دکوراسیون اتاق خواب

دکوراسیون اتاق خواب، فضایی برای آرامش ، استراحت ، مطالعه و خواب است پس باید طوری طراحی شود که بعد از یک روز طولانی و خسته کننده زمانی که شما وارد اتاق خواب می شوید احساس خوبی به شما بدهد.
صرف نظر از کارایی که شما  از دکوراسیون اتاق خواب انتطار دارید، ایجاد محیطی که به شما احساس راحتی منتقل کند بسیار حائز اهمیت است.
ممکن است متراژ اتاق خواب شما کوچک باشد اما نگران نباشید شما هم می توانید با ترفند های زیادی دکوراسیون اتاق خواب جذابی را داشته باشید .

وسایل ضروری دکوراسیون اتاق خواب

وسایل موردنیاز برای یک اتاق خواب تخت خواب ، تشک و کالا خواب ،  دراور کنسول و میز آینه ، پا تختی ، لامپ ، فرش ، کمد دیواری ، فرش ، جا لباسی و … می باشد.تخت خواب
خواب یکی از کارکردهای مهم بدن است و داشتن خواب نامطلوب بر احساسات،سلامتی و قدرت تفکر تاثیر منفی می گذارد.به همین جهت خرید تختخوابی مناسب حیاتی و مهم می باشد.
عوامل موثر بر نوع تشک و تختخواب مقدار بودجه مورد نظر شما، اندازه دکوراسیوناتاق خواب و سایز بدن شما می باشد.اگر متراژ اتاق شما کم است می توانید از مبل های تخت خواب شو یا تخت های تاشو استفاده کنید ، تخت ها از نظر سایز به دو سایز تک نفره و دو نفره تقسیم میشود.
نوع دیگری از تخت هم وجود دارد که به تخت هایqueen  معروف هستند و سایز آن ها بین تخت های دو نفره و تک نفره است.ضمنا درنظر داشته باشید که رنگ و مدل تختخواب باید با دکوراسیون اتاق خواب هماهنگی داشته باشد.
تخت ها مدل های مینیمال ،روستیک ، سلطنتی ، قدیمی ، استیل و .. دارند.

کمد لباس

کمد که یکی از لوازم دکوراسیوناتاق خواب محسوب میشود می تواند با وسایل بزرگ اتاق ست شود چراکه وسایل بزرگ اتاق نمای کلی اتاق را تشکیل می دهند .
بنابراین در دکوراسیون معمولا تخت ، کمد و وسایل بزرگ را باهم ست می کنند .کمد لباس می تواند دیواری یا متحرک باشد .اگر دکوراسیون اتاق خواب شما فضای بزرگتری دارد می توانید یک کمد جداگانه تهیه کنید که ست دراور و آینه و میز و کنسول شما باشد.
کمدها به سه دسته کلی کمد تختخواب،کمد لباس و کمد closet تقسیم بندی می شوند.تفاوت کمد لباس با کمد closet در این است که کمد لباس دارای درب بوده ولی کمد closet درب ندارد و معمولا در اتاق تعویض لباس استفاده می شود.
در هنگام بازسازی منزل میتوانید از متخصص بازسازی درخواست کنید که در صورت امکان برای شما در فضاهای خالی کمد طراحی کند. در مورد بازسازی بیشتر بدانید.

دراور و آینه و کنسول

این وسایل اتاق خواب خاصیت دکوراتیو دارند و با متریال های متنوعی از جمله ام دی اف،چوب،فلز،شیشه و یا ترکیبی از آن ها در بازار موجود می باشد. بنابراین در خرید آن ها دقت کنید که باید با سبک دکوراسیون اتاق خواب هماهنگی داشته باشند.
ضمنا کنسول و میز و آینه و دراور هم خانواده هم هستند ، در نتیجه شما می توانید این اقلام را در کنار در یک تم قرار دهید .شما می توانید برای زیبایی بیشتر آینه میز آرایشتان را با لامپ های زیبا به طور جذاب طراحی کنید.
رنگی که برای ست آینه و میز و دراور انتخاب می کنید بهتر است مکمل رنگ دیوار یا وسایل عظیم الجثه مانند ( تخت ، مبل راحتی ، کمد و..) باشد.

نورپردازی اتاق خواب

اتاق خواب یک گوشه خلوت شخصی و مکانی برای آرامش و خواب است که هنگام صبح باید آنچنان روشن و نورانی باشد که احساس نشاط و سرزندگی را برانگیخته کند و در شب فضای آرام،رویایی و آرامشبخش را بسازد.
نور یکی از عنصر های اصلی در اتاق خواب است. هدف اصلی در یک اتاق خواب دست یافتن نوری است که دور از هرگونه درخشش باشد که چشم را اذیت نکند اگر در اتاق، کمد وجود داشته باشد می توان از نورهای پایین تاب مخفی استفاده کرد.
همچنین می توان از منابع نور رشته ای در زیر کمد یا تخت خواب نمادی از شناور بودن را نشان داد که در شب اثر ویژه ای دارد.

نکات نورپردازی اتاق‌خواب

در بعضی موارد می توان با استفاده از نورهای پایین تاب کم روی اجناس گران قیمت تاکید کرد و نقطه تمرکز به وجود بیاوریم توجه داشته باشید برای کنترل نورها کلید جداگانه ایی در نظر بگیرید.
از دیگر نکات مهم نورپردازی دکوراسیون اتاق خواب می توان به موارد زیر اشاره کرد.
-دمای رنگ لامپ ها در نورپردازی دکوراسیون اتاق خواب اتاق خواب.
-دمای رنگ یا درجه حرارت رنگ که با واحد کلوین محاسبه میشود.
-لامپ های آفتابی: رنگ زرد ملایم: احساس ارامش.
-لامپ های صدفی : نور سفید: حس انرژی.
-لامپ های مهتابی: رنگ آبی و سفید: در فضاهای کاری.
– حتما ازبازتاب نور استفاده کنید.
نکات و ویژگی‌های بیشتر در مورد نور پردازی اتاق خواب.

پرده  

انتخاب پرده از مسائلی است که از اهمیت بالایی برخوردار است.یک‌  طراح داخلی میداند که پرده باعث بزرگتر نشان دادن اتاق شما میشود به شرطی که درست انتخاب شود.
انتخاب پرده باید با توجه به جهت و وضعیت جغرافیایی اتاق،پنجره و نوری که از بیرون به اتاق می تابد،سبک و سلیقه فرد،دکوراسیون اتاق خواب،حفظ حریم شخصی و .. انجام بگیرد.

عوامل تاثیر گذار بر انتخاب پرده:

-رنگ پرده :در انتخاب رنگ پرده ابتدا باید به سبک دکوراسیون اتاق خواب و رنگ دیوار و وسایل اتاق خواب توجه کنید.در ضمن درنظر بگیرید که پرده هرچه قدر در معرض نور خورشید باشد رفته رفته از کیفیت آن کم میشود.
پس اگر در اتاق خواب شما نور زیادی استفاده شده  از انتخاب پرده هایی که رنگ روشن دارند دوری کنید.

اندازه پرده:

آویزان کردن میله پرده بالاتر از لبه پنجره، دیوار های دکوراسیون اتاق خواب شمارا بلندتر نشان خواهد داد. طراحان داخلی عقیده دارند که پرده رو تا جایی که میشه نزدیک به سقف وصل کنید بعلاوه این که پرده های بلند به دکوراسیون اتاق خواب حالتی رسمی و کلاسیک می دهند.
در مورد عرض پرده نیز ۱۲ تا ۲۴ سانتی متر از دو طرف اضافه در نظر بگیرید تا پرده ها موقع جمع بودن جلوی پنجره و ورود نور خورشید را نگیرند.

– طرح پرده:

در هر دکوراسیون اتاق خواب چهار بخش اصلی وجود دارد: دیوار، سقف، کف، وسایل
و توجه داشته باشید که در یک فضا یک عنصر به عنوان نقطه کانون انتخاب میشه
پس به عنوان‌ مثال اگر پرده ایی گل گلی دارید نمیتوانید مبلی با طرح مشابه در آن اتاق داشته باشید. برای پنجره های کوتاه و کوچیک از پرده هایی که حاشیه کار شده دارند،استفاده کنید.همچنین برای پنجره های بلند از پرده هایی که در بالای آن تزئینات دارد و قاب چوبی در بالای پرده استفاده کنید.

– جنس پرده :

اگر جنس پرده ایی که انتخاب میکنید ضخیم باشد، هنگام جمع بودن جلوه خوبی ندارد و اگر بیش از حد نازک باشد موقع باز بودن ،حالت اصلی ای که باید داشته باشد را ندارد.
برای پرده های نازک زدن آستری را فراموش نکنید،زیرا از تابش مستقیم نور خورشید جلوگیری می کند،مانع ایجاد سایه می شود و حریم شخصی را حفظ می نماید.جنس پرده ها در انواع مختلفی از جمله ابریشم و مخمل،کتان و ساتن،حریر، دانتل و … در بازار موجود هستند.

– مدل پرده:

پرده ها در انواع بسیار مختلفی از جمله پرده هایی با چین جعبه ایی ،پرده هایی با چین درهم و ساده ،پرده های پانچی ،پرده های کرواتی ،پرده کلاسیک ،پرده گلدار ،پرده کرکره ای،پرده زبرا،پرده سه بعدی،پرده تور.
پرده سلطنتی،پرده چوبی،پرده حصیری بامبو،پرده بالارونده یا لانه زنبوری،پرده عمودی،پرده پرپره ای،پرده شیدرول،پرده شید بیرونی،پرده حاشیه دار،پرده ترکیبی،پرده والان دار،پرده پیلی دار،پرده رومن و آستری در بازار موجود هستند.

شایان ذکر است که پرده های شید،پرده هایی هستن که هیچ گونه تزئینی ندارند و تنها برای پنجره و ایوان های بزرگ در جهت جلوگیری از تابش مستقیم نور خورشید و خنک کردن فضا از آن ها استفاده می شود.

رنگ دیوارهای دکوراسیون اتاق خواب

رنگ های گرم از لحاظ بصری فعال و مهیج کننده هستند رنگ های سرد آرام بخش و متعادل می باشند ،رنگ های روشن تمایل به شاد بودن دارندو رنگ های تیره غم انگیز هستند،رنگ های سرد و عمیق جمع و جور به نظر می رسند مانند آبی نفتی و تر کیبی از آن
درحالی که رنگهای گرم و روشن میل به توسعه داشته و اندازه ظاهری یک شکل را افزایش میدهد مانند قرمز ،نارنجی..

تاثیر انتخاب رنگ در دکوراسیون اتاق خواب

معمولا برای بزرگترین سطوح یک اتاق مانند کف،دیوارها،و سقف آن ، از رنگ های خنثی مثل رنگهای طوسی،خااکستری،سفید… استفاده می کنند.رنگهای گرم میل به جنبش و تحرک دارند در حالی که رنگ های تیره فضا رو جمع و جور تر میکنند پس به وسیله آنها  می توان مقیاس فضا را کاهش داد و یا به روشهای فریب دهنده یکی از ابعاد اتاق را کاهش داد.
بهتر است برای دیوارهای اتاق خواب از رنگ ها روشن استفاده کنید.همچنین رنگ های خنثی مایل به رنگ زمین آرامشبخش بوده و انرژی مثبت انتقال می دهد.در مقابل رنگ های بنفش،خاکستری،قهوه ای و قرمز برای اتاق خواب توصیه نمی شود.
بر طبق روانشناسی رنگ ها،رنگ بنفش بدترین رنگ برای اتاق خواب است زیرا بی خوابی میاورد و با تحریک قوه تخیل منجر به تقویت خلاقیت و در نتیجه آن کابوس شبانه می شود.رنگ قهوه ای و خاکستری نیز موجب افسردگی می شود و رنگ قرمز با بالا بردن فشار خون خواب را مشکل می سازد.
در مورد نحوه نقاشی و انتخاب رنگ برای نقاشی ساختمان بیشتر بدانید. اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست