طراحی نما ساختمان قدیمی

امروزه با به وجود آمدن شرایط مختلفی از جمله شرایط اقتصادی نا به سامان و گرانی های متعدد ویا حتی عادت داشتن ساکنین خانه های قدیم ساخت و علاقه ی آن ها به این نوع از خانه ها ، بازار طراحی نما ساختمان قدیمی و باز سازی آنها بسیار رونق گرفته است و این خود نیز نیازمند علاقه و خلاقیت است تا بهترین و مطلوب ترین نتیجه ممکن را بتوان از آن گرفت.

طراحی نما ساختمان قدیمی

سیستم اجرایی و متریال برای طراحی نما

در اکثریت ساختمان های قدیمی در ایران روش تر یا ملانی مشاهده می شود و ظاهر کنونی آنها نیاز به بازسازی دارداز متریال های مناسب برای بازسازی طراحی نمای ساختمان قدیمی میتوان به سنگ آجر سیمان ترمو وود کرتین وال و … اشاره کرد و اتصالات نما به روش های مختلف مثل ملات ماسه سیمان چسب و اتصالات خشک صورت میگیرد.

در مورد طراحی نما مدرن برای ویلا بیشتر بخوانید

 

طراحی نما ساختمان قدیمی با آجر نما

نمای آجر هم تقریبا ارزان بوده و ظاهرا نمای خوبی برای بازسازی طراحی نمای ساختمان قدیمی می باشد ولی دقیقا مشکلات نمای سنگ تراورتن را دارد که هم سرعت اجرای آن ازسرعت کمتری برخوردار بوده و هم هر طرحی با نمای آجر قابل اجرا نیست. از طرفی هم آجر جزء مصالحی است که زود به زود کثیف می شود و نیاز به مراقبت دارد. همچنین عمر مفید چندان زیادی نیز ندارد. اما در کل نمای آجر نمایی جذابی است که زیبایی خاصی را به ساختمان می دهد.


طراحی نما با آجر نسوز


بازسازی و طراحی نمای ساختمان قدیمی

بازسازی طراحی نمای ساختمان قدیمی را شاید بتوان به عنوان زیر مجموعه ای از ترمیم هم دانست اما در حالت کلی بازسازی نما زمانی اتفاق می افتد که بخواهید نما را از ابتدا و به شکلی دیگر ایجاد کنید.فرض کنید نمای اولیه ساختمان آجری بوده و اکنون به دلیل نیاز به تعمیرات اساسی در نما هدف این است که کل نما را از ابتدا پیاده و اجرا کنید . در این حالت قصد بر اجرای نمای مجدد است. به همین دلیل باید ابتدا نمای قبلی تخریب شده و دوباره نمای جدید به جای آن ایجاد شود. از این رو بازسازی نمای ساختمان قدیمی را به عنوان مفهومی جداگانه در نظر می گیریم.البته بازسازی فقط تخریب نمای قبلی و ایجاد نمای جدید نیست. برخی مواقع روی نمای قبلی را با نمای جدید پر می کنند و کار دوباره نما کردن نما انجام می شود.

بازسازی طراحی نمای ساختمان قدیمی گاها به دلیل زیر سازی بد، کهنه شدن نمای قبلی، کثیف شدن بیش از اندازه نمای قبلی ، فرسوده شدن نما، آسیب های جدی به نمای ساختمان و گاها هم به دلیل تنوع و سازگاری بهتر با محیط انجام می شود.بازسازی طراحی نمای ساختمان قدیمی تخصص برخی شرکت ها نیز هست.

طراحی نما ساختمان قدیمی

چرا نمای ساختمان نیاز به بازسازی دارد؟

شاید بنظر شما بازسازی نما یک خرج اضافه و غیرضروری باشد اما گاهی مجبور به بازسازی طراحی نما ساختمان قدیمی می شویم.دلایلی که موجب می شود به بازسازی نما روی بیاوریم شامل یکی از سه مورد زیر می باشد:

1-مستحکم سازی نما
2-زیباسازی نما
3-تغییر کاربری ساختمان

در ساخت و سازهای چندسال اخیر در کشورمان شاهد افت کیفیت اجرای بازسازی طراحی نما ساختمان قدیمی هستیم.که گاهی موجب سقوط مصالح بر سر عابرین پیاده می شود.همچنین به علت عدم رعایت درزبندی ها و عایق رطوبتی جبه ی غربی ساختمان ها دچار مشکلات رطوبتی می شود.

تغییر کاربری ساختمان های قدیمی از مسکونی به اداری از اداری به تجاری و… موجب می شود که تغییراتی در طراحی نمای ساختمان ایجاد کنیم.مثلا یک ساختمان مسکونی با نمای آجری که تبدیل به یک کافی شاپ و رستوران شده است.برای این کار اولین کاری که باید انجام دهیم این است که مشتریان ما بفهمند این ساختمان رستوران است.برای این کار می توانیم از رنگ های جیغ استفاده کنیم یا به کلی مصالح نمای ساختمان را تغییر دهیم.


بازسازی ساختمان های قدیمی


بازسازی نمای ترکیبی و طراحی نمای ساختمان قدیمی

برخی از ساختمان های قدیمی قدمت زیادی دارند که برای مالک مفهومی ندارد هزینه های زیادی برای بازسازی نما انجام دهد از سویی سازه ساختمان نیز تحمل بار زیادی را ندارد . در این نوع ساختمانها نماهای ترکیبی برای بازسازی توصیه می شود. در جاهایی از ساختمان که امکان اجرا وجود دارد از سنگ تراورتن یا آجر و در جاهایی که نیاز به ایجاد طرح های خاص یا اجرای باکس ها را دارد از نمای کامپوزیت می توان استفاده کرد . ترکیب این متریال ها با طراحی خلاقانه می تواند هم هزینه های بازسازی طراحی نمای ساختمان قدیمی را کاهش دهد و هم نمایی زیبا برای ساختمان ایجاد کند .

نتیجه گیری
همانطور که اشاره شد طراحی نمای ساختمان قدیمی نیاز به مهارت بالایی دارد و شما باید این کار را به دست متخصصان بسپارید و در انتخاب این اشخاص نیز دقت وتوجه بالایی داشته باشید.

در مورد انواع نمای ساختمان در سرتاسر دنیا اطلاعات بیشتری کسب کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست