لوله کشی و تاسیسات ساختمانی

از لوله کشی و تاسیسات و همچنین وسایل نصب شده در ساختمان برای توزیع و استفاده از آب آشامیدنی و دفع مواد زائد ناشی از آب استفاده می‌شود. معمولاً از سیستم‌های آب و فاضلاب که در خدمت گروهی قرار دادند از سیستم ساختمانها یا شهر متمایز می‌شوند.
یکی از مشکلات هر جامعه‌ای که در آن جمعیت و شهرها متمرکز شده‌اند، توسعه سیستم‌های لوله‌کشی و تاسیسات مناسب است. در بخشهای خاصی از اروپا هنوز قنات‌های پیچیده‌ای که رومی‌ها برای تأمین آب آشامیدنی شهرهایشان ساخته‌اند، دیده می‌شوند.
با این حال، سیستم‌های اولیه ساخته شده برای دفع مواد زائد انسانی پیچیدگی کمتری داشتند. زباله‌های انسانی اغلب با گاری یا سطل از شهرها به بیرون منتقل می‌شدند و یا به سیستم گودالی که مملو از آب بود و از شهر به دریاچه یا نهر منتهی می‌شد، تخلیه می‌شدند.

لوله کشی و تاسیسات ساختمانی

تاریخچه
پیشرفت در سیستم های لوله کشی و تاسیسات بسیار کند بود. از زمان رومی ها تا قرن نوزدهم هیچ پیشرفتی حاصل نشد. مراکز بهداشتی نسبتاً بدوی برای مراکز شلوف و پر جمعیتی که در طی انقلاب صنعتی بوجود آمده بودند ، ناکافی بود و شیوع تب تیفوئید و اسهال خونی اغلب با مصرف آب آلوده مربوط به مواد زائد انسانی گسترش می یافت. سرانجام با توسعه سیستم‌های جداگانه زیرزمینی آب‌و فاضلاب (که خندق‌های فاضلاب باز را از بین برد) این اپیدمی‌ها مهار شدند. همچنین وسایل لوله‌کشی برای رسیدگی به آب آشامیدنی و زباله‌های منتقل شده از طریق آب در داخل ساختمان‌ها طراحی شده‌اند.

ویژگی و جنس لوله کشی و تاسیسات

اصطلاح لوله کشی و تاسیسات نه تنها دوش ، وان ، حوضچه دستشویی و توالت فرنگی را شامل می شود، بلکه دستگاه هایی مانند ماشین لباسشویی ، واحدهای دفع زباله ، بخاری آب گرم ، ماشین ظرفشویی و آبخوری را نیز در بر می گیرد. لوله های حامل آب و سایر مصالح مورد استفاده در سیستم لوله کشی باید به اندازه کافی محکم ، ضد ضربه و خوردگی و بادوام باشند تا بتوانند از عمر مورد مفید ساختمانی که در آن نصب شده برابر یا مساوی باشند. توالت ها معمولاً از ظروف چینی پایدار یا زجاجیه ساخته می شوند.
اگرچه بعضی اوقات از چدن لعاب دار ، استیل یا فولاد ضد زنگ ساخته می شوند. لوله های آب معمولی معمولاً از فولاد ، مس ، برنج ، پلاستیک یا سایر مواد غیر سمی ساخته می شوند. و متداول ترین مواد برای لوله های فاضلاب چدن ، فولاد ، مس و سیمان آزبست است .

توزیع و انتقال از طریق لوله کشی

برای شهربه شهر روش های توزیع آب متفاوت است. ، شرکت های آب رسانی خصوصی شهری آب جمع آوری شده از چاه ها ، دریاچه ها ، رودخانه ها و استخرها را تصفیه و فیلتر می کنند و آن را به ساختمان های جداگانه توزیع می کنند. در مناطق روستایی آب به طور مستقیم از چاه های جداگانه تهیه و توزیع می شود.
در بیشتر شهرها ، آب از طریق سیستم توزیع توسط پمپ ها با فشار انتقال میابد ، اگرچه در موارد نادر ، هنگامی که منبع آب در کوه ها یا تپه های بالای یک شهر واقع شود ، فشار تولید شده توسط نیروی جاذبه برای توزیع آب در سراسر سیستم کافی است.

در موارد دیگر ، آب از تأسیسات جمع آوری و تصفیه به مخازن ذخیره سازی مرتفع پمپ می شود و سپس توسط نیروی جاذبه اجازه می یابد تا در سراسر سیستم جریان یابد. اما در بیشتر شهرداری ها آب مستقیماً از طریق سیستم انتقال داده می شود.
مخازن ذخیره سازی مرتفع همچنین می توانند به عنوان دستگاه های تثبیت کننده فشار و به عنوان یک منبع کمکی در صورت خرابی پمپ یا فاجعه ای مانند آتش سوزی ارائه شوند که ممکن است به آب بیشتری از پمپ ها یا منبع آب نیاز داشته باشد.
فشار ایجاد شده در سیستم آبرسانی و اصطکاک ایجاد شده توسط آب در حال حرکت از طریق لوله ها دو عاملی هستند که هم ارتفاعی را که می توان آب را توزیع کرد و هم حداکثر میزان انتقال را در هر نقطه از سیستم محدود می کنند.


تعریف وال پست چیست ؟


تاثیر لوله کشی و تاسیسات در دفع زباله

مسلما لوله کشی و تاسیسات تاثیر بسزایی در سیستم دفع زباله در یک ساختمان را دارند. سیستم تخلیه زباله در ساختمان دارای دو قسمت است: سیستم زهکشی و سیستم تخلیه.
قسمت زهکشی شامل نوعی از لوله کشی و تاسیسات است که از تخلیه های مختلف اتصالات به شبکه اصلی منتهی می شود ، که به سیستم فاضلاب شهری یا خصوصی متصل است. سیستم تهویه شامل لوله‌هایی است که از ورودی هوا (معمولاً سقف ساختمان) به نقاط مختلف درون سیستم زهکشی منتهی می‌شوند. با تساوی فشار داخل و خارج سیستم زهکشی ، از تله های بهداشتی در برابر سیفون یا دمیدن محافظت می کند.

لوله کشی و تاسیسات ساختمانی

تله‌های بهداشتی اتصالات آب را بین لوله‌های فاضلاب و اتاقهایی که وسایل لوله‌کشی در آنها نصب شده فراهم می‌کند. دام بهداشتی که معمولاً مورد استفاده قرار می گیرد ، یک خم U یا فرو رفتگی است که در لوله تخلیه مجاور خروجی هر وسیله نصب شده است. بخشی از فاضلاب تخلیه شده توسط فیکسچر در U حفظ می شود و یک مهر و موم را ایجاد می کند که محل اتصال را از لوله های تخلیه باز جدا می کند.

نتیجه گیری
وجود سیستم لوله کشی و تاسیسات در ساختمان از لزومات بوده و از قدیم تا به حال وجود داشته . نبود آن باعث شیوع بیماری و داشتن آن باعث ترویج بهداشت شده .هم چنین برای انتقال آب و موارد دیگر از آن استفاده میشود .
منبع : www.britannica.com 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست