طراحی نما با آجر نسوز

نمای ساختمان‌های آجری جذابیت و تنوع خاصی دارد. آجر از قدیم به صورت سنتی در نمای ساختمان‌ها مورد استفاده قرار گرفته است. اما در دنیای معماری امروز استفاده از آجر نما همراه با سلیقه بیشتر و زیبایی بیشتر است. همچنین تنوع آجرهای موجود باعث شده ساختمان‌های آجری متنوعی در سطح شهرها ایجاد شود. در این مطلب قصد داریم به راهنمایی برای نصب یکی از انواع آجر، یعنی آجر نسوز اشاره کنیم.

در ابتدا بهتر است به این نکته اشاره داشت که آجرهای نسوز نما، در عین استحکام بالا از ظرافت خاصی برخوردار می‌باشند. برای نصب آن هر چه ظرافت و دقت بیشتری صورت گیرد، جذابیت کار را دو چندان می نماید. پس چه بهتر که از افراد متخصص و ماهر این رشته، کاربلد و مسلط به نحوه نصب و بندکشی آجرهای نسوز استفاده شود.

طراحی نما با آجر نسوز

مزایای طراحی نما با آجر نسوز

آجرهای نسوز نما به علت داشتن تنوع بالا در رنگ و طرح های مختلف، در بسیاری از موارد به صورت متفاوت مورد استفاده قرار می گیرند. علاوه بر شکیل بودن و زیبایی بخشیدن به کار، تفاوت طرح و رنگ در آجر را نیز به نمایش می گذارد. آجرهای نسوز نما به دلیل استقامت بالا، جذب آب مناسب و همچنین گیرایی بالا در تماس با ملات، تفاوتهایی نسبت به دیگر مصالح در مراحل نصب را دارا می باشند.

آجر نسوز نما و راهنمای نصب:

در طراحی نما با آجر نسوز، بر خلاف آجرهای رسی به هیچ وجه نیاز به زنگ آب کردن نخواهند داشت. چرا که آجر نسوز نما به علت جذب آب بالایی که دارند تنها با آب موجود در ملات پشت کار چسبندگی لازم برای قرار گرفتن بر روی نمای ساختمان و یا دیوارها در طراحی داخلی را پیدا می کنند. آجرهای نسوز نما به دلیل گیرایی بالا نسبت به دیگر محصولات هیچگونه نیازی به اسکوپ ندارد. این مزیت به علت سهولت در نصب و مراحل اجرای نمای آجر نسوز این فراورده را از دیگر محصولات متمایز نموده است. بهترین فصل برای اجرای نمای ساختمان با آجرهای نسوز نما فصول گرم سال می‌باشد . چرا که در فصول سرد به علت یخ زدگی، امکان شوره زدن در آجرهای نسوز وجود دارد.

 


بازسازی ساختمان های قدیمی


استفاده از متریال مناسب در طراحی نما با آجر نسوز

توصیه می شود در طراحی نما با آجر نسوز از ملات مرغوب استفاده گردد. در 80 درصد موارد علت شوره زدن آجر نسوز استفاده از ملات بی کیفیت در پشت کار می باشد. علت این موضوع چیزی جز نمک و آهک محلول در اینگونه از ملاتها نمی باشد. دستورالعمل نصب آجرهای نسوز نما به صورت شمش ملاتی می باشد. بدین صورت که بعد از رعایت موارد ذکر شده، شمش آجر را بر روی نما قرار داده، ملات مرغوب را پشت آن ریخته، و سپس بندکشی آجر صورت می گیرد.

طراحی نما با آجر نسوز

دیگر نکات مهم طراحی نما با آجر نسوز

در انتها قابل ذکر است که آجرهای نسوز نما از آن جهت که از سنگ نسوز تولید شده و بر خلاف آجرهای رسی که از خاک رس تولید می شوند، قابلیت سنگ را دارا می باشند. از این رو به دلیل زنده بودن متریال آجرهای نسوز نما، این محصول شاخص توانایی تنفس کردن را دارا می باشد. آجرهای نسوز نما ملات کار شده در زیر خود را خشک می نماید. آنها مانع از خیس ماندن زیر ساخت و پس دادن آب ملات و در نهایت شوره زدن می شوند. در اینجا نکته‌ای در نحوه نصب آجر نسوز قابل ذکر می باشد که حائز اهمیت بسیار است.

بعد از اتمام کار استفاده از هر گونه رزین و نانو بر روی آجرهای نسوز نما به هیچ عنوان توصیه نمی شود.(مگر با مشورت خواستن از افراد متخصص) چرا که رزین و نانو با پوششی که بر سطح این آجرها تشکیل می دهند، از تنفس طبیعی آجر جلوگیری می کند و ظاهری نامناسب به این محصول زیبا می بخشد.


طراحی نما چیست؟


 

نتیجه گیری
آجر های نسوز گزینه خوبی برای استفاده در ساختمان هستند. همانطور که از اسم این مصالح مشخص می‌باشد استفاده از این آجرها نسبتا بهتر می باشد.

در مورد انواع آجر نسوز مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست