با وجود پیشرفت‌های زیادی که از گذشته تا به حال در عایق‌کاری به دست آورده‌ایم، هنوز هم افراد زیادی برای عایق‌کاری پشت بام‌ها و سرویس‌های بهداشتی، از قیرگونی به جای ایزوگام استفاده می‌کنند.

حال اینجا مورد سوال می‌باشد که آیا قیرگونی با وجود صرفه‌ اقتصادی که دارد می‌تواند به خوبی ساختمان را در برابر نفوذ آب عایق نماید؟

در این مقاله با مقایسه ایزوگام و قیرگونی به تفاوت‌های قیرگونی و ایزوگام می‌پردازیم؛ همچنین به این پرسش پاسخ خواهیم داد که استفاده از قیرگونی بهتر است یا ایزوگام؟

تفاوت قیرگونی و ایزوگام

استفاده از ایزوگام مرغوب

امروزه اکثر مردم همچنان دل‌ خوشی نسبت به ایزوگام ندارند؛ شاید دلیل آن استفاده از ایزوگام‌های نامرغوب و کیفیت پایین باشد ولی استفاده از جنس مرغوب و دارای کیفیت می‌تواند مشکل شما را حل کند و همچنین نظرات شما را عوض کند.

ایزوگام به خاطر خصوصیاتش می‌بایستی زیر سنگ و موزاییک باشد؛ به همین خاطر اگر دچار خرابی شود، شما مجبور هستید تمامی کف را کنده و مجددا ایزوگام کنید و علاوه بر هزینه ایزوگام، هزینه‌های دیگری نیز متقبل خواهید شد.


ایزوگام و قیرگونی با بهترین قیمت


تفاوت قیرگونی و ایزوگام

محصوله قیر و فرآورده‌های آن یعنی ایزوگام به دلیل عدم جذب و عبور آب از خود، برای عایق‌کاری رطوبتی در ساختمان استفاده می‌شوند؛ اگر چه قیر‌گونی بعد از کاهگل سابقه نسبتا طولانی دارد، ولی امروزه براساس عملکرد و بازخورد قیرگونی، وجود موادی مانند ایزوگام و ماستیک‌های آب‌بندی و با توجه به عدم وجود اختلاف هزینه مستقیم مابین این دو، اقبال عمومی با بکارگیری ایزوگام قرار گرفته است.

در ادامه چند مقایسه کوتاه جهت متوجه شدن مزیت‌های ایزوگام و قیرگونی، برای شما عزیزان انجام شده است:

 

ویژگی‌های ایزوگام و قیرگونی

• ایزوگام سبک‌تر است و روندگی کم‌تری دارد.
• نصب ایزوگام توسط یک مشعل و خمیر پرایمر به سادگی امکان‌پذیر است، اما قیرگونی با مشکلات نصب برخوردار است و راه    تمیزی برای عایق‌کاری نمی‌باشد.
• کارآمدی ایزوگام بستگی به مرغوبیت جنس و تجربه مجری آن دارد.
• به مرور زمان و با نشت رطوبت لایه‌گونی در قیرگونی پوسیده می‌شود، اما در ایزوگام مرغوب چنین اتفاقی نمی‌افتد.
• اجرا ایزوگام ساده‌تر است و کم‌تر محیط را کثیف می‌کند.
• برای محصولات ایزوگام برندهایی وجود دارند که برای دفاع از نام خود ناگزیر از تحقیق و سرمایه‌گذاری برای افزایش و حفظ     کیفیت هستند، اما برای بشکه‌های قیر تاکنون برندی وجود نداشته است.

تفاوت قیرگونی و ایزوگام

برای پشت بام ایزوگام بهتر است یا قیرگونی؟

عایق پشت بام همواره در معرض تابش نور خورشید است، پس یکی از فاکتورهای اساسی در عایق‌کاری سقف توجه به مقاومت نوع عایق در برابر نور خورشید را شامل می‌شود. یکی از مشکلات قیرگونی این است که نمی‌تواند از خود در برابر نور خورشید مقاومت نماید و نرم می‌شود، ولی ایزوگام مرغوب از مقاومت بالایی در برابر گرما و نور خورشید برخوردار است.

ایزوگام‌کاری سقف تا مدت‌ها از نفوذ آب به ساختمان جلوگیری می‌کند. قیر نمی‌تواند از خود در برابر حلال‌های مختلف مقاومت نماید و در بسیاری از حلال‌های نفتی حل می‌شود؛ این در حالی است که ایزوگام نسبت به حلال‌های مختلف واکنش کم‌تری نشان می‌دهد.

ایزوگام در برابر قیر از ضخامت کم‌تری برخوردار است، اما این یک ملاک خوب در ارتباط با کیفیت عایق نمی‌باشد. با پیشرفت علم عایق‌های رطوبتی تولید شده است که به نازکی یک لایه کاغذ می‌باشند و به صورت رنگ روی سطح را پوشش می‌دهند و در عین حال حتی مقاومت رطوبتی بیشتری نسبت به ایزوگام دارند.

بهتر است باورهای قدیمی را کنار بگذارید و فقط به صرف ضخامت بیشتر قیرگونی آن را برتر از ایزوگام ندانید! نصب ایزوگام هزینه بیشتری به همراه دارد، اما تا مدت‌ها ساختمان را از نشتی، نم و رطوبت محافظت می‌کند.

قیرگونی بهتر است یا ایزوگام؟

ویژگی‌های ایزوگام مرغوب

معمولا یک ایزوگام مرغوب از قیمت بالاتری برخوردار است؛ زیرا استفاده از مواد مرغوب ایزوگام هزینه ساخت آن را بالاتر می‌برد. نصب آن هم کمی سخت‌تر از ایزوگام‌های نامرغوب با کیفیت معمولی است و همچنین در ترکیبات آن قیر معدنی و قیر دمیده اضافه نشده است.

این مواد فقط قطر ایزوگام را افزایش می‌دهند نه کارایی و بهره‌وری آن را! ایزوگام مرغوب لزوما ضخیم‌تر نیست؛ مرغوب‌ترین ایزوگام‌های جهان کمتر از ۴ میلی‌متر ضخامت دارند.

 


نصب ایزوگام و قیرگونی


اجرای قیرگونی پشت بام چگونه است؟

اجرای قیرگونی پشت بام پس از اجرا کلیه تاسیسات عبوری از کف‌ها و بام و شیب‌بندی و دورچینی انجام می‌شود. جهت اجرا قیرگونی پشت بام باید سطح کار کاملاً خشک باشد؛ به همین دلیل باید از اجرای کار در شرایط بارندگی اجتناب گردد.

در قیرگونی پشت بام ابتدا باید شیب‌بندی پشت بام به یكی از روش‌های درست انجام گرفته و شیب‌بندی كاملاً خشك شده باشد. تعداد لایه‌های قیرگونی پشت بام بستگی به نوع پوشش محافظ روی آن و همچنین شرایط جوی و… دارد.

ایزوگام از چند لایه تشکیل شده است؟

نتیجه‌گیری:
قیرگونی و ایزوگام هر دو روش‌های مناسبی برای شما هستند و همانطور که اشاره شد فواید و کاربردهای زیادی دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست