نصب دوربین مداربسته مخفی :

در زندگی شهری امروز، استفاده از سیستم‌های امنیتی علی الخصوصنصب دوربین مداربسته مخفی بسیار ضروری می باشد. از گذشته تا کنون راهکارهای زیادی مانند نصب نرده و حفاط در جهت بالا بردن امنیت اماکن مختلف و غیر ممکن کردن ورود سارقین به آن انجام گرفته است.
ولی امروزه در این راستا استفاده از این امکانات  بسیار رایج شده است.

یکی از سیستم‌هایی که به شما امنیت کامل می‌دهدنصب دوربین مداربسته مخفی است . به عبارتی می توان گفت  دوربین مداربسته همان چشم تیزبین شما می باشد. نصب دوربین مداربسته موجب افزایش سطح امنیت شده .
لذا این امر باعث می‌شود فرد با خاطری آسوده هنگام دوری از محیط، به مشاهده و بررسی تصاویر ضبط شده توسط دوربین های مو ذخیره شده روی دستگاه DVRبا استفاده از تکنولوژی انتقال تصویر بپردازد.
شایان ذکر است که نصب دوربین بصورت مخفی برای هیچ مکانی مجاز نیست. بعلاوه مشخص بودن دوربین خود باعث پیشگیری از وقوع جرم شده و افراد در محدوده دید دوربین مداربسته رفتار معقول تری دارند.
در طی بازسازی ساختمان و اعمال تغییرات اکثر مالکین در خواست نصب دوربین مدار بسته را دارند تا امنیت خود را به حد چشم‌گیری افزایش دهند. برای آگاهی بیشتر از دیگر مراحل بازسازی ساختمان اینجا کلیک کنید.
نصب دوربین مداربسته

مراحل نصب دوربین مخفی مداربسته

1.انتخاب دوربین مناسب

پایه و اساس نصب یک نصب دوربین مداربسته مخفی، انتخاب مناسب آن می باشد. شما ابتدا باید تعداد و مشخصات فنی مورد انتظار را بدانید سپس آن ها را خریداری کرده و در نهایت نصب کنید.

2.جانمایی و انتخاب محل نصب دوربین مخفی مدار بسته :

زاویه‌بندی دوربین‌ها باید به گونه ای باشد که نقطه کوری در طول فضای پوشش داده شده وجود نداشته باشد. این نکته در آپارتمان‌ها و محیط اطرافشان اهمیت دوچندان دارد . چرا که  شما باید بتوانید نقاطی را تحت نظر قرار دهید که هیچکس بدون گذر از آن‌ها نتواند به درون مجموعه منازل ورود یا از آن خروج کند.
معمولا کنج اتاق که دیوارها و سقف به هم می‌رسند. بهترین زاویه برای نصب دوربین مدار بسته می باشد. ضمنا اطمینان حاصل کنید که دوربین مداربسته تصویر تمام ورودی‌ها و خروجی‌های موجود در اتاق را پوشش داده و نزدیک به یک منبع انرژی برق مانند پریز برق است

نکته دوم : این است که باید در محل قرارگیری دوربین ها نور مناسب وجود داشته باشد. دوربین مداربسته در معرض نور مستقیم خورشید حتی در برهه‌ای از روز قرار بگیرد. همچنین نباید دوربین در مکان‌هایی با سطح نور کم نصب شود. زیرا موجب کاهش کیفیت تصویر ضبط شده می شود.

سومین نکته: توجه به محل نصب و امنیت ابزار جانبی دوربین است . مثلا سیم‌های دوربین مداربسته مخفی نباید به راحتی در دسترس باشند چون ممکن است سارقین به آن ها صدمه بزنند و سیستم امنیتی شما دچار مشکل شود.
سیم‌ها و مدارها باید توکار باشند . در صورت استفاده از ساختار روکار از داکت‌های ویژه و لوله‌های فلزی محکم برای انتقال مدار استفاده شود. همچنین دستگاه ذخیره‌ساز ویدیو (DVR) نیز باید در محل امنی قرار گیرد. همچنین اگر قصد نصب دوربین مداربسته مخفی در فضای بیرون را دارید، دوربین مدار بسته را در ارتفاع 3 متر یا بیشتر نصب کنید. .
مهم ترین و آخرین نکته منبع تغذیه دوربین است. منبع تغذیه دوربین نباید از برق کلی ساختمان باشد . تا در صورت قطع کردن برق ساختمان از سمت سارق، دوربین‌ها از کار نیفتند و  سیستم امنیتی حفظ شود.
نصب دوربین مداربسته

3.برقراری مدارها و کابل‌کشی

پس از قرارگیری دوربین ها در جای خود باید فرآیند سیم کشی را طبق راهنمای جامع نصب دوربین مداربسته مخفی آغاز کنیم. در زیر مختصری به انواع مدار دوربین های مداربسته اشاره می کنیم.

– مدار آنالوگ یا همان HD :

در این نوع مدار به ازای هر دوربین یک کابل تصویر و یک کابل برق وجود دارد. کابلی خروجی از دوربین که به سمت DVR می‌رود کابل تصویر می باشد . در واقع تصویر دریافتی توسط دوربین را به سمت  DVR می‌برد.
اما کابل دوم که به دوربین وارد می‌شود درواقع برق ورودی به دوربین است و به آن کابل برق گفته می‌شود. در حین نصب دوربین آنالوگ باید فضای کافی برای هر دو کابل به شکل مناسب تعبیه شود. ممکن است که کابل ورودی به دوربین که همان کابل برق است از طرف DVR به دوربین نرود .  دوربین به وسیله آداپتور به نزدیک‌ترین پریز یا انشعاب برق متصل شود.

نمایشگر (مانیتور یا تلویزیون) را به دستگاه DVR متصل کنید. برای اتصال دستگاه DVR به نمایشگر نیز از فیش BNC استفاده می‌شود. اما برای مشاهده تصویر دوربین مدار بسته با کیفیت بالاتر، از کابل‌های HDMI، کابل کواکسیال (AV) و کابل VGA استفاده می‌شود. بعد از انتخاب نوع کابل، یک سر کابل را به دستگاه DVR و یک سر دستگاه را به نمایشگر متصل کنید.
اطمینان حاصل کنید کابل‌ها سالم‌ هستند و به درستی و به پورتی که باید متصل شده‌اند. بعضی سیستم‌ها تصویر تمام دوربین های مدار بسته را با هم نشان می‌دهد. ولی بعضی امکان مشاهده و نظارت را بصورت تک تک می‌دهند.

-دوربین مداربسته تحت شبکه(IP) :

سیستم این دوربین مداربسته دارای سه قسمت می باشد. بخش اول دوربین IP. بخش دوم سوئیچ شبکه و بخش سوم NVR است. در این مدار هدف کلی، انتقال تصویر از دوربین به NVR است.  برای رسیدن به این مهم باید هر دوربین به وسیله کابل شبکه به سوئیچ شبکه متصل شده .
و سپس از طریق سوئیچ شبکه به NVR متصل شود. در این سیستم، مدار تغذیه هر دوربین به دو شکل امکان پذیر است. اگر سوئیچ‌ها، دارای قابلیت POE باشند می‌توان از همان کابلی که برای انتقال تصویر از آن استفاده می‌شود. برای تغذیه و رساندن برق به دوربین بهره گرفت.

-نصب دوربین مداربسته مخفی بیسیم یا وای فای :

این نوع دوربین مداربسته در مکان هایی با متراژ بالا به دلیل عدم استفاده از سیم به صرفه تر خواهد بود. در این نوع. دوربین بدون نیاز به سیم به دستگاه ضبط و نگهداری ویدئو متصل خواهد شد.
البته قابل ذکر است که برای تامین برق، باید دوربین را به وسیله کابل مناسب به منبع تغذیه متصل کنید. در این مدار به جای کابل به شبکه وای‌فای محلی و مودم نیاز دارید. مشکل در سرعت وای فای می‌تواند باعث کندی تصویر یا نویز شدید در طول ضبط شود . به این جهت استفاده از مدل مناسب بسیار اهمیت دارد.

همراه دوربین های مدار بسته بیسیم دیسک فشرده‌ای (CD) ارسال می‌شود. که باید برای نظارت و دسترسی به دوربین مداربسته وایرلس این دیسک را روی کامپیوتر خود نصب کنید.
بعضی دوربین های مدار بسته وای فای گیرنده کوچکی دارند .که از طریق درگاه USB به کامپیوتر متصل می‌شوند. اطمینان حاصل کنید گیرنده دوربین مداربسته وایرلس به درستی به کامپیوتر متصل شده است.
آی پی دوربین مداربسته بیسیم خود را یادداشت کرده با وارد کردن این شماره در هر مرورگری  از راه دور به دوربین مداربسته وای فای خود دسترسی پیدا کنید.

4.تنظیمات نرم افزاری مدار دوربین :

مراحل انجام تنظیمات نرم‌افزاری بر اساس دوربین انتخاب شده. طبق راهنمای جامع نصب دوربین مداربسته مخفی ، متنوع می باشد. در این مرحله علاوه بر نوع و برند دوربین، نوع شبکه انتخابی شما نیز اهمیت فراوانی دارد. به همین علت در این مرحله همه چیز به دوربین، نوع مدار و مدار DVR انتخابی مرتبط است.

دوربین مداربسته و کاربری ساختمان

نصب دوربین مخفی مداربسته برای خانه:

برای این منظور دو یا سه دوربین مداربسته برای نظارت بر درب‌ها و یک دستگاه DVR با فضای ذخیره سازی کافی برای ضبط دو یا سه هفته ویدئو لازم می باشد.
نصب دوربین مداربسته

نصب دوربین مخفی مداربسته برای نظارت کودکان و اشیاء مهم:

تعداد یک تا سه دوربین مداربسته وایرلس می‌تواند یک اتاق را کاملا پوشش داده و تصویر را مستقیما به کامپیوتر یا تلفن همراه تان ارسال کند.

نصب دوربین مخفی مداربسته برای مجتمع مسکونی:

در مجتمع های مسکونی سیستم دوربین مداربسته به دلیل کنترل ورود و خروج افراد و خودرو ها و ایجاد امنیت برای ساختمان در برابر ورود افراد غریبه یا سارقین نصب می شود.  همچنین با نظارت بر نوع تردد خودرو ها در پارکینگ چشم ناظری بسیار دقیق برای خودرو ساکنین محسوب می شود.
برای امنیت خودرو ها و جلوگیری از سرقت و صده آن ها مناسب می باشد. کنترل تردد سرویس کار ها و نظافت کار ها , مامورین قرائت کنتور برق و آب و پیک ها از دیگر اهداف نصب دوربین مدار بسته در مجتمع های مسکونی می باشد .
نکته‌ی مهم این است که دوربین مدار بسته به طور نامحسوس در نما ساختمان نصب شود تا زیبایی طاهر ساختمان حفظ شود. درمورد نما ساختمان و ویژگی‌های انواع نماها بیشتر بخوانید.

نصب دوربین مخفی مداربسته برای فروشگاه ها و شرکت ها:

در شرکت ها و فروشگاه ها هدف اصلی از نصب دوربین مدار بسته کنترل و نظارت بر نحوه رفتار و عملکرد پرسنل و ارباب رجوع و مشتری است زیرا با استفاده از این نظارت می توان راندمان کاری خود را بالا برد.

نصب دوربین مخفی مداربسته برای محیط های صنعتی، تولیدی و کارخانه ها:

نصب دوربین مداربسته در محیط های صنعتی, تولیدی و کارخانه ها نقش بسیار حیاتی و مهمی دارد. نظارت بر نحوه کارکرد پرسنل , تشخیص خاطی در وقایع پیش آمده , کنترل موجودی انبار و ورود و خروج کالا. کنترل و نظارت بر بخش های اداری و مالی از مهمترین اهداف نصب دوربین مداربسته در محیط های صنعتی و تولیدی است.

آموزش گام به گام نصب دوربین مخفی مداربسته :

تهیه اقلام مورد نیاز

-تهیه دوربین به تعداد مورد نیاز و نوع مدنظر.
-لنز دوربین مداربسته برای دوربین مداربسته باکس.
-تهیه کابل مناسب با توجه به متراژ مورد نیاز.
-هارد دیسک.
-آداپتور دوربین مداربسته.
-لوازم جانبی دوربین مداربسته مثل فیش BNC ,کاور، پایه دوربین مداربسته , داکت و لوله فلکسی.
در مورد دوربین مدار بسته بیشتر بدانید

 مراحل قبل از نصب دوربین مخفی مداربسته :

علامت گذاری نقاط تعیین شده برای نصب دوربین مداربسته.
-سوراخ کردن نقاط علامتگذاری شده و محل های عبور داکت ها، لوله های فلکسی و لوله های فلزی سوراخ.
– نصب داکت و عبور دادن کابل از داخل داکت ها، لوله های فلکسی و لوله های فلزی.
-کابل برق را نیز از داخل داکت لوله فلکسی یا فلزی عبور دهید و کابل برق را در محل های تعیین شده برای آداپتور دوربین مداربسته متصل کنید.
-دوربین مداربسته را در جای مشخص شده نصب کنید و کابل تصویر که به سر آن فیش BNC متصل کرده اید را به فیش دوربین مداربسته متصل کنید.

-پس از وصل کردن فیش برق به کابل برق می توانید فیش برق را به فیش تغذیه دوربین مداربسته متصل کنید.
-سپس به سراغ دستگاه DVR میرویم و آنجا کابل های ورودی برق و تصاویر را متصل میکنیم.
-برای قرار دادن هارد دستگاه DVR را در داخل دستگاه دی وی ار، پیچ های دستگاه DVR را باز کنید و قاب دستگاه را برداشته کابل SATA را از جعبه DVR پیدا کرده و به هارد وصل کنید.
-سر دیگر کابل را به مادربرد دستگاه DVR متصل کنید. دستگاه را روشن کنید و هارد را فرمت کرده و از سیستم نظارتی خود بهره ببرید.
تمامی مراحل بازسازی و نوسازی منزل و همچنین نصب امکاناتی همچون دوربین‌مدار بسته اصول و قواعد خاصی دارد. با خواندن این مقاله تمامی اصول بازسازی را بدانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست