوامل بسیاری نقش دارند و یک معمار به عنوان فردی متفکر و اندیشمند نسبت به شرایط و بستر طرح، می تواند با بازسازی ساختمان مسیر تحقق خلق فضاهای با کیفیت داخلی، بیرونی و شهری را فراهم آورد.

اهمیت طراحی نما کلاسیک

درواقع معمار می تواند نیازهای شهر و شهروندان را مرتفع نماید اما متاسفانه امروزه عاقبت معماری شهری با معیار قرار دادن سود جویی بیشتر، ساخت و ساز حداکثری، انهدام حیاط ها و عرصه ها، به خودنمایی بناهای قوطی شکل و برج های کوتاه و بلند و ساختمان های نامناسب فضای شهری رسیده است.
برای خلق یک معماری با کیفیت، عوامل بسیاری تاثیر گذارند. معمار عنصری کلیدی است، هر اثری که یک معمار خلق میکند، هم بر مالک اثر و هم بر نگرش سایر افراد جامعه تاثیر می گذارد.

در ساختمان ها طراحی نما از اهمیت بالایی برخوردار است. طراحی نمای کلاسیک به دلیل وجود ابزارها و جزئیات زیاد، مورد توجه کارفرمایان و سازندگان باشد.
نمای کلاسیک حسی از ابهت، تجمل و شکوه را تداعی می کند. این سبک از نما با ستونها و اجزای سنگی و ایجاد حس لاکچری ، طرفداران بسیاری پیدا کرده است.
آنچه که امروزه در سطح شهر نمای کلاسیک نامیده می شود، شباهت و کپی برداری از مصالح، جزئیات و تناسبات ساختمان های دوره کلاسیک یونان و روم باستان یا دوره ی نئوکلاسیک است. در این نما سنگ های تراورتن، مرمر، گرانیت به چشم می خورد. سیمان سفید هم به دلیل کمبود بودجه سازنده، مورد استفاده قرار می گیرد.

ظاهر ساختمان و تاثیر نما بر طرز فکر مردم

در نمای بسیاری ساختمان ها و در گوشه و کنار آن ها، مجسمه هایی به سبک رومی دیده می شود. در مجموع در طراحی نمای این ساختمان ها، قانون خاصی وجود ندارد و همه چیز به سلیقه و خواسته و بودجه سازنده بستگی دارد. هر چه ساختمان دارای جزئیات بیشتر و قطعات پیش ساخته بیشتری باشد، ساختمان سنگین تر و هزینه برتر خواهد بود.
همچنین با توجه به تمایل پیمانکاران و مردم برای داشتن و ساختن نمای کلاسیک و پرهزینه سنگی با جزئیات زیاد ، می توان دریافت که سبک زندگی مردم تغییر یافته و قشر متمول و مرفه جامعه گرایش زیادی به جلوه خود و متمایز کردن خود از سایر افراد جامعه پیدا کرده اند.

هرچه تزئینات و جزئیات نما، طراحی خارجی ساختمان پرزرق و برق تر باشد، نشانگر تمایل مردم به تجمل گرایی است به طوری که این روند در طراحی داخلی ساختمان هم اثر گذاشته و هم اکنون شاهد سقف های گنبدی و نقاشی های دوره نئوکلاسیک در طراحی داخلی ساختمان هم هستیم.

تاریخچه طراحی نما کلاسیک:

بعد از قرن 20 با سفر ناصر الدین شاه به فرنگ تصمیم گرفته شد که ایران از نماهای اروپایی الگو برداری کنند که  قدم اول این تغییرات هم با  ساختن خانه ها در حاشیه های خیابان ها  صورت گرفت . خانواده های ثروت مند ساختمان های خود را با نمای غربی و برخی از آنها کوشک خود را به  صورت چهار نما پشت دیوارهای بلند می ساختند.
نتیجه این عملکرد تغییرات در نمای ساختمان های ایرانی باعث شد خانه های درون گرا ایرانی کم کم به بیرون گرا تبدیل شوند با اینکه با فرهنگ درونگرایی ایرانیان تضاد زیادی داشت. در سال 40 و 50 خانه ها با  اینکه حریم خصوصی زندگی خود را با پرده های ضخیم و کرکره های پنهان میکردند ولی در آن سال با شفاف شدن نمای جنوبی خود به اوج خودش رسید.

ارتباط فرهنگ ها با نما ساختمان

با ارتباط بیشتر ایرانیان با اروپاییان با وارد شدن فرهنگ انها در نمای ساختمان خیلی تاثیر گذار بود که یکی از این نمونه دیکته شده از فرهنگ غرب نمای کلاسیک و امروزه به نام طراحی نمای رومی بوده است .
تاثیرات فرهنگی دو امپراطوری بزرگ ایران و رم، تلفیقی از معماری کلاسیک دو امپراطوری غرب و شرق را به وجود آورد که امروزه به آن طراحی کلاسیک نیز گفته می شود.
ورود طراحی کلاسیک به ایران پس از رواج معماری مدرن صورت گرفته است و تا قبل از آن معماری ساختمانهای ایران تحت تاثیر معماری بومی و اسلیمی بوده است. به طور مثال می توان به استفاده از بادگیر ها در در مناطق کویری و یا استفاده از نقوش اسلیمی در مساجد و اماکن مذهبی اشاره کرد.

در زمان پیدایش سبک طراحی کلاسیک، سنگ به عنوان تنها متریال کاربردی ساختمان استفاده می شده است.بنابراین افزایش تنوع سنگ های تزئینی و نمای ساختمان، دست معماران برای استفاده از متریال سنگ افزایش یافت.

در طراحی نمای کلاسیک ، سنگ عنصر اصلی طراحی نماست. رکن اصلی نمای کلاسیک ، جزئیات ساده و منظم آن است. از این رو نسبت به معماری اسلیمی و سنتی ایران از پیچیدگی کمتری برخوردار است. اما پیچیدگی و جزئیات زیاد نماهای کلاسیک امروزی در ایران به دلیل عدم به روز شدن و تکامل یافتن این سبک از طراحی معماری است.

ویژگی های طراحی نما کلاسیک

-هماهنگی و تناسب
-متقارن بودن ساختمان در فواصل ستون ها و تعداد پنجره ها
-وجود ستون‌های بلند در ورودی ساختمان
– ستون های سنگی تزیین شده
-داشتن سقف بلند
– پنجره های طولی و بلند که از کف تا سقف ادامه دارند و به بخش های کوچکتر تقسیم بندی   شده اند .
پنجره ها هم می توانند به صورت صاف و هم به صورت قوس دار باشند.

-خطوط و فضاهای منحنی شکل که حس آرامش، راحتی واصیل بودن را به انسان می دهد.
-استفاده از سر ستون ها،سُراهی ها، مجسمه های سنگی وکتیبه ها
-قوس های به صورت گرد شکل و عریض اجرا می شوند.
-از المانها و مجسمه ها در این نما استفاده می شود.
-ستون ها، به شیوه های نمای رومی، دوریک، قرنتی و یونیک، اجرا می شوند.
-دارای جزییات بیشتری نسبت به سایر نماها می باشد.
-به دلیل داشتن جزییات بیشتر شاسی کشی نما هزینه بیشتری را به کارفرما تحمیل میکند.

برای آگاهی بیشتر از عوامل موثر بر نمای ساختمان و ویژگی‌های آن با ما همراه باشید.

مصالح  نما کلاسیک

نمای کلاسیک عموما با متریال سنگ اجرا می شود. سنگ هایی مانند تراورتن، گرانیت و مرمر پر طرفدار ترین آنها هستند. همچنین از مصالح نوین GFRC بتن الیاف شیشه ای نیز استفاده می شود که برای ساخت نقاطی که پر تردد هستند مقرون به صرفه می باشد. در اجرای نمای کلاسیک می توان از سیمان سفید نیز استفاده کرد.  به دلیل هزینه ی کمتر سیمان نسبت به سنگ، در قشر متوسط طرفداران زیادی دارد. البته سیمان برای نمای ساختمان های ویلایی مناسب تر است.

هزینه  نما کلاسیک

نمای رومی نقش ها و طرح های فراوانی دارد. این طرح و نقش ها همه باید با استفاده از دستگاه سی ان سی ایجاد شود .هزینه ی سی ان سی کردن سنگ ها بسیار بالا می باشد. این هزینه ی زیاد مورد نیاز سی ان سی مقدار بودجه برای اجرای نمای رومی را بالا می برد.
بنا براین قیمت تمام شده نمای کلاسیک به دلیل جزئیات و پر کار بودن بالاست. بالا بودن قیمت سنگ و دستمزد بالای نیروی متخصص، این نما برای پیمانکاران هزینه بالایی خواهد داشت. در صورت استفاده از سیمان به جای سنگ هزینه به مراتب کاهش خواهد یافت ، اما اجرای کار نمای کلاسیک با سیمان نیاز به کارگر ماهر و آموزش دیده دارد و قطعا در نهایت کیفیت سنگ را نخواهد د اشت.
این نما شکوه و عظمت فوق العاده ای به بنا می بخشد و یادآور معماری روم و یونان است. قیمت نمای کلاسیک در مقایسه با سایر نماها کمی بالاتر است زیرا متریال اصلی برای اجرای این نما سنگ است و سنگ نیز دارای انواع و قیمت های متفاوتی می باشد.

ایمنی طراحی نما کلاسیک:

به دلیل سنگین بودن متریال سنگ و بزرگ بودن قطعات آن و نصب لایه های متعدد روی هم در نمای کلاسیک، هر لحظه امکان سقوط قطعات سنگ و در نتیجه بروز صدمان جانی و مالی وجود دارد. این خطر در مناطق زلزله خیز به اوج خود میرسد و سقوط قطعات، خسارات مالی و جانی جدی به همراه دارد.همچنین این نما به علت سنگین بودن ساختمان را در برابر نیروهای جانبی از جمله زلزله ضعیف عمل میکند .  بنابراین رعایت اصول مهندسی در هنگام ساخت و استفاده از نیروی ماهر از ضروریات طراحی نما کلاسیک است.

مزایای طراحی نما کلاسیک:

-استحکام بالا
-القای حس بومی بودن
-لوکس و مجلل
-زیبا کردن شهر

معایب نمای کلاسیک:

-استفاده بالا از از مصالح
-سنگین کردن مصالح
-امکان سقوط مصالح و تلفات جانی و مالی در صورت عدم رعایت ایمنی
-نامناسب برای مناطق زلزله خیز
-هزینه زیاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست