سنگ و سرامیک ساختمانی

شباهت های زیادی بین و سنگ وسرامیک وجود دارد. هر دو گزینه های مناسب برای کفپوش کردن زمین با سطح سخت هستند که بسیار مقاوم و ضد آب بوده و می توانند سالها در محیط های بی شماری دوام بیاورند. تفاوت اصلی در لعاب شیشه ذوب شده است که می تواند روی سرامیک ها اعمال شود تا از آسیب و لکه ها محافظت کند. علاوه بر سنگ و سرامیک می توانند جایگزینی برای سایر مواد مانند چوب ، شیشه ، فلز باشند.

سنگ و سرامیک ساختمانی

انواع سنگ ساختمانی

سنگ طبیعی

سنگ متولد کوهستان است و شامل انواع مختلفی از مواد خاص میشود که هر یک از آنها دارای خصوصیات و ویژگی های منحصر به فردی هستند.

سنگ گرانیت

سخت ترین و متراکم ترین ماده سنگی ساختمانی گرانیت است که آن را می توان صاف کرد و یا صاف شده آن را تهیه کرد. گرچه در برابر لکه ها و نفوذ آب مقاوم است ، اما تا حدی متخلخل است و باید بعد از نصب آن را آب بندی کرد تا هم از کاشی ها و هم از خطوط دوغاب بین آنها محافظت شود.

سنگ لوح

تقریباً به سختی گرانیت است. این تخته سنگ ماده ای مخطی است که از لایه هایی از سنگ صاف و سخت تشکیل شده است. این ماده ساختار بسیار محکمی به مواد می بخشد و باعث مقاومت در برابر ترک و شکستگی می شود. با این حال ، ملزم برخی تراش در لبه های کاشی است.این به طور طبیعی متخلخل بوده ، و مانند تمام سنگ‌ها باید پس از نصب از نظر شیمیایی مورد آزمایش قرار .

سنگ آهک

سنگ آهک چگالی و استحکام متوسطی دارد و متخلخل است که هوا از آن رد می‌شود (باید آب بندی شود). با گذشت زمان ظاهری قدیمی و عتیقه به خود می‌گیرد و یادآور ساختارهای سنگی کلاسیک است.


بازسازی به سبک مدرن


 

ماسه سنگ

ماسه سنگ ماده‌ای بسیار متخلخل است، باید به‌طور منظم با چندین کاربرد میزان نفوذپذیری و آب بندی سطح، درست شود. استفاده از ماسه سنگ به طور کلی در حمام و سایر محیط های مرطوب توصیه نمی شود.

انواع سرامیک ساختمانی

برخی افراد در انتخاب بین سنگ وسرامیک دو به شک هستند . در این قسمت مطالبی در مورد سرامیک را نیز برایتان توضیح میدهیم . کاشی کف سرامیکی به دو صورت لعاب دار و بدون لعاب موجود است. از آنجا که سرامیک از کاشی لعاب خاک رس یا خاک معمولی ساخته می‌شود ، اشکالات مشابه کاشی سنگ را دارد.

سرامیک لعاب دار

اکثریت قریب به اتفاق کاشی و سرامیک با لعاب تولید می شود تا میزان نفوذ پذیری بر روی سطح مواد خاک رس طبیعی ایجاد کند. سطح لعاب مقاوم ، ضد آب و بسیار ضد لک است. به هیچ نوع مهر و موم و یا پوشش محافظ دیگری احتیاج ندارد.

سرامیک بدون لعاب

سرامیک از رس و رسوبات ساخته شده است که به سختی در کوره پخته می شود. در حالت طبیعی خود بسیار متخلخل است و مایعات و مواد رنگی را به راحتی جذب می کند. با آب بندی کف با درزگیری کاشی و سرامیک شیمیایی با کیفیت می‌توان تا حدی از این امر جلوگیری کرد. مواد لعاب دار معمولاً به دلیل زیبایی طبیعی وشکل روستایی داشتن خاک رس خالص ، از گزینه‌های با دوام‌تر انتخاب می‌شوند.

مقایسه نگهداری سنگ و سرامیک ساختمانی

وقتی نوبت به مقایسه سنگ وسرامیک در در مورد تخلخل و آسیب پذیری در برابر آب می رسد ، سرامیک بدون لعاب گزینه مناسبی است و برای محافظت در برابر لکه ها باید به طور مرتب مهر و موم شود. مواد سنگی طبیعی نیز باید مهر و موم شوند ، اگرچه گزینه های سخت تر مانند گرانیت و تخته سنگ ممکن است فقط پس از استفاده اولیه ، خوب باید هواگیری شوند. با سرامیک لعاب دار ، شما اصلاً نگران نفوذ پذیری آب نیستید و آب بندی برای خود کاشی ضروری نیست. با این حال ، تمام خطوط دوغاب در کاشی کف ، صرف نظر از مواد کاشی ، باید مهر و موم شود تا از لکه گیری و تغییر رنگ جلوگیری شود. تنها استثنا در این قانون دوغاب اپوکسی است ، ماده‌ای خاص که برای برخی از تاسیسات سنگ وسرامیک استفاده می‌شود.

سنگ و سرامیک ساختمانیتمیز کردن

تمیزکاری برای هردوی موارد یعنی سنگ وسرامیک الزامی است . سنگ طبیعی توسط اسید آسیب می بیند. به همین دلیل ، شما باید از استفاده از هرگونه مواد پاک کننده اسیدی خودداری کنید ، زیرا آنها باعث واکنش در سنگ می شوند که می تواند باعث ایجاد لکه ای دائمی شود. در صورت نشت یا پاشیدن مایعات اسیدی ، مانند سرکه ، آب بندی سطح به شما کمک می‌کند تا حدی جلوگیری شود.
با سرامیک لعاب دار می توانید تقریباً از هر ماده تمیز کننده ای که می خواهید منطقه را کاملاً تمیز کند استفاده کنید. با استفاده از مواد شیمیایی سخت تر ، باید مراقب باشید که خطوط دوغاب را بیش از حد تخریب نکنید. همچنین می خواهید از تهویه مناسب فضای تمیز شده اطمینان حاصل کنید و تمام دستورالعمل های سازنده را در استفاده از هر پاک کننده ای دنبال کنید.


اصول بازسازی ساختمان


 

ماندگاری

مقاومت ساختاری سنگ وسرامیک باهم متفاوت بوده. سرامیک از دمای کوره بالا حاصل می شود. دمای بالاتر منجر به ایجاد مواد با دوام تر ، مانند پرسلن می شود که به تمام کاشی های لعاب دار برای جلوگیری از خراش کمک می کند و باعث کاهش سایش می شود. سنگ طبیعی نیز با توجه به نوع ماده متفاوت است ، گرانیت و تخته سنگ بسیار سخت تر از سنگ مرمر یا سنگ آهک هستند. با این حال ، سنگ می تواند خلل و فرج داشته باشد و در قطعات جداگانه وجود دارد و برخی از مواد ممکن است مستعد خرد شدن در امتداد لبه ها و گوشه های کاشی باشند.استفاده از سنگ وسرامیک بسته به نوع کاربری فرق میکند و باید با توجه به نیازتان از این دو استفاده کنید .

نتیجه گیری
به طور کلی ، اگر می خواهید کف بدون لک و بدون دردسر داشته باشید ، سرامیک لعاب دار گزینه مناسبی برای شماست . با این حال ، سرامیک یک محصول کاملاً طبیعی نیست و گرچه می تواند از شکل ظاهری سنگ تقلید کند ، اما قادر ایفای نقش کامل آن نیست. به همین دلیل ، مردم معمولاً گزینه طبیعی با دوام کمتری یعنی سنگ را انتخاب می کنند ، حتی اگر به مراقبت و نگهداری بیشتری نیاز داشته باشد.
منبع : www.thespruce.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست