بهترین رنگ برای نقاشی ساختمان :

انتخاب بهترین رنگ برای نقاشی ساختمان این امکان را به شما می دهد که به راحتی و با قیمت‌های نسبتا ارزان، فضای خانه را تغییر داده و حس و حال تازه ای به آن ببخشید.رنگ‌ها جز مصالحی از ساختمان هستند که جلوه خاصی به فضای ساختمان و دکوراسیون داخلی می‌بخشند و تاثیر مستقیمی بر روی بازساز منزل دارند.
بهترین رنگ برای نقاشی ساختمان
همچنین استفاده از رنگ‌های مختلف در محیط خانه می‌تواند احساسات فرد را برانگیخته کند و یک محیط گرم و صمیمی برای اعضای خانواده ایجاد کند. علاوه بر این انتخاب درست بهترین رنگ برای نقاشی ساختمان موجب تمیز شدن خانه و حفظ سلامت اعضای خانواده نیز می شود. رنگ‌های ساختمانی  با دامنه تنوع بالا وجود دارند که هر یک از رنگ‌ها، ویژگی‌ها و کارایی خاص خود را دارند. در ادامه این مقاله تمام انواع رنگ را برای شما به تفصیل توضیح خواهیم داد تا بتوانید انتخاب مناسبی داشته باشید.

انواع بهترین رنگ برای نقاشی ساختمان 

رنگ روغنی:

رنگ روغنی از قدیمی‌ترین یکی از بهترین رنگ برای نقاشی ساختمان می باشد که در سه نوع براق، مات و نیمه‌براق موجود است. رنگ روغنی براق بیشتر برای در و پنجره‌ها استفاده می‌شود و به عنوان عایق و ضد زنگ عمل می‌کند. رنگ‌های روغنی کاربرد بسیار زیادی در رنگ‌آمیزی دیوارهای داخلی ساختمان دارند. رنگ‌های روغنی به سه دسته رنگ روغنی براق، رنگ روغنی نیمه مات و رنگ روغنی مات تقسیم می‌شود که هرکدام کاربرد خاص خودش را دارد.

مزایای رنگ روغنی به عنوان بهترین رنگ برای نقاشی ساختمان:

-با دوام و قابل شست‌وشو
– پوشش‌دهی مناسبی
-نوع براق آن نور را منعکس می‌کند و باعث روشن‌تر شدن فضا می‌گردد.

معایب رنگ روغن به عنوان بهترین رنگ برای نقاشی ساختمان:

-بیشتر دیده شدن پستی و بلندی ها و ایرادات دیوار، در رنگ روغنی براق
-زمان بر و همراه با بوی شدید
-رنگ روغنی مات قابلیت شستشوی کمی دارد و جای دستمال روی آن می ماند.
-رنگ روغنی مات قابلیت پوشش‌دهی کمتر و بوی بیشتری دارد.

انواع رنگ روغنی ساختمان

-رنگ روغنی براق: براق بودن سطح رنگ روغنی براق موجب می شود نورهای محیطی به خوبی بر روی دیوار منعکس شوند و فضا بسیار روشن تر جلوه کند. معمولا از رنگ روغنی براق برای فضاهایی مانند پذیرایی که نیاز به روشنی بسیار دارد استفاده می‌شود. همچنین رنگ روغنی براق کاملا قابل شست و شو است.رنگ روغنی براق پوشش بسیار خوبی دارد و برای تمام دیوارها و حتی وسایل آهنی مانند نرده و یا قاب پنجره نیز می‌توان از آن استفاده کرد. علاوه بر این ماندگاری بسیار بالایی نیز دارد.
بهترین رنگ برای نقاشی ساختمان
 
-رنگ روغنی نیمه مات ومات: تفاوت بارز رنگ روغنی مات با رنگ روغنی نیمه مات در «انعکاس نور» است. رنگ روغنی نیمه مات نسبت به رنگ مات بیشتر نور را منعکس می‌کند و این در حالی است که رنگ روغنی مات به هیچ نوری را انعکاس نمی دهد. در عوض رنگ مات به هیچ عنوان ایرادات و پستی بلندی های دیوار را نمایان نمی‌کند ولی هر چه رنگ براق‌تر باشد بیشتر ایرادات را نشان می‌دهد. تنها ایرادی که می‌توان بر روی رنگ روغنی مات گذاشت، عدم قابلیت شست و شو آن و باقی ماندن اثر لکه بر روی آن است.

اجرای رنگ روغنی

از آنجا که از رنگ روغنی برای پوشش دیوارهای داخلی استفاده می‌شود، تیم نقاشی ساختمان ابتدا فضا را کاملا تمیز می‌کنند و سپس رنگ روغنی بسیار با کیفیت را بر روی دیوار اجرا می‌کنند.

اجرای رنگ روی رنگ روغنی

در ابتدا به عنوان زیرسازی باید دیوارها را کاملا تمیز کنید و مطمئن شوید هیچ گونه فرو رفتگی و یا شکافی بر روی دیوار وجود ندارد و در صورتیکه هر نقصی بر روی دیوار وجود داشت باید با بتونه پلاستیکی آن را کاملا صاف کرد.
پس از تمیز کردن دیوار و بتونه کاری نوبت به صاف کردن سطح دیوار است. به این جهت به وسیله یک سنباده تمام سطح دیوار را یکدست و صاف کنید تا دیوار برای رنگ‌آمیزی مجدد آماده شود. پس از اتمام مراحل آماده سازی دیوار برای رنگ‌آمیزی مجدد نوبت به اجرای رنگ بر روی دیوار است که در این مرحله باید رنگ مورد نظر را با پایه حلال خود ترکیب کنید و با فرچه مخصوص دیوار را رنگ کنید.
دقت کنید که رنگ پلاستیک بر روی رنگ روغن بسیار روان است در نتیجه هنگام ترکیب رنگ پلاستیک با حلال مخصوص به خود سعی کنید به ترکیبی برسید که نه بسیار شل باشد و نه بسیار سفت تا بتوان آن را به راحتی بر روی رنگ روغن اجرا کرد.
رنگ پلاستیک
رنگ پلاستیک یکی از انواع بهترین رنگ برای نقاشی ساختمان که از قدیم مانده است  محسوب می‌شود و در انواع مختلف کیفیت‌های متنوعی در بازار وجود دارد. شایان ذکر است که از رنگ پلاستیک بیشتر برای رنگ کردن پوشش سقف استفاده می‌کنند زیرا قابل شست و شو نمی‌باشد.
 

مزایای رنگ پلاستیکبه عنوان بهترین رنگ برای نقاشی ساختمان :

-رنگ آمیزی راحت و آسان
-حلال در آب
-بو ندارد
-رنگ‌های پلاستیک درجه یک قابلیت شست‌وشو دارند.
-زود خشک می شود و زمانبر نیست.
-رنگ پلاستیک به دلیل مات بودن عیوب دیوار را می‌پوشاند.
-رنگ پلاستیک نیازی به زیرسازی ندارد.

معایب رنگ پلاستیکبه عنوان بهترین رنگ برای نقاشی ساختمان:

-این رنگ رطوبت را به خود جذب می‌کند.
-نسبت به رنگ روغنی دوام کمتری دارد.
-این رنگ را نمی‌توان بر روی در و پنجره و آهن‌آلات استفاده کرد.
-برخی انواع رنگ روغنی قابلیت شست‌وشو ندارند.
-روی قسمت های آهنی مانند نرده یا پنجره قابل اجرا نیست.
-آب را به خود جذب می کند به همین دلیل شست و شوی سختی دارد.

اجرای رنگ پلاستیک

بعد از انتخاببهترین رنگ برای نقاشی ساختمان، برای رنگ‌آمیزی به میزان مناسبی این رنگ را در آب حل کرده به طوری که غلظت آن نه بسیار زیاد باشد و نه خیلی رقیق که رنگ قلم‌مو بر روی دیوار باقی بماند. سپس با یک میزان متناسب از رنگ با استفاده از قلم‌مو و فرچه مناسب کار رنگ آمیزی را انجام میدهند.

رنگ مولتی کالر

رنگ مولتی کالر از دسته رنگ‌های ساختمانی دکوراتیو و جدید است. مولتی کالر پس از اجرا با چند رنگ دیده می‌شود؛ یعنی یک زمینه با رگه‌هایی از رنگ‌های مختلف. رنگ مولتی کالر ترکیبی از چند رنگ مختلف با طرح‌های متفاوت است که ظاهری برجسته دارد. این نوع رنگ به هیچ حلال یا ترکیبات نفتی نیاز ندارد در نتیجه می‌توان بدون محدودیت خاصی برای فضاهای بسته نیز از آن استفاده کرد و چون خاصیت چسبندگی دارد بر روی هر سطحی قابل اجرا است. انواع رنگ ساختمانی مولتی کالر نیز تنوع رنگ و بافت بسیار زیادی دارد که می‌توان بسته به سلیقه و سبک دکوراسیون محیط مورد نظر انتخاب کرد.
مزایای رنگ مولتی کالر:
-تنوع طرح و رنگ بسیار زیاد
-امکان اجرا روی سطوح مختلف مانند سیمان، بتن، گچ و … .
-ایجاد یک لایه نازک روی سطوح و جلوگیری از به پشم آمدن عیوب
-عدم جذب دوده و غبار (مناسب برای محل‌های پر رفت ‌و آمد و راه‌پله‌ها)
-رنگ‌آمیزی بسیار سریع و آسان بوسیله اسپری
-قابلیت شست‌وشوی بالایی دارد و به راحتی با آب و شوینده‌های معمول پاک می‌شود.
-دوام بالایی دارد و در صورت ایجاد مشکل به راحتی تعمیر می‌شود.
-به دلیل جذب نکردن رطوبت، مانع رشد باکتری و قارچ‌ها می‌شود.
-بوی کمی دارد که به سرعت از بین می‌رود.

بهترین رنگ برای نقاشی ساختمان

بهترین رنگ برای نقاشی ساختمان

رنگ بلکا

رنگ بلکا رنگی است که در ساخت آن از الیاف سلولزی استفاده شده و حالتی شبیه کاغذ دیواری دارد، که امروزه برای پوشش بسیاری از دیوارهای تزئینی یا داخلی و حتی فضاهای درمانی مانند بیمارستان‌ها استفاده می‌شود رنگ بلکا است که از خود طرح نیز دارد و می‌توان برای تمام فضاهای خانه حتی حمام نیز از این رنگ استفاده کرد اما به علت بافت سلولزی که دارد در فضای باز نمی‌توان از آن استفاده کرد زیرا ممکن است در اثر تغییر شرایط آب و هوایی و تابش نور خورشید آسیب ببیند.

مزایای رنگ بلکابه عنوان بهترین رنگ برای نقاشی ساختمان:

-عیب‌های دیوار را به خوبی می‌پوشاند و نیاز به زیرسازی ندارد.
-عایق گرما و سرما
-تنوع رنگ بالا
-رنگ‌آمیزی با بلکا ایجاد حساسیت نمی‌کند.
-به راحتی با کف شامپو فرش شسته می‌شود.
-ضد آب است و ترک نمی‌خورد.
-قابل ترمیم براحتی
-قابلیت اجرا روی سطوح مختلف مانند گچ، خاک گچ، چوب، فلز، رنگ روغن، سیمان، شیشه و…
-دارای ساختار فیبری و آنتی استاتیک برای جلوگیری از جذب گرد و غبار
-مقاوم در برابر ضربه و آتش
-کاهش محسوس انعکاس صدا و نور
-دوستدار محیط زیست

اجرای رنگ بلکابه عنوان بهترین رنگ برای نقاشی ساختمان :

برای اجرای رنگ بلکا نیز به ضخامت مشخصی است. معمولا برای اجرای رنگ بلکا به زیرسازی نیازی نیست ولی برای اجرای آن روی رنگ پلاستیک معمولا از محلول روغن الیف و یک حلال مانند تینر یا نفت استفاده می‌کنند و سطح دیوار را می‌پوشانند و بعد از خشک شدن شروع به اجرای رنگ بلکا می‌کنند.

رنگ پتینه

هنر پتینه کاری یکی از هنرهای بسیار زیبای ایرانیان است که با استفاده از آن می‌توانید خانه‌تان را تبدیل به یک اثر هنری کنید. پتینه کاری به دو سبک کلاسیک و مدرن اجرا می‌شود که بسته به نوع دکوراسیون داخلی و سبک آن می‌توانید مدل دلخواه را انتخاب کنید در نمونه کلاسیک آن معمولا نقش و نگار بیشتری دیده می‌شود و معمولا از انواع تصویر و یا خط خوش برای زیبا سازی و لعاب دادن و کهنه کاری دیوار استفاده می‌شود و در نمونه مدرن آن از طرح‌های ساده اما برجسته استفاده می‌شود. این نوع رنگ نیز یکی از انواع جدید رنگ‌های ساختمانی دکوراتیو است که روز به روز طرفداران بیشتری پیدا می کند. پتینه کاری هنری است که به سطوح مختلف حالتی قدیمی و آنتیک می‌بخشد و حس و حالی کلاسیک را به فضای مدرن خانه های امروزی می‌آورد.

مزایای رنگ پتینهبه عنوان بهترین رنگ برای نقاشی ساختمان:

-دوام و پایداری بالا
-دیر کثیف می‌شود
-قابلیت شستشو
-گرد و غبار به راحتی از روی آن زدوده می‌شود.
-قابلیت ترمیم و لکه‌گیری بالا
-ترکیبی از انواع رنگ‌ها در آن دیده می‌شود
-جلوه خاص و شیکی به محیط می‌بخشد.
رنگ آکریلیک
در گذشته این نوع رنگ به دلیل دوام و درخشندگی، بیشتر در صنعت خودرو به کار می‌رفت ولی امروزه رنگ آکریلیک به عنوان یک محصول تجاری وارد بازار شده و مورد توجه طراحان دکوراسیون و نقاشان ساختمان قرار گرفت.

مزایای رنگ آکریلیکبه عنوان بهترین رنگ برای نقاشی ساختمان:

-سازگار با محیط زیست
-حلال در آب
-تنوع رنگ بالا و موجود در انواع براق و مات و نیمه مات
-غلظت بالا که موجب پوشش عالی می شود.
-بوی نامطبوع
-به سرعت خشک می‌شود.
-قابل اجرا روی تمام سطوح
-ضد رطوبت
-مقاوم در برابر اشعه فرابنفش و سایش
-ایجاد حساسیت نمی‌کند.
-دوام و ماندگاری بالا

معیارهای انتخاب بهترین رنگ برای نقاشی ساختمان 

-انعکاس نور در نقاشی ساختمان
-انتخاب رنگ براساس کارایی و ساختار آن
-انتخاب رنگ به کمک کاتالوگها
-انتخاب ترکیب رنگ مناسب برای نقاشی ساختمان
-نقاشی ساختمان براساس کارایی هر قسمت از ساختمان
-انتخاب بهترین جنس رنگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست