بازسازی به سبک دکوراسیون ایرانی و اسلامی 

ایرانیان همواره از گذشته تا کنون با وجود تمامی نوآوری ها و تغییرات در دکوراسیون همچنان به فضاهای ایرانی اسلامی علاقه و ذوقی وصف ناپذیر دارند و در آن مکان ها احساس راحتی و آرامش دوچندان دارند. محوریت اصلی سبک دکوراسیون ایرانی اسلامی را می توان سادگی، صمیمیت و پایبند بودن به اصول معنوی بیان کرد.
در این سبک به هیچ وجه اشرافیت و مجلل بودن دیده نمی شود و تمرکز اصلی آن در سادگی محیط داخلی است. البته شایان ذکر است که در این سبک سادگی های بیش از حد سبک هایی مانند مینیمال نیز دیده نمی شود. در این سبک براحتی تعادل در تمامی بخش های خانه قابل مشاهده می باشد.
این سبک می‌تواند علاوه بر منزل، در محیط‌هایی مانند رستوران‌ها و سایر محل‌های سنتی نیز کاربرد داشته باشد.

ویژگی های سبک دکوراسیون ایرانی و اسلامی

-ظروف سفالی در چیدمان ایرانی اسلامی

یکی از بهترین ظرف هایی که در گذشته برای نگه داری آب از آن استفاده می شده، کوزه های سفالی بوده است. خاصیت بسیار جالبی که این کوزه های سفالی دارد، خنک کردن آب بدون نیاز به هیچ عنصر دیگری مانند یخچال و … می باشد.
در این سبک به جای استفاده از ظروف لوکس و مجلل از همین ظرف های سفالی استفاده می کنند. درواقع یکی از معدود سبک هایی که می توان ظروف سفالی را در آن مشاهده کرد، همین دکوراسیون ایرانی اسلامی است. از این ظروف برای دکور، ظرف آجیل و تنقلات و یا حتی در سرویس غذاخوری می توان استفاده کرد.

-پشتی در دکوراسیون خانه‌های ایرانی

پشتی هم یکی از عناصر مهم این سبک می باشد. در چیدمان ایرانی اسلامی پشتی‌های قدیمی هنوز جایگاه خود را از دست نداده اند. شما می توانید در نقطه مرکزی اتاق نشیمن از پشتی‌های راحتی به جای مبل بهره ببرید. سپس با پارچه‌های سنتی که در منزل دارید کوسن‌های رنگی ساخته و یک مکان عالی برای استراحت و دورهمی‌های صمیمی درست کنید.
اگر به مبلمان وابسه هستید و نمی توانید از آن ها دل بکنید از هر دو کنار هم استفاده کنید و فضایی تلفیقی را ایجاد نمایید. اگر دوست دار سنک های سنتی و اصیل هستید توجه داشته باشید که پشتی عضوی جدا ناشدنی آن می باشد.

-سماور در دکوراسیون منزل

از گذشته تا کنون ایرانیان اهمیت بسیار زیادی به چایی می دهند، اما طعم اصیل چایی را می توان با سماورهای سنتی تجربه کرد. یکی از عناصر بسیار زیبا و مهم در دکوراسیون ایرانی اسلامی سماور می باشد.
شما می توانید در بخشی از خانه برروی میزی کوچک و یا در گوشه‌ای از فضای نشیمن از سماور و قوری با استکان‌های کمر باریک سنتی استفاده کنید.
با گذاشتن سماور در کنار پشتی‌ها در اتاق نشیمن می توان فضای صمیمی اتاق نشیمن را بیش از پیش کرد. البته اگر بخواهید تنها دکوراسیون آشپزخانه سنتی باشد همان بهتر که آن را در آشپزخانه قرار دهید.

-گلیم و تابلو فرش

در گذشته گلیم  به فرش هایی می گفتند که معمولا از پشم حیوانات در آن استفاده می شده و دست بافت بوده است. گلیم یکی از عناصر پرکاربرد در سبک دکوراسیون ایرانی اسلامی می باشد. این فرش های زیبا را می توان در انواع طرح های اسلیمی و ایرانی مشاهده کرد.
از طرح های پر استفاده در آن می توان به طرح های هرسین، بختیاری، قفقازی و … اشاره کرد. در دکوراسیون ایرانی اسلامی می توان به جای قاب عکس‌های مدرن از گلیم‌ها بهره برد.

-تاقچه ها به همراه آینه و شمعدان

تاقچه ها در تمامی خانه های ایرانی و قدیمی وجود دارند. تاقچه ها به محل هایی برای نگه داری برخی اشیاء مانند چراغ های نفتی، جانماز و … گفته می شود. در گذشته تاقچه هایی را بلندتر قد انسان می ساخته اند که نام آن رف بوده و برای گذاشتن وسایلی دور از دسترس کودکان، از آن استفاده می شده است.

ارسی چیست؟ چه تاثیری در دکوراسیون دارد؟

ارسی یعنی پنجره های مشبکی که در آن از رنگ های مختلفی مانند آبی، قرمز و زرد بسیار استفاده می شود. ارسی تداعی کننده رنگین کمان است و در معماری ایرانی، بخصوص معماری های ایرانی اسلامی رایج می باشد. این عنصر به قدری مهم است که هنری را به نام هنر ارسی سازی بوجود آورده است. نور خورشید با عبور از ارسی ها با رنگ های زیبایی به داخل منزل تابیده می شود و زیبایی و آرامش خاصی را به ارمغان می آورد.
در مورد انواع درب و پنجره برای ساختمان اطلاعات بیشتری کسب کنید.

-رنگ در دکوراسیون خانه‌های ایرانی 

در گذشته در معماری های قدیمی در فصل های سرد، از رنگ های گرم، و در فصل های سرد از رنگ های گرم استفاده می شده است. رنگ ها در سبک دکوراسیون ایرانی الهام بخش طبیعت می باشند. از رنگ های پراستفاده در این سبک می توان به قرمز، آبی، زرد، طلایی، کرمی، سفید، زرشکی و … اشاره کرد.
برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بهترین رنگ در نقاشی ساختمان اینجا کلیک کنید.

-تاثیر نور در دکوراسیون 

نور طبیعی خورشید در سبک ایرانی اسلامی اهمیت بسیار بالایی دارد و برای بهره بردن از آن همیشه از پنجره های شیشه ای بزرگ به همراه پرده های نازک با رنگ روشن استفاده می شود.

-فانوس در دکوراسیون ایرانی 

در دکوراسیون ایرانی اسلامی چیدن وسایل قدیمی نظیر فانوس، پیه سوز و گلسوز بسیار جلوه دارد. از این وسایل به منظور دکور کردن در کنار تخت و پشتی های مبلی استفاده می کنند. می‌توانید گوشه و کنار آن را حتی با گل‌های خشک تزئین کرد، که این امر به بی بدیل بودن آن نیز بسیار کمک خواهد کرد.

-ظروف چینی 

ظروف چینی گل قرمزی برای چیدمان ایرانی اسلامی بسیار مناسب هستند. چنانچه تعداد بشقاب‌های شما به تعداد انگشتان دست است به شما پیشنهاد می‌کنیم از آن ها برای دیوار کوب کردن به صورت قاب عکس بهره ببرید. ولی اگر تعداد این ظروف زیاد است می توانید از آن ها برای چیدمان میزهای دکوری و یا کمدهای شیشه‌ای چوبی استفاده کنید.

-فرش و پارچه لاکی 

فرش لاکی در دکوراسیون ایرانی اسلامی جایگاه ویژه ای دارد. گذاشتن یک فرش لاکی در مرکز پشتی ها و تخت بسیار مطلوب می باشد.

آینه و شمعدان 

چیدن آینه و شمعدان روی طاقچه‌های قدیمی نمایی کاملا سنتی به شما می دهد. حتی اگر طاقچه ندارید با یک میز منبت کاری شده قدیمی به راحتی می‌توانید تلفیقی از چوب و بلور را به تصویر بکشید.

-قاب چوبی مشبک رنگی 

قاب‌های چوبی در چیدمان و دکوراسیون ایرانی اسلامی بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند. آینه‌ کاری های اتاق خواب، جا کلیدی در ورودی و قاب کردن عکس‌های خانوادگی با این طرح ها فضایی زیبا و سنتی را پدید می آورد.

-بافت‌های عشایری در دکوراسیون ایرانی 

نخ‌ها و صنایع دستی عشایری نیز یکی از عناصر کاربردی برای تزئین منزل با دکوراسیون ایرانی اسلامی می باشد. بالای تخت، در ورودی آشپزخانه و در ورودی راهرو از فضاهای مناسب برای این امر می باشد. این نخ‌ها در کنار کم هزینه بودن بسیار به زیبایی طراحی داخلی کمک می‌کند.

گلدان گلی در دکوراسیون

بهتر است در چیدمان ایرانی اسلامی گلدان‌ها را با گل‌های طبیعی پر کنید. ابتدای راهرو، روی راه پله‌ها، کنار تخت، روی اپن آشپزخانه و یا جلوی میز کار از جمله فضاهایی مناسب برای گذاشتن گلدان ها می باشد. کوزه‌های گلی نیز گزینه مناسبی برای این کار به شمار می‌روند.

-تخت در دکوراسیون نشیمن

گذاشتن تخت در کنار باغچه یا حوض در خانه های حیاط دار بسیار پیشنهاد می شود. با گذاشتن چند پشتی دست دوز و یک گلیم فرش لاکی روی تخت می‌توانید سنت و مدرنیته را در فضا تلفیق کنید. در بعضی از خانه ها با توجه به متراژ نیز می توان از تخت به جای مبل استفاده کرد.

-بالشت و کوسن

استفاده از کوسن‌های بالشتی در چیدمان فضا توصیه می شود. می‌توانید از پارچه‌های مخملی قرمز و سفید برای دیزاین این بالشت‌های استفاده کنید و از آن‌ها به جای کوسن نهایت استفاده را ببرید. همچنین اگر علاقمند به خوابیدن روی زمین به سبک سنتی هستید نیز این بالشت‌ها گزینه خوبی برای بهتر شدن حال شما خواهند بود.
آیا میدانید دکوراسیون اتاق خواب چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟ اینجا کلیک کنید.

-ترمه در سبک چیدمان ایرانی اسلامی

استفاده از ترمه‌های ساده و سرمه دوزی شده به منظور رومیزی در سبک ایرانی اسلامی بسیار مرسوم می باشد. همچنین از ترمه‌ها برای برای پوشش دادن پشتی‌ها نیز می‌توانید استفاده کنید. حتی می‌توانید بر روی اپن آشپزخانه یا روی کتابخانه نیز از این پارچه ها استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست