تلفن سانترال

تلفن سانترال یا بعه عبارتی دیگر که به آن تلفن داخلی هم گفته میشود ، در ادارات و موسسات استفاده می‌شوند و کاربرداهای بسیاری دارند .امروزه با هر موسسه و یا شرکتی تماس می‌گیریم قبل از ارتباط با اپراتور انسانی پیامی ماشینی از طرف تلفن گویا برای ما پخش می‌گردد که در آن شرکت معرفی می‌شود و از ما میخواهد برای ارتباط با بخش‌های مختلف سازمان کلید 1 تا 9 را وارد نماییم تا به قسمت مربوطه مارا ارتباط دهد.

به این نوع از سیستم‌های تلفنی سیستم تلفنی که این نوع از کار ارتباط را وطیفه دارند ، سانترال یا تلفن داخلی اطلاق میگویند. به طور خلاصه و جامع تلفن سانترال به نوعی از سیستم تلفنی گفته می‌شود که توسط آن می‌توان چند خط شهری و داخلی را تنها با فشار دادن یک عدد تلفن رومیزی کنترل کرد. برای توضیح بیشتر و بهتر چگونگی کار تلفن‌های سانترال مثال زیر را در نظر بگیرید.

سانترال

شرکتی شامل 300 اتاق است و هر کدام از این اتاق‌ها نیاز به یک خط تلفن دارد، اما تقاضاي 300 خط ازاد تلفن از شرکت مخابرات امکان پذير نخواهد بود و ناممکن و رد شده است. حتي اگر دريافت اين خطوط هم ممکن باشد باز هم اين کار منطقي به نظر نمي‌رسد زيرا حتي در يک زمان معلوم هم در پر ترافيک‌ترين ساعات روز میانگین تعداد خطوط در حال مکالمه به 50 به بالا هم نمي‌رسد.

به علت بخشی از مسايل از قبيل محدوديت در واگذاري خطوط ازاد تلفن از طرف شرکتهاي مخابرات ملاحظات اقتصادي يا برخي شرايط خاص از جمله مسايل امنيتي استفاده از تلفن سانترال اجتناب ناپذير به نظر ميرسد. اين مثال شفاف میکند مي‌کند که براي چنين مکاني 30 الی 40 خط آزاد تمام نياز ما را براورده مي‌سازد و دیگر مشکلی برای ارتباط گیری باقی نمیماند .بنابرين بايد به طراحي يک سيستم سانترال 40 به 200 پرداخت. در يک سيستم سانترال تلفن تعدادي خط تلفن در پورت رودي قرار مي گيرند و با يک نسبت منطقي به پورت هاي خروجي تبديل مي‌شوند.

 


سانترال و دوربین شبکه


 

نحوه کارکرد

اين خود اهميت استفاده از چنين سيستمي را اشکار مي‌سازد. هر کاربري که با اين سيستم تماس مي‌گيرد بايد به محض اشغال شدن خط يا شنيدن پيغام شماره داخلي خود را وارد کند و یا با تماس با اپراتور تقاضای وصل شده به بخش مورد نیاز را داشته باشد. سيستم پس از اشکار سازي و رمز گشايي کدهاي DTMF يکي از خطوط اصلي را به داخلي مورد نظر وصل و مکالمه را برقرار مي‌کند. به همين دليل است که توانايي‌هاي بسيار يک سيستم سانترال آن را به انتخابي بي رقيب در بسياري از مکان‌ها از جمله ادارات ودانشگاه ها و… تبديل کرده است.

نکات مثبتی از تلفن سانترال

مزیت دیگر و بسیار مهم و قابل توجه برای استفاده از تلفن سانترال، ارتباط داخلی بین اتاق‌های یک شرکت و یا سازمان بدون هزینه‌ی تلفن است. برای روشن شدن به مثال بالا توجه کنید. تمام 200 کارمند شرکت توسط یک شبکه‌ی داخلی به یکدیگر متصل هستند و ارتباطط میگیرند . در صورت نیاز می‌توانند با گرفتن شماره‌ی کد داخلی با کارمند دیگر ارتباط برقرار کرده و صحبت کنند.

بدون اینکه اصلا نیاز به استفاده از خطوط مخابراتی و پرداخت هزینه‌ی تلفن باشد. از دیگر مزایای مراکز سانترال این است که می‌توان همزمان چند نفر را پشت خط نگه داشت. مزیت سومی که می‌توان برای تلفن سانترال بیان کرد، منشی اتوماتیک است که بسیار کاربردی بوده و همچنین وقتی شخصی با شرکت تماس می‌گیرد پیام ماشینی به صورت اتوماتیک برای او پخش می‌شود. مثلاً واحد فروش عدد یک واحد حسابداری عدد دو و غیره. تلفن‌های سانترال دارای بیش از 400 کد می‌باشد که می‌توانیم به هر حالتی که خواستیم دستگاه را تنظیم کنیم.

سانترال

به صورت خلاصه از مزایای مهم استفاده از سانترال میتوان به

1. محدودیت تماس
2.بستن صفر و شماره شهرستان
3.گذاشتن تایمر
4.عدم دسترسی به خطوط شهری برای برقرار نمودن تماس
5. برنامه ریزی بسیار آسان ، تعمیر و نگهداری راحت
6. محدودیت زمان تماس
7.پشتیبانی یک اپراتور از چندین خطوط شهری
8. امکان استفاده از اپراتور گویا (DISA)
9. قفل الکترونیکی خطوط داخلی
10. مدیریت در هزینه ها
11.گذاشتن پیام انتظار
12.آیفون ، درب باز کن و زنگ درب
13.حالت روز ، شب و ناهار
14.پیغام گیر ………………. اشاره نمود

دسته بندی انواع دستگاه های سانترال

به طور کلی دستگاه های سانترال را می توان به دو دسته ی کم ظرفیت و پرظرفیت تقسیم کرد و با توجه به ظرفیت های موجود در شرکت و نیازهای خود می توانید دستگاه موردنظر را انتخاب و تهیه کنید.

انواع سانترال کم ظرفیت

همان طور که در بالا ذکر شد؛ دستگاه های سانترال کم ظرفیت تعداد خطوط مخابراتی کمی را پذیرا هستند همچنین می توانید با اتصال کارت های توسعه دهنده، تعداد خطوط را افزایش دهید.دستگاه های سانترال کم ظرفیت فقط شامل دو دستگاه TES824 و TEM824 هست. دستگاه TES824 در حالت پیش فرض می تواند از 3 خط شهری و 8 خط داخلی پشتیبانی کند که این تعداد با افزودن یک کارت ارتقا به 6 خط شهری و 16 خط داخلی ارتقا پیدا می کند. دستگاه TEM824 نیز حداکثر (با افزودن کارت ارتقا) از 8 خط شهری و 24 خط داخلی پشتیبانی می کند که این تعداد در حالت پیش فرض دستگاه 6 خط شهری و 16 خط داخلی است.

 


سیستم های هوشمند سازی ساختمان


 

دستگاه های سانترال پرظرفیت

سه سری NS، TDE و TDA از دستگاه های پرظرفیت سانترال به شمار می روند. مرکز تلفن های پرظرفیت را می توان به دو دسته ی آنالوگ و تحت شبکه تقسیم کرد.

درپایان
دستگاه تلفن سانترال بسیار دستگاهی کاربردی و رایج بوده و دارای انواع کم ظرفیت و پر ظرفیت میباشد . و همچنین مزایا و استفاده های بسیاری را برای کاربران این دستگاه به همراه دارد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست