خدمات ساختمان :

در ایران معمولا طول عمر ساختمان ها حدود 30 سال است که ممکن است این رقم به دلیل کیفیت کم اجرا و مصالح کمتر هم بشود.به همین علت ساکنان یک ساختمان به بازسازی و تعمیرات کلی و جزئی رو می آورند.بعضا هم ممکن است بخاطر ایجاد تنوع و زیبا سازی اقدام به بهره گیری از خدمات ساختمان کنند.

در این راستا شرکت هایی برای حل این مشکلات تاسیس شده است. که فعالیت های گسترده ای از تاسیسات و لوله کشی گرفته تا بازسازی و دکوراسیون انجام می دهند.
امروزه استقبال از شرکت های خدمات ساختمان به دلیل ماشینی شدن فعالیت ها و کمبود زمان بسیار بیشتر شده است.

انواع خدمات ساختمان :

1.سفت کاری

-احداث و اجرای فونداسیون:

اولین قسمت خدمات ساختمان که تمام بارهای مرده و زنده را از سازه گرفته و به زمین منتقل می کند فونداسیون یا پی نام دارد.پی ها انواع مخلتفی دارند که با توجه به بارهای وارده بر آن و نوع خاک که از طریق آزمایشات خاک مشخص می شود،باید نوع پی اجرایی را انتخاب کنیم.در زیر انواع فونداسیون را نام می بریم.
-پی های سطحی:شامل پی منفرد،پی نواری،پی گسترده(پی رادیه ژنرال،پی شبکه ای)،
-پی های عمیق:به این پی ها، شمع هم میگویند که به دو دسته شمع تکی و شمع گروهی تقسیم می شوند

-آماده سازی اسکلت ساختمان:

از دیگر زیر مجموعه های خدمات ساختمان اسکلت ساختمان ها به انواع فلزی، بتنی، چوبی،سنگی و خشتی تقسیم می شوند. که هر کدام از آن ها مزایا و معایبی دارد که در زیر به شرح آن ها می پردازیم.

1.اسکلت فلزی:

در سازه های فلزی قطعات با جوش یا پیچ و مهره یا پرچ کردن به هم متصل می شوند. روش پیچ و مهره ،پرچ کردن و جوش ب ترتیب مقاومت بالاتری در برابر نیروهای جانبی دارند.همچنین روش پیچ و مهره سرعت بالاتری دارد.
امروزه شرکت ها با ارائه اسکلت های فلزی پیش ساخته موچب افزایش سرعت کار،سبکی سازه و مقاومت جانبی این سازه ها شده اند.فناوری سی اف اس(CFS)با استفاده از ورق های گالوانیزه سرد نورد شده اسکلت فلزی چیش ساخته ای را می سازد.
که نسبت به اسکلت فلزی معمولی 35کیلوگرم بر مترمربع وزن کمتری دارد و برای ساخت آن نیازی به جرثقیل نیست.همچنین به علت توخالی بودن این پروفیل ها می توان از فضای داخل آن برای انشعابات بهره برد.

از مزایای مهم اسکلت فلزی سرعت اجرایی بالا،وزن کم سازه و مقاومت در برابر نیروهای جانبی می باشد و مشکل آن پرهزینه بودن اجرای این سازه و مقاومت کم در برابر آتش است.

2.اسکلت بتنی:

اسکلت بتنی از موادی مانند شن و ماسه و سیمان و میلگردهای فولادی ساخته می شود.امروزه استفاده از اسکلت های بتنی آی سی اف(ICF) که در آن از پلاستوفوم،شن و ماسه استفاده می شود.
به دلیل محیط زیست دوست بودن و عایق بودن در برابر گرما و سرما مورد توجه مالکان و پیمانکاران قرار گرفته است.به این صورت که دو پنل پلاستوفوم توسط قطعات فولادب بهم متصل شده سپس فضای بین آن با میلگرد مصلح شده. و بتن ریزی را انجام می دهند.
این پنل ها سازه را در برابر سرما و گرما عایق کرده،نیاز به قالب گذاری و قالب برداری را رفع و با بالابردن مقاومت سازه موجب کاهش ستون در سازه های بزرگ می شود.به طور کلی مزایای سازه های بتنی مقرون به صرفه بودن،مقاومت در برابر رطوبت و آتش سوزی،در دسترس بودن مصالح و معایب آن سنگین بودن سازه،سختی اجرا،نیاز به نیروی کار زیاد و زمان بر بودن می باشد.

3.اسکلت چوبی:

بیشتر در مناطق معتدل به کار می رود.دلیل ساخت اسکلت با چوب ارزان بودن آن،سرعت بالای اجرا،سبک شدن سازه و سازگاری چوب با محیط مرطوب می باشد.امروزه به دلیل جلوگیری از قطع بی رویه درختان ساخت و ساز با چوب از رونق افتاده است.همچنین از معایب آن می توان به مقاومت کم در برابر زلزله و طوفان و آتش سوزی اشاره کرد.

4.خشتی:

این سازه ها در گذشته در ایران و خاورمیانه به دلیل وفور مصالح اولیه مرسوم بود.مزایای آن مصالح ارزان و متناسب با محیط و معایب آن وزن زیاد سازه و مقاومت کم در برابر زلزله و آتش سوزی می باشد.

5.سنگی:

مزایای اسکلت سنگی در دسترس بودن مصالح،مقاومت در برابر عوامل جوی،قیمت پایین،زیبایی،مقاومت بالا در برابر آتش و تحمل نیروهای جانبی می باشد.همچنین از عیوب آن نیز می توان به سنگین شدن سازه اشاره کرد.

خدمات ساختمان  سقف

خدمات ساختمان  مرحله اجرای سقف:در زیر شما را با انواع سقف و نکاتی مختصر درباره آن ها آشنا می کنیم.

-سقف دال بتنی:

ضخامت این سقف بین 10تا15 سانتیمتر می باشد.سقف دال بتنی وزن بالایی دارد و اجرای آن هزینه بر است.از مزیت های آن به مقاومت بالا در برابر زلزله،عمر طولانی،عایق صوتی و حرارتی و صرفه جویی در مصالح می توان اشاره کرد.این سقف بسیار رایج می باشد و از بتن و میلگرد تهیه می شود.

سقف تیرچه بلوک:

استفاده از این سقف نیز بسیار رایج می باشد.در این سقف ها تیرچه ها بعنوان تیرهای فرعی قرار دارند و بین آن ها با بلوک پر می شود.مزیت سقف تیرچه بلوک وزن کم ،مقرون بصرفه بودن و مقاومت بالا در برابر نیروهای جانبی می باشد.

-سقف عرشه فولادی:

ورق های گالوانیزه ذوزنقه ای،فلاشینگ،گل میخ،میلگرد و بتن از اجزای تشکیل دهنده این سقف می باشد.اجرای آن مقرون به صرفه است و وزن کمی دارد. بعلاوه به دلیل امکان ریختن بتن در حین سقف گذاری سرعت اجرای بالایی دارد.
همچنین بعلت یکپارچگی سقف پس از اتصال ورق ها ایمنی کارگران بالا می باشد. سقف عرشه فولادی خود به انواع کامپوزیتی،دهانه بلند و سلولی  تقسیم می شود.

-سقف تیرچه کرومیت:

این سقف ها را می توان زیرمجموعه ای از سقف های تیرچه بلوک دانست.در این نوع سقف بین تیرچه ها با پلی استایرن،بلوک سیمانی،کامپوزیت و …پر می کنند.انسجام و صلبیت بالا ،وزن کم و سرعت اجرای زیاد بعلت عدم نیاز به شمع بندی از مزیت های آن به شمار می آید.

-سقف وافل:

به این سقف ها سقف قابلمه ای یا سقف مشبک هم می گویند.از مزایای این سقف می توان به هزینه کم اجرا،سرعت بالای اجرایی به دلیل عدم نیاز به میلگردهای تقویتی و بتن ریزی یکپارچه می باشد.

–سقف یوبوت:

شکل ظاهری آن بصورت مشبک می باشد.این سقف بسیار سبک هستند.شایان ذکر است که یوبوت ها جزو عنصر سازه ای محسوب نشده و صرفا جهت حذف بتن و ایجاد حفره درون دال مورد استفاده قرار می گیرند.یوبوت ها در برابر شکستگی و خورد شدگی بسیار ضعیف هستند و در اجرای آنها باید احتیاط نمود.

-سقف متحرک:

این نوع سقف ها برقی هستند و از متریال مختلفی مانند پارچه ساخته می شوند.این سقف ها قابلیت باز و بسته شدن دارند و اغلب برای سقف کافه های روباز و سایبان استخرها استفاده می شوند.

-سقف کامپوزیت:

این سقف ها مخصوص سازه های فلزی می باشند و اجزای آن میلگرد حرارتی،بتن،تیر فرعی و برشگیر است.برشگیرهای این سقف گل میخ است و جهت اتصال ورق های پوششی به تیرهای فرعی استفاده می شود.

-سقف پیش تنیده:

در این سقف ها به جای آرماتور از کابل هایی با مقاومت کششی بالا استفاده می شود که وظیفه آن ها خنثی کردن نیروهای ثقلی می باشد.مزیت مهم آن امکان اجرا در دهانه های بلند با ستون کم و یا حتی بدون ستون می باشد.همچنین این سقف ها به مصالح کمی نیاز دارند و وزن کمی دارند.

-سقف طاق ضربی:

در دسترس بودن مصالح و عدم نیاز به قالب از مزایای این سقف ها می باشد.این نوع سقف ها در قدیم بسیار رایج بود. مشکل مهم سقف طاق ضربی مقاومت کم آن بعلت استفاده از مصالح غیر مقاوم است.

  – خدمات ساختمان دیوارچینی:

به عضوی از سازه که پهنایی سه برابر ضخامت دارد دیوار می گویند. که ساختاری یکپارچه دارد و می تواند از جنس آجر،سنگ،بتن،چوب و فلز باشد.مهم ترین کاربرد آن جدا کردن فضاها و حریم خصوصی می باشد.
در دیوارهای آجری قبل از اجرای دیوار آجر ها را نیم ساعت در بشکه های آب می گذارند تا ملات را خراب نکنند.

2.خدمات ساختمان ( نازک کاری )

 -عایق کاری:

کاهش تلفات انرژی،کاهش آلودگی صوتی،حفاظت از ساختمان در برابر آتش سوزی،افزایش دوام سازه در برابر خوردگی و رطوبت،سازگاری با محیط زیست،ایجاد آسایش با ایجاد هوایی مطبوع و حفظ تندرستی با تعادل رطوبت از فواید عایق کاری می باشد.

-گچ کاری:

گچ در برابر آب و رطوبت مقاومت ندارد. به سرعت با آب واکنش داده و متبلور و سخت می شود به همین دلیل ملاتی تندگیر محسوب می شود.گچ نسبت به دیگر مصالح سبک است از همین جهت در نما استفاده می شود.

-کاشی کاری و سنگ کاری:

این بخش یکی از مراحل بازسازی ساختمان می باشد که تاثیر زیادی بر دکوراسیون دارد.مساحت کار،نوع و جنس کاشی،سختی کار و نصب از عوامل موثر بر قیمت آن می باشد.

-نقاشی ساختمان:

یکی از بهترین راه ها برای ایجاد تحول در محیط داخلی ساختمان رنگ آمیزی آن است.در واقع نقاشی ساختمان یکی از مراحل اصلی تغییر دکوراسیون می باشد.

-نصب و تعمیر پوشش دیوارها:

انتخاب کارفرما میتوان از سنگ دکوراتیو،کاغذ دیواری،شیشه تزئینی و ..استفاده کرد و یا حتی اصلا استفاده نکرد.مهم ترین مزیت پوشش دیوار عدم نیاز به اجرای زیرسازی است.با پوشش دیوار می توان موارد مثبت مد نظر خود مانند عایق حرارتی یا عایق صوتی را به ساختمان اضافه کرد.

-نصب و تعمیر کفپوش ها:

انواع کفپوش ها،کفپوش لمینیت،کفپوش پارکت و کفپوش پی وی سی می باشد.

-نصب و تعمیر سقف های کاذب:

سقف کاذب نیز خود انواع مختلفی دارد و کارفرمایان می توانند بهترین و مناسب ترین آن را انتخاب کنند.سقف کاذب رابیت،سقف کاذب کناف،سقف کاذب مشبک،سقف کاذب پی وی سی،سقف کاذب چوبی،سقف کاذب آلومینیومی،سقف کاذب گریلیوم،سقف کاذب آی گلس،سقف کاذب کشسان،سقف کاذب ام دی اف،سقف کاذب آکوستیک و سقف کاذب ترکیبی از انواع سقف کاذب می باشد.

-نصب در و پنجره:در ها و پنجره ها نیز انواع مختلفی دارند که بهترین آن یو پی وی سی می باشد.

3.تاسیسات خدمات ساختمان

-لوله کشی:

تعمیر و تجهیز کلیه لوله کشی های آب و فاضلاب،لوله کشی گاز،لوله کشی شوفاژ ها و… همگی در این بخش قرار می گیرند.
اگر لوله های آب و فاضلاب دچار نشت شوند می توان به سرعت بوسیله دستگاه های نشت یاب از آن ها مطلع شد.اگر نشت آب ادامه پیدا کند مشکلات عدیده ای از جمله نشست و نم زدگی ساختمان رخ می دهد. بنابراین برای لوله های آب باید از لوله های پنج لایه و سفید استفاده کرد تا مدت استانداردی قابل استفاده باشند.

-سیم کشی:

سیم کشی شامل خدمات ساختمان وبرقکاری  تعمیرات آن می باشد.رفع خرابی برقی،نصب و تعمیر آیفون تصویری،نصب لوستر،نصب سنسورهای داخل ساختمان،تعمیر فیوزهای برق ساختمان،نصب هالوژن های داخل و خارج ساختمان،برطرف کردن اتصالات برقی،نصب کلید برق و پریز همگی از وظایف بخش سیم کشی خدمات ساختمان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست