سبک بوهمیان و نکات مرتبط با آن

تعریف سبک دکوراسیون بوهمیان

کلمه ” بوهمیان (Bohemian)” از کلمه فرانسوی “کولی (gypsy)” می آید و آن را برای کسانی که زندگی غیرمتعارف (معمولا هنری) دارند، اعمال می کند. سبک بوهمیان (Bohemian) یا دکوراسیون  سبک بوهمیان یا در اصطلاح ” بوهو ” نوعی دکوراسیون است که در آن افراد خانه‌ها را پر از فرهنگشان کرده و بوی زندگی از در و دیوار به مشام می‌رسد.
بوهمیان، سبکی است جذاب و دوست داشتنی که شما را از قید و بند اصول سبک های دیگر رها می کند و با گزینه های متنوع تری رو به رو می سازد.
با سبک بوهمیان، شما می توانید همان طوری که دوست دارید فکر کنید . خیلی از وسایلی را که شاید به کار بردن آن ها در چیدمان به سبک های دیگر مناسب نبوده را به راحتی در این سبک به کار بگیرید.
سبک «بوهو» به‌نوعی بازگشت به گذشته هنری و فرهنگی است. اما بر یک سرزمین محدود نمی‌شود . همین است که چیدمانی با هویت و اصالت فردی می‌آفریند. قابلیت انعطاف این سبک در تلفیق با سبک‌های مدرن مانند «مینیمال» تا سبک‌های قدیمی‌تر مانند «وینتیج» قابل‌توجه و راهگشا است.
سبک بوهو، سبک خلاقیت فردی است. توجه داشته باشید . که بوهو نسبت به دیگر سبک‌های دکوراسیون تا حدی نامتعارف و به‌شدت فردی و به دنبال آن بسیار متنوع است. به عبارتی سبک بوهو، سبک خلاقیت فردی است.

ریشه سبک دکوراسیون سبک بوهمیان چیست؟

ریشه کلمه بوهمیان، عبارت فرانسوی ” La Boheme” است که به معنی کولی می باشد.
بوهم سرزمینی است که در گذشته مکان سکونت کولی ها بوده است کولی ها مردمانی هستند که همیشه در حال سفر می باشند . در حال حاضر در بخش غربی جمهوری چک قرار دارد.
به همین دلیل کارشناسان معتقد هستند که این افراد بنیان گذار این سبک دکوراسیون هستند. این گروه از افراد، قرن ها است که از قواعد و قوانین منحصر به فردی در زندگیشان پیروی می کنند که این اصول در دکور خانه هایشان نیز نمایان شده است.
شاید در نگاه اول سبک و سیاق زندگی بوهمیان شما را به یاد سلایق سرخ پوست‌ها و یک زندگی کولی وار بیاندازد، ولی بوهمیان یا همان ساکنین بوهمیا، افرادی هستند که در زمان پادشاه سابق آن منطقه در قرن بیستم می‌زیسته‌اند.
در مورد افراد بوهمین بیشتر بدانید

دکوراسیون سبک بوهمیان مناسب چه افرادی است؟

به دلیل بی قاعده بودن سبک دکوراسیون بوهمیان، برای افرادی که تصمیم گرفته‌ اند تا به صورت غیر متعارف زندگی کنند . دکوراسیون متفاوتی را تجربه کنند و حتی کسانی که بسیار سفر می کنند کاملا مناسب است.
طراحی داخلی بوهمیان (Bohemian) یا در اصطلاح “بوهو” خانه‌ها را سرشار از فرهنگ می کند و عطر زندگی را در تمام قسمت های خانه پخش می کند.  دقت کنید که اگر شما خانه ای با نظم و ترتیب می خواهید، به هیچ وجه از دکوراسیون بوهمیان استفاده نکنید.
در مورد دکوراسیون داخلی به سبک ایرانی و اسلامی بیشتر بدانید

ویژگی های سبک بوهمیان

رنگ‌ها در دکوراسیون بوهمیان

برای دکوراسیون بوهمیان هیچ دستور و قاعده‌ای برای رعایت رنگ وجود ندارد، اما استفاده از رنگ‌های گرم و خاکستری بهتر است.
رنگ‌هایی شامل؛ قهوه ای تیره – استفاده از چوب‌های روغن خورده در خانه – قهوه ای روشن – طیف‌های دیگر چوب – سبز و خاکستری است و با نارنجی اشباع شده، پرتقالی روشن و آبی یخی ترکیب می‌شوند.
ترکیب کردن و ست کردن این رنگ‌ها با هم و ایجاد لایه‌های رنگی همان چیزی است که باعث می‌شود خاص به نظر برسید.
در دکوراسیون بوهمیان، از الگو و نقش ها زیادی استفاده می شود که بهتر است در این نقش و الگوها، از رنگ های پر رنگِ گرم و جسورانه استفاده کنید و در کنار آن ها ترکیبی از رنگ های خنثی نیز استفاده کنید.برای مثال کوسن های طرح دار و رنگارنگ را روی مبل هایی با رنگ خنثی مانند سفید قرار دهید.

ایجاد تعادل و آرامش

همچنین شما می توانید برای ایجاد تعادل و انتقال حس آرامش در محیط خانه، از رنگ های زمینی و رنگ های مات نیز در خانه استفاده کنید.
این سبک بیشتر با زندگی به همراه طبیعت شناخته می‌شود، بهتر است یک رنگ را به‌عنوان مرجع در نظر بگیرید و بقیه را با آن ست کنید.
رنگ‌های گرم در زمینه رنگ‌های طبیعت مانند رنگ‌های خاکی که شامل انواع قهوه‌ای‌ها، قرمز رسی، قرمز آجری، عنابی، دارچینی، زعفرانی، سیاه فلفلی و… می‌شود را می‌توان در کنار رنگ‌های سرد تا خنثی، ولی به میزان کمتر استفاده کرد.
از گروه رنگ‌های متالیک بیشتر از رنگ طلایی می‌توان به‌عنوان تزئین رنگی فضا بهره برد.

رنگ‌هایی با تم سنگ‌های جواهرات مانند قرمز یاقوتی، سبز زمردی، آبی فیروزه‌ای و غیره نیز زیاد دیده می‌شود. شایان ذکر است که در حالی که رنگ های سیر برای سبک بوهمی مهم است، اما رنگ سفید هم می تواند به همان اندازه رنگ مناسبی برای زمینه باشد.
سفید رنگ غالبی است که در همه جا دیده می‌شود، اما به چشم نمی‌آید، با اضافه کردن این رنگ به فضای خانه تان به راحتی این معادله را حل کنید.
آیا میدانید بهترین رنگ برای نقاشی ساختمان کدام است؟ اینجا کلیک کنید

جنس عناصر در دکوراسیون سبک بوهمیان

بوهمیان عاشق فلزات هستند و بیش‌تر از حد متعارف به استقاده از فلز در دکوراتیوها علاقه نشان می‌دهند.
کلید استفاده صحیح از مواد تزیینی درسبک بوهو ترکیب و مطابقت آن‌ها با یکدیگر است . که باعث می‌شود مخاطب دچار روزمرگی نشده و از این سبک دکور متفاوت دلزده نشود. استفاده از مواد طبیعی در خانه مانند پارچه‌های ساخته شده کیسه مانند و همین طور فایبرهای جنگلی مکزیکی که با ابریشم و پارچه‌های دست دوز ترکیب می‌شوند یک غافلگیری برای کسی محسوب می‌شود.
کوسن‌های خلاقانه و بالش‌های قلاب دوزی شده نیز از عناصر جدایی ناپذیر این دکوراتیوها هستند.
در مورد دکوراسیون نشیمن چه اطلاعاتی دارید؟ آیا میدانید چگونه چیدمان را تغییر دهیم تا نشیمن فضای بزرگ تری داشته باشد؟ اینجا کلیک کنید

مبلمان در دکوراسیون سبک بوهمیان

بوهو ها معمولا تمایل دارند اتاق‌هایشان با مبلمانی پر شود که کارکرده و دست دوم قدیمی و متفاوت باشد. اندازه و شکل مبلمان در سبک دکوراسیون بوهمیان هیچ اهمیتی ندارد. البته بهتر است از مبلمانی استفاده کنید که کاملا منحصر به فرد باشند. به طوری که هیچ کس نتواند حدس بزند آن را از چه فروشگاهی خریداری کرده اید.
همچنین باید بدانید که مبل های لوکس و تجملاتی برای این سبک مناسب نیست. در آخر نیز ناگفته نماند که مبلمان قدیمی و وینتج، گزینه های مناسبی برای سبک بوهمیان می باشند.

هر کسی که وارد فضای بوهمیانی شده است باید این حس را از مبل‌های شما بگیرد . که چقدر رنگ اشباع شده در این محیط قابل حس کردن است و چقدر این مبل‌ها و رنگ محیط به هم می‌آیند.  مبلمانی با طراحی خاص و با پارچه‌های متفاوت و البته راحت، اصل مهم دیگر در سبک بوهو است.
اگر از مبلمان فانتزی استفاده می‌کنید به ‌راحتیِ آن نیز توجه نمایید. آنچه باید به یاد داشته باشید این است که مبلمان رسمی و یا سبک استیل را فراموش کنید.

نورپردازی در دکوراسیون سبک بوهمیان 

اصولا فضای منزلی که دکوراسیون آن به سبک بوهمین است، باید گرم و دعوت کننده باشد. نورپردازی در سبک بوهمین با رنگ های گرم انجام می شود.
نورپردازی جالب و جذاب با استفاده از نور گرم که حالتی صمیمی و گرم به فضا می‌بخشد. چراغ‌ها با حباب و کلاهک‌های رنگین، آباژورها و شمعدان‌های قدیمی را به فضایتان بیاورید.
لازم نیست دیوار کوب‌های نورانی داشته باشید، احتیاجی نیست از سقف لوستر یا لامپ آویزان کنید . کافیست کمی نورها را در اتاق پخش کنید، روی زمین یا میز شمع روشن کنید و رومانتیک بودن را در اتاق رنگ آمیزی کنید.
بهتر است از نورهای خورشیدی در نورپردازی این سبک استفاده نمایید. همچنین استفاده از فانوس های رنگی و لوسترهای مشابه نیز می تواند ایده خوبی باشد.
در مورد نور پردازی اتاق خواب چه اطلاعاتی دارید؟ اطلاعات خود را با کلیک روی این متن تکمیل کنید.

فرش در دکوراسیون بوهیان

پرکاربردترین ها در این سبک، فرش های سنتی کشورهای مختلف جهان با طرح و نقش های قدیمی می باشند . که فرش های ایرانی نیز یکی از آن ها است. در برخی موارد چندین فرش مختلف را به صورت لایه لایه به روی هم قرار می دهند. فرش ها می توانند فضای منزل را گرم و دعوت کننده جلوه دهند و از آن جا که معمولا رنگ های شاد و طرح های متنوعی دارند . با دکوراسیون بوهمین جور در می آیند. گلیم ها، گبه ها و نمونه های مشابه قالیچه ها مناسب می باشند.

اکسسوری و دکوریجات در دکوراسیون بوهمیان

پارچه های منحصر به فرد و زیبا، کوسن های رنگارنگ، گیاهان سبز، یادگاری های مختلف، عتیقه جات و کلکسیون های دست ساز زیبا می باشند. هیچ قانونی در این سبک به شما نمی گوید که دقیقا کدام وسیله برای دکوراسیون منزل تان مناسب تر است. پس به سلیقه شخصی خودتان رجوع کنید. همچنین استفاده از دکوری های مخصوص کشورها و شهرهای مختلف جهان را نیز در فراموش نکنید. اگر برخی از لوازم منزل شما متعلق به سبک دیگری هستند . لازم نیست آن ها را کنار بگذارید. سبک بوهمین ایده های دکوری سبک های دیگر را هم پذیرا می باشد.
انواع جعبه‌های قدیمی، ظروف چینی ناهمسان، یادگارهایی از مسافرت‌ها و زمان‌های قدیم‌تر مانند دوران کودکی یا تحصیل، اشیا تزئینی یا کاربردی از دیگر کشورها و درواقع آثار هنری دست‌ساز است که این سبک را متمایز می‌کند و اصالت خاصی به فضا می‌بخشد.

در زیر به چندین دکوریجات مناسب در سبک بوهمیان اشاره می کنیم:
-پارچه های چاپی
-استفاده از تخت های سایبان دار
-فانوس های مراکشی
-استفاده از صندلی عثمانی
-تزئین دیوار
-کاربرد پرده های منجوق دار
-استفاده از گیاهان داخلی

نقوش تزئینی در دکوراسیون بوهمیان

نقش ها و طرح ها در سبک بوهمیان جایگاه خاصی دارند. تقریبا بیش تر وسایل و مبلمانی که در سبک بوهمیان استفاده می شوند . نقوش و تزیینات خاصی دارند. تنها شرط آن، اصالت نقوش و جزئیات نقش‌مایه‌هاست؛ مانند طرح‌های هندسی در گلیم یا جاجیم، نقوش قلم کار پارچه‌ها و پته‌دوزی‌ها. این‌گونه پارچه‌ها و منسوجات به‌عنوان تزئین‌کننده دیوار (تاپستری) و یا به‌عنوان پتو یا پارچه‌های نازک‌تر که بر روی مبلمان انداخته می‌شوند، کاربرد دارند.

گیاهان در دکوراسیون بوهمیان

گیاهان در سبک بوهمیان نقش مهمی دارند. بیش تر چیدمان ها در این سبک با استفاده از فضای سبز و گیاهان زینتی و آپارتمانی می باشد. گیاهان نه تنها سرزندگی را به یک اتاق می بخشند، بلکه کیفیت هوا را نیز به طور چشمگیری بهبود می بخشند. بنابراین از گیاهان فراوان و تاثیر گذاری استفاده کنید. گل شیپوری پیچی، گل صلح و یا گیاهان شاداب و شیره دار بسیار سخاوتمند هستند و در برابر انواع نور و درجه حرارت مقاومت می کنند.
گیاهان پر آب و شیره دار برای افرادی که استعداد و یا مهارت کافی در به عمل آوردن گیاهان خانگی ندارند بسیار ایده آل است.
همچنین از گیاهانی مانند سرخس بوستون و گیاه فیلودندرون نیز در سبک دکوراسیون بوهمیان می توان استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست