تفاوت‌های قیرگونی و ایزوگام

از قدیم الایام تا به امروز با وجود پیشرفت های زیادی که در صنعت عایق کاری داشته ایم. هنوز هم بیشتر افراد از قیرگونی به عنوان عایق‌های رطوبتی برای پشت‌بام‌ها و کف سرویس‌های بهداشتی و حمام استفاده می‌کنند. حال اینجا مورد سوال می‌باشد که آیا قیرگونی با وجود صرفه‌ی اقتصادی که دارد می تواند به خوبی ساختمان را در برابر نفوذ آب عایق نماید؟ در این مقاله با مقایسه ایزوگام و قیرگونی به تفاوت قیرگونی و ایزوگام می پردازیم. همچنین به این پرسش پاسخ خواهیم داد که استفاده از قیرگونی بهتر است یا ایزوگام؟

تفاوت قیرگونی و ایزوگام

 

استفاده از ایزوگام مرغوب

امروزه اکثر مردم همچنان دل‌خوشی نسبت به ایزوگام ندارند، شاید دلیل آن استفاده از ایزوگام‌های نامرغوب و کیفیت پایین باشد. ولی استفاده از جنس مرغوب و دارای کیفیت می تواند مشکل شما را حل کند. همچنین نظرات شما را عوض کند. زیرا ایزوگام به خاطر خصوصیاتش می بایستی زیر سنگ و موزاییک باشد. چنانچه دچار مشکل شود شما مجبور هستید تمامی کف را کنده و مجددا ایزوگام کنید و علاوه بر هزینه ایزوگام هزینه های دیگری نیز متقبل خواهید شد.


ایزوگام و قیرگونی با بهترین قیمت


تفاوت قیرگونی و ایزوگام

محصوله قیر و فرآورده های آن یعنی ایزوگام چون عدم جذب و عبور آب از خود را دارد ، برای عایق کاری رطوبتی در ساختمان استفاده می شوند. اگرچه قیر گونی بعد از کاهگل سابقه نسبتا طولانی دارد. ولی امروزه براساس عملکرد و بازخورد قیر گونی و وجود موادی مانند ایزوگام و ماستیک‌های آب بندی و با توجه به عدم وجود اختلاف هزینه مستقیم مابین این دو، اقبال عمومی با بکارگیری ایزوگام قرار گرفته است. در زیر چند مقایسه کوتاه برای اینکه متوجه شوید که قیرگونی بهتر است یا ایزوگام انجام شده است، را می بینید.

ویژگی های ایزوگام و قیرگونی

• ایزوگام سبک تر است و روندگی کمتری دارد.
• نصب ایزوگام توسط یک مشعل و خمیر پرایمر به سادگی امکان پذیر است اما قیرگونی با مشکلات نصب برخوردار است و راه تمیزی برای عایق کاری نمی باشد.
• کارآمدی ایزوگام بستگی به مرغوبیت جنس و تجربه مجری آن دارد.
• به مرور زمان و با نشت رطوبت لایه گونی در قیرگونی پوسیده می شود، اما در ایزوگام مرغوب چنین اتفاقی نمی افتد.
• اجرای ایزوگام ساده تر است و کمتر محیط را کثیف می کند.
• برای محصولات ایزوگام برندهایی وجود دارند که برای دفاع از نام خود ناگزیر از تحقیق و سرمایه گذاری برای افزایش و حفظ کیفیت هستند، اما برای بشکه های قیر تاکنون برندی وجود نداشته است.

تفاوت قیرگونی و ایزوگام

برای پشت بام ایزوگام بهتر است یا قیرگونی؟

عایق پشت بام همواره در معرض تابش نور خورشید است. پس یکی از فاکتورهای اساسی در عایق کاری سقف توجه به مقاومت نوع عایق در برابر نور خورشید را شامل می‌شود. یکی از مشکلات قیر گونی این است که نمی تواند از خود در برابر نور خورشید مقاومت نماید و نرم می شود ولی ایزوگام مرغوب از مقاومت بالایی در برابر گرما و نور خورشید برخوردار است.

پس ایزوگام کاری سقف تا مدت ها از نفوذ آب به ساختمان جلوگیری می کند. قیر نمی تواند از خود در برابر حلال های مختلف مقاومت نماید و در بسیاری از حلال های نفتی حل می شود. این در حالی است که ایزوگام نسبت به حلال های مختلف واکنش در سطح کمتری را دارد.

ایزوگام از ضخامت کمتری در برابر قیر برخوردار است اما این یک ملاک خوب در ارتباط با کیفیت عایق نمی باشد. با پیشرفت علم عایق های رطوبتی تولید شده است که به نازکی یک لایه کاغذ می باشند و به صورت رنگ روی سطح را پوشش می دهند. در عین حال مقاومت رطوبتی بیشتری حتی نسبت به ایزوگام دارند.

پس بهتر است باور های قدیمی را کنار بگذارید و فقط به صرف ضخامت بیشتر قیرگونی آن را برتر از ایزوگام ندانید. نصب ایزوگام هزینه ی بیشتری به همراه دارد اما تا مدت ها ساختمان را از نشتی، نم و رطوبت محافظت می کند.

قیرگونی بهتر است یا ایزوگام؟

ویژگی های ایزوگام مرغوب

معمولا یک ایزوگام مرغوب گرانتر است. زیرا استفاده از مواد مرغوب ایزوگام هزینه ساخت آن را بالاتر می برد.نصب آن هم کمی سخت تر از ایزوگام های نامرغوب با کیفیت معمولی است.در ترکیبات آن قیر معدنی و قیر دمیده اضافه نشده است. این مواد فقط قطر ایزوگام را افزایش می دهند. نه کارایی و بهره وری آن را.ایزوگام مرغوب لزوما ضخیم تر نیست. مرغوبترین ایزوگام های جهان کمتر از ۴ میلیمتر ضخامت دارند.

 


نصب ایزوگام و قیرگونی


 

اجرای قیرگونی پشت بام چگونه است

اجرای قیرگونی پشت بام پس از اجرای کلیه تاسیسات عبوری از کف‌ها و بام و شیب‌بندی و دورچینی با انجام می‌شود. جهت اجرای قیرگونی پشت بام باید سطح کار، کاملاً خشک باشد. به همین دلیل باید از اجرای کار در شرایط بارندگی، اجتناب گردد. در قیرگونی پشت بام ابتدا باید شیب‌بندی پشت بام به یكی از روشهای درست انجام گرفته و شیب‌بندی كاملاً خشك شده باشد. تعداد لایه‌های قیرگونی پشت بام بستگی به نوع پوشش محافظ روی آن و همچنین شرایط جوی و … داردقیر.

ایزوگام از چند لایه تشکیل شده است؟

نتیجه گیری
قیرگونی و ایزوگام هر دو روش های مناسبی برای شما هستند. این دو روش بسیار کاربردی هستند و همانطور که اشاره شد فواید و کاربرد زیادی دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست