نقاشی ساختمان یکی از مواردی است، که می ‌تواند جلوه خیلی خاصی به فضا ساختمان بدهد. در بازسازی و نوسازی ساختمان نیز تاثیر زیادی دارد.
رنگ‌ها در زندگی بشر نقش مهمی دارند و در روحیات او نیز تاثیرات به خصوصی دارد. استفاده از رنگ‌های مختلف در محیط خانه می‌تواند احساسات فرد را برانگیخته کند و محیطی گرم و صمیمی برای آن‌ها ایجاد کند؛ همین امر باعث شده تا افراد بخواهد و ترجیح بدهند که بهترین رنگ‌ها را برای رنگ‌آمیزی دیوارهای داخلی منزل خودشان استفاده کنند.

رنگ‌ها و نقاشی ساختمان انواع مختلفی دارند که هر کدام کاربرد خاصی نیز دارند. در ادامه سعی می‌کنیم شما را با رنگ‌ها و نقاشی ساختمان به وسیله آن‌ها بیشتر آشنا کنیم.

نقاشی-ساختمان

توجه به وضعیت آب و هوا را فراموش نکنید! وقتی که شما قصد نقاشی ساختمان را دارید، باید حواستان به وضعیت آب و هوایی باشد و زمان مناسبی از سال را انتخاب کنید تا هنگام خشک شدن رنگ به مشکل نخورید.
رطوبت زیاد هوا باعث خشک شدن آهسته می‌شود و این کار را به عقب می‌اندازد؛ بنابراین هیچ وقت یک روز بارانی یا یک روز شرجی را برای نقاشی ساختمان انتخاب نکنید.

 

 • آیا داشتن طرح برای شروع نقاشی ساختمان لازم است؟

 

اگر بپرسید که برای شروع نقاشی ساختمان به طرحی از پیش تعیین شده نیاز داریم، باید بگویم بله؛ در کل هر کاری که مربوط به تعمیرات خانه باشد یک طرح اولیه لازم دارد تا در هنگام شروع از آن الهام بگیرید. شما باید برنامه‌ریزی درستی داشته باشید؛ مثلاً تصمیم می‌گیرید که اول دیوارهای داخلی خانه را رنگ بزنید و بعد به سراغ قسمت‌های خارجی بروید، یا برعکس.

حواستان باشد که شما نمی‌توانید همزمان چند قسمت مختلف را رنگ بزنید، ما پیشنهاد می‌کنیم هیچ وقت این کار را نکنید؛ بنابراین بهتر است که در ابتدا مشخص کنید از کجا و چگونه کار را شروع کنید.

صبوری به خرج بدهید؛ اگر فکر می‌کنید می‌توانید یک روزه کار را به پایان برسانید، باید بگویم که سخت در اشتباه هستید. کار نقاشی ساختمان یک پروژه زمان‌بر است و چند روز به پایان می‌رسد؛ شما باید در زمان مناسب و با حوصله این کار را انجام بدهید تا نتیجه کار برایتان رضایت‌بخش باشد. قبل از رنگ‌آمیزی و شروع کار شما باید به این نکات توجه داشته باشید:

_باید وسایل منزل، مبلمان و… را جابه‌جا کنید یا بپوشانید

_دیوارها را آماده کنید‌

_حتما یک لایه آستر بزنید.

_به آستر زمان بدهید تا خشک شود

نمی‌توانیم زمان دقیقی را برای به پایان رساندن نقاشی خانه مشخص کنیم؛ ممکن است در حین کار اتفاقاتی پیش‌بینی نشده بیفتد که روند کار را کند کند یا برعکس اتفاقی بیفتد که شما سریع‌تر کار را به پایان برسانید.
_رنگ مناسب انتخاب کنید
در انتخاب رنگ‌ها دقت کنید اگر قرار باشد خودتان نقاشی‌ ساختمان را انجام بدهید، در انتخاب رنگ‌ها دستان بازتر است؛ اما به خودتان اطمینان داشته باشید و اگر رنگ در نهایت و در پایان کار آن چیزی که می‌خواهید از آب در نیامد، می‌توانید با هزینه‌های کم‌تری آن را تغییر بدهید.

 • قبل از شروع کار به این نکته‌ها توجه کنید، تا کارتان بهتر و سریع‌تر پیش برود.

_حتما کف زمین و پنجره‌ها را با روزنامه‌های قدیمی یا پارچه بپوشانید.
_ حواستان باشد که فرچه و غلطک‌های رنگی را روی زمین نگذارید و حتما آن‌ها را روی روزنامه قرار دهید.
_ رنگ را در دسترس کودکان قرار ندهید.
_ حواستان باشد که رنگ به چشم شما نریزد؛ اگر خدایی نکرده این اتفاق افتاد، سریع آن را با آب سرد بشویید و اگر سوزش آن قطع  نشد حتما به پزشک مراجعه کنید.
_ می‌دانید که رنگ‌ها به شدت قابل اشتعال هستند؛ پس حواستان را جمع کنید.

رنگ-و-نقاشی-ساختمان

برای رنگ زدن سقف و قسمت‌هایی که بلندتر است شما یک نردبان لازم دارید. قبل از به کارگیری نردبان حواستان باشد که حتماً نه کم باشد و بهتر از شخصی دیگر در پایین آن را نگه دارد.
دیوارها را صاف کنید.

پیشنهاد می‌کنیم قبل از اینکه کار نقاشی دیوار را شروع کنید و ناهمواری‌های آن را برطرف کنید. با استفاده از بتونه‌کاری قسمت‌های ترک خورده را درست کنید؛ تو رفتگی‌ها را پر کنید و در کل دیوار را صاف کنید تا هنگام رنگ‌آمیزی بعد از کار نتیجه مطلوبی به دست بیاورید و یک دیوار یکدست داشته باشید.

برای اطمینان می توانید که دیوارها را سنباده‌زنی کنید تا سطوحی کاملاً یکدست به وجود بیاید.

آیا آستر زدن لازم است؟

شاید بپرسید که آیا آستر زدن لازم است؟ باید بگویم که ما آن را پیشنهاد می‌کنیم. بعد از اینکه شما دیوار را صاف کردید بهتر است اول یک لایه آستر بزنید؛ پیشنهاد می‌کنیم که این کار را از کناره‌ها شروع کنید و سعی کنید که در حد امکان در امتداد یک خط حرکت کنید و سپس همه قسمت‌ها را بپوشانید.

وقتی که آستر میزنید در واقع خیال خود را راحت‌تر کرده‌اید که دیواری کاملاً یکدست دارید و زمانی که رنگ نهایی را می‌زنید نتیجه مطلوب‌تری خواهید داشت.
هنگام شروع توجه داشته باشید که:

 • برای شروع کار بهتر است از بزرگ‌ترین یا سخت‌ترین قسمت خانه شروع کنیم، چرا که اگر آن را برای پایان کار بگذارید

در حین کار مدام ذهن شما درگیر آن است و در انتها چون خسته هستید ممکن است نتیجه مطلوبی نداشته باشد.

 • حتماً از مناسب بودن رنگ‌هایی که انتخاب می‌کنید، اطمینان داشته باشید. یک رنگ اصلی و یک رنگ مات انتخاب کنید.
 • اصل ماجرا!
  بعد از توضیحات فوق، حالا نوبت به رنگ‌آمیزی می‌رسد. اول حواستان باشد که از یکنواختی رنگ اطمینان داشته باشید زیرا تمیزی کار به یکنواختی رنگ بستگی دارد.
  رنگ زدن کف اتاق‌ها را به مرحله آخر موکول کنید. (وقتی که دیواره و سقف را کامل رنگ‌آمیزی کردید و خشک شده است) هنگام کار از ورود افراد مسن و کودکان به خانه خودداری کنید.

  چرا که کودکان ممکن است کار شما را خراب کنند و افراد مسن به خاطر بوی رنگ ممکن است اذیت شوند. اگر خودتان تجربه‌ای در زمینه نقاشی ساختمان ندارید، پیشنهاد می‌کنیم که حتما از نقاش کمک بگیرید؛ چرا که او ظرافت و زیبایی کار را بهتر می‌داند.

  رنگ-ساختمان

  نتیجه‌گیری:

  نقاشی ساختمان یکی از آسان‌ترین کارهایی است که می‌تواند علاوه بر اینکه ظاهر خانه‌ شما را عوض می‌کند، باعث حس و حال بهتری در شما نیز بشود؛ چرا که عوض شدن فضا اطراف در روحیات انسان‌ها تاثیر بسزایی دارد. در حین کار حواستان باشد نکته‌های گفته شده را فراموش نکنید! رنگ خوبی استفاده کنید و به دیوارها زمان کافی بدهید تا به خوبی خشک شوند.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  Fill out this field
  Fill out this field
  لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
  You need to agree with the terms to proceed

  فهرست