نورپردازی اتاق خواب

اتاق خواب یک گوشه خلوت شخصی و مکانی برای آرامش و خواب است  و نورپردازی اتاق خواب بسیار مهم است. که هنگام صبح باید آنچنان روشن و نورانی باشد که احساس نشاط و سرزندگی را برانگیخته کند و در شب فضای آرام،رویایی و آرامش بخش را بسازد.
نور پردازی روی رفتار و سلامت انسان ها تاثیر دارد و کاهش و افزایش آن در محیط اطرافمان، عملکرد مغز و احساسات را تغییر می دهد.
اتاق خواب یکی از بخش های چند مهم خانه می باشد که اغلب افراد علاوه بر خوابیدن، در آن به مطالعه و کار نیز می پردازند، به همین دلیل باید اهمیت بیشتری به نورپردازی داد.

میزان روشنایی لامپ ها در نورپردازی اتاق خواب

مقدار نور خارج شده توسط لامپ ها ، با واحد اندازه گیری لومِن سنجیده می شود. باید بگوییم که امروزه با تولید لامپ های کم مصرف و ال ای دی که بسیار پرطرفدار و پرکاربرد نیز هستند باید هنگام خرید به لومن لامپ ها دقت کنید.

دمای رنگ لامپ ها در نورپردازی اتاق خواب

دمای رنگ رابطه مستقیمی با رنگ نور لامپ دارد که اغلب ما در هنگام خرید، آن ها را به رنگ نور آفتابی، صدفی و مهتابی می شناسیم.
لامپ های آفتابی دارای رنگ زرد ملایم هستند که احساس آرامش را به انسان انتقال می دهند.
لامپ های صدفی نور سفیدتری دارند که حس انرژی را در انسان ایجاد می کند و لامپ های مهتابی دارای رنگ آبی و سفید هستند که نور آن ها  شبیه به روشنایی نیم روز است و برای استفاده در فضاهای کاری مناسب می باشند.

روش مناسب نورپردازی اتاق خواب چیست؟

یکی از  بهترین روش های نورپردازی در اتاق خواب ایجاد لایه های نوری است. در این روش سه لایه نور محیطی، وظیفه ای و تاکیدی را باید در اتاق خواب ایجاد کنید.

1) ایجاد لایه نور محیطی در اتاق خواب

به دلیل گستردگی کارهایی که دراتاق خواب صورت می گیرد، نیاز به سطحی از نور در آن دارد تا تمام فعالیت های عمومی درون آن به راحتی و در تمام طول شبانه روز انجام گیرد.
پس می توان با توجه به میزان نور طبیعی که اتاق خواب دریافت می کند، از منابع روشنایی استفاده کنید.
اندازه اتاق خوابتان بر تعداد  و نوع منابع روشنایی تاثیر دارد. برای اتاق خواب ها بهتر است از لامپ هایی به رنگ آفتابی استفاده کنید. همچنین وسایل روشنایی زیر نیز برای تامین نور محیطی اتاق خواب مناسب می باشد.

-منابع نورپردازی نصب شده در مرکز سقف اتاق خواب

لوستر یا آویز که در مرکز سقف اتاق خواب نصب می شوند. همه نور را در تمام اتاق خواب پخش می کنند. برای کنترل میزان نور در ساعات مختلف روز، می توان لوستر یا آویز را به سوئیچ دیمر متصل کرد.

چراغ های سقفی برای نورپردازی اتاق خواب


چراغ های سقفی است را می توان به جای لوستر یا آویز و یا در کنار این دو به کار برد.

آباژور ایستاده برای اتاق خواب

آباژور ایستاده برای روشنایی محیطی اتاق خواب مناسب خواهد بود. همچنین می توان از آن در کنار نورپردازی سقفی نیز استفاده کرد.

چراغ دیوارکوب برای نورپردازی اتاق خواب

چراغ دیوارکوب را نیز می توان در کنار منابع روشنایی دیگر برای نور محیطی اتاق خواب استفاده کرد.

ایجاد لایه نور وظیفه ای در نورپردازی  اتاق خواب

در اتاق خواب ها فعالیت هایی از قبیل خواب، کار، آرایش کردن و…. انجام می شود  . به همین دلیل با ایجاد لایه نور وظیفه ای برای هر یک از این فعالیت ها، به انجام آن ها کمک می کنید.

نورپردازی فضای کاری در اتاق خواب

امروزه با توجه به کوچک شدن مساحت خانه ها اغلب محیط کار با محیط خواب در یک محل می باشد، برای انجام کار با تمرکز بالا در اتاق خواب، یک چراغ رومیزی به رنگ نور مهتابی با قابلیت تنظیم میزان احتیاج است.

-نورپردازی فضای آرایشی در اتاق خواب

نصب چراغ دیوارکوب در بالای میز آرایش موجب از بین رفتن سایه های آزار دهنده می شود.
البته این چراغ ها را در دو طرف آینه نیز می توان نصب کرد . یا می توان آینه های مخصوص آرایشی خریداری کرد که که به گونه ای طراحی شده تا از همه جهت ها به صورت بتابد.
برای این کار لامپ مهتابی با شاخص نمود رنگ ( CRI ) بالا که معیاری برای تشخیص میزان کیفیت نور است خریداری کنید تا بتوانید جواهرات و لوازم تزئینی خود را به خوبی با لباس هایتان ست و هماهنگ کنید.

– نورپردازی کنار تخت در اتاق خواب

نورپردازی کنار تخت برای مطالعه کتاب استفاده می شود. دقت کنید که از لامپ های آبی رنگ نباید برای کنار تخت استفاده کرد تا خللی در خوابتان ایجاد نکند. لامپ های آفتابی با میزان روشنایی 100 لومن برای منبع روشنایی کنار مناسب هستند.
برای استفاده های دیگر از نور کنار تخت آن را به کنترلر دیمر مجهز کنید تا بتوانید میزان روشنایی را کاهش یا افزایش دهید. همچنین دقت داشته کنید منابع روشنایی کنار تخت را به نحوی قرار دهید . که هنگام مطالعه نور به صورت مستقیم به چشم شما نتابد.
برای آباژورهای کنار تخت از کلاهک هایی با رنگ روشن استفاده کنید. زیرا کلاهک های تیره، مانع عبور نور مناسب می شود.
در اتاق خواب های کوچک می توان چراغ های آویز را به عنوان منبع روشنایی کنار تخت به کار برد البته دقت کنید که اگر این آویزها حباب ساده دارند .  طوری نصب کنید که در هنگام مطالعه بالاتر از چشمتان باشد و موجب آزار چشمتان نشود.
بهتر است کلید این آویزها نزدیک تخت باشد تا خاموش و روشن کردن آن برایتان راحت باشد.

– نورپردازی کمدهای لباس اتاق خواب

نورپردازی کمدهای لباس موجب می شود که به راحتی لباس ها را ببینید و انتخاب کنید. لامپ های مهتابی را در بالای کمد نصب کنید تا نور را به سمت پایین ساطع کنند و داخل کمد روشن شود. همچنین ریسه های شلنگی ال ای دی نیز گزینه بسیار مناسبی هستند .

3) ایجاد لایه نور تاکیدی در  اتاق خواب

نور تاکیدی جهت برجسته کردن و به چشم آوردن عناصر دکوری کاربرد دارد. نور تاکیدی جنبه تزئینی دارد . و فضای اتاق خواب را آرامش بخش و رمانتیک می کند. همچنین این نوع نورپردازی باعث بزرگ تر و متعادل به نظر رسیدن اتاق خواب می شود.

4)استفاده از نور طبیعی در اتاق خواب

نور طبیعی یکی از مهم ترین جنبه های نورپردازی اتاق خواب می باشد، بنابراین پرده های اتاق خواب باید طوری باشد که در طول روز به راحتی کنار زده شوند.
توجه کنید که مبلمان و اثاثیه را در جلو پنجره قرار ندهید . تا نور خورشید بدون مانع وارد فضا شود. شایان ذکر است که بهتر است میز کار و آرایش را نزدیک پنجره قرار دهید تا در طول روز از نور طبیعی خورشید برخوردار شود.

نورپردازی اتاق گیمینگ

امروزه برای بسیاری از گیمرها داشتن یک اتاق اختصاصی برای بازی یک رویا است. ایجاد همچین اتاقی که صرفاً برای بازی های ویدیویی باشد .  یک چالش خلاقانه و هیجان انگیز است، زیرا طرح های منحصر به فردی برای آن وجود دارد.
در یک اتاق گیم، تصمیم گیری در مورد طول و نوع نورپردازی و پس زمینه محیط دشوار است.
روش صحیح نصب چراغ در این اتاق ها روی سقف در پشت نازک کاری ها و سقف های کاذب بصورت مخفی می باشد. این امر موجب می شود تمرکز اتاق تقویت شده و بازیکنان هنگام بازی روی صفحه نمایش متمرکز شوند . و از دوگانگی نور در چشم بازیکن جلوگیری میشود.
از ایجاد اتاق های بسیار تاریک جلوگیری کنید و همیشه نور را هر چند کم تا جایی که چشم شما آسیب نبیند،بکار گیرید.


در اتاق های گیمینگ کوچک، فراهم‌کردن مقدار صحیح نور پس‌زمینه اهمیت دوچندان دارد. چراکه در‌غیراین‌صورت چشم بازیکن با نگاه‌کردن به صفحه‌نمایش اذیت خواهد شد.
در برخی از اتاق‌های گیمینگ، نورهای تعبیه‌شده در سقف به‌همراه نورهایی که از گوشه‌های قفسه‌ها می‌تابند. دست‌به‌دست‌ هم می‌دهند تا درعین آنکه به روشنایی فضا کمک شود، بازیکن از کنش اصلی موجود در مرکز صفحه نمایش غافل نشود.

نورپردازی اتاق کار

فعالیت زیر نور مناسب و سبک نورپردازی محیط کار بسیار حائز اهمیت است. نورپردازی در میزان بازدهی و راندمان پرسنل، سلامت آن ها و  موفقیت یک کسب و کار در ایجاد ارتباط با مشتری بسیار تاثیر دارد. چند راه حل مناسب جهت ایجاد نورپردازی خوب را در زیر برای شما آورده ایم.

-از چراغ های هنری و جذاب استفاده کنید
-از چراغ هایی با دمای رنگ مشابه استفاده کنید
-تشخیص نور گرم و سرد.
-از چراغ مدرن و پربازده استفاده کنید
نکات مهم در راستای صرفه جویی در مصرف برق:
-استفاده از لامپ های LED
-استفاده از لامپ های دیمردار
-استفاده از رنگ های روشن در محل کار
-استفاده از نور غیرمستقیم استفاده کنید
-نور چراغ های روشنایی باید مکمل نور روز باشند
-استفاده از چراغ های سقفی و دیواری

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست