تعریف وال پست

وال پست ها کلافه هایی هستند که در طول های معین برای یکپارچه کردن عملکرد دیوار استفاده می شوند. که  سبب درگیری دیوار با اسکلت و در نتیجه استحکام دیوار خواهد شد. در یک المان غیر سازه ای می باشد که اجرای آن به نظر مهندس طراح ساختمان بستگی دارد. وال پست به طور معمول به شکل یک تیر ستون طراحی می شود و در انتهای سالن های صنعتی و همچنین فریم های با دهانه بالا که انتهای آن با دیوار پوشش می شود، قرار می گیرد.
اعضای غیر سازه ای ساختمان مثل دیوار اگر به صورت اصولی با اسکلت سازه ای ساختمان درگیر نباشند در هنگام وقوع زلزله فرو می ریزند و علاوه بر خسارت های مالی، خطرناک نیز می باشد و ممکن است تلفات جانی هم به بار آورد مثل زلزله ی کرمانشاه در آبان ماه ۱۳۹۶ که در اکثر ساختمان ها به ویژه مسکن مهر، این نوع خرابی ها بسیار دیده می شد.

مهم ترین هدف برای استفاده از وال پست جلوگیری از تغییر شکل خارج از صفحه دیوارهای غیر سازه ای است. وال پست نقشی برای تحمل بارهای جانبی ناشی از زلزله ندارد. اهمیت استفاده از وال پست در عدم آسیب دیدگی قسمت‌های اصلی سازه مانند تیر، ستون و سقف‌ها می‌باشد.
وظیفه آن‌ها انتقال نیروهای حاصل از باد و زلزله از دیوار به فریم می‌باشد که موجب عدم تخریب دیوار می‌گردد. اتصال آن در انتهای متصل به فریم به صورت لوبیایی جهت مراحل نصب و بر روی فونداسیون به صورت مفصل می باشد.
در مورد کناف اطلاعات خود را افزایش دهید

انواع وال پست :

به معنای نگهدارنده دیوار و از نظر شکل ظاهری به دو صورت قائم و افقی در دیوارها مورد استفاده قرار می‌گیرد. پیاده‌سازی این روش به صورت افقی باعث درگیری دیوار با اسکلت سازه خواهد گردید در نتیجه باعث استحکام دیوار می‌شود. وال پست قائم در زمانی که دهانه شما بزرگ باشد استفاده می شود و از روی تیر طبقه پایین به زیر تیر طبقه بالا در دهانه جوش میشود .
از نظر مصالح به دو نوع فلزی و بتنی تقسیم می شود. بتنی در سازه های بنایی و فلزی در ساختمان های دارای اسکلت به کار می رود. نوع  فلزی آنها  معمولا به شکل پروفیل نبشی، ناودانی و قوطی می باشد.

روش های اجرای وال پست  :

۱. اجرای تسمه دور ستون
۲. اتصال دیوار به ستون با میلگرد
۳. مهار دیوار از طریق تعبیه میلگرد در داخل کف
۴. اجرای  برای جان پناه بام ساختمان
۵. اجرای  با انکر بولت و نبشی کشی
۶. مهار دیوار به وسیله ی تعبیه میلگرد در داخل ستون های مجاور
۷. مهار دیوار به دیوارهای برشی از طریق عبور میلگرد در سوراخ قالب ها

مراحل اجرای وال پست  :

۱. ساخت  توسط جوشکار طبق نقشه های اجرایی با استفاده از دوبل نبشی و سپری
۲. نصب و جوشکاری  در محل های مورد نظر
۳. پس از نصب  شروع به اجرای دیوار می کنند. در صورتی که شکستگی زیادی در مسیر دیوار وجود داشته باشد که امکان به وجود آمدن خطا را بالا ببرد، باید با استفاده از یک نقشه بردار اقدام به پیاده سازی نقاط شکستگی های دیوار کنند.

اجرا در اسکلت بتنی :

ابتدا باید محل قرار گیری و ساخت وال پست، منطبق با نقشه مشخص شود. سپس نسبت به نصب ورق های اتصال در کف و سقف اقدام می شود. باید توجه داشت که فاصله نصب وال پست در هنگام اجرای دیوار را خالی نگه داشت. در ادامه و در هنگام ردیف کردن بلوک ها در هر دو ردیف باید از یک بست استفاده کرده و دو دیوار مجزا را به یکدیگر متصل کرد. پس از اتمام ساخت دیوار، از چهار میلگرد استفاده کرده و آن ها را به ورق های اجرا شده در کف و سقف جوش می دهیم.

پس از انجام این کار با استفاده از سیم آرماتوربندی نسبت به اتصال میلگردها به بست ها اقدام کرده و دو طرف دیوار را قالب می بندیم. در این مرحله داخل قالب ها بتن می ریزیم و در پایان پس از باز کردن قالب ها وال پستی منطبق بر ضخامت دیوار خواهیم داشت.

اجرا در اسکلت فلزی :

در اسکلت فلزی به گونه ای است که به واسطه جوشکاری، به تیر و ستون متصل می شود.

اجرا در بلوک سبک :

در اجرای فلزی در بلوک های سبک ابتدا مطابق با نقشه محل ورق های اتصال به کف و سقف را بررسی کرده و مکان آن را مشخص کرد. پس از انجام این کار نسبت به نصب ورق های اتصال اقدام کرده و وال پست را به ورق های پایینی و بالایی جوش می دهیم. سپس در یک طرف بلوک را به صورت کامل و در سمت دیگر قسمت وال پست را از داخل بلوک ایجاد نمایید.

 آیین نامه2800

آیین نامه ۲۸۰۰ برای دیوارهایی با طول بیشتر از ۶ متر، اجرای وال پست را الزامی کرده در صورتی که سازمان نظام مهندسی اجرای آن را برای دیوارهایی با طول بیشتر از ۴ متر الزامی کرده است.

بند 7-5-3 صفحه 103 آیین نامه 2800 ویرایش چهارم

دیوار غیرسازه‌ای دیواری است که برای جداکردن فضای داخلی ساختمان به عنوان تیغه یا جداگر به کار برده می‌شود. این دیوار سهمی در تحمل بارهای قائم ندارد و باید با استفاده از عناصر کمکی مطابق با سایر شرایط این بند، بار جانبی ناشی از وزن خود را تحمل کند.

دیوار غیر سازه ای باید شرایط زیر را دارا باشد:

حداکثر طول مجاز هر دیوار غیرسازه‌ای بین دو کلاف قائم، نباید از 6متر یا 40برابر ضخامت آن دیوار بیشتر باشد.
حداقل نسبت ضخامت به ارتفاع دیوار غیر سازه ای نباید از  کمتر باشد.
در صورت استفاده از آجر، حداقل ضخامت دیوار غیرسازه ای باید برابر با عرض آجر باشد.

حداکثر ارتفاع دیوار غیر سازه ای از تراز کف 5/3 متر است.
در صورت تجاوز از این مقدار باید دیوار غیرسازه‌ای با تعبیه عناصر افقی و قائم مناسب مقید و محدود شود.

دیوار غیر سازه ای که در تمام ارتفاع ادامه دارد، باید کاملا به زیر پوشش سقف مهار شود، یعنی رگ آخر تیغه با فشار و ملات کافی در زیر سقف جای داده (مهر) شود.
لبه فوقانی (افقی) دیوار غیر سازه ای که در تمام ارتفاع ادامه ندارد باید با کلاف فولادی یا ناودانی نمره6 یا معادل مقطع بتن مسلح یا چوبی که به دیوار سازه ای یا کلاف های احاطه کننده دیوار غیر سازه ای متصل باشد، مقید شود.

در صورتی که لبه قائم دیوار غیر سازه ای (تیغه) آزاد باشد، این لبه باید به یک تیغه دیگر، یا یک دیوار عمود بر آن، یا کلاف قائم و یا ستونک معادل یک ناودانی فولادی نمره6 یا مقطع بتن آرمه یا چوبی، با اتصال کافی تکیه داشته باشد.

چیدمان

دیوار غیرسازه‌ای متکی به دیوار سازه‌ای باید به طور همزمان یا به صورت لاریز یا به صورت هشتگیر چیده شود. چنانچه دیوار غیر سازه ای بعد از احداث دیوار سازه ای و بدون اتصال به آن ساخته شود، باید در محل تقاطع به نحو مناسبی به دیوار سازه ای متصل و محکم شود.
در این حالت دیوارسازه‌ای در صورت دارا بودن سایر شرایط فوق می‌تواند به عنوان نگهدارنده برای دیوار غیرسازه‌ای محسوب شود.

در صورتی که اتصال کافی بین دیوار غیرسازه ای و دیوار سازه ای وجود نداشته باشد، لبه کناری دیوار غیر سازه ای آزاد تلقی شده و باید طبق شرایط مندرج بند6، عنصر قائم در لبه آن تعبیه شود. دو دیوار غیر سازه ای عمود برهم نیز باید با یکدیگر قفل و بست شوند.

در مورد اصول بازسازی ساختمان بیشتر بدانید.

-هشت گیر را می توان منحصرا برای اتصال دیوارهای غیرسازه ای بکار گرفت، مشروط بر آن که درزهای بالا و پایین آجرچینی بعدی در محل هشت گیر کاملا با ملات پر شود. برای درگیر کردن دیوار غیرسازه ای به دیوار سازه ای می توان از میل های مهاری استفاده کرد.
در تمام موارد بالا در صورت نبود شرایط باید از وال پست استفاده کرد.(در این بندها منظور از کلاف همان وال پست می باشد.)
لازم به ذکر است در مورد ساختمان های ۸ سقف به بالا اجرای آن الزامی می باشد.

 نکات مهم اجرای وال پست :

در هنگام اجرای وال پست ها حتما از شاغول بودن آنها مطمعن شویم.
قبل از بتن‌ریزی تیر بتنی حتما بیس پلیت در زیر و روی تیر بتنی در محل اجرا، کار گذاشته شود.
قبل از اجرا و جوشکاری وال پست ها ابعاد داخلی فضاهای ساختمان اندازه گیری کنیم تا بعد از اجرای دیوار چینی، مشکلی پیش نیاید.

برای گیرداری بیشتر وال پست افقی، در فواصل ۱ تا ۱.۵ متر با استفاده از میلگرد آجدار نمره ۱۴ و یا بالاتر، آنها را به سازه سقف متصل می کنند.
در صورتی که در تیر بتنی بیس پلیت به کار گذاشته نشود، باید میلگرد در تیر مورد نظر کاشته شده و پروفیل وال پست به آن جوش داده شود و یا پلیت ها را توسط رول بولت به تیرها از بالا و پایین متصل کنیم.

در وال پست های عمودی باید در فواصل ۱ متر به ۱ متر با استفاده از میلگرد آجدار نمره ۱۰، شاخک هایی را به قوطی یا نبشی های وال پست جوش دهیم تا گیرداری لازم بین تیغه و وال پست تامین شود و دیوار مورد نظر عملکرد بهتری داشته باشد.

در قسمت هایی که وال پست در کنار ستون قرار می گیرد باید وال پست با ستون یک فاصله ی حدودا ۴ تا ۵ سانتی متری داشته باشد تا در هنگام وارد شدن بارهای جانبی از جمله زلزله ستون فشار جانبی به دیوار وارد نکند، لازم به ذکر است که این فاصله خالی را باید با مصالح نرم مانند یونولیت پر کنیم.

پروفیل‌ها

پروفیل های مورد استفاده برای ساخت وال پست حتما باید ضد زنگ خورده باشند و جهت اتصال بهتر آنها با دیوارهای اطراف و همچنین جهت جلوگیری از ایجاد ترک های ناشی از حرکت های جانبی ساختمان در مرحله ی نازک کاری، روی وال پست ها ها رابیتس (توری) بکشیم و با سیم مفتول محکم کنیم.
حداقل پروفیل مصرفی برای وال پست، نبشی ۵ می باشد اما بهتر است از نبشی ۶ استفاده کنیم.
در صورتی که پروفیل وال پست از طرف طراح سازه دوبل نبشی انتخاب شده باشد، بهتر است که در هنگام ساخت وال پست، دهانه ی آن ۱ سانتی متر بیشتر از ضخامت دیوار مربوطه در نظر بگیریم تا تیغه کاملا داخل دیوار قرار بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست