.

انواع کابینت

کابینت‌ها انواع مختلفی دارند و به سبک‌های متفاوتی ساخته می‌شوند، اما به طور کلی برای ساخت آن‌ها از چوب، فلز و یا ام‌ دی‌ اف استفاده می‌شود. کابینت‌ها هم مانند اکثر اجسام، عمر مفید دارند و بعد از اتمام طول عمر خود، به تعویض و یا بازسازی نیاز پیدا می‌کنند. به دلیل بالا بودن قیمت کابینت‌ها، بازسازی طرفداران بیشتری نسبت به تعویض دارد، اما باید توجه داشت که هر کابینتی قابل بازسازی نیست!

در کابینت‌هایی با متریال چوب و فلز به دلیل ماندگاری بالا امکان نوسازی و یا بازسازی وجود دارد، ولی این امکان برای بازسازی کابینت‌های قدیمی ام دی اف که خرابی زیادی داشته باشند، وجود ندارد.

روش‌های بازسازی کابینت

آشپزخانه قلب خانه است و افراد اوقات زیادی را در این مکان سپری می‌کنند به خصوص خانم‌های عزیز ؛ پس ایجاد فضای دلپذیر در آشپزخانه برای افزایش روحیه، امری واجب است.

بیشترین فضای اشغال‌شده در آشپزخانه متعلق به کابینت‌هاست، به این جهت کهنه بودن و یا قدیمی بودن آنها منظره نامطلوبی را در فضای آشپزخانه پدید می‌آورد. اگر فضای آشپزخانه‌ی شما تمیز و مرتب باشد اما کابینت‌هایی کهنه یا خراب در آشپزخانه باشند، تمیزی آشپزخانه به چشم نمی‌آید و همیشه این فضا کهنه جلوه می‌کند.

با گذر زمان، امکان دارد رنگ  یا طرح کابینت‌ها، خسته‌کننده و تکراری شده و سبب دلگیر شدن فضای آشپزخانه شوند، در این حین آشپزخانه به یک تغییر نیاز پیدا می‌کند، تا با یک تجربه جدید از یک محصول، حس خوبی برای افراد رقم بزند و سبب تغییر روحیه آن‌ها شود؛ پس بازسازی کابینت‌ می‌تواند گزینه مناسبی باشدمحسوب شود و حس مثبتی را الغا کند.

روش‌های زیادی برای نوسازی کابینت‌های آشپزخانه وجود دارد، مانند: رنگ آمیزی کابینت‌ها، برچسب زدن، تغییر درب‌ها و تبدیل کابینت به قفسه، تمامی این موارد از روش‌های کم هزینه هستند در صورتی که تعویض کابینت‌ها می‌تواند یک روش گران‌ قیمت محسوب شود. از این رو باید با دیدی بازتر به سمت بازسازی کابینت بروید و به فکر راهکارهای مقرون‌ به‌ صرفه برای بازسازی کابینت‌های قدیمی باشید.

بازسازی کابینت

بازسازی و نوسازی کابینت

رنگ‌آمیزی و بازسازی کابینت

رنگ‌آمیزی کابینت‌ها به منظور نوسازی در کابینت‌های قدیمی چوبی و یا فلزی کاربرد دارد و یک روش بسیار مناسب و کم هزینه است؛ اما برای کابینت‌های ام دی اف قابل اجرا نیست. قبل از رنگ‌آمیزی، سمباده‌زنی و پاک‌ کردن رنگ قدیمی ضروری است. برای پاک کردن رنگ کابینت‌های قدیمی چوبی و فلزی، می‌توانید از سند‌بلاست هم استفاده کنید و سپس آن را سمباده بکشید.

از نظر بصری استفاده از رنگ‌ها در فضای داخلی تأثیر زیادی بر سطح انرژی و روحیه افراد دارد. انتخاب رنگ کاملاً بسته به سلیقه شما و سایر عناصر و ملزومات موجود در آشپزخانه دارد. استفاده از رنگ‌های ترکیبی برای ایجاد یک فضای شاد و خاص سبب خلق محیطی بی‌نظیر می‌شود. معمولا برای تغییر دکوراسیون ایده‌های کوچک و بزرگی به ذهن می‌آید، اما برای بازسازی کابینت بهتر است از راهکارهای مقرون به‌صرفه‌ بهره‌ برد.

مراحل رنگ‌آمیزی و بازسازی کابینت

  •  با استفاده از پیچ‌گوشتی، لولا‌ها را باز کنید و کابینت‌ها را از روی دیوار پایین بیاورید.
  •  یک اسفنج را در 2 لیتر آب داغ با 2 قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی فرو کنید و روی کابینت‌ها بکشید تا کاملا تمیز شود و در آخر کابینت را با آب بشویید.
  • با استفاده از یک قلمو تمام کابینت را تینر بزنید و پس از اندکی که تینر تأثیرش را بر رنگ گذاشت و آن را خیساند، با یک کاردک رنگ کهنه را پاک کرده و کابینت را با آب بشویید.
  • از بالا تا پایین تمام کابینت را آستر بزنید، سپس رنگ را اجرا کنید.
  • لولاهای قدیمی را باز کرده و با پیچ‌گوشتی لولاهای جدید را نصب کنید.
  • در انتها کابینت‌ها را نصب کنید.

پتینه‌کاری

پتینه‌کاری، هنر قدیمی کردن اشیاء برای ایجاد منظره‌ای زیبا از محصولات و بالا نشان دادن ارزش آن کالا می‌باشد. بازسازی کابینت و قدیمی جلوه دادن کابینت‌ها در فضایی هنری، حس جالب و متفاوتی را خلق می‌کند.
شما برای بازسازی کابینت‌ها، هم می‌توانید آن‌ها را رنگ کنید و سپس تکنیک‌های پتینه را رویشان اجرا کنید، یا می‌توانید فقط آن‌ها را پتینه کنید. البته بهتر است رنگ زمینه را هم عوض کنید تا تغییری عمده ایجاد شود.

بازسازی کابینت

پتینه کاری کابینت

بازسازی درب کابینت

اگر تنها درب کابینت‌ها آسیب دیده‌اند و بدنه سالمی دارند، می‌توانید تنها درب‌ آن‌ها را تعمیر کنید.
چنانچه آسیب در وسط درب کابینت است می‌توانید تنها بخش وسط را جدا کرده و به جای آن از حصیر، طلق، شیشه یا تخته طرح‌دار استفاده کنید؛ سپس با رنگ‌آمیزی آن درب کابینت تازه‌ای داشته باشید.

اگر بخشی از درب کابینت آسیب دیده است می‌توانید با طرح انداختن به وسیله رنگ با استفاده از شابلون یا هنر نقاشی روی درب به پوشاندن آسیب اقدام کنید؛ اما اگر درب کابینت آسیب زیادی دیده است و قادر به ترمیم آن نیستید، می‌توانید از پرده برای پوشاندن آن استفاده کنید. به این جهت تلاش کنید از پارچه‌هایی که با رنگ کابینت همخوانی دارند برای دوخت پرده بهره ببرید.

همچنین می‌توانید درب‌ کابینت‌ها را برداشت و کابینت‌ها را به قفسه تبدیل کرد. این امر فقط برای کابینت‌های بالایی مناسب هستند؛ البته برای کابینت‌های اطراف گاز توصیه نمی‌شود، زیرا نداشتن درب کابینت‌های اطراف گاز باعث روغنی شدن ظروف درون آن‌ها می‌شود. با این کار شما بجای کابینت، دوطبقه یا شلف دارید که می‌توانید ظرف‌هایتان را در آن‌ به نمایش بگذارید.

برچسب با طرح‌های چوب، سنگ و… نیز از گزینه‌های بازسازی کابینت‌ است. از برچسب مرغوب استفاده کنید تا از پارگی در حین چسباندن پیشگیری شود. البته برچسب را می‌توان تنها به بخش وسط یا کناره‌های درب کابینت اختصاص داد. همچنین می‌توانید کابینت‌ها را با شابلون‌های لوازم چوبی که استنسیل نام دارند، به طور کلی تغییر دهید این کار تقریبأ راحت است ولی نیاز به زمان و حوصله دارد.

زدن برچسب‌های متنوع بر روی درب کابینت

برچسب‌های مخصوص کابینت برای پوشاندن فرسودگی‌ها در انواع طرح‌ها با قیمت مناسب در بازار موجود می‌باشد و شما می‌توانید با توجه به سلیقه و سبک آشپزخانه خود آن‌ها را انتخاب کنید. با انتخاب یکی از بهترین طرح‌ها، فضا آشپزخانه شما بسیار جذاب‌تر از قبل خواهد شد.
استفاده از روکش هایگلاس یا پی وی سی یا ممبران و سایر روکش‌های موجود در بازار بسیار رایج شده است. این روکش‌ها ماندگاری بالایی دارند و با مراقبت خوب می‌توانید مدت زیادی از آن‌ها استفاده کنید. استفاده از روکش طرح چوب نیز، یک راهکار محبوب و مقرون‌ به‌ صرفه برای بازسازی کابینت است.

استکیرهای آماده در طرح‌ سنگ یا ماربل و یا طرح‌های مدرن و کلاسیک در بازار موجود است، که انتخاب مناسبی برای تغییر یا  بازسازی کابینت‌های ام دی اف یا بازسازی کابینت فلزی هستند. استکیرها با توجه به تنوعی که دارند، به راحتی با ست آشپزخانه و دکوراسیون هماهنگ می‌‌شوند.

تخته‌ سیاه روی درب کابینت

رنگ کردن یکی از درهای کابینت بارنگ مشکی مات می‌تواند ایده‌ایی متفاوت و کاربردی باشد؛ مثلاً می‌توانید روی آن لیست خریدهای روزمره یا جملات انگیزشی مثبت یادداشت کنید. البته اگر نمی‌خواهید این تخته سیاه خیلی در معرض دید باشد، می‌توانید داخل یکی از درها را سیاه کنید.

بازسازی کابینت

بازسازی کابینت با اجرای تخته سیاه

بازسازی بدنه کابینت

بازسازی بدنه کابینت هزینه‌بر است. اگر کابینت چوبی است می‌توانید چوب تهیه کرده و آن قسمت را تعویض کنید. چنانچه کابینت فلزی است می‌توانید تکه‌ایی فلزی را به قسمت آسیب‌دیده به وسیله پیچ یا جوش وصل کنید.

برای کابینت ام دی اف بهتر است به تعویض قطعه بپردازید. ترمیم بدنه کابینت به دلیل تحمل وزن زیاد در آن باید به دقت صورت گیرد و در صورت لزوم باید بدنه تعویض شود.
اگر تنها بدنه کابینت‌های قدیمی نیاز به رنگ‌کاری دارند و آسیب زیادی ندیده‌اند، با استفاده از سمباده یا دستگاه سند‌بلاست اقدام به رنگ‌بری کنید و سطح کار را صاف کرده سپس اقدام به رنگ‌آمیزی کنید.

تابلوهای دنباله‌دار روی دیوار

می‌توانید درب‌های کابینتی که کنار هم هستند را با طرح‌های پازلی مرتبط به هم بپوشانید، تا از دور مانند یک تابلو یک‌ تکه به نظر برسند. روش دیگر برای این ایده این است که کابینت را یک رنگ ساده بزنید و بعد استیکرهای طرح‌دار دیواری را به‌ اندازه هر در کابینت برش بزنید. به ترتیب استیکرها را روی درب‌های کنار هم بچسبانید، یا می‌توانید طرح یا نوشته دلخواهتان را با رنگ روی درب‌ها بکشید.

بازسازی صفحه روی کابینت

مدتی است که صفحه روی کابینت‌ها را از جنس ام دی اف می‌سازند. اغلب محل‌هایی مثل سینک ظرفشویی و صفحه روی کابینت دچار آسیب و پوسیدگی ناشی از رطوبت می‌شوند، البته این مشکل برای سینک‌های توکار بسیار کمتر به وجود می‌آید و شما می‌توانید با هزینه بیشتر در ابتدا کار، خود را از بازسازی مکرر راحت کنید.

برای پوسیدگی‌های کم می‌توانید قسمت آسیب دیده را با کاتر جدا کرده و با چسب آکواریم، بتونه و عایق نانو صفحه روی کابینت را عایق کنید.
استفاده از کاشی‌های تزیینی و یا کاشی شکسته برای تزیین صفحه روی کابینت‌ها نیز در عین زیبایی موجب عایق شدن آن می‌شود.

تعویض کابینت

در آخر گاهی آسیب و پوسیدگی کابینت به ویژه کابینت‌های ام دی اف به قدری می‌باشد، که ترمیم و بازسازی کابینت، کاری بیهوده محسوب می‌شود. در این مرحله تعویض کابینت یک راهکار قطعی و ناگریز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست