سیستم‌های هوشمندسازی ساختمان، پروژه‌هایی از اینترنت اشیا بوده که همراه با اتوماسیون و کنترل هستند. آن‌ها دستگاه‌ها و سنسورهای وضعیت را ردیابی می‌کنند و داده‌ها را به یک دروازه اطلاعات یا راه دور که نیازمند شبکه با سرعت پایین باشد، منتقل می‌کنند. در آنجا داده‌ها برای اقدامات بعدی جمع‌آوری، همبستگی و پردازش می‌شوند.

در حال حاضر برخی از مزایا اصلی، حاصل از فن‌آوری‌های متصل به ساختمان، مدیریت تاسیسات، صرفه‌جویی در مصرف انرژی، گاراژهای پارکینگ هوشمند، خود تمیز کردن، مدیریت ازدحام، سیستم‌های ایمنی و ایمنی خودکار، مدیریت پسماند و بسیاری موارد دیگر برای استفاده در هنوز کشف نشده است.

هوشمند سازی ساختمان

اینترنت اشیا

اینترنت اشیا، اصلی‌ترین فناوری در هوشمندسازی ساختمان است. همانطور که از نامش پیداست، اینترنت اشیا از اینترنت برای اتصال حسگرها و دستگاه از طریق مجموعه پروتکل‌ها استفاده می‌کند؛ این پروتکل‌ها مبتنی بر شبکه هستند تا دستگاه‌های اینترنت اشیا را به ورودی‌های شبکه برای ارتباطات پایان به انتها که شامل HTTP ، LoRaWan ، بلوتوث و Zigbee هستند، متصل کنند.

یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی

در فرآیند هوش مصنوعی ماشین‌ها یا نرم‌افزارها با توانایی کسب دانش و به کارگیری آن، از رفتار و هوش انسان تقلید می‌کنند. هوش مصنوعی از بهینه‌سازی پشتیبانی می کند؛ اساساً تصمیم‌گیری بدون دخالت انسان، در دستگاه یا نرم‌افزار است .
یادگیری ماشین (ML)، اگرچه این یک روش به فرآیندی اطلاق می‌شود که از طریق آن یک ماشین دانش یا کند؛ در هوشمندسازی ساختمان، کاربردهای هوش مصنوعی گسترده‌تر هستند.

هوش مصنوعی به راحتی حسگرها و دستگاه‌های اینترنت اشیا را یکپارچه می‌کند؛ این دستگاه‌ها تفکر بنیادی را برای درک سلسله مراتبی اشیا و موقعیت‌ها و همچنین ایجاد تغییر در تنظیمات کاربر مشاهده شده یا تجزیه و تحلیل روندهای تاریخی معرفی می‌کنند.


هوشمند سازی ساختمان BMS چیست؟


به عنوان مثال، یک سیستم مدیریت دارایی که توسط AI و IoT فعال شده است، می‌تواند بر اساس آنچه که در مورد انرژی ورودی یا خروجی ماشین هنگام کار “آموخته است”، بی‌نظمی در عملکرد تجهیزات مانند نشتی یخچال را پیدا کند؛ همچنین برنامه اتوماسیون سرویس با قابلیت هوش مصنوعی تعمیرات آینده را پیش‌بینی می‌کند، بازخورد ارائه می‌دهد و سفارشات کار را با حداقل تعامل انسانی تأیید می‌کند.

اتوماسیون ساختمان

اتوماسیون ساختمان یک زیرساخت جامع است که امکان کنترل متمرکز HVAC، روشنایی، امنیت و سایر سیستم‌های ساختمان را فراهم می‌کند. اتوماسیون ساختمان توسط سیستم مدیریت ساختمان (BMS) یا سیستم اتوماسیون ساختمان (BAS) مدیریت می‌شود.

این سیستم‌ها همچنین با راه حل‌های اینترنت اشیا سازگار هستند و می‌توانند عوامل اساسی هوشمندسازی ساختمان مانند دما، رطوبت، برق، فشار آب و غیره را کنترل کنند.
هوش مصنوعی و اینترنت اشیا به همراه BAS تصمیمات هوشمندانه‌ای را برای ارائه عملیاتی کارآمد و مقرون به صرفه اتخاذ می‌کنند.

شبکه و رایانش ابری تعریف شده توسط نرم‌افزار

SDN و رایانش ابری بسترهای مجازی با خدمات انعطاف‌پذیر شبکه، محاسبه و ذخیره‌سازی را ارائه می‌دهد. سیستم عامل‌های SDN و Cloud معمولاً به عنوان یک سرویس مبتنی بر مراکز بزرگ داده اجرا می‌شوند و در صورت لزوم ظرفیت ذخیره‌سازی محاسباتی و ذخیره‌سازی بیشتری را امکان‌پذیر می‌کنند. رایانش ابری می‌تواند الزامات زیرساختی پیش‌فرض را تغییر دهد تا شبکه و محاسبات هوشمندسازی ساختمان، از دید سیستم انعطاف‌پذیر شود.

پرواز هواپیماهای بدون سرنشین

از هواپیماهای بدون سرنشین برای پشتیبانی هوشمند در داخل ساختمان یا فضای خرده فروشی استفاده می‌شود؛ آن‌ها می‌توانند بسیاری از کارهای معمول یا وقت گیر را مدیریت کنند؛ همچنین ممکن است از هوش مصنوعی برای عملکرد مستقل مانند تشخیص چهره، نظارت، پاسخ از پیش برنامه‌ریزی شده، نظرسنجی‌ها، عکاسی، کارهای معمول، گرفتن داده‌ها، فیلم‌ها و عکس‌ها در مکان‌هایی که به سختی قابل دسترسی هستند استفاده کنند.
هوشمند سازی ساختمان
درسطح پیشرفته‌تر هوشمندسازی ساختمان، هواپیماهای بدون سرنشین می‌توانند از طریق جستجوی قفسه‌های محصولات منقضی شده را، برای یک فضای اداری‌، تسهیلات خرده فروشی یا حتی یک فروشگاه مواد غذایی انجام دهند.

هواپیماهای بدون سرنشین می‌توانند، نظارتی امنیتی را ایجاد کنند و بر روی عوامل محرک مبتنی بر هوش مصنوعی مانند تشخیص تیرانداز عمل کنند و به عنوان مجموعه دیگری از “چشم و گوش” قابل کنترل هستند، که جزئیات جزئی را حس می‌کنند و در تمام ساعات روز کار می‌کنند.

مدل‌سازی اطلاعات ساختمان (BIM)

مدل‌سازی اطلاعات ساختمان (BIM) روشی مبتنی بر مدل سه‌ بعدی هوشمندسازی ساختمان است. BIM مشخصات فیزیکی و عملکردی یک مرکز را ضبط و نمایش می‌دهد.
از لحاظ تاریخی، متخصصان AEC (معماری ، مهندسی و ساخت و ساز) عمدتا از BIM استفاده می‌کردند؛ اما در زمینه مدیریت امکانات شیوع بیشتری یافته است.
BIM ابزاری کاملاً عملی برای تعمیر و نگهداری ساختمان و استفاده مداوم از آن است؛ این سیستم به عنوان یک “کتاب راهنمای” ساختاری فعالیت می‌کند.
دسترسی به پروفایل در زمان واقعی و همچنین افزایش دانش در مورد مکان از مزایا استفاده از این سیستم است.

نتیجه‌گیری:
قابلیت هوشمندسازی ساختمان روز به روز درحال پیشرفت در نقاط مختلف جهان می‌باشد، که با هماهنگی و ایجاد شبکه بین وسایل موجود در خانه و اینرنت قابل اجرا می‌باشد.
منبع : www.powersystemsdesign.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست