قیرگونی و آسفالت

بشکه های 220 لیتری نفت که برای پر کردن قیر قبل از اجرای قیرگونی و آسفالت استفاده می شوند، به صورت استاندارد 190 کیلو گرم وزن دارند.وزن این بشکه ها 15 کیلو گرم است و 175 کیلو گرم قیر به صورت خالص در خود جای میدهد. هر بشکه قیر هنگامی که ذوب میشود حدود 10 تا 15 سانتی متر به حجم آن اضافه می شود. هنگام سردشدن به حالت جامد و حالت اولیه خود باز میگردد. همان طور که از قبل میدانیم قیرها دارای انواع مختلفی هستند که مهمترین آنها 60/70 (قیر شل)85/25(قیر مخلوط)و ( قیرسفت)90/15 است. در قیر مخلوط و سفت بیشترین حجم نشست هنگام سفت شدن دارند که تقریبا 15 سانتی متر است.

ایزوگام قیرگونی وآسفالت در تهران

تاثیرات زیرکار بر متراژ قیرگونی و آسفالت

نکته بسیار مهم و حائز اهمیتی که نشان میدهد هر بشکه قیر چند متر مربع را پوشش میدهد سطوحی و موارد مهمی است که به صورت خلاصه آن را مورد بررسی قرار میدهیم.

سطوح سیمانی و بتنی :
در این سطوح همچنین با توجه به نوع اجرا ائم از زبری و نرمی ماسه ای که در ترکیب ملات سیمان استفاده می شود بر اینکه یک بشکه چند متر مربع است تاثیر گذار است.هر چه سطح صاف تر باشد یک از بشکه قیر متراژ بیشتری حدود 100 متر مربع را پوشش میدهد.در سطوح خیلی زبر کمتر از 50 متر را پوشش میدهد.

سطوح آسفالتی :
این سطوح بستگی به نوع و کیفیت آسفالت آن هر چه سطح صافتری داشته باشد متراژ بیشتری قیر اندود میگردد.( سطوح صاف آسفالتی حدود 110 متر و سطوح ناصاف و زبر کمتر از 60 متر)

سطوح صاف و صیقلی :
این سطوح دقیقا مانند موزائیک ها ، سرامیک ها ، عایق ایزوگام بین 120 تا 160 متر پوشش داده می شود.


ایزوگام و قیرگونی پشتبام


بررسی انواع قیر

از عوامل دیگری در اینکه یک بشکه قیر مخصوص چند متر مربع است انوع قیر اجرایی می باشد. برای همچین اجراهایی معمولا از قیر مخلوط استفاده می شود بدلیل زود سرد شدن قیر مخلوط نسبت به نوع شل کشش کمتری نسبت به شل دارد.

طریقه مذاب کردن قیرها

از عوامل مهم دیگر و موثر بر یک بشکه قیر برای چند متر مربع چگونگی و دمای استاندارد برای عملیات ذوب کردن قیر است.اگر دمای یا حرارت مناسب ( 170 درجه سانتی گراد) به قیر جامد برای ذوب شدن داده نشود شاید یک بشکه در سطوح صاف 40 متر مربع هم پوشش ندهد.

ابزار و مهارت لازم در اجرای قیرگونی و آسفالت

عوامل دیگری که در پر کردن متراژ با یک بشکه قیر بسیار موثر است ابزار و تجهیزات کار است. دهانه ماله قیر کشی که از لاستیک است باید از نرمی متناسب و مقاوم در برابر دمای قیر مذاب باشد. اجرا کننده باید مهارت و تبهر بسیار بالایی در کشیدن قیر داشته باشد موقع ریختن قیر از سطل با سرعتی بالا و بدون مکث با ماله قیری اجرا شود.

ضخامت اجرای کار در قیرگونی و آسفالت

زیر کار جهت اجرای قیر کشی باید بسیار تمیز و عاری از گرد و خاک باشد.

در موقع اجرای یک لایه قیر کشی ضخامتی کمتر 1.5 میلیمتر در سطوح سیمانی و آسفالتی باید ایجاد شود.

هنگام اجرای یک لایه قیر کشی ضخامتی کمتر 1.5 میلیمتر در سطوح سیمانی و آسفالتی ایجاد می شود.

میتوان قیر کشی را دو دست پیاپی اجرا نمود و ضخامت قیر کشی را افزایش داد.

در این صورت یک بشکه قیر متراژی کمتر از موارد فوق خواهد داشت.

ایزوگام قیرگونی وآسفالت در تهران

مصالح مصرفی در اجرای قیرگونی

برای اجرای یک قیرگونی با کیفیت ، نیاز به مصالحی مانند قیر خالص پالایشگاهی و چتایی از نوع 2 بنگلادشی است.

قیرخالص پالایشگاهی استفاده شده در قیرگونی در دو نوع 60/70 و 85/25 (قیر شل و قیر مخلوط) می باشد.

قیر مخلوط نیز می تواند از ترکیب دو نوع 60/70 و 90/15 بدست آید.

قیر 90/15 قیر سفت یا کارتنی در بسته های کوچک تر کارتنی 9 تا 14 کیلویی می باشد.

دلیل استفاده از گونی (چتایی) نوع 2 برای قیرگونی

به دلیل بسته بودن خانه ها یا بافتها، در چتایی درجه یک با وجود قیمت بالاتر و نداشتن قیرخور مناسب از این نوع گونی به ندرت استفاده می شود.

نحوه مطمئن شدن از کیفیت مطلوب قیروگونی
در قیرگونی مهمترین عاملی که باعث افزایش طول عمر عایق می گردد، کیفیت و نوع قیر است.

قیرهای بی کیفیت یا قیر دمیده به علاوه بر ارزان بودن دارای کیفیتی بسیار پایین و نامتناسب می باشند قیر های دمیده دارای بخار،بو و در دمای بالا هنگام ذوب ،خیلی سریع آتش می گیرند. قیر خالص پالایشگاهی در دمای نرمال هنگام ذوب شدن همانند عسل اما سیاه و چسبندگی بسیار بالایی دارد.گونی مصرفی درجه دو عرض 1.17 سانتی متری یا به اصطلاح پر عرض و بسیار محکم و نبر می باشد اندازه نخ ها در تارو پودها به قطر 13 و نوع نخ، جوت می باشد.

روش اجرا آسفالت

آماده کردن سطح خیابان قبل از حمل و پخش آسفالت، مسیر عملیات باید با توجه به میزان تولید و برنامه و جدول زمانبندی کار از هر جهت آماده و مهیا شود. اگر آسفالت روی قشرهای شنی، زیراساس و اساس شکسته اجرا شود، باید قبلاً هرگونه پستی و بلندی و ناهمواریها به نحو مطلوب مرمت شده، اندود نفوذی قیری (پریم‌کت) به شرح مندرج در این بخش و بر اساس نقشه‌های اجرایی انجام شده باشد. چنانچه عملیات آسفالتی روی پوششهای آسفالتی یا بتنی اجرا می‌شود، باید ابتدا بر اساس پیش‌بینیهای مندرج در مشخصات فنی خصوصی نسبت به تعمیر، اصلاح و مرمت آسفالتهای موجدار یا فتیله‌دار و یا سطوح بتنی معیوب اقدام شود.


ایزوگام و قیرگونی با بهترین قیمت


در این حالت باید بستر کار از هرگونه مواد خارجی، گردوغبار و گل و لای پاک شود، این کار با جاروهای مکانیکی یا هوای فشرده صورت می‌گیرد و سپس به شرح مندرجات این بخش قیرپاشی یا اندود سطحی (تک‌کت) انجام می‌شود. برای دستیابی به عرض آسفالت طبق مشخصات، باید محور خیابان و کناره طرفین آسفالت به دقت، خط‌کشی و علامت‌گذاری شود، فاصله علامتها در خطوط مستقیم، 40 متر و در قوسها 5 تا 10 متر می‌باشد.

اندود نفوذی

پخش یک لایه قیر محلول با ویسکوزیته کم در سطح بستر شنی خیابان نظیر زیراساس و اساس را اندود نفوذی یا پریم‌کت گویند. این اندود برای آماده نمودن سطوح زیرسازی به منظور پخش آسفالت روی آن صورت خواهد گرفت. قیر پخش شده در داخل خلل و فرج مصالح سنگی، نفوذ کرده و علاوه بر یکپارچه کردن و تحکیم مصالح، سبب تسهیل چسبندگی قشر آسفالت به مصالح زیرین خواهد شد.

در این مورد بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست