عایق بندی ساختمان

نصب ایزوگام و قیرگونی از ملزمات و واجبات هر ساختمانی است . کف سازی با هر نوع مصالحی که باشد نظیر سنگ، سرامیک، موزاییک، آسفالت و غیره دارای خلل و فرج ریزی می باشد که آب به راحتی از آن ها عبور می کند. حتی اگر خلل و فرج خیلی ریز باشد باز رطوبت منتقل می شود. درز بین سنگ ها و سرامیک ها که دیگر جای خود دارد. به همین دلیل نصب ایروگام و قیرگونی باید در اولویت کارها بوده و به بهترین شیوه ممکن انجام شود.

نصب ایزوگام و قیرگونی

اجرای ایزوگام و قیرگونی

در صورت اجرای صحیح و درست هر دو عایق قیرگونی و ایزوگام عملکرد مناسبی خواهند داشت. اما به دلیل برخی محدودیت‌های ایزوگام نظیر ضخامت بالاتر، انعطاف پذیری کمتر و محدودیت در آب‌بندی داخل کفشورها، توصیه می‌شود. در فضاهای کوچک مانند حمام و سرویس‌های بهداشتی از قیرگونی استفاده شود.

علاوه بر دو روش قیرگونی و ایزوگام انواع پوشش‌های نوین ضدآب با استفاده از مواد پلیمری در بازار موجود است. که با توجه به سابقه کم عرضه آن ها لازم است تحقیقات بیشتری در مورد عملکرد آن ها صورت گیرد.

عایق کاری به کمک نصب ایزوگام و قیرگونی

در عایق کاری ساختمان ها به روش قیرگونی معمولاً از دو۲ لایه گونی و سه۳ قشر قیر استفاده می شود. گونی نوعی از منسوجات است که از الیاف کنف چتایی محسوب می‌شود. گونی مورد استفاده باید دارای بافت یکنواخت و عاری از آلودگی باشد.

برای نصب قیرگونی باید موارد زیر را طی کرد :
در صورت عدم شیب بندی و وجود سطح صاف، باید قبل از اجرای عایق کاری قیر، زیرکار با ملات ماسه سیمان نرم اندود شده و سطح آن کاملاً و به صورت یکپارچه خشک شود. انجام این کار به دلیل آسیب پذیری قیر نسبت به اشیاء تیز و سطوح زبر لازم است. قیر با حرارت آتش کاملا نرم شده و روی محل مورد نظر مالیده می شود.

در این مرحله تنها از قیر ۷۰-۶۰ نرم (قیر خالص با درجه نفوذ بین ۶۰ تا ۷۰ دهم میلی متر) استفاده شده تا به همه خلل و فرج نفوذ کند. استفاده از قیر مخلوط یا سفت در لایه اول مجاز نمی باشد.


ایزوگام قیرگونی و آسفالت در تهران


 موارد لازم برای نصب ایزوگام

معمولا برای اندود کردن یک مترمربع گونی در لایه اول حدود ۲ کیلوگرم قیر لازم است. یک لایه گونی تمیز، خشک و بدون چروک روی سطح قیر پخش شده و محل آبروها برش زده می شود. باید دقت شود لایه های عایق به نحو مناسب تا داخل لوله فاضلاب امتداد یابد.

در مرحله بعد نصب ایزوگام و قیرگونی، قیر شل ۷۰-۶۰ با قیر سفت ۲۵-۸۵ برای مناطق سردسیر یا معتدل یا قیر ۱۵-۹۰ برای مناطق گرمسیر به نسبت مساوی مخلوط شده و روی گونی مالیده می شود. معمولا حدود ۱٫۵ کیلوگرم قیر در هر مترمربع برای لایه دوم کافی است.

لایه گونی دوم هم عمود بر لایه پایینی پهن شده و روی گونی ها مجددا به قیر مخلوط نرم و سفت با نسبت ۱ به ۲ آغشته می شود. عایق ایزوگام نیز از الیاف تیشو و قیر به صورت رول هایی با عرض ۱ متر و طول ۱۰ متر به ضخامت حدود ۴ میلی متر در انواع تک و دو لایه، قیر خالص یا دمیده، ساده یا با روکش آلومینیومی تولید می شوند.

نصب ایزوگام و قیرگونی

کاربرد ایزوگام و قیرگونی در پشت‌بام

رول های دو لایه نیز دارای دو قشر الیاف تیشو و پلی استر جهت نگهداری و مسلح کردن لایه قیری هستند. نمونه حاوی قیر خالص از دوام و کیفیت بالاتری نسبت به انواع قیر های دمیده برخوردارند. رول های دارای پوشش آلومینیومی همچنین به دلیل انعکاس نور، جلوگیری از گرم شدن عایق در تابستان و تاثیر مثبت در آب شدن برف ها، مناسب بام می باشند.

سرعت اجرای بالاتر، عدم نیاز به ایجاد آتش جهت نرم کردن قیر و کم بودن آلودگی زیست محیطی از دلایل عمده نصب ایزوگام و قیرگونی است. وزن هر رول ایزوگام حدود ۴۰ کیلوگرم است.

در مورد عایق بندی ساختمان بیشتر بدانید

مراحل نصب ایزوگام و قیرگونی

اجرای عملیات شیب بندی و ایجاد سطح صاف قبل از اجرای نصب ایزوگام و قیرگونی و اندود کردن زیرکار با ملات ماسه و سیمان نرم
همچنین بعد از آماده سازی بستر، رول های ایزوگام به تدریج با مشعل گرم شده و روی سطح چسبانده می شوند. سپس لبه عایق با ماله فلزی کاملا پرداخت شده و آب بند می گردد.

حتما دقت داشته باشید که تمام سطح لایه ایزوگام توسط شعله حرارت داده شده و به سطح مورد نظر چسبانده شود. در بعضی موارد به دلیل صرفه جویی در مصرف گاز و تسریع کار توسط نصاب این کاربه درستی انجام نشده و ناقص انجام می گیرد. در این صورت بر اثر سوراخ شدن یا پارگی قسمت کوچکی از ایزوگام، سطح وسیعی در معرض نفوذ رطوبت قرار می گیرند.

حرارت بیش از اندازه هم باعث از بین رفتن لایه قیری و بیرون زدن الیاف تیشو می گردد. محل درز رول های ایزوگام باید توسط حرارت کاملاً به هم چسبانده شده و آب بندی گردد.


ایزوگام و قیرگونی با بهترین قیمت


نتیجه گیری
اجرای عایق کاری و نصب ایزوگام و قیرگونی برای هر بنایی از ملزمات آن برای جلوگیری از انواع حرارت و برودت و نشتی های پیش رو میباشد که به همین دلیل انجام این عملیات را مهم و الزامی ساخته است. و از انواع موارد عایق کاری میتوان به ایزوگام و قیرگونی اشاره کرد . که با اجرای موارد اشاره در این مطلب میتوان به درستی و بهترین نحو آن را انجام داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست