انواع کابینت :

کابینت‌ها از جنس چوب، فلز و ام دی اف هستند. نوسازی و بازسازی کابینت قدیمی چوبی و فلزی به دلیل ماندگاری آن‌ها منطقی می باشد . ولی نوسازی کابینت‌های قدیمی ام دی اف که خرابی زیادی داشته باشند، امکان ندارد.

روش های بازسازی کابینت :

آشپزخانه قلب خانه است و افراد اوقات زیادی را در این مکان سپری می کنند  . پس ایجاد فضای دلپذیر در آشپزخانه برای افزایش روحیه امری واجب می‌باشد.
کابینت‌های آشپزخانه بیشترین حجم آشپزخانه را اشغال می کنند .  به این جهت کهنه بودن و یا قدیمی بودن آنان منظره نامطلوبی را در فضای آشپزخانه پدید می‌آورد.
با گذر زمان، رنگ کابینت‌ها و طرح آن‌ها، خسته‌کننده و تکراری می‌شود، همچنین تجربه جدید از یک محصول نیز حس خوبی برای فرد رقم می‌زند .
پس بازسازی کابینت ها، سبب ایجاد حس مثبت می شود. همچنین حتی اگر فضای آشپزخانه شما تمیز و مرتب باشد اما و کابینت کهنه در آشپزخانه باشد .تمیزی آشپزخانه به چشم نیامده و همیشه این فضا کهنه جلوه می کند.
روش‌های زیادی براینوسازی کابینت‌های آشپزخانه وجود دارد . مانند رنگ آمیزی کابینت‌ها، برچسب زدن، تغییر درب‌ها و تبدیل قفسه به کابینت از روش‌های کم هزینه هستند . و تعویض کابینت ها یک روش گران‌قیمت محسوب می‌شود.
از این رو باید با دیدی بازتر به سمت بازسازی کابینت بروید. باید به فکر راهکارهای مقرون‌به‌صرفه برای بازسازی کابینت قدیمی بود.

رنگ آمیزی و بازسازی کابینت :

رنگ آمیزی به منظور نوسازی کابینت‌های قدیمی که چوبی و یا فلزی هستند، روشی بسیار مناسب است ولی برای کابینت های ام دی اف کاربردی ندارند.
رنگ آمیزی بدون سمباده زدن، ظاهری زشت و ناصاف به رنگ جدید می دهد، لذا سمباده زنی و پاک کردن رنگ قدیمی ضروری است. برای پاک کردن رنگ کابینت‌های قدیمی چوبی و فلزی می‌توانید از سند بلاست هم استفاده کنید و سپس آن را سمباده بهره بکشید.
دنیای بدون رنگ شاید جذاب به نظر برسد ولی بعد از مدتی، انرژی فرد را به پایین‌تر از سطح ممکن می‌رساند، بنابراین باید از این رنگ‌های متنوع در فضای خانه بهره برد. همچنین استفاده از رنگ‌های ترکیبی برای ایجاد یک فضای شاد و خاص سبب خلق فضایی بی‌نظیر می‌شود. معمولا برای تغییر دکوراسیون ایده های کوچک و بزرگی به ذهن می آید. اما برای بازسازی کابینت بهتر است از راهکارهای مقرون به صرفه بهره برد. انتخاب رنگ کاملا بسته به سلیقه شما و سایر عناصر و ملزومات موجود در آشپزخانه دارد.حتی شما می توانید اگر اهل رنگ‌های شاد هستید یا از کنار هم بودن همه رنگ‌ها لذت می‌برید و درعین‌حال نمی‌توانید برای رنگ کابینت ها تصمیم ؛ هر در کابینت را به یکرنگ دربیاورید.

مراحل رنگ آمیزی و بازسازی کابینت:

– با استفاده از پیچ‌گوشتی، لولا‌ها را باز کنید و کابینت‌ها را از روی دیوار پایین بیاورید.
– یک اسفنج را در 2 لیتر آب داغ با 2 قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی فرو کنید و کابینت ها را بکشید تا کاملا تمیز شود و در آخر کابینت را با آب بشویید.
-با استفاده از یک قلمو تمام کابینت را تینر بزنید و پس از اندکی که تینر اثر کرد با یک کاردک رنگ کهنه را پاک کرده و کابینت را با آب بشویید.
-از بالا تا پایین تمام کابینت را آستر بزنید.سپس رنگ ار اجرا کنید.
-لولاهای قدیمی را باز کرده و با پیچ گوشتی لولاهای جدید را نصب کنید.
-کابینت ها را نصب کنید.

پتینه کاری :

پتینه کاری، هنر قدیمی کردن اشیا برای ایجاد منظره ای زیبا از محصولات و بالا نشان دادن ارزش آن کالا می باشد. بازسازی کابینت و قدیمی جلوه دادن کابینت‌ها در فضایی هنری ، حس جالب و عجیبی را خلق می‌کند.
شما برای بازسازی کابینت‌ها هم می توانید آن ها را رنگ کنید سپس تکنیک‌های پتینه را اجرا کنید، و هم می‌توانید فقط آن‌ها را پتینه کنید. البته بهتر است رنگ زمینه را هم عوض کنید تا تغییری عمده ایجاد شود. هرچند در کمتر خانه‌ای از این طرح استفاده شده، زیرا هنوز بین مردم رایج نشده است.

تخته‌سیاه روی درب کابینت :

رنگ کردن یکی از درهای کابینت بارنگ مشکی، می‌تواند کاربردهای فراوانی داشته باشد؛ مثلاً می‌توان روی آن لیست خریدهای روزمره یا جملات انگیزشی مثبت یادداشت کنید. البته اگر نمی‌خواهید این تخته سیاه خیلی در معرض دید باشد، می‌توانید داخل یکی از درها را سیاه کنید.

بازسازی درب کابینت :

اگر تنها درب کابینت‌ها آسیب دیده‌اند و بدنه ی سالمی دارند می‌توانید تنها درب‌ها را تعمیر کنید.
چنانچه آسیب در وسط درب کابینت است. می توان تنها بخش وسط را جدا کرد و به جای آن از حصیر، طلق، شیشه و تخته طرح دار استفاده کنید، سپس با رنگ آمیزی آن درب کابینت تازه‌ای داشته باشید.
اگر بخشی از درب کابینت آسیب دیده است می‌توانید با طرح انداختن با رنگ با استفاده از شابلون یا هنر نقاشی روی درب به پوشاندن آسیب اقدام کنید.اما اگر درب کابینت آسیب زیادی دیده است و قادربه ترمیم آن نیستید. می‌توانید از پرده برای پوشاندن آن استفاده کنید. به این جهت تلاش کنید از پارچه‌هایی که با رنگ کابینت همخوانی دارند برای دوخت پرده بهره ببرید.
همچنین می‌توان درب‌ کابینت ها را برداشت و کابینت ها را به قفسه تبدیل کرد.

این امر فقط برای کابینت‌های بالایی مناسب هستند. البته برای کابینت‌های اطراف گاز توصیه نمی شود زیرا نداشتن درب کابینت‌های اطراف گاز باعث روغنی شدن ظروف درون آن‌ها می‌شود. با این کار شما به‌جای کابینت، دوطبقه یا شلف دارید که می‌توانید ظرف­هایتان را در آن‌ به نمایش بگذارید.
برچسب با طرح‌های چوب، سنگ و … نیز از گزینه‌های بازسازی کابینت‌ است. از برچسب مرغوب استفاده کنید تا از پارگی در حین چسباندن پیشگیری شود. البته برچسب را می‌توان تنها به بخش وسط یا کناره‌های درب کابینت اختصاص داد.
نصب موزایک های کوچک روی درب کابینت نیز هم ساده است . هم تغییر قابل توجهی ایجاد می کند. همچنین می توانید کابینت ها را با شابلون های لوازم چوبی که استنسیل نام دارند ، به طورکلی تغییر دهید.

زدن برچسب‌های متنوع بر روی درب کابینت :

برچسب‌های مخصوص کابینت برای پوشاندن فرسودگی ها در انواع طرح ها با قیمت مناسب در بازار موجود می باشد . و شما می توانید با توجه به سلیقه و سبک آشپزخانه خود آن ها را انتخاب کنید. با انتخاب یکی از بهترین طرح‌ها، فضای آشپزخانه شما بسیار جذاب‌تر از قبل خواهد شد.
استفاده از روکش هایگلاس یا پی وی سی یا ممبران و سایر انواع روکش‌های موجود در بازار نیز بسیار رایج شده است.

این روکش‌ها ماندگاری بالایی دارند. با مراقبت خوب از این روکش ها می توانید مدت زیادی را از آن ها استفاده کنید. استفاده از روکش طرح چوب نیز، یک راهکار محبوب و مقرون‌به‌صرفه برای بازسازی کابینت است.همچنین استکیرهای آماده در طرح‌های گل و یا طرح‌های مدرن و کلاسیک در بازار موجود است. که حتما یکی از این مدل‌ها را برای بازسازی کابینت ام دی اف یا بازسازی کابینت فلزی خود انتخاب می‌کنید. استکیرها با توجه به تنوعی که دارند، براحتی با ست آشپزخانه و دکوراسیون هماهنگ می شوند.

بازسازی بدنه کابینت :

بازسازی بدنه کابینت هزینه بر تر می باشد.اگر کابینت چوبی است می‌‌توانید می توانید چوب تهیه کرده و آن قسمت ا تعویض کنید. چنانچه کابینت فلزی است می‌توانید تکه‌ای فلزی به قسمت آسیب دیده به وسیله پیچ یا جوش وصل کنید. برای کابینت ام دی اف بهتر است به تعویض قطعه بپردازید. ترمیم بدنه کابینت به دلیل تحمل وزن زیاد در آن باید به دقت صورت گیرد و در صورت لزوم باید بدنه تعویض شود.
اگر تنها بدنه کابینت‌های قدیمی نیاز به رنگ‌کاری دارند و آسیب زیادی ندیده‌اند. با استفاده از سمباده یا دستگاه سند بلاست اقدام به رنگ بری کنید و سطح کار را صاف کرده سپس اقدام به رنگ آمیزی کنید.

تابلوهای دنباله دار روی دیوار :

درهای کابینتی که کنار هم هستند را با طرح‌های پازلی مرتبط به هم می پوشانند . تا از دور مانند یک تابلو یک‌تکه به نظر برسند. روش دیگر برای این ایده این است که کابینت را یکرنگ ساده بزنید و بعد استیکرهای طرح دار دیواری را به‌اندازه هر در کابینت برش بزنید و به ترتیب استیکرها را روی درهای کنار هم بچسبانید. یا می‌توانید طرح یا نوشته دلخواهتان را بارنگ روی درها بکشید.

بازسازی صفحه روی کابینت :

مدتی است که صفحه روی کابینت‌ها را از جنس ام دی اف می‌سازند. اغلب محل‌هایی مثل سینک ظرفشویی، صفحه روی کابینت دچار آسیب و پوسیدگی ناشی از رطوبت می‌شود.
البته این مشکل برای سینک‌های توکار بسیار کمتر به وجود می آید و شما می توانید با هزینه بیشتر در ابتدای کار خود را از بازسازی مکرر راحت کنید.
برای پوسیدگی های کم می‌توانید قسمت آسیب دیده را با کاتر جدا کرده و با چسب آکواریم، بتونه و عایق نانو صفحه روی کابینت را عایق کنید.
استفاده از کاشی‌های تزیینی و یا کاشی شکسته برای تزیین صفحه روی کابینت‌ها نیز در عین زیبایی موجب عایق شدن آن می شود.

تعویض کابینت :

در آخر نیز گاهی آسیب و پوسیدگی کابینت به ویژه کابینت‌های ام دی اف به قدری می باشد . که ترمیم و بازسازی کابینت کاری بیهوده می‌باشد. در این مرحله تعویض کابینت یک راهکار قطعی و ناگریز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست