طراحی نما

طراحی نما ساختمان

اولین دیدگاه اشخاص از یک ساختمان، از نگاه کردن به نمای بیرونی آن بدست می‌آید. طراحی نما هر ساختمان توصیف کننده کیفیت، هنر و سلیقه یک معمار است. چشم‌انداز خارجی ساختمان که در معرض دید همگان قرار دارد، اصطلاحا  طراحی نما ساختمان نامیده می‌شود اولین وظیفه ی نما حفاظت می باشد.

نما ساختمان چیست؟

در ساختمان‌سازی به سمت بیرونی یک ساختمان نما گفته می‌شود. طراحی نما چارچوب کار بقیه اجزای ساختمان است و به همین دلیل از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.
نما ساختمان تاثیر قابل توجهی در برداشت و تلقی افراد از کیفیت و ساخت هر پروژه ساختمانی دارد. نمای بیرونی ساختمان هویت ساختمان را شکل می دهد و باید همگون با بافت نمای ساختمان های مجاور باشد .
اشخاص با ورود به یک منطقه مسکونی و مشاهده ساختمان ها اولین و مهم ترین چیزی که می بینند نمای آن ساختمان ها ست. به همین جهت طراحی نما از مهم ترین عوامل در صنعت ساختمان سازی می باشد.

عوامل موثر بر نما

1.معماری ساختمان:

باید نمای ساختمان را به گونه ای انجام دهیم که در طی عمر مفید خود  زیبا و چشم نواز باشد و با مرور زمان از ابهت و زیبایی ساختمان نکاهد.

2.ایجاد هماهنگی با معماری شهری:

هر شهر و محله ای هویت و ریتم مخصوصی دارد،ما باید سعی کنیم نمایی هماهنگ با منطقه بسازیم.  تا ریتم زیبای شهر را برهم نزنیم. یک طراحی نمای ناهماهنگ و بدریتم تاریخ ، زیبایی و بافت منطقه را با مشکل مواجه می کند.

3- تعرفه طراحی نمای ساختمان :

برای این که ساختمان یک نمای زیبا و مناسب با بودجه داشته باشد باید از همان ابتدا یک طراحی درست و حساب شده انجام شود. تعرفه طراحی نما ساختمان بسته به متریال و تعداد طبقات متفاوت است. با بررسی دقیق و کارشناسی میتوان از افزایش قیمت طراحی نما ساختمان جلوگیری کرد.

مشخصه های فنی  طراحی نمای ساختمان

-عایق بودن نسبت به سرما و گرما
-عایق بودن نسبت به صوت
– مقاومت در برابر زلزله
– مقاومت در برابر ضربه
– مقاومت در برابر یخ‌زدگی
– مقاومت در برابر آتش‌سوزی
-مقاومت در برابر جداشدن و افتادن از نما
– انعطاف‌پذیر بودن در اجرای نما
– سبک بودن
-قابل اجرا بودن در ساختمان‌های مرتفع
-زیبایی نما
-قیمت تمام شده نما
-سرعت اجرای نما
– نمای هر ساختمان به عنوان عنصری از نمای مجموعه شهری
-نما به عنوان رابط:نما باید به صورتی طراحی شود که در عین زیبایی محیط خارج را به داخل بیاورد. مثلاً امکان تابش نور به داخل و یا امکان استفاده از چشم‌انداز بیرون وجود داشته باشد.
نمای ساختمان و شرایط محیطی: نمای هر واحد مسکونی باید با توجه به شرایط محیطی مثل آب و هوا، باد و طوفان، زلزله و میزان آلاینده‌های هوا در مناطق مختلف، متفاوت ‌باشد.

اصول کلی برای طراحی نما ساختمان

نورپردازی نما:

طراحی نورپردازی به دلیل نما دادن به ساختمان در شب به اندازه طراحی خود نما حائز اهمیت است. شایان ذکر است که نورپردازی باید به گونه ای باشد که ابتدا نما به چشم بیاید سپس نورپردازی جلب توجه کند.

پویایی در طراحی نما :

با تغییراتی مانند ایجاد تنوع در ابعاد بازشوها و ترکیب متریال ها و استفاده از خطوط افقی و عمودی نمایی پویا و فعال ایجاد کنید.

خوانایی نما :

سادگی نما برای ساختمان های چند طبقه و بلند مرتبه بسیار مهم است و موجب خوانایی نما می شود.

انواع طراحی نما

طراحی نمای شهری: در شهرها ابتدا باید با توجه به ساختمان و کاربری آن و منطقه سبک موردنظر را انتخاب کرد. سپس اقدام به ساخت نمود.
طراحی نمای ویلا و ساختمان های ویلایی:  نمای ویلا باید زیبا، متمایز، مقاوم، هماهنگ با کل بنا، و متناسب با سلیقه و بودجه کارفرما باشد. برای  طراحی نمای ویلاها یا ساختمان های یک طبقه باید از رنگ ، طرح و مصالح مختلف را بصورت ترکیبی استفاده کنید.
طراحی نمای ساختمان 3 تا 5 طبقه : در طراحی نمای ساختمان های 3 طبقه ، 4 طبقه و بالاتر باید به زیبایی،قابل رویت بودن،همگونی با بافت منطقه و …توجه داشت.
طراحی نمای برجاین گونه ساختمان ها به علت عمر بالا و مورد توجه بودن باید دارای سبک خاصی نما باشند. که هم زیبا باشد و هم چشم را نزند.

سبک های طراحی نما

طراحی نما مدرن:

طراحی‌ نمای مدرن، به ویژه در فضا‌های تجاری و مسکونی اهمیت ویژه‌ای دارد. از مزایای طراحی نما مدرن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد. در سبک مدرن از یک نوع مصالح استفاده می کنند و تزئینات زیادی بکار نمی برند. سبک مدرن، جزء پرکاربردترین سبک‌های نما محسوب می‌شود.
– افزایش بهای ساختمان
-تاثیرات مثبت بر ساکنان ساختمان
– جذب انرژی‌ مثبت در ساختمان

ویژگی های سبک مدرن:

– محل استقرار فضا‌های داخلی ساختمان به صورت برجسته نمایش داده می شود.
– چوب، ترموود، بتن، آجر، ورقه‌های سنگی، فلزی و… مصالحی است که در ایران برای اجرای سبک مدرن می توان استفاده کرد.
– براساس اصول سبک مدرن، سادگی و یک رنگی نمای ساختمان را می توان با برجسته کردن عناصر مختلف از یکنواختی درآورد. یا با استفاده از تفاوت رنگ مصالح تنوع رنگ ایجاد کرد یا از مصالحی استفاده کرد. که دارای تنالیته ملایم و یکسان با دیگر مصالح باشد.
-در سبک مدرن، شکل ساختمان‌ها به فرم خاصی محدود نیست به همین دلیل هریک از ساختمان‌ها دارای نمایی بی‌همتا و منحصر به فرد می‌باشد.

طراحی نمای رومی:

ستون‌های قطور، قوس‌های گرد و عریض، مجسمه‌های پیش ساخته، استفاده از سرستون‌ها و کتیبه‌های تخت جمشید و سنگ‌های برش خورده از مشخصه های این سبک می باشد. در واقع سبک رومی ترکیبی از معماری ایران و روم باستان است. مهم‌ترین دلیل رواج یافتن این سبک کشف معادن سنگ تراورتن بود که از مصالح اصلی این سبک  می‌باشد.

معایب نمای رومی:

-عدم مطابقت با معماری ایرانی
– تفاوت در کاربرد
 

طراحی نمای کلاسیک:

در این سبک، ستون‌های بلند و عریض به منظور نشان دادن قدرت، مورد استفاده قرار می‌گرفت. امروزه از سنگ‌های گرانیت، مرمر و تراورتن که بسیار سنگ های لوکسی هستند. برای ساختن نمای ساختمان های تجاری و مسکونی استفاده می شود که به آن سبک کلاسیک رومی می گویند.

معایب نمای کلاسیک رومی

-عدم تطابق با معماری ایرانی: در معماری ایرانی رنگ آجری، به عنوان یک رنگ گرم جایگاه ویژه ای دارد ولی در سبک کلاسیک اغلب از رنگ سفید که رنگی خنثی و سرد است استفاده می‌شود.
-امکان سقوط مصالح: در این سبک لایه‌های مختلف سنگ، روی هم نصب می شوند، به همین علت امکان ریزش قطعات سنگ وجود دارد.

طراحی نمای مینیمال:

اساس سبک مینیمال ساده گرایی می باشد. به این علت با هرگونه تزیینات اضافی در نما مخالف است. برخی از ویژگی های این سبک عبارت است از:
– تنوع کم در مصالح
– سادگی در طراحی نما
– استفاده از پنجره‌های بزرگ
طراحی نمای اسلامی:
از مشخصه های این سبک می توان به موارد زیر اشاره کرد.
-قوس ها
-کاربندی و مقرنس
-کتیبه ها
-ستون ها
-گره ها
مصالح به کار رفته در این نماها معمولا کاشی و آجر و سنگ می باشد .

مصالح لازم برای نما سازی

دوام و حفظ زیبایی مصالح و وزنی که هر کدام به نمای ساختمان میدهند. از عوامل تاثیر گذار در انتخاب نوع مصالح نما محسوب می شوند.در زیر چند نوع از مصالح نماسازی را نام می بریم.
-سنگ های طبیعی
-نماهای کامپوزیت
-نماهای شیشه ای
-نمای آجری
-نماهای رومی
-نمای بتن اکسپوز ساختمان
-نماهای ترکیبی ساختمان
-نماهای بایرامیکس
-نماهای چوبی

دلایل آسیب دیدگی های نماها

خرابی هایی از قبیل طبله کردن،ترک خوردگی، شوره زدگی، آلوئک، لکه دارشدن، پوسته پوسته شدن، کنده شدن سنگها و آجرهای نما، تغییر رنگ و ظاهر اولیه نما و … نمای ساختمان ها را تهدید می کند.
در زیر به عواملی که موجب این خرابی ها می شود اشاره می کنیم.
-نشست جزیی یا کلی ساختمان
-یخبندان و انجماد آب یا رطوبت اضافی
-انقباض و انبساط ها و یخ و آب شدنهای متوالی
-شوره زدگی یا سولفاته شدن نما
-آتش سوزی خصوصاً در نماهای بتنی
-ترک خوردگی و به طور کلی آسیب دیدگی سطح زیر کار
-ختلاط نادرست ترکیبات و اجزا در نماهای بتنی و سیمانی و نیز ملاتهای مصرفی
-استفاده از نوسان بالای دما برای گیرش سریع اندودها و ملاتهای بکار رفته در نما سازی بعنوان مثال استفاده از وسایل گرم کننده .

هزینه طراحی نما

برخی از مسایل تاثیرگذار در قیمت طراحی نمای ساختمان عبارتند از:
-سبک ساختمان
-مواد اولیه و متریال مورد استفاده
-متراژ و ابعاد نما
-حق الزحمه پیمانکاران و عوامل فنی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست