چگونگی راه اندازی یک شبکه ی کامپیوتری در کسب و کار کوچک

شبکه ی کامپیوتری راهی مناسب برای استفاده بهینه از سیستم و اجزای آن است. استفاده از این روش راهی مناسب برای سازمان های کوچک نیز می باشد.راه اندازی شبکه کامپیوتری به شما این اجازه را می دهد که تمام عملکرد های یک کسب و کار کوچک (مانند ارتباطات، انتقال داده و ذخیره) راحت تر مدیریت کنید. با نصب شبکه، کامپیوتر شما می تواند از تمام قابلیت هایش حداکثر استفاده را ببرد. همچنین با تمام نیاز های کسب و کار شما تطبیق داده شود.
شما می توانید به هر کامپیوتری که در درون شبکه هست دسترسی داشته باشید، همچنین فایل ها و ابزار را به اشتراک بگذارید . یک طراحی موثر شبکه ی کامپیوتری می تواند یک تغییر بنیادین در کسب و کار ایجاد کند. در این مقاله، می خواهیم مراحل نصب و آموزش راه اندازی شبکه های کامپیوتری برای کسب و کار های کوچک را بررسی کنیم.
راه اندازی شبکه های کامپیوتری

شبکه کابل کشی یا شبکه بی سیم

اولین تصمیمی که در مورد راه اندازی شبکه های کامپیوتری باید گرفته شود این است که آیا می خواهید شبکه تان به صورت کابل کشی باشد یا به صورت بی سیم. این بسیار مهم است پس حتما تصمیمتان را بگیرید. این دو روش حتما معایب و مزایای خود را دارند که در مقالات گذشته به آن اشاره کامل شده است. ولی هر یک می تواند نیازهای کسب و کار شما را بر طرف کند. گفته می شود که شبکه های کابلی کاملا قابل اعتماد، مقرون به صرفه، ایمن و آسان در نصب است.

شبکه بی سیم

اگر تعداد اجزایی که به اینترنت وصل می شود زیاد باشند، بهتر است از شبکه ی بی سیم استفاده شود. شبکه‌ی بیسیم به شما امکان این را می دهد که از راه دور به اینترنت دسترسی داشته باشید که خب مطلوب تر است. نصب شبکه های بی سیم نیز به لطف حضور WiFi بسیار آسان شده است. همچنین دیگر نیاز به سیم و کابل کشی نبوده، پس هزینه ها نیز کاهش پیدا می کنند.کامپیوترهای رومیزی عموما به سمت شبکه های کابل کشی شده گرایش دارند، در عین حال لپتاپ ها به شبکه های بی سیم تمایل دارند. اگر شما یک کامپیوتر رومیزی و یک لپتاپ در محل کارتان دارید، شما می توانید ترکیبی از این دو را استفاده کنید که بسیار آسان است. به عنوان مثال، کامپیوتر رومیزی من از طریق کابل اترنت به اینترنت وصل است و لپتاپ از طریق روتر بی سیم به اینترنت متصل است.


لوله کشی و تاسیسات


شبکه همتا به همتا (peer to peer ) یا کلاینت – سرور (client – server)

حال باید تصمیم بعدی در هنگام نصب کردن شبکه گرفته شود. آیا شبکه به صورت همتا به همتا بر پا شود یا به صورت مشتری – سرور؟

هر دو شبکه کامپیوتر ها را به هم وصل می کنند و در نتیجه منابع می توانند در اشتراک گذاشته شوند. تفاوت های اساسی این دو شبکه در پیکر بندی ها است.

راه اندازی شبکه های کامپیوتری همتا به همتا: (peer 2 peer)

در شبکه ی peer to peer، هر کامپیوتر هم به عنوان کلاینت و هم سرور کار می کند. هر کامپیوتر به صورت مستقیم با یک کامپیوتر دیگر در شبکه ارتباط دارد و منبع ها می توانند اضافه یا حذف شوند. نصب همتا به همتا در شبکه های خانگی مطلوب تر است.
ابزار های مورد نیاز:
بر پا کردن یک شبکه ی peer to peer نیاز به یک روتر (با قابلیت های بی سیم) داریم. همچنین کابل‌های اترنتی برای اتصال روتر به مودم و روتر به کامپیوتر ها مورد نیاز است.
راه اندازی شبکه های کامپیوتری

تنظیماتی که نیاز دارید:
با توجه به سیستم عاملی که کامپیوتر شما از آن استفاده می کند، کامپیوتر شما باید برای داشتن شبکه دارای یکسری عملکرد های تعبیه شده باشد. بر فرض مثال در ویندوز ، می توانید گزینه ای را انتخاب کنید که تمام کامپیوترها را (برای راه اندازی شبکه های کامپیوتری) در یک گروه کاری قرار دهد و اجازه پرینت یا به اشتراک گذاری فایل را بدهد. شبکه های داخلی تعبیه شده در درون کنترل پنل به شما در راه اندازی این شبکه کمک می کند.

نصب و راه اندازی شبکه کامپیوتری کلاینت – سرور (client – server)

برای راه اندازی شبکه های کامپیوتری در یک شبکه کلاینت – سرور، چند مشتری (کامپیوتر ها) به یک سرور مرکزی متصل می شوند. داده های عمومی و برنامه ها بر روی یک سرورنصب شده اند و مشتری به سرور متصل می شود تا بتواند به آن دسترسی داشته باشد. این روش نصب در سازمان های بزرگ و شرکت های عظیم بیشتر اجرا می شود.

ابزار هایی که برای راه اندازی شبکه های کامپیوتری به آن نیاز دارید :

برای آنکه یک شبکه ی کلاینت – سرور ایجاد کنید، شما معمولا به یک سرور یا حداقل به یک سیستم عامل سرور پسند (server-friendly) خواهید نیاز داشت. مایکروسافت ویندوز نسخه ی سرور و Linux برای آن بسیار مناسب است.
شما می توانید یکی از آنها را به PC متصل کنید و به عنوان سرور از آن استفاده کنید. ولی اگر یک سازمان بزرگ دارید بهتر است که از یک سرور به تنهایی استفاده شود. مخصوصا اگر در آینده قصد دارید شبکه تان را توسعه دهید.


خدمات ساختمان شامل چیست؟


قطعات مورد نیاز :
اتصال به شبکه نیمی از کار پیش روی شماست است. هنگامی که به شبکه متصل شدید، سرور شما یا کامپیوتری که سرور در آن در حال اجرا است، باید برای پیکربندی آماده باشد. تمام کامپیوترهای کلاینت شما باید دارای نام باشند. شما از این نام ها برای تنظیم محدودیت‌ها یا امتیاز دهی به مشتری‌ها بر روی شبکه، استفاده می کنید.
نتیجه گیری:
راه اندازی شبکه های کامپیوتری به ملاک های شما وابسته است. هنگامی که طرح تان را انتخاب و ابزاری را که می خواهید با آن کار کنید را فراهم کردید، باید اتصال قطعات به یکدیگر را انجام دهید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست