بازسازی ساختمان های قدیمی

داشتن علاقه به خانه‌هایی با طرح قدیمی و ویلایی که امروزه در شهرهای بزرگ روز به روز جای خودشان را به آپارتمان‌ می‌دهند و باعث می‌شود بسیاری به فکر بازسازی ساختمان های قدیمی باشند. این خانه‌های قدیمی که چندین دهه عمر خواهند داشت برای زندگی راحت و بدون دردسر چندان مناسب نخواهند بود. اگر واقعاً قصد زندگی در آن را دارید پس بهترین کار اقدام به بازسازی آن‌ است.
خانه های قدیمی در مراحل گوناگونی می‌توانند به تعمیر نیاز داشته باشند که در این خصوص دو اصطلاح مطرح خواهد شد بازسازی و نوسازی. نوسازی شامل کارهای سطحی مانند رنگ آمیزی می‌شود ولی بازسازی شامل عملیات‌های عمیق‌تر مانند تعمیر و تعویض تاسیسات و لوله کشی و تعمیر دیوارها می‌شود.

بازسازی ساختمان های قدیمی

انواع بازسازی ساختمان های قدیمی

برای بازسازی خانه های کلنگی و قدیمی روش‌های مختلفی پیش رو دارید. خانه های قدیمی هر یک از سبک خاصی پیروی می‌کنند و از طرفی هم آسیب دیده‌اند. در کلی در بازسازی خانه های قدیمی به دو روش سبکی و حفاظتی رایج است .

بازسازی سبکی

گاهی ممکن است که کاربر با کمترین تغییرات سبک و معماری خانه‌ ی خود را مدنظر داشته باشد و تصمیم بگیرد که بازسازی را در سبک خاصی از معماری به پیش ببرد. البته این موضوع به معنای تعمیر و تعویض نکردن برخی از قسمت‌های خانه نیست. بلکه به معنای رعایت سبک کلی و اصول کلی در اجرای عملیات مختلف معماری است. به عبارتی شما بخش‌ها و اجزای خانه را با قطعاتی کاملاً مشابه و جدید تعویض می‌کنید.

بازسازی حفاظتی

بازسازی ساختمان های قدیمی در درجات مختلفی تحت انجام میپذیرند. همین موضوع می‌تواند نیاز به اجرای عملیات‌های بازسازی عمیق‌تری داشته باشد. به عبارتی در این روش بنا از لحاظ ساختاری تضعیف شده است و اصل کار تقویت ساختار با تعمیر و بازسازی قسمت های اصلی آن از جمله دیوار‌ها و ستون‌ها خواهد بود. در بازسازی حفاظتی خانه های قدیمی به دلیل حساس بودن موضوع باید بررسی‌های دقیق در خصوص شرایط و چگونگی اجرای بازسازی صورت گیرد.


بازسازی ساختمان های قدیمی


مراحل بازسازی ساختمان قدیمی

بازسازی ساختمان های قدیمی و حتی کلنگی دارای اصول بوده و دنباله مراحل خاصی صورت می‌گیرد. از همان اول که تصمیم به بازسازی می‌گیرید تا پایان کار باید طبق اصول و قوانین پیش رفت تا بتوان به نتیجه مورد نظر دست یافت.

مرحله اول بازدید از خانه قدیمی

اولین مرحله از بازسازی ساختمان های قدیمی فرایند بررسی شرایط و وضعیت ساختمان است. در بازدید باید انتظارات و منابع مالی خود را مد نظر قرار دهید و بر همین اساس بخش‌هایی از ساختمان که نیاز به بازسازی دارند و همچنین خواسته‌های خود را دقیقاً مشخص کنید تا در آینده به مشکل و ضرر و زیان منجر نشود .

مرحله دوم پیدا کردن پیمانکار

شما میتوانید کار بازسازی را شخصا انجام دهید ولی سپردن به فرد متخصص و مجرب بهتر بوده است . از این رو بازسازی خانه های قدیمی و کلنگی فرآیندی است که به دانش فنی این رشته نیاز دارد و هر عملیاتی که روی خانه صورت خواهد گرفت نیاز به افرادی متخصص دارد. از این رو بهترین کار پیدا کردن یک پیمانکار مطمئن است. پیمانکار با بررسی بنا و درخواست‌های شما و در نظر گرفتن بودجه، طرح اولیه را به شما ارائه خواهد داد.

بازسازی ساختمان های قدیمی

مرحله سوم شروع به بازسازی

بعد از توافق با طرفین بر اساس برنامه زمانی عملیات شروع خواهد شد. این قسمت خود شامل مراحل و اقدامات گوناگون است که تا درجه زیادی به میزان بازسازی بستگی دارد .

مرحله چهارم بازرسی نهایی

در این مرحله از بازسازی ساختمان های قدیمی و تعمیر ساختمان های قدیمی بعد از اتمام عملیات‌هایی که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم ، کارفرما باید بر طبق جزئیاتی که در مورد آن‌ها با پیمانکار به توافق رسیده، تمامی بخش‌های بازسازی شده را به دقت بررسی کند و هر گونه کمبود و نقص و عیبی را مشخص کرده و به پیمانکار اطلاع دهد.

انواع روش‌های کار با پیمانکار برای بازسازی

برای پرداخت هزینه‌ها و کار با نیروی بازسازی، دو راه روز مزد و یا قرارداد را پیش رو دارید. نوع روزمزدی بیشتر در مورد طرح‌های کوچک‌ مانند بازسازی سرویس‌های بهداشتی و یا بخش‌های موچکاز خانه کاربرد دارد و برای طرح‌ها در مقیاس بزرگ مانند تمامی خانه های قدیمی باید به روش قراردادی یا کنترات اقدام کرد.


بازسازی خانه های کلنگی چیست؟


هزینه بازسازی خانه های قدیمی

در خصوص هزینه انواع عملیات‌هایی که به آن‌ها اشاره کردیم در نظر گرفتن قیمت ثابت بسیار دشوار و چالش برانگیز است .زیرا در بازسازی خانه های قدیمی سلیقه نقش بسیار مهمی دارد. سلیقه در انتخاب کاشی و سرامیک، کابینت، شیرآلات، نوع سقف کاذب، استفاده از پارکت یا کاغذ دیواری بسیار موثر است. قیمت‌ها و هزینه‌هایی که در سایت‌ها مشاهده خواهید کرد با توجه به وضعیت بازار کاملاً موقتی و گذراست و کلی هستند. به همین دلیل و بر همین اساس توصیه می‌شود که اگر برآورد دقیق خیلی برای شما مهم است و اگر قبل از مراجعه به پیمانکار هزینه تقریبی عملیات بازسازی را بدانید و هزینه هر یک از عملیات‌ها را به صورت جداگانه محاسبه کنید.

نتیجه گیری

بازسازی ساختمان های قدیمی به انواع و سبک‌های مختلفی می‌تواند صورت انجام پذیرد. برخی از عملیات‌ها سطحی بوده اند و نیاز به قرار داد ندارند و هزینه کمتری نیز خواهند داشت. اما برخی از عملیات ها که باعث تغیر کاربری می‌شوند نیاز به هزینه دوجندان و طی کردن مراحل بیشتری خواهند داشت. بازسازی خانه طبق اصول و مراحل خاصی پیش می‌رود. قبل از شروع انتظارات و برآورد خود را تعیین کنید و با پیمانکار در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست