اقدامات لازم برای راه اندازی شبکه وایرلس خانگی

امروزه اینترنت و شبکه بخش بزرگی از زندگی روزمره ما را شامل میشود. ما در اوقات فراغت به اینترنت رجوع می‌کنیم، برای برقراری ارتباط از اینترنت کمک می‌گیریم و حتی شغل و حرفه خود را وابسته به آن می‌دانیم. درکل با قطع اینترنت زندگی بسیاری از افراد به مشکل میخورد. خب طبیعتا با این حجم از وابستگی به این فضا، هر خانه برای خود مودمی برای اتصال به اینترنت نیاز دارد. ما در این مطلب قصد داریم تا با پرداختن به راه اندازی شبکه وایرلس خانگی جزئیات آن، بپردازیم وراهکار‌هایی درباره راه‌اندازی اینترنت وایرلس در اختیار شما بگذاریم. پس مارا دنبال کنید.

تعریف راه اندازی شبکه وایرلس خانگی

یکی از انواع شبکه‌ها ،شبکه وایرلس است برای انتقال سیگنال‌ها از امواج رادیویی به جای کابل استفاده می‌کند. که در ترجمه به معنای بدون سیم از آن یاد میشود. که با استفاده از آن کاربر می‌تواند بدون هیچ گونه کابل سیمی به آن متصل و از راه دور نیز از آن بهره مند شود. بهترین و ملموس ترین مثال برای وایرلس، مودم های اینترنت خانگی هستند که قابلیت استفاده چند کاربر به طور همزمان را دارند.

راه اندازی شبکه وایرلس خانگی

انواع شبکه وایرلس

WPAN

شبکه بی سیم شخصی (Wireless Personal Area Network)

این شبکه قدری از WLAN قوی‌تر است و توانایی پوشش یک محیط چند صد متری را دارد.

WLAN

شبکه بی سیم محلی (Wireless Local Area Network)

این شبکه یک شبکه محلی محسوب می‌شود. که در طول روز از آن استفاده می‌کنیم، درشبکه‌های اینترنت خانگی، محل کار ، دانشگاه و مدارس از آنها استفاده می‌شود. برای راه اندازی شبکه وایرلس خانگی این نوع توصیه میشود

WMAN

شبکه بی سیم شهری (Wireless Metropolitan Area Network)

این تکنولوژی به ارتباط چند ساختمان با هم در سطح یک شهر مربوط می‌شود. که برخی نیز از این روش بهره میگیرند.


سنگ و سرامیک ساختمانی


WWAN

شبکه بی سیم گسترده (Wireless Wide Area Network)

برای اتصال شبکه‌هایی که فاصله زیادی از هم دارند بکار برده می‌شوند فاصله ای مانند بین دو شهر یا حتی کشور.

راه اندازی شبکه وایرلس خانگی و تجهیزات مورد نیاز

برای این کار به یک ی لپ تاپ یا کامپیوتر با قابلیت وایرلس نیازداریم و سپس مودم به همراه وسایل جانبی را مثل کابل ، کابل ،سیم پاور، سیم اتصال به سیستم و یا هرمدل دیگری از آن آماده کنید. راه اندازی Wireless کار پیچیده‌ای نیست و در مدت زمان ۲۰ دقیقه انجام می‌شود اگر وسایل مورد نیاز را فراهم کردید دستورالعمل های زیر را دنبال کنید و راه اندازی شبکه وایرلس خانگی را به همراه داشته باشیم.

مکانی مناسب برای قرارگیری مودم

محل قراردادن مودم در عملکرد آن نقش مهمی دارد. بهترین جا برای آن مرکز خانه است. جایی که فاصله تقریبا یکسان با اتاق ها داشته باشد اگر هم محل مناسبی برای این کار ندارید، بخاطر داشته باشید به هیچ وجه مودم را نزدیک پنجره، نزدیک به دیوار، کنار مایکرویو، داخل کمد و مکان‌های مشابه قرار ندهید.

غیر فعال کردن مودم

مودم را خاموش کنید و قبل از برقراری ارتباط با شبکه هیچ کابلی یا دستگاهی را به آن وصل نکنید.

اتصال روتر به مودم

کابل Ethernet را به مودم روتر وصل کنید (Wan port) و یک سر دیگر آن را به مودم (روی مودم جای این کابل بهمراه نوشته Ethernet قابل رویت است وصل کنید.

راه اندازی شبکه وایرلس خانگی

اتصال کامپیوتر به مودم روتر

یک سر کابل را (هر کابلی امکان پذیر است) به روتر وصل کنید (کابل لن) و سر دیگر کابل را به لپ تاپ یا کامپیوتر. لازم به ذکر است این اتصال روتر با سیستم موقت بوده و بعد از راه اندازی اینترنت می توانید جدا کنید.

راه اندازی مودم، روتر و سیستم خود

برای راه اندازی شبکه وایرلس خانگی بعد از انجام مراحل بالا وقت روشن کردن اجزا است. ابتدا مودم را روشن کنید و زمانی که تمامی چراغ های آن سبز رنگ و ثابت شدند، روتر را روشن کنید و زمانی که از صحت و سالمی روتر مطمئن شدید لپ تاپ خود را روشن کنید.

تنظیمات مورد نیاز روتر

برای اینکار نیاز است که به صفحه تنظیمات روتر خود بروید، برای اینکار یک مرورگر را باز کنید و سپس آدرس معروف صفحه آن را وارد کنید( معمولا از سایت ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱ استفاده می شود) در این صفحه اطلاعاتی که از پشتیبانی دریافت کردید را وارد نمایید. در این بخش یک نام کاربری و رمز عبور از شما می‌خواهد که شما باید از قبل داشته باشید تا بتوانید تنظیمات روتر خود را باب میلتان تغییر دهید. که معمولا از admin , admin استفاده میشود

امنیت مورد نیاز روتر

این قسمت از اهمیت زیادی برخوردار است. شما نیز این قسمت را جدی بگیرید و تنظیمات مربوط به امنیت وایرلس در قسمت (Wireless Security) را پیدا کنید. پس از انتخاب روی گزینه ،رمز عبور یا همان پسورد مورد نظر را وارد کنید (معمولا تا ۸ کارکتر کافیست ولی شما برای بالا بردن امنیت از کلمات و اعداد بیشتری استفاده کنید.معمولا استفاده از کلمات ترکیبی باعث جلوگیری از هک شدن میشود.

تغییر نام وایرلس در

در راه اندازی شبکه وایرلس خانگی لازم است بدانید .تنظیمات مودم و شبکه خود می توانید نام وایرلس خود را تغییر دهید تا با همان نام دلخواه شناخته شوید. اسم این عمل SSID نام دارد که مخفف Service set Identifier است و احتمالا با همین نام در تنظیمات پیدا خواهید کرد.


نقش کابینت و کمد در طراحی دکوراسیون


راه اندازی وایرلس بر روی کامپیوتر شخصی

بعد از اتمام تنظیمات مورد نظر برای راه اندازی شبکه وایرلس خانگی ، کابلی که روتر را به سیستم متصل می‌کرد را جدا کنید و مجددا با وایرلس به روتر متصل شوید. اگر سیستم شما به هر دلیلی توانایی اتصال به وای فای را ندارد با یک USB یا سی دی که نرم افزار آن را اجرا کند این کار را انجام دهید.

اتصال به شبکه جدید

پس از اتمام کار راه اندازی شبکه وایرلس خانگی شما می‌توانید با لپ تاپ خود یا هر دستگاه دارای وایرلس به شبکه جدیدی که ساختید متصل شوید و از فضای وب لذت ببرید.
نتیجه گیری
راه اندازی شبکه وایرلس بسیاز آسان بوده و در عرض 20 دقیقه و رعایت موارد ذکر ششده انجام میشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست