نورپردازی اتاق خواب بستگی به استفاده و نحوه چیدمان آن دارد، این که یک اتاق خواب با فضای خصوصی فقط برای تایم استراحت یا خواب شبانه چیدمان شود با اتاقی که هم برای مطالعه و هم انجام فعالیت‌های فردی و استراحت چیدمان می‌شود کمی متفاوت است. در ضمن این موضوع که اتاق خواب برای چه کسی با چه رنج سنی دکور می‌شود در نحوه نورپردازی کاملاً مؤثر است.

همانطور که می‌دانید حدود یک‌ سوم از کل زندگی یک انسان در خواب می‌گذرد و قطعاً بخش زیادی از این مدت زمان در اتاق خواب سپری می‌شود. در چیدمان اتاق خواب ابعاد و اندازه فضای اتاق در انتخاب وسایل و چیدمان و نورپردازی بسیار قابل اهمیت است.

بعد از در نظر گرفتن این موضوع که اتاق شما بزرگ است یا کوچک و شناختن نقاط قوت یا ضعف آن نوبت به نحوه چیدمان و نورپردازی اتاق خواب میرسد، به این ترتیب مواردی که باید رعایت شوند به شرح زیر است:

  1. ابعاد و اندازه لوازم و نحوه چیدمان آنها
  2. انتخاب رنگ وسایل و رنگ و متریال دیوارها
  3. اجرای نورپردازی لایه لایه
  4. مرتب بودن و پرهیز از آشفتگی
نورپردازی اتاق خواب

نورپردازی اتاق خواب

در نورپردازی اتاق خواب تمام جزییات دکور مانند رنگ لوازم اتاق، مدل پرده، فرش، آیینه‌ها و حتی تورفتگی یا شکست‌هایی در فضا تأثیر گذار هستند. توجه به تمام این موارد در نهایت باعث می‌شوند که شما انتخاب کنید از چه منبع نوری در دکوراسیون‌تان استفاده کنید یا شدت کم یا زیاد بودن و رنگ نور را چطور انتخاب کنید که بهترین تأثیر را در فضا داشته باشد.

اصول نورپردازی اتاق خواب

یکی از اصول نورپردازی در اتاق خواب که صرفاً به عنوان اتاقی برای استراحت و خواب استفاده می‌شود، نورپردازی ملایم نور است. در چنین فضایی جهت تابش نور بسیار مهم است نورهاییی که از بالا با شدت زیاد تابیده می‌شوند برای این فضا مناسب نیستند. در این فضا استفاده از نورای جانبی و ملایم مانند چراغ‌های دیواری یا آباژورها یا نورهای خطی سقفی مناسب‌ترین انتخاب هستند.

در اتاقی که هم برای خواب و هم فعالیت‌های فردی مانند مطالعه یا بازی و ورزش و… استفاده می‌شود نورهای چند لایه بهترین انتخاب برای نورپردازی اتاق خواب هستند، شما نسبت به زمانتان و فعالیت‌هایتان در شبانه روز می‌توانید از منبع نور با شدت بالا و در عین حال نور ملایم جانبی بهرمند شوید.

روش های تأمین نور در اتاق خواب

در اتاق خواب‌ها غیر از نور اصلی یا عمومی که توسط لوسترهای سقفی یا چراغ‌های توکار تأمین می‌شود، می‌توان برای جلوه بیشتر یک فضای خاص در اتاق و یا یک دست کردن فضای اتاق از تورهای متمرکز یا یکنواخت و خطی استفاده کرد. می‌توان نور یک اتاق خواب‌ را به صورت جانبی توسط هالوژن‌های سقفی یا نور شلنگی و همچنین دیوارکوب‌هایی کنار تخت یا میز آرایش و … تأمین نمود.

چراغ‌های سقفی در نورپردازی اتاق خواب

در این نوع نورپردازی می‌توان از انواع لوسترها مانند لوسترهای حباب‌دار، شیشه‌ایی و کریستالی، تک شاخه، لوسترهای ریسه‌ای و … در نور پردازی اتاق خواب استفاده کرد. لوستراها غیر از اینکه منبع نور غیر طبیعی در فضا هستند از موارد مهم و تأثیرکذار در دکوراسیون هم محسوب می‌شوند، به همین دلیل برای انتخاب یک لوستر مناسب در کنار زیبایی و جلوه بصری حتما به کاربردی بودن آن هم توجه داشته باشید.

تأثیر هالوژن و نورمخفی در نورپردازی سقف اتاق خواب

در نورپردازی سقف نور مخفی و هالوژن‌ها نقش پررنگی دارند. در معماری‌های امروزی با ورود سقف‌های کاذب و کناف به طراحی‌های داخلی نورهای مخفی و هالوژن‌ها جایگاه ویژه‌ و شناخته شده‌ایی در نورپردازی سقف‌ها پیدا کردند. اگر این نورپردازی طبق اصول انجام شود غیر از مبحث روشنایی جلوه زیبایی هم در دکوراسیون خواهد داشت.

این مدل نورپردازی از جمله نمونه‌هایی است که در نورپردازی اتاق خواب هم مانند سقف سالن و آشپزخانه کاربرد دارد و در فضای اتاق خواب از لوسترها مناسب‌تر است.

دیوارکوب ها در نورپردازی اتاق خواب

چراغ های دیوار کوب مانند لوسترهای سقفی در مدل‌ها و متریال‌های بسیار متنوعی تولید می‌شوند. در نورپردازی اتاق خواب با توجه به نوع دکوراسیون فضای اتاق شما می‌توانید از این نوع چراغ‌ها برای جلوه دادن به یک دیوار یا یک تابلو یا کنار تخت و… استفاده کنید و نور مصنوعی با جلوه‌ایی ویژه در فضا داشته باشید.

در این نوع نورپردازی می‌توانید از نوری با شدت کم و ملایم اما در عین حال با جلوه بصری زیاد بهره‌مند شوید.

آباژورهای رومیزی و ایستاده در نورپردازی اتاق خواب

آباژورهای رومیزی یکی از المان‌های جذاب و زیبا در کنار تخت هستند، اگر در فضای اتاق خوابتان جای کافی برای پاتختی‌ها دارید حتما از آباژورهای رومیزی برای نورپردازی اتاق خواب استفاده کنید. این چراغ‌‌ها که هم به شکل ایستاده و هم رومیزی ساخته می‌شوند از نظر بدنه در متریال‌های متفاوت و بسیار متنوعی تولید می‌شوند.

آباژورها هم مانند لوسترها غیر از تأمین نور مصنوعی یک اکسسوری یا لوازم زیبای دکوراسیون محسوب می‌شوند. این نوع چراغ‌ها می‌توانند نورهایی رنگی یا آفتابی و مهتابی داشته باشند. رنگ نورها مدل آباژور که ایستاده یا رو میزی باشد بستگی به مدل دکوراسیون و میزان فضای شما دارد.

نورپردازی اتاق خواب

نورپردازی اتاق خواب

نورپردازی واکینگ کلوزت، میز آرایشی، میز کار

نورپردازی در تمام قسمت‌های مختلف طراحی داخلی می‌تواند زیبایی طراحی شما را دو چندان کند پس بهتر است در تمام فضاهای خانه از آن به عنوان یک حسن استفاده کنید. شما می‌توانید با استفاده از خلاقیت و ایده‌هایی نو فضاهایی مانند اتاق لباس یا کمدهای لباس، میزآرایشی و میز کاری را که در اتاق خواب دارید نورپردازی کنید و از وجود آن‌ها به عنوان یک نقطه تمایز در نورپردازی اتاق خواب استفاده کنید.

نورپردازی اتاق خواب کودک

اتاق کودکان چون هم فضایی برای بازی و فعالیت‌های علمی و خواب محسوب می‌شود بهتر است که در آن از نورپردازی چندلایه یا قابل تنظم برای نورپردازی اتاق خواب استفاده کنید. در اتاق کودکان سعی کنید حتما از نور خورشید در نورپردازی استفاده کنید و از نورهایی با رنگ‌های تند و شدید فاصله بگیرید.

به طور کلی نورپردازی هم‌ پای چیدمان و دکوراسیون داخلی است، در اتاق کودکان نورپردازی اتاق خواب باید به گونه‌ایی باشد که باعث رشد و خلاقیت و آرامش کودک در فضا باشد به همین دلیل بهتر است با فکر و به صورت علمی انجام شود.

 

کلام آخر

در نورپردازی اتاق خواب سعی کنید در کنار نورهای مصنوعی از منبع طبیعی نور خورشید استفاده کنید چون وجود این منبع باعث انرژی بیشتر در فضای داخلی می‌شود. در نورپردازی به این نکته توجه داشته باشید که کم نور بودن یا تاریکی در فضای داخلی به مرر زمان باعث افسردگی و پریشانی ساکنین خانه می‌شود و فضا را خسته کننده و دلگیر جلوه می‌دهد. در نورپردازی اعتدال را در شدت و رنگ نور رعایت کنید تا فضایی دلپذیر و آرام بخش داشته باشید.  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست