بازسازی خانه های کلنگی چیست؟

به مجموعه عملیات های عمرانی و ساختمانی که با کمترین تخریب همراه باشد و یک ساختمان را قابل سکونت، امن تر و زیباتر می کند بازسازی خانه های کلنگی می گویند.این امر به این دلیل است که سیستم های لوله کشی در ساختمان، نمای ساختمان، کفپوش ها و …. پس از گذشت مدتی مستهلک می شوند و به بازسازی نیازدارند.
عمر مفید ساختمان ها در کشورهای پیشرفته حدود 100سال است ولی در ایران اگر ساختمان به طور اصولی ساخته شود این رقم به 30 سال کاهش پیدا می کند که همین مسئله موجب بازسازی ساختمان می شود. مسلما در بازسازی ساختمان منابع و انرژی کمتر و هزینه کمتری نسبت به ساخت مجدد ساختمان تلف می شود.
به زبان ساده تر بازسازی یعنی تغییر دادن و عوض کردن هر چیزی در ساختمان که به تعمیر احتیاج دارد.مثل تعمیرات تاسیسات و تجهیزات،تغییر در نمای خارجی،اجرای دکوراسیون داخلی و…
شایان ذکر است که بازسازی تنها در مواردی که بافت ساختمان فرسوده نباشد امکان پذیر است در غیر اینصورت باید سازه تخریب و مجددا از نو ساخته شود.

از مزایای مهم بازسازی می توان به موارد زیر اشاره کرد.

1: افزایش ایمنی و جلوگیری از آسیب ساختمان
2: ایجاد تنوع در رنگ ها و زیبا سازی منزل
3:صرف هزینه کم در مقایسه با ساخت مجدد و نقل مکان
بازسازی در کشور ما به چهار نوع بازسازی حفاظتی ساختمان(حفظ پایداری بنا)،بازسازی سبکی ساختمان یا آناستیلوز که( مخصوص بناهای تاریخی)،بازسازی با روش پاکسازی سبکی(بخش های فرسوده از بنا خارج می شوند) و بازسازی تکمیلی(اقدام نهایی بازسازی) ساختمان می باشد.

خانه کلنگی

ملکی را که به دلیل فرسودگی بنا، فرسودگی در تاسیسات ساختمانی و سن بیشتر از ۳۰ سال  قابل سکونت نباشد، خانه کلنگی می گویند. افزایش سن بنا موجب کاهش کیفیت بنا و زندگی در آن می شود که این موضوع بر قیمت بنا نیز اثر می‌گذارد.
در واقع در خانه‌های کلنگی عمر مفید ساختمان تمام شده و فقط ارزش زمین در آن‌ها در نظر گرفته می‌شود.البته عمر مفید یک ساختمان به نوع ساخت، متریال و مصالح، شرایط محیطی و نوع نگهداری و… نیز بستگی دارد که در ایران با توجه به کیفیت اجرایی، معمولا بین 25 تا 30 سال می باشد.
البته خانه کلنگی ممکن است قدیمی هم نباشد ولی بعلت کیفیت کم اجرایی وضعیت مناسبی نداشته باشد و برای قابل سکونت شدن باید هزینه بالایی صرف بازسازی خانه های کلنگی شود. در مقابل ساختمان هایی نیز وجود دارند که با عمر بالای 30 سال قابل سکونت هستند .

مزیت املاک کلنگی

امروزه خانه‌های کلنگی با هدف سرمایه‌گذاری خرید و فروش می‌شوند. البته برخی از مالکان خانه های کلنگی پس از ساخت کامل آپارتمان،به جای پول، تعدادی واحد به عنوان سهم شراکت از سازنده می گیرند.همچنین با وجود اینکه خانه‌های کلنگی از امکانات املاک نوساز محروم هستند، اما خریداران این خانه‌ها از امتیاز “قدرالسهم” هنگام ساخت‌‌وساز بهره‌مند می‌شوند و در آینده نزدیک می‌توانند به بیشترین سود در مقایسه با مالکان واحدهای نوساز دست یابند.

مشکلات املاک کلنگی

-فرسودگی سازه و تأسیسات داخلی
-رعایت نشدن مسائل ایمنی در ساخت‌‌وساز
-امکانات سرمایشی و گرمایشی قدیمی و ناکافی
-عدم وجود پارکینگ
-امکان وجود حشرات موذی
-عایق نبودن پنجره‌ها و درب‌ها
-عقب‌نشینی خانه، در صورت نیاز

نکات مهم قبل از معامله ملک کلنگی

1.موقعیت ملک:

از نظر اجتماعی، بافت، کاربری و میزان رشد منطقه

2.متراژ ملک:

ابعاد یک ملک کلنگی در ساخت‌وساز آن مهم است، با بالا رفتن متراژ هزینه بازسازی خانه های کلنگی نیز طبعا افزایش می یابد. علاوه بر این، ابعاد زمین تعیین کننده تعداد طبقاتی است که می‌توانید در ساختن ملک جدید، از آن برخوردار شوید.

3.شمالی یا جنوبی بودن ملک:

برای ایجاد واحد‌های نوساز در یک ملک شمالی که نورگیری کمتری دارد، سازنده موظف است ۶٪ مساحت موجود زمین را به عنوان نورگیر در نظر بگیرد، اما اگر ملک جنوبی باشد، دیگر نیازی به صرف چنین فضایی نمی باشد.

4.سن بنا:

کسی که قصد بازسازی ملک را دارد، سن خانه و میزان فرسودگی آن بسیار مهم است. زیرا با بیشتر شدن سن ملک، فرسودگی و هزینه بازسازی آن بیشتر می شود.

5.قیمت ملک:

عوامل مختلفی از جمله گذرهای مجاور ملک و راه‌های دسترسی، چند بَر بودن ملک، عرض ‌گذر ورودی اصلی ملک، میزان عقب‌نشینی، کاربری ملک و امکان تغییر آن، مناسب بودن جانمایی، موقعیت ملک نسبت به معابر، جهات چهارگانه، ابعاد و اندازه ملک و…. در تعیین قیمت یک ملک کلنگی تاثیر دارند.

امتیازات محل ملک:

عوامل موثر در این بحث نزدیک بودن به وسایل نقلیه عموم،  نزدیک بودن به امکانات و خدمات رفاهی، دسترسی آسان به شریان‌های اصلی، نزدیک بودن به بوستان یا فضای سبز، دسترسی آسان به امکانات درمانی و پزشکی و نبود ترافیک و شلوغی در معابر اطراف می باشد.

بازسازی خانه های کلنگی

استفاده از قسمت‌های مختلف خانه به طرز مختلف باعث بزرگ‌تر و زیباتر شدن فضای شما می‌شود. بازسازی خانه های کلنگی با توجه به قدمت بالا و خطرات جانی و مالی برای ساکنین و در حقیقت ریشه ای بودن پروسه بازسازی خانه های کلنگی بسیار سخت و مهم می باشد، از این جهت شاید کار هر کسی نباشد و به حضور یک مهندس یا طراح دکوراسیون در این زمینه نیاز پیدا کنید.
در ابتدای امر لازم است مشخص کنید که شما یک خانه قدیمی و سنتی می خواهید یا یک منزل کاملا مدرن. این انتخاب روی تمام تصمیم های شما مثل رنگ بندی ، برداشتن یا باقی گذاشتن طاقچه ها ، انتخاب متریال مورد استفاده در محیط و… موثر می باشد .البته شایان ذکر است که سبک جدید و و پر طرفداری در طراحی دکوراسیون وجود دارد که به آن سبک تلفیقی میگویند، که ترکیبی از سبک های مختلف می باشد.

معمولا خانه های قدیمی پر از طاقچه و بیرون آمدگی و تو رفتگی و… می باشد ، حفظ یک طاقچه که محل آن را دوست دارید یا چیزی شبیه آن و جمعابرجسته کردن عناصر به بازسازی خانه های کلنگی کمک می کند .
اگر در خانه کلنگی جزئیاتی وجود دارد که شما نمی پسندید و از بین بردن آنها نیز برای شما هزینه بردار یا غیر ممکن است بهترین روش کمک گرفتن از رنگ ها وبخصوص رنگ های روشن است ..
در خانه های قدیمی ممکن است در پذیرایی تعداد زیادی پنجره با ابعاد کوچک وجود داشته باشد و شما آن را نپسندید، بهترین کار اتصال همه این پنجره ها به هم و تشکیل یک پنجره بزرگ یا استفاده از یک پرده بزرگ سرتاسری می باشد.
در مورد اصول بازسازی بیشتر بدانید.

. شروع به بازسازی:

بعد از توافق با پیمانکار عملیات آغاز می شود. در این بخش ابتدا باید اقداماتی نظیر نصب تجهیزات ایمنی مناسب در عابر پیاده در صورت بازسازی نما، قطع آب و برق و گاز و … انجام گیرد. بعد از انجام این امور مراحل زیر را پیش  میبرند.
-تخریب و کندن کاشی‌ها و سرامیک‌های کف
-خراب کردن دیوارهای غیر باربر در صورتی که در بازسازی به تغییر کاربری نیاز است.
تخریب دیوارهای باربر در صورت نیاز که با توجه به حساس بودن عملیات باید از افراد کاملاً متخصص کمک گرفته شود.
-سیمان کاری کف و دیوارهای بخش‌های مختلف خانه کلنگی
-عایق کاری سرویس‌های بهداشتی
-اجرای لوله کشی و برق کشی
-گچ کاری و تکمیل نقاشی دیوارها
-نصب در و پنجره‌ها
-بازسازی سقف مانند اجرای انواع سقف‌ کاذب
– کف سازی
– اجرای نمای جدید ساختمان
-نقاشی و رنگ آمیزی دیوارها
-اجرای کابینت‌های جدید
-نصب تجهیزات الکتریکی مانند دوربین مدار بسته
-اجرای انواع پارکت یا کاغذ دیواری
-جا زدن درهای داخلی ساختمان
-نصب شیرآلات، سینک و روشویی
-پاک‌سازی و تمیزکاری نهایی

بازرسی نهایی:

بعد از اتمام عملیات‌هایی ذکر شده، کارفرما باید بر اساس جزئیاتی که در مورد آن‌ها با پیمانکار به توافق رسیده، تمامی بخش‌های بازسازی شده را به دقت بررسی کند و هر گونه کمبود و عیب را مشخص و به پیمانکار اطلاع دهد.

مجوز بازسازی خانه های کلنگی

در بازسازی خانه های کلنگی عملیات هایی که به تغییر کاربری می‌انجامد به مجوز نیاز خواهد داشت. برای بهتر آشنا شدن با این موارد در زیر چندین مورد از آن ها را برای شما ذکر میکنیم.
-تغییر کاربری بخش‌های مختلف داخلی مانند جا به جایی آشپزخانه و سرویس‌های بهداشتی
-جا به جایی و خراب کردن دیوارهای باربر
-تغییر مکان و کاربری راه‌پله‌ها
-تغییر کاربری و مکان پارکینگ‌ها
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست