درب و پنجره

پنجره

بطور حتم اهمیت نورگیری فضا بر هیچکس پوشیده نیست. اگر درب و پنجره یک خانه نامناسب باشد  چشم‌انداز، تهویه، زیبایی فضا، و ورود نور را مختل کرده و حتی میتواند موجب افسردگی شود.
بنابراین به نقش پنجره‌ها در محل کار و زندگیتان توجه کنید. پنجره بازشویی در دیوار برای عبور نور می باشد. و اگر بسته و آببندی نباشد برای عبور هوا و صدا نیز می باشد. پنجره‌ها معمولاً دارای شیشه‌های شفاف یا مات هستند .
و به وسیله فریم (چهارچوب) در محل خود قرار می‌گیرند. امروزه دیگر پنجره‌ها فقط منفذی جهت نورگیریی و یا تهویه نیستند. بلکه یکی عنصر زیبایی در هنر معماری و ساخت و ساز محسوب می‌شوند.

انواع  پنجره بر حسب بازشو

پنجره لولایی: این پنجره‌ها چند ثسمت ثابت و چند قسمت بازشو دارند که قسمت های بازشو توسط لولا باز و بسته می شوند.این پنجره ها بیشترین کاربرد را در منازل دارند.
پنجره کشویی:  این پنجره ها نیز چند قسمت بازشو و ثابت دارند و لنگه‌های بازشو بر روی ریلی به سمت چپ یا راست حرکت می‌کنند.این پنجره ها جای کمی را اشغال می کنند به همین جهت پرکاربرد هستند.
پنجره دوجداره ثابت: قابل استفاده در مکان هایی که تنها برای نورگیری نصب شده باشند و نیازی به باز و بسته شدن درب و پنجره برای برای تهویه نباشد.
 
 

اجزای پنجره

فریم پنجره: بدنه اصلی پنجره را فریم شکل می دهد.منظور از جنس بدنه همین جنس فریم پنجره می باشد.
شیشه پنجره:  شیشه وظیفه عبور نور را بر عهده دارد.
یراق آلاتوجود یراق‌آلات بیش‌تر به نحوه باز و بسته شدن پنجره برمی‌گردد.

انواع پروفیل درب و پنجره

پنجره چوبی: در گذشته به علت دسترسی فراوان چوب، استفاده از پروفیل چوبی بسیار پر کاربرد بود. رنگ گرم و نوع بافت چوب، زیبایی خاصی را به فضا می بخشد.

مزایا پنجره  درب و پنجره چوبی:

-به دلیل نارسانا بودن چوب،این پروفیل ها نقش عایق حرارتی داشته و موجب صرفه جویی در انرژی می شود.
-خاصیت رنگ پذیری که باعث تنوع می شود.
-قابلیت ساخت با شیشه دو جداره
عایق صوتی است
مقاومت خوبی در برابر نور خورشید

معایب پنجره چوبی:

-مقاومت کم هنگام آتش‌سوزی
-امکان نفوذ حشرات مانند موریانه
-قابلیت نفوذ آب 
-مقاومت کم در برابر ضربه
پنجره آهنی:امروزه استفاده از پنجره‌ی آهنی به دلیل کم بودن مزایا و زیاد بودن معایب و همچنین تولی پروفیل های بهتر منسوخ شده است.

مزایا پنجره آهنی:

-مقاوم در برابر ضربه محکم
-غیر قابل تغییر شکل
– قابلیت رنگ‌پذیری 

معایب پنجره آهنی:

-وزن بالا که موجب سختی در حمل و نصب شده و وزن کلی سازه را بالا می برد
– موجب اتلاف انرژی می شود.
-ایجاد زنگ زدگی در مقابله با رطوبت
پنجره آلومینیومی: این مدل از انواع پنجره در زمان خودش استفاده وسیعی داشت .

مزایا پنجره آلومینیومی:

-وزن پایین
-مقاومت و دوام بالا در برابر شرایط جوی
-قابلیت ساخت با فریم های کم حجم و نازک
برای طراحی دکوراسیون اتاق خواب نیز بهتر است از پنجره آلومینیومی استفاده کنیم تا عایق بهتری باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد طراحی دکوراسیون اتاق خواب اینجا کلیک کنید.

معایب پنجره آلومینیومی:

-اتلاف انرژی
پنجره های آلومینیومی ترمال بریک:این پنجره ها برای رفع مشکل پنجره های آلومینیومی وارد بازار شدند.در پنجره ترمال بریک تیغه‌های پلی‌آمید به هم متصل می‌شوند و در واقع یک حالت دوجداره را در پروفیل ایجاد می‌کنند.

مزایا پنجره های آلومینیومی ترمال بریک:

-عایق حرارت
-عایق صوت
-استحکام و طول عمر بالا

معایب پنجره های آلومینیومی ترمال بریک:

-قیمت بالا
برای طراحی دکوراسیون آشپزخانه نیز استفاده از این نوع پنجره پیشنهاد می‌شود، طراحی دکوراسیون آشپزخانه بر زیبایی داخل ساختمان تاثیر زیادی دارد.

پنجره کامپوزیتی(PVS,UPVC):

کامپوزیت به معنی ترکیب است. در ساخت این مواد، از دو یا چند متریال ترکیبی استفاده می‌شود. به نحوی که با یکدیگر واکنش نداده و ساختار خود را حفظ کنند.
پروفیل‌های pvc و upvc مواد قابل بازیافتی هستند. در حالت کلی درب و پنجره  upvc متریال بهبود یافته‌ی نوع pvc  است.چرا که خاصیت انعطاف‌پذیر pvc را ندارد و همچنین عایق بهتری در برابر صدا و حرارت است.
هر دوی این متریال به عنوان یک پلاستیک قوی و سبک در صنعت به کار گرفته می‌شوند، در pvc با افزودن روان‌کننده یک انعطاف خاصی ایجاد می‌شود که آن را برای لوله‌کشی (فاضلاب، آبیاری و …) بسیار کاربردی می‌کند.
اما در upvc هیچ روان‌کننده‌ای اضافه نمی‌شود تا این متریال در نقش چوب و فلز بتواند بهترین پروفیل پنجره را ایجاد کند.
 
مزایا پنجره یو پی وی سی:
-عایق بسیار عالی در برابر گرما و سرما
-وزن کم
-مقاومت بالا در برابر حریق
-تنوع در طرح و رنگ
-عدم انبساط و انقباض
-مقاوم در برابر خوردگی، مواد شیمیایی و اشعه خورشید
-عمر بالا
-عدم ورود آلودگی و گرد و غبار به داخل
-استحکام بالا
-عدم جذب آب
-عدم ایجاد سر و صدا هنگام باد و طوفان
-قابل شستشو
پنجره آلوود: آلوودها نیز یک پنجره ترکیبی می باشند. پروفیل چوب و آلومینیم با هم ترکیب شده اند. در این پنجره لایه خارجی توسط آلومینیوم پوشانده شده تا در ارتباط مستقیم با شرایط جوی برف و باران و نور و … مقامت بالایی داشته باشد و لایه درونی از چوب ساخته شده تا عایق حرارت بوده و زیبایی طبیعی داشته باشد.
مزایا پنجره آلوود:
-عایق حرارتی
-عایق صوتی
-مقاوم در برابر رطوبت، نور خورشید و حمله حشرات
-زیبایی طبیعی
-مقاوم در برابر ضربه

انواع شیشه پنجره

شیشه ساده (تک جداره):

ضخامت شیشه تک جداره عموما بین ۲ تا ۲۰ میلیمتر می باشد. از مدل‌های مشجر و طرح‌دار معمولا برای محدود کردن دید در نواحی خصوصی خانه استفاده می‌شود.
مدل رفلکس و انعکاسی هم به کمک اضافه کردن یک ماده پوششی روی شیشه تخت ساخته می‌شود. این شیشه در روز نور خارجی را بازتاب داده و باعث کاهش نفوذ نور خورشید می‌شود و در شب به صورت برعکس همین حالت عمل می‌کند.

شیشه دوجداره:

 شیشه دوجداره بهترین نوع پنجره برای استفاده در ساختمان می باشد. اصلی ترین مزیت آن مقاومت بسیار بالا در برابر حرارت و آلودگی صوتی است. در شیشه‌ دو جداره، دو شیشه مجزا در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند و در فضای بین آن‌ها هوای خنثی یا خلاء تزریق شده است. نتیجه این سیستم گرمای بیشتر در زمستان، سرمای مطلوب در تابستان و عدم انتقال صوت است.

-مزایای پنجره‌های دو جداره:

-امنیت بالا
-عایق حرارت
-کاهش اتلاف انرژی
-عایق صوتی
-مقاوم در برابر شرایط جوی
-نصب مقرون به صرفه
-عدم نفوذ آب هنگام بارندگی
-عدم ورود گرد و غبار
-مقاوم در برابر اشعه ماورا بنفش و جلوگیری از ورود آن به داخل
-طول عمر بالا
-مقاوم در برابر حریق، پوسیدگی و خوردگی
-مقرون به صرفه

معایب پنجره دو جداره:

-شکنندگی و تغییر رنگ پروفیل در صورت استفاده از جنس نامرغوب
-امکان تغییر شکل پنجره در صورت استفاده از جنس نامرغوب
 

سایر انواع شیشه:

برای مثال شیشه مات شونده یا هوشمند با طلق PDLC که ، می‌تواند در کسری از ثانیه به کمک جریان برق مات یا براق شود کاربرد این شیشه برای ایجاد حریم خصوصی است.شیشه سکوریت با حرارت دادن در فرآیند ساخت، به مقاومت بسیار بالایی می‌رسد و به نوعی شیشه نشکن به حساب می‌آید.شیشه لمینت نوع دیگری است که در ساختار خود لایه‌ای تلق مانند دارد و این لایه باعث می‌شود در هنگام شکستن با الگویی عنکبوتی بشکند و تکه‌های شیشه پرت نشود.

انواع یراق آلات پنجره:

-بازشوی یک طرفه
-بازشوی دولنگه
-بازشوی دو حالته
-بازشوی کشویی
-بازشوی آرکادئونی
-بازشوی کلنگی
-بازشوی محوری
انتخاب درست نوع پنجره بر روی نما ساختمان تاثیر دارد، در مورد نما ساختمان بیشتر بخوانید.

درب

نصب درب و پنجره یکی از راه های بسیار مهم در راستای ایجاد امنیت می باشد. در حقیقت درب به ساختاری گفته می شود که از صفحات چوبی یا فلزی ساخته شده و از ارتفاع متوسط افرادی که از آن عبور می کند بلندتر است.
و دو اتاق یا دو فضا را با یکدیگر متفاوت می سازد.از دیگر دلایل ساخت درب حفظ خوای مطلوب داخل فضا می باشد.درب های ساختمانی به انواع درب ورودی، داخلی و حیاطی تقسیم می شود،
اکثرا درب ورودی و داخلی از جنس چوبهای طبیعی و مصنوعی و دربهای حیاتی فلزی می باشند.درها معمولاً به‌وسیله یک لولا به چهارچوب در محکم می‌شوند.

انواع درب و پنجره بر حسب:

– محل قرارگیری دربها: خارجی ، داخلی
– تعداد لنگه: یک لنگه ، دو لنگه
– جهت بازشو: درهای راست ، در های چپ
معمولاً بازشوها به طرف داخل باز می شوند بجز محل هایی که از 20 نفر بیشتر جمعیت داشته باشد.که این امر به دلیل راحت خارج شدن افراد هنگام اجتماعات و یا زلزله می باشد.
 
انواع درب از نظر عملکرد
درب های با لولای کنار: درب ها با لولاهای محوری، دربها با لولای دورانه
درب های کشویی: برای جلوگیری از به هدر رفتن فضاها
درب های آکاردئونی: جلوگیری از به هدر رفتن فضاها

انواع درب و پنجره

در چوبی:

این درب‌ها بسیار زیبا بوده ولی در برابر رطوبت، بارندگی، پوسیدگی و حشرات و .. مقاومت کمتری دارند . از درهای چوبی بیشتر برای ورودی ساختمان استفاده می شود.

درهای استیل:

درهای فلزی در برابر ضربه کاملا مقاوم هستند، ضد زنگ هستند و امنیت بالایی دارند به همین جهت از آن ها در مواردی که امنیت بالایی مدنظر است استفاده می شود. شایان ذکر است که نگه‌داری و اجرای این درب‌ها کار ساده‌ای نیست.

درهای ضد سرقت:

این درها دربرابر انواع شکستگی ها و انواع تکنیک هایی که سارقان برای باز کردن درها بلدند مقاوم هستند به همین دلیل با بسته شدن به طور خودکار قفل می شوند. در های ضد سرقت ممکن است قفل های دیجیتالی یا قفل های سیلندری داشته باشند .

درهای هیبریدی:

درهای هیبریدی از تخته‌های سه لایه و روکش چوب تهیه می‌شود. روکش روی درهای هیبریدی به طور تقریبی باید هر دو سال یک بار تعویض شوند.این درب‌ها به ظاهر شبیه درب‌های چوبی هستند اما در واقع از جنس فوم ساخته می‌شوند که باعث افزایش طول عمر آن ها می شود. این درب‌ها فقط مناسب ورودی ساختمان هستند.

درب شیشه ای:

درب‌های شیشه‌ای برای محل‌های پررفت و آمد مناسب هستند و معمولا از جنس رفلکس ساخته می‌شوند. درب‌های شیشه‌ای امنیت چندانی ندارند و عموما مصرف غیر خانگی دارند.

درهای ضد تحریق:

این درها در برابر آتش ، بخار و صدا کاملا عایق هستند به همین دلیل به درهای خروجی اضطراری معروف هستند . این درها از ورود باران ، رطوبت ، و.. جلوگیری میکند .

درهای ضد آب:

این درها در برابر سیل ، رطوبت و طوفان مقاومت بالایی دارد . به همین جهت مناسب مناطق مرطوب می باشد.
درب: PVCاز مزیت های این درب‌ها می توان به زیبایی، وزن کم، ارزان بودن، امنیت و مقاومت بالا اشاره کرد.به همین دلیل کاربرد بالایی دارند.

درب آلومینیومی:

هرچند زیبا نیستند ولی وزن کم و مقاومت بالایی دارند. معمولا برای مصارف داخل ساختمان به خصوص سرویس‌های بهداشتی و محیط‌های مرطوب بسیار مناسب هستند.

درب ترکیبی:

درب‌های ترکیبی که با ترکیب چندین مدل ساخته می شوند، در مکان های مختلف کاربرد دارند. درب‌های ترکیبی گران هستند و نصب سختی دارند.
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست