آجرها در زمان قدیم به عنوان متریال اصلی در نمای ساختمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفتند و جلوه سنتی و زیبایی را به ساختمان‌ها هدیه می‌دادند، اما امروزه در بیشتر نمای ساختمان‌ها از سنگ استفاده می‌شود و از این رو اکثر ساختمان‌ها ظاهری مدرن و کلاسیک دارند؛ در این میان وجود یک ساختمان با نمای آجری باعث خاص شدن و زیبایی آن ساختمان می‌شود.

آجرها به دلیل ظاهر سنتی‌ای که دارند، زیبایی خاصی به نمای ساختمان می‌دهند و همچنی تنوع آجرهای موجود ساختمان‌های آجری متفاوت و زیبایی در سطح شهرها به وجود می‌آورد. در این مطلب قصد داریم به راهنمایی برای نصب یکی از انواع آجر، یعنی آجر نسوز اشاره کنیم.

آجرهای نسوز نما از خاک‌های چینی ساخته می‌شوند و جنسی نسوز دارند. روش ساخت این نوع آجرها به گونه‌ای است که ابتدا سنگ‌ها آسیاب شده و در دمای 1300 تا 1500 پخته می‌شوند. از این رو آجرهای نسوز نما به دلیل ساخته شدن در حرارت بالا از استحکام و مقاومت بسیار بالایی برخوردار هستند. جذب آب مناسب و همچنین گیرایی بالا در تماس با ملات، تفاوت‌هایی نسبت به دیگر مصالح در مراحل نصب را دارا می‌باشند.

نصب آجرهای نسوز نما

نصب آجرهای نسوز نما کار چندان سخت و دشواری نیست و با استفاده از چسب یا سیمان می‌توانید آن‌ها را نصب کنید. نکته‌ای که در زیبایی آجرهای نسوز نما بسیار موثر است، انتخاب طرح و ترکیب درست رنگ‌ها است؛ از این رو برای نصب آن هر چه ظرافت و دقت بیشتری صورت گیرد، جذابیت کار را دو چندان می‌نماید، پس چه بهتر که از افراد متخصص و ماهر این رشته و مسلط به نحوه نصب و بندکشی آجرهای نسوز استفاده شود.

طراحی نما با آجر نسوز

ویژگی‌های آجر نسوز نما

  • آجرهای نسوز نما به علت داشتن تنوع بالا در رنگ و طرح‌های مختلف، در بسیاری از موارد به صورت متفاوت و ترکیبی مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ انجام این کار علاوه بر زیبایی بخشیدن به نما و شکیل‌تر شدن آن، تفاوت طرح و رنگ در آجر را نیز به نمایش می‌گذارد.
  • جنس آجر نسوز طوری است که انتقال حرارت از داخل به بیرون به شدت کاهش می‌یابد.
  • آجرهای نسوز به راحتی تغییر رنگ نمی‌دهند و در برابر اشعه خورشید بسیار مقاوم هستند.
  • آجرهای نسوز به دلیل مقاومت بالایی که دارند ساختمان را در برابر حوادثی مانند سیل، زلزله

آجر نسوز نما و راهنما نصب

در طراحی نما با آجر نسوز، بر خلاف آجرهای رسی به هیچ وجه نیاز به زنگ آب کردن وجود ندارد؛ چرا که آجر نسوز نما به علت جذب آب بالایی که دارند تنها با آب موجود در ملات پشت کار چسبندگی لازم برای قرار گرفتن بر روی نما ساختمان و یا دیوارها در طراحی داخلی را پیدا می‌کنند.

آجرهای نسوز نما به دلیل گیرایی بالا نسبت به دیگر محصولات هیچگونه نیازی به اسکوپ ندارند. این مزیت به علت سهولت در نصب و مراحل اجرا آجر نسوز این فراورده را از دیگر محصولات متمایز نموده است. بهترین فصل برای اجرا نما ساختمان با آجرهای نسوز نما فصول گرم سال می‌باشد؛ زیرا در فصول سرد به علت یخ‌زدگی امکان شوره‌ زدن در آجرهای نسوز وجود دارد.

 


بازسازی ساختمان های قدیمی


استفاده از متریال مناسب در طراحی نما با آجر نسوز

توصیه می‌شود در طراحی نما با آجر نسوز از ملات مرغوب استفاده گردد. در 80 درصد موارد علت شوره زدن آجر نسوز استفاده از ملات بی‌کیفیت در پشت کار می‌باشد؛ علت این موضوع چیزی جز نمک و آهک محلول در اینگونه از ملات‌ها نمی‌باشد. دستورالعمل نصب آجرهای نسوز نما به صورت شمش ملاتی می‌باشد؛ بدین صورت که بعد از رعایت موارد ذکر شده شمش آجر را بر روی نما قرار داده، ملات مرغوب را پشت آن ریخته و سپس بندکشی آجر صورت می‌گیرد.

طراحی نما با آجر نسوز

دیگر نکات مهم طراحی نما با آجر نسوز

قابل ذکر است که آجرهای نسوز نما از آن جهت که از سنگ نسوز تولید شده و بر خلاف آجرهای رسی که از خاک رس تولید می‌شوند، قابلیت سنگ را دارا می‌باشند؛ از این رو به دلیل زنده بودن متریال آجرهای نسوز نما، این محصول شاخص توانایی تنفس کردن را دارا می‌باشد و همچنین این قابلیت را دارد که ملات کار شده در زیر خود را خشک نماید.

آن‌ها مانع از خیس ماندن زیر ساخت و پس دادن آب ملات و در نهایت شوره زدن می‌شوند. در اینجا نکته‌ای در نحوه نصب آجر نسوز قابل ذکر می‌باشد که بسیار حائز اهمیت است.

بعد از اتمام کار، استفاده از هر گونه رزین و نانو بر روی آجرهای نسوز نما به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. (مگر با مشورت افراد متخصص) چرا که رزین و نانو با پوششی که بر سطح این آجرها تشکیل می‌دهند، از تنفس طبیعی آجر جلوگیری می‌کنند و ظاهری نامناسب به این محصول زیبا می‌بخشند.


طراحی نما چیست؟


 

نتیجه‌گیری:
آجرهای نسوز گزینه خوبی برای استفاده در ساختمان هستند. همانطور که از اسم این مصالح مشخص می‌باشد استفاده از این آجرها نسبتا بهتر می‌باشد.

در مورد انواع آجر نسوز مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست