هوشمند سازی ساختمان BMS چیست؟

سیستم هوشمند سازی ساختمان  سیستمی است که پویا و فعال،انعطاف پذیر و سازگار با محیط و واکنش پذیر و پاینده باشد.مصالح هوشمند سازی ساختمان  خود جزئی کوچک ولی حیاتی از یک سیستم هستند.
درواقع سیستم هوشمند سازی ساختمان  متشکل از مصالح و افراد هوشمند یا مجموعه ای از محرک ها،حسگرها و هوش نرم افزاری است.

ساختمان هوشمند :

ساختمان هوشمند تنها به معنای استفاده از گجت های هوشمند در ساختمان نیست. هوشمند سازی ساختمان  کنترل کردن تمام تجهیزات از موتورخانه تا سیستم های الکتریکی و مکانیکی است.
هوشمند سازی ساختمان  با گردآوری داده ها از قسمت های مختلف و اتصال آنها به اینترنت ،امکان مانیتورینگ و کنترل سیستم ها ساختمان را ایجاد می کند.
به این معنی که در ساختمان هوشمند با ایجاد یک شبکه ارتباطی بین تجهیزات ساختمان بتوان از داخل یا خارج ساختمان آن ها را کنترل کرد. و یا بتوان از طریق یک سیستم هوشمند از آن ها داده گرفت و مانند یک انسان واکنش نشان دهد.
مثلا به طوری که سیستم سرمایشی و گرمایشی نسبت به دمای اطراف عکس العمل مناسب نشان دهند و خود تنظیم شوند.

تاریخچه هوشمند سازی ساختمان  :

اولین جرقه زندگی مدرن در سالیان اول قرن بیستم میلادی زده شد.در سال های 1900 تا 1920 میلادی اولین یخچال ها،تسترها،خشک کن ها و لباسشویی ها تولید شد.
اما به طور دقیق تر در سال 1966-1967 دستگاهی به نام  ECHO IV برای گرفتن لیست خرید،خاموش و روشن کردن لوازم بطور محدود و کنترل اندک سیستم تهویه تولید شد.
در سال 1975 پروتکل X10  به عنوان یک پروتکل سیستم هوشمند سازی ساختمان  معرفی شد. که برای انتقال اطلاعات از فرکانس های رادیویی استفاده می کرد و شامل رله 16کانال،ماژول های روشنایی و قطع و وصل کردن وسایل منزل و پیشرفته ترین ترین آن که ماژول تایمر بود.
در سال 1990 میلادی در کشور بروکسل 15 کمپانی انجمنی  به نام EIBA تاسیس کردند که ایده آن ادقام سیستم اطلاعات BUS با تجهیزات برقی کنونی بود.در سال 1992 توسط شرکت زیمنس یک کوپلر با استاندارد EIBA به عنوان اولین محصول این اتحادیه تولید شد.
در سال 1993 نرم افزار برنامه ریزی ETS معرفی شد و از سال 1992 تا 1997 این سیستم را به فعالان حوزه برق آموزش می دادند.
از آن سال تا اکنون این انجمن هر روزه در حال بزرگ تر شدن است و هم اکنون بزرگترین اتحادیه سیستم های هوشمند متعلق به انجمن KNX می باشد.

چرا هوشمند سازی ساختمان  :

اهداف اصلی این سیستم هوشمند سازی ساختمان  ایمنی،امنیتی و بهینه سازی مصرف انرژی است.
همه ساله در همه جای دنیا حوادث گوناگونی از قبیل گازگرفتگی ، حریق،سرقت و … جان و مال انسان ها را به خطر انداخته است. هوشمند سازی ساختمان  با این خطرات که به دلایلی از قبیل کمبود زمان،مشغله های ذهنی،راحت طلبی و … است مقابله می کند.

مزایا و معایب هوشمند سازی ساختمان  :

مزایا هوشمند سازی:

-شناسایی تجهیزات معیوب و پرمصرف
-کنترل مصرف انرژی
-قطع خودکار آب و برق و گاز و جلوگیری از خطرات احتمالی
-افزایش ایمنی ساختمان
-استفاده از دوربین های مدار بسته و سیستم های دزدگیر
-مدیریت تجهیزات بر اساس عرضه و تقاضا
-فراهم کردن نور و دمای بهینه
-کنترل هوشمند روشنایی و سیستم های گرمایش و سرمایش و تهویه

معایب هوشمند سازی:

-هزینه زیاد
-یادگیری مشکل(مشکل بودن کار با این سیستم برای برخی افراد)
-قابلیت اطمینان(امکان قطع اینترنت و بروز مشکل در سیستم)

تفاوت خانه هوشمند و BMS

BMS به سیستم یکپارچه در ساختمان می گویند که کنترل تمام تجهیزات را بر عهده دارد. ولی خانه هوشمند زیرشاخه کوچکی ازسیستم BMS است.به طور مثال ممکن است در منزل شما سیستم گرمایشی و سرمایشی هوشمند باشد و بقیه سیستم ها دستی باشند.
که در این صورت خانه شما هوشمند است ولی BMS به طور کامل در آن اجرا نشده.تفاوت های دیگر آن ها در این است که BMS هزینه بسیار بیشتری دارد و همچنین در خانه هوشمند کنترل تجهیزات در دست ساکنین است ولی در BMS کنترل تجهیزات در اختیار اپراتور می باشد.

ویژگی های هوشمند سازی ساختمان  :

در خانه های هوشمند امکان کنترل سیستم های الکتریکی و مکانیکی وجود دارد،بطور مثال:
-سیستم های روشنایی
-سیستم های کنترل خودکار پرده ها و کرکره ها
-سیستم های گرمایشی وسرمایشی
-سیستم های اعلام حریق و نشت آب و گاز
-سیستم های امنیتی(دوربین های مداربسته،قفل های الکترونیکی و…)
-سیستم کنترل سیستم های صوتی و تصویری
-سیستم های خودکار آبیاری فضاهای سبز خانه ها و ویلاها

فناوری های هوشمند سازی ساختمان  :

-تلویزیون هوشمند:

تلویزیون هایی که به اینترنت متصل می شوند و قابلیت تماشای فیلم یا گوش دادن به موسیقی آنلاین را به ما می دهد.همچنین برخی از آن ها قابلیت تشخیص صدا و حرکت هم دارند.

-ترموستات هوشمند:

دارای وای فای هستند که باعث می شود امکان برنامه دادن به آن و کنترل دما را به کاربران بدهد.همچنین ترموستات های هوشمند قابلیت گزارش مصرف انرژی و دما و زمان تعویض فیلترها را دارند.

-قفل هوشمند:

این قفل ها امکان کنترل ورود و خروج افراد را دارند و همچنین می توانند زمان نزدیک شدن افراد را تشخیص داده و در را باز کند.
-دوربین های مداربسته هوشمند
با استفاده از این سیستم دوربین مداربسته می توان خانه را از راه دور مد نظر داشت.سنسورهای حرکتی می توانند حرکات ساکنین را از دیگر افراد و حیوانات تشخیص بدهند.

چگونگی کارکرد سیستم های هوشمند در ساختمان:
این سیستم ها با نصب حسگرهایی در فضاهای ساختمان وضعیت ساختمان را بطور مداوم پایش می کنند و نسبت یه آن اطلاعات تصمیم می گیرند.
این سیستم ها ممکن است از طریق برق کار کنند. که در این روش ممکن است از طریق برق دیگر دستگاه ها دچار نویز شوند.برخی سیستم های دیگر مانند وای فای یا سیگنال های تلفن همراه از طریق امواج رادیویی برای برقراری ارتباط استفاده می کنند. مانند تکنولوژی های ZeegBee  و Z-Wave .
به تمام این روش های فناوری شبکه های مش می گویند به این معنا که همواره بیش از یک راه برای انتقال پیام به مقصد وجود دارد.
در تکنولوژی Z-Waveبرای تعیین کوتاهترین مسیر برای اننتقال پیام از یک الگوریتم پایه مسیریابی استفاده می شود.برای هر یک از این دستگاه ها یک در نظر می گیرند و پس از وصل شدن دستگاه به سیستم کنترلگر سیستم کد دستگاه را شناسایی می کند.
و آن را به شبکه اضافه می کند.پس از رسیدن فرمان کنترل گر برای تعیین چگونگی ارسال پیام از الگوریتم استفاده می کند.این مسیریابی ها حافظه زیادی را نیاز دارد از این رو این فناوری نوعی سلسله مراتب بین دستگاه ها توسعه داده است.
مثلا برخی کنترلر ها پیام راه می اندازند و برخی برده هستند یعنی فقط می توانند به پیام ها عکس العمل “پاسخ” نشان دهند.

zeegbee چیست؟

در فناوری ZeegBee پیام ها مانند زنبور بصورت زیگزاگی برای یافتن بهترین مسیر از فرستنده به سمت گیرنده می روند. پلت فرم های ZigBee  بر پايه مجموعه استانداري بنا شده اند.
كه توسط موسسه مهندسان برق و الکترونیک (IEEE) برای شبکه های بی سیم شخصی طراحي شده. یعنی تمامی شرکت ها می توانند بدون هزینه مجوز محصولات این فناوری را تولید کند.
این فناوری های بی سیم انعطاف پذیری بیشتری از جهت قراردادن دستگاه ها دارند ولی باز هم ممکن است دچار اختلالاتی بشوند.

insteon چیست ؟

Insteon ابزاری جهت برقراری ارتباط بین امواج رادیویی و خطوط برق است. که به آن شبکه مش دوگانه می گویند.کارکرد این دستگاه به این صورت است. که اگر یکی از خطوط دچار مشکل شود این ابزار پیام را توسط خط دیگر ارسال می کند.
یک دستگاه Insteon پیام را ارسال می کند و تمتم دستگاه های روی شبکه آن را دریافت و تا زمانی که اجرا نشود مجددا منتشر می کنند. دستگاه ها مانند دستگاه هاي همسان عمل مي کنند.
يكي به عنوان آمر و دیگري به عنوان گیرنده. یعنی دستگاههای Insteon بيشتري بر روی یک شبکه نصب شده و در نتيجه پيام قوی تر ارسال می شود.

BMS چیست؟

BMS مخفف Building management system  به معنی مدیریت هوشمند ساختمان است که از طریق سخت افزارها و نرم افزارها وظیفه مانیتورینگ و کنترل و یکپارچه سازی قسمت های مختلف ساختمان را برعهده دارد.

من یک بلاک متنی هستم، روی دکمه ویرایش کلیک کنید تا این متن را تغییر دهید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
اجزای اصلی این سیستم شامل کنترل کننده مرکزی،کنترل مننده محلی،کنترل کننده اینترنتی و سنسورها می باشد.
برخی از اهداف سیستم مدیریت هوشمند ساختمان:

-استفاده بهینه از تجهیزات  و افزایش طول عمرآن ها
-ایجاد محیطی مطلوب برای افراد ساکن در ساختمان
-عدم نیاز به پیمانکار دائمی ساختمان
-امکان مانیتورینگ و کنترل تمامی نقاط تحت کنترل از طریق اینترنت
-بهینه سازی و صرفه جویی در مصرف انرژی
-کاهش هزینه های تعمیرات و نگهداری
-ارائه سیستم کنترلی با قابلیت برنامه ریزی زمانی عملکرد
– امکان گرفتن گزارش های آماری از تمامی تجهیزات و عملکرد آن ها به منظور بهینه سازی مصرف و عملکرد
-باتوجه به یکپارچه سازی ساختمان تمام تجهیزات با هماهنگی کار کرده و تداخل به وجود نمی آید.

استراتژی های سیستم مدیریت هوشمند ساختمان در کاهش مصرف انرژی:

-بهره برداری از مینیموم ظرفیت مجاز در بهره برداری از تجهیزات
-محدود کردن تقاضا که موجب قطع برق تجهیزات در صورت بارگزاری بیش از حدود تعیین شدهفخواهد بود.
-خاموش روشن کردن تجهیزات طبق جدول زمانبندی کارکرد یا استفاده از تجهیزات در صورت نیاز و ضرورت.
– مانیتورینگ وضعیت تجهیزات توسط اپراتورهای آموزش دیده و بهره برداری از اطلاعات  برای رفع  مشکلات تجهیزات و بررسی عمکلرد موثر آنها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست