طراحی شبکه وایرلس

در راه اندازی شبکه وایرلس ملاک های مختلفی وجود دارد. وایرلس جهت پوشش داخل ساختمان است یا قرار است ارتباط بین دو ساختمان را برقرار کند. در طراحی شبکه وایرلس ابتدا صورت مسئله بررسی شده و ملاک های لازم یادداشت می شوند. سپس برند های مختلف را بر اساس نوع شبکه خود بررسی می کنیم. نرم افزارهای مختلفی برای طراحیو همچنین روش های متفاوتی وجود دارد که در ادامه به آن میپردازیم.

راه اندازی شبکه وایرلس
موردی که در اینجا مورد بحث است. تداخل فرکانس ها است. این مسئله به تجربه و اطلاع از وضعیت آلودگی فرکانسی منطقه دارد. این مورد نیز در طراحی باید دیده شود. در شبکه داخلی طراحی را بر اساس تعداد و نوع موانع، تعداد کاربران، شعاع پوشش، نوع تجهیزات و موارد مشابه انجام خواهیم داد. در انواع شبکه های خارج از ساختمان فاصله بین رادیو ها، پهنای باند مورد نیاز، تداخل فرکانسی، موانع و ارتفاع دکل بررسی و دیده می شوند..

اجرای شبکه وایرلس داخلی ( داخل محیط )

در این مورد برای راه اندازی شبکه وایرلس بی سیم ایندور انجام می شود. جانمایی در قسمت های طراحی شبکه انجام می شود. از محل رادیو ها تا نزدیک ترین سوییچ موجود یک کابل شبکه کشیده می شود. برخی رادیو های وایرلس از حالت مش پشتیبانی می کنند. یعنی می توانند به همدیگر وصل شده و سری شوند. این حالت دارای معایبی است که به شما توصیه نمی شود.


طراحی نما چیست؟


اجرای شبکه وایرلس خارجی ( خارج از محیط )

برای راه اندازی شبکه وایرلس در این نوع ، بیشتر برای ارتباط بین ساختمان ها استفاده میششود. محل دو نقطه را در طراحی وارد کرده و دید متقابل را بررسی می‌کنیم. در شبکه وایرلس اوت دور، رادیو ها می بایست به همدیگر دید و دسترسی مستقیم داشته یا به اصطلاح هم را ببینند. در صورتی که این امکان وجود نداشت از دکل استفاده می شود. پس از تهیه شرایط دید مستقیم، رادیو ها روی دکل یا با نصب لوله فیکس شده و از هر کدام کابلی تا سوییچ مرکزی شبکه کشیده می شود. تنظیمات لازم برای ارتباط و جلوگیری از هک شدن انجام شده و ارتباط برقرار می شود.

مزایای راه اندازی شبکه وایرلس

نصب آسان: راه اندازی شبکه های وایرلس امنیت بسیار مهم است . به علت اینکه نیاز به نصب داکت و پریز و کابل کشی ندارد با سرعت و سهولت بیشتری راه اندازی می شوند.
قابلیت تحرک: در سیستم های کابلی امکان حرکت و جابجایی وجود ندارد. دستگاه ها برای اتصال به شبکه باید در کنار پریز ها قرار بگیرند. در شبکه های بی سیم به علت اینکه اطلاعات از طریق امواج منتقل می شوند می توانند براحتی در منطقه هایی که تحت پوشش قرار دارد به شبکه متصل گردیده و حرکت کنند.
قابلیت گسترش آسان: در سیستم سنتی و کابلی برای اضافه کردن کلاینت ها باید برای آنها کابل جداگانه کشیده و پریز نصب گردد. اما در سیستم وایرلس اضافه کردن کلاینت تنها با قرار دادن کارت شبکه وایرلس بر روی سیستم ها و یا استفاده از دستگاه هایی که به این سیستم مجهز هستند ممکن است.

راه اندازی شبکه وایرلسمعایب راه اندازی شبکه وایرلس

سرعت: نرخ ارسال و دریافت در شبکه های کابلی بسیار بالاتر از شبکه های بی سیم می باشد. با پیشرفت تکنولوژی مرتب به سرعت های انتقال بالاتری دست یافته می شود. اما همزمان با آن سرعت انتقال اطلاعات در سیستم های کابلی نیز افزایش می باشد و همواره دارای نرخ بالاتری از وایرلس می باشد. از جمله معایب این سیستم میباشد.
امنیت: در راه اندازی شبکه وایرلس امنیت اطلاعات در سیستم کابلی بسیار بالا می باشد. برای نفوذ به این سیستم باید بتوان بصورت فیزیکی به نود های شبکه دسترسی پیدا کرد و تنظیمات مربوط به امنیت شبکه را نیز خنثی نمود. اما در سیستم های وایرلس به علت انتشار اطلاعات در فضا از امنیت پایین تری برخوردار می باشد.
پایداری شبکه : سیستم شبکه مبتنی بر کابل به نسبت شبکه وایرلس از پایداری بالاتری برخوردار است و کمتر دچار مشکلات و قطعی و وصلی می گردد.
هزینه بالاتر: تشکیلات شبکه کابلی از قیمت پایین تری نسبت به راه اندازی شبکه وایرلس برخوردار می باشد .


جلو گیری از کهنه شدن نقاشی ساختمان


راه اندازی شبکه بی سیم داخلی Indoor wireless

از این سیستم برای برپایی یک شبکه در محیط داخل ساختمان استفاده می شود و تجهیزات با ابعاد و ظاهر مناسب برای این محیط استفاده میشود.

راه اندازی شبکه وایرلس نقطه به نقطه PTP

این روش ارتباطی نقطه به نقطه می باشد. بدین معنی که دو نقطه با کمک تجهیزات وایرلس به همدیگر متصل می گردند

راه اندازی شبکه وایرلس یک نقطه به چند نقطه PTMP

در این روش از یک دستگاه Access Point مرکزی بهره گیری می شود. تمامی دستگاه ها به این نقطه مرکزی که مانند سوییچ عمل کرده متصل گردیده و با هم تبادل اطلاعاترا انجام میدهند .
نتیجه گیری
راه اندازی شبکه وایرلس نیازمند رعایت یک سری پروتکل هاست و روش های مختفی مانند indoor و outdoor را شامل میشود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست