نمای ساختمان های آجری جذابیت و تنوع خاصی دارد. آجر از قدیم به صورت سنتی در نمای ساختمان ها مورد استفاده قرار می گرفته است. اما در دنیای معماری امروز استفاده از آجر نما همراه با سلیقه بیشتر و زیبایی بیشتر است. همچنین تنوع آجر های موجود باعث شده ساختمان های آجری متنوعی در سطح شهر ها ایجاد شود. در این مطلب قصد داریم به راهنمایی برای نصب یکی از انواع آجر ، یعنی آجر نسوز اشاره کنیم . در ابتدا بهتر است به این نکته اشاره داشت که آجرهای نسوز نما ، در عین استحکام بالا از ظرافت خاصی برخوردار می باشند در نتیجه برای نصب آجر نسوز هر چه ظرافت و دقت بیشتری صورت گیرد، جذابیت کار را دو چندان می نماید. پس چه بهتر که از افراد متخصص و نصاب های کار ماهر این رشته، کاربلد و مسلط به نحوه نصب و بندکشی آجرهای نسوز استفاده شود.

 
طراحی نما با آجر نسوز

آجرهای نسوز نما به علت داشتن تنوع بالا در رنگ و طرح های مختلف، در بسیاری از موارد به صورت متفاوت مورد استفاده قرار می گیرند که علاوه بر شکیل بودن و زیبایی بخشیدن به کار، تفاوت طرح و رنگ در آجر را نیز به نمایش می گذارد . آجرهای نسوز نما به دلیل استقامت بالا، جذب آب مناسب و همچنین گیرایی بالا در تماس با ملات، تفاوتهایی نسبت به دیگر مصالح در مراحل نصب آجر نسوز دارا می باشند.

آجر نسوز نما و راهنمای نصب

حال به تعدادی از این موارد در ذیل اشاره می گردد :

آجرهای نسوز نما بر خلاف آجرهای رسی به هیچ وجه نیاز به زنگ آب کردن نخواهند داشت. چرا که آجر نسوز نما به علت جذب آب بالایی که دارند تنها با آب موجود در ملات پشت کار چسبندگی لازم برای قرار گرفتن بر روی نمای ساختمان و یا دیوارها در طراحی داخلی را پیدا می کنند .آجرهای نسوز نما به دلیل گیرایی بالا نسبت به دیگر محصولات هیچگونه نیازی به اسکوپ ندارد. این مزیت به علت سهولت در نصب و مراحل اجرای نمای آجر نسوز این فراورده را از دیگر محصولات متمایز نموده است . بهترین فصل برای اجرای نمای ساختمان با آجرهای نسوز نما فصول گرم سال ( تابسان ) می باشد . چرا که در فصول سرد به علت یخ زدگی ، امکان شوره زدن در آجر های نسوز وجود دارد.

 


بازسازی ساختمان های قدیمی


 

توصیه می شود در اجرای نما با استفاده از محصولات شرکت از ملات مرغوب استفاده گردد. چرا که در 80 درصد موارد علت شوره زدن آجر نسوز استفاده از ملات بی کیفیت در پشت کار می باشد. علت این موضوع چیزی جز نمک و آهک محلول در اینگونه از ملاتها نمی باشد. دستورالعمل نصب آجرهای نسوز نما به صورت شمش ملاتی می باشد. بدین صورت که بعد از رعایت موارد ذکر شده در بالا، شمش آجر را بر روی نما قرار داده، ملات مرغوب را پشت آن ریخته، و سپس بندکشی آجر نسوز صورت می گیرد.

 
طراحی نما با آجر نسوز

در انتها قابل ذکر است که آجرهای نسوز نما از آن جهت که از سنگ نسوز تولید شده و بر خلاف آجرهای رسی که از خاک رس تولید می شوند، قابلیت سنگ را دارا می باشند؛ از این رو به دلیل زنده بودن متریال آجرهای نسوز نما، این محصول شاخص توانایی تنفس کردن را دارا می باشد و ملات کار شده در زیر خود را خشک می نماید و مانع از خیس ماندن زیر ساخت و پس دادن آب ملات و در نهایت شوره زدن می شود. در اینجا نکته ای در نحوه نصب آجر نسوز قابل ذکر می باشد که حائز اهمیت بسیار است.

بعد از اتمام کار استفاده از هر گونه رزین و نانو بر روی آجرهای نسوز نما به هیچ عنوان توصیه نمی شود، مگر با مشورت خواستن از افراد متخصص. چرا که رزین و نانو با پوششی که بر سطح این آجرها تشکیل می دهند ، از تنفس طبیعی آجر جلوگیری می کند و ظاهری نامناسب به این محصول زیبا می بخشد.


طراحی نما چیست؟


 

نتیجه گیری
آجر های نسوز گزینه خوبی برای استفاده در ساختمان هستند و همانطور که از اسم این مصالح مشخص است و همانطور که گفته شد استفاده از این آجر ها نسبتا بهتر می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست