فن آوری شبکه چیست؟

به روندهای مهندسی که مربوط به ارتباط بین سیستم‌های کامپیوتری می‌شود فن آوری شبکه کامپیوتر میگویند. فن‌آوری شبکه به وسیله پروتکل خدماتی اینترنت (ISP) شکل گرفته است. این یک پروتکل واحد است و به عنوان نمونه به دو کامپیوتر اجازه می‌دهد تا با هم در تعامل باشند و فایل‌ها و پوشه‌های مختلف را با هم به اشتراک بگذارند.
این پروتکل به دو یا چند کامپیوتر اجازه می دهد تا همزمان به اینترنت دسترسی داشته باشند. همچنین در صورتی که این پروتکل به درستی با سیستم شما تنظیم شده باشد، به شما اجازه دسترسی به پوشه های مختلف، نظیر پوشه های حاوی عکس و آهنگ داخل شبکه را می دهد.
شبکه‌های مختلف کامپیوتری بسته به خواسته شما از شبکه، می توانند بسیار ساده و یا بسیار پیچیده باشند. بوسیله تکنولوژی روز دنیا ، راه اندازی شبکه داخلی ،بسیار آسان روی کامپیوتر نصب می شود و نگهداری از آن نیز بسیار ساده است.

راه اندازی شبکه داخلی

انواع شبکه‌های کامپیوتری

در راه اندازی شبکه داخلی دو نوع شبکه کامپیوتری وجود دارد :
شبکه ای که بدون استفاده از سیم راه اندازی می شود وایرلس نام دارد و شبکه ای که از سیم برای راه اندازی استفاده می کند. تنظیم شبکه با سیم ، با کامپیوتر شما بسیار به مراتب سخت تر است. ولی در عوض سرعت در این شبکه ۱۰ برابر شبکه بی سیم است. از دیگر مزیت های شبکه با سیم می توان به سرعت بیشتر در تجزیه و تحلیل داده ها ،حافظه بیشتر و بهتر نشان دادن اطلاعات رد و بدل شده بین کامپیوترها با سرعت بالاتر ،اشاره داشت.

نقش تاسیسات زیربنایی در راه اندازی شبکه

نصب کردن تاسیسات زیر بنایی در راه اندازی شبکه داخلی با سیم می تواند بسیار مشکل باشد.به خصوص اگر کابل های اتصال شبکه از میان بلوک های سیمانی یا از زیر سطح کف خانه عبور کنند.بهترین وقت برای نصب شبکه با سیم در زمان بازسازی خانه هاست که در آن زمان شما به دیوارها و زیر سطح کف خانه دسترسی دارید. در غیر این صورت هزینه ای نیز باید صرف نوسازی و تخریب بولوک ها شود .

نصب کردن یک شبکه

راه اندازی شبکه داخلی با سیم به عوامل متعددی وابسته است. این عوامل عبارتند از کارت اترنت، کابل های CAT-5 و روتر(Router) که به وسیله اتصالات CAT-5 با روش درستی نصب شده است. کابل‌های CAT-5 به طور مخصوصی برای ایجاد شبکه‌های امن ،ساخته شده است.این کابل ها از اتصال های RJ45 و بوت کابل استفاده می‌کنند. درست کردن این کابل‌ها ساده است، همچنین شما می توانید این کابل ها را در طول‌های مختلف خریداری کنید ولی برای اینکه فرآیند نصب شبکه شما مرتب باشد، بهتر است که این کابل ها را خودتان درست کنید.

کانکتورهای RJ45

برای اتصال کانکتورهای RJ45 یک ابزار خاص ساخته شده است که در فرآیند نصب می تواند پوسته سیم را از فلز داخل آن جدا کند. پس از این کار کانکتور را به کابل متصل کنید و بوسیله ابزار مذکور این دو را محکم به هم اتصال دهید. این کار بسیار ساده است. بسیاری از کامپیوترهای سطح بالا همراه با کارت اترنت نصب شده روی آن به بازار می آیند. در واقع یک کارت اترنت اجازه دسترسی فیزیکی به محیط شبکه را می دهد.


نقاشی ساختمان مدرن


کابل‌های CAT-5، CAT-6 و نقش روتر

اولین قدم شما برای ایجاد یک شبکه برای خودتان ، طراحی آن است.قانون استاندارد برای شبکه‌های با سیم این است که طول کابل های CAT-5 تا رسیدن و اتصال به یکی از اجزای سیستم شما، نباید بیشتر از ۷۵ متر شده باشد. البته بعضی از سیستم‌ها با استفاده از کابل‌های CAT-6 با طول نزدیک به ۲۰۰ متر و یا بیشتر بدون هیچ مشکلی نصب شده اند.
یک روتر به برقراری ارتباط بین کامپیوترها در اینترنت کمک می کند.روتر که در واقع مدیریت شبکه است را به عهده دارد، به هر کامپیوتر درون شبکه یک IP واحد اختصاص می دهد.روتر مستقیما به مودم متصل می شود و از طریق روتر کامپیوتر می تواند به شبکه متصل شود.

نصب و راه اندازی LAN

در راه اندازی شبکه داخلی کابل LAN نقش مهم و میتوان گفت اصلی و اساسی را دارد. نصب و راه اندازی LAN بسیار ساده و سرراست است.مگر در مواردی که شما از کامپیوتر های قدیمی که سیستم عامل هایی قدیمی استفاده می کنند ، استفاده کنید.اگر سیستم عامل شما ویندوز XP است، مطمئن شوید که Service Pack 2 در سیستم شما نصب شده است. روند نصب و راه اندازی لن در ویندوز XP بسیار شبیه ویندوز ویستا است.وقتی مطمئن شدید که تمام کارها طبق دستورالعمل تولید کننده انجام شده است و همه چیز به درستی جمع آوری شده است، می توانید فرآیند نصب و راه اندازی شبکه داخلی را شروع کنید.

راه اندازی شبکه داخلی

فرآیند نصب و راه اندازی شبکه داخلی

ما فرض را بر این میگذاریم که کارت شبکه شما نصب شده است و همه کابل ها متصل هستند. منوی استارت ویندوز را باز کرده و به Control Panel بروید وسپس به Network Setup Wizard بروید. ساده ترین روش ممکن همین است. بعد از رفتن به تنظیمات شبکه پنجره‌ای باز می شود که شما را در روند نصب و راه اندازی راهنمایی می کند.روی دکمهNext کلیک کنید.
اگر موارد لازم به درستی نصب شده اند، روی دکمه Next کلیک کنید. سپس گزینه Set up a home or small office Network را انتخاب کرده و گزینه Next را بزنید.


سیستم های هوشمند سازی ساختمان


اینجا شما یک روش اتصال انتخاب می کنید،کلید Next را بزنید.
در اینجا شما یک نام به کامپیوتر خود اختصاص می دهید، که بر اساس این نام، کامپیوتر شما در شبکه شناسایی می شود. نام اصلی این میشود. اگر شما طبق دستورالعمل مذکور پیش بروید ، روند راه اندازی شبکه بسیار ساده است.
از طراحی شبکه خود مطمئن شوید ، اجزاء مختلف لازم را مهیا کنید وپیش بروید. شبکه خوبی داشته باشید.

نتیجه گیری:
راه اندازی شبکه داخلی با کابل لن و داشتن روتر انجام میشود . که از طریق منترل پنل میتوانید با مراحل طی شده این کار را انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست