بازسازی خانه‌های قدیمی و داشتن علاقه به خانه‌هایی با طرح قدیمی و ویلایی که امروزه در شهرهای بزرگ روز به روز جای خودشان را به آپارتمان‌ می‌دهند و باعث می‌شود بسیاری به فکر بازسازی خانه‌های قدیمی باشند. این خانه‌های قدیمی که چندین دهه عمر خواهند داشت برای زندگی راحت و بدون دردسر چندان مناسب نخواهند بود. اگر واقعاً قصد زندگی در آن را دارید، بهترین کار اقدام به بازسازی آن‌ است.

امروزه با افزایش شدید قیمت ملک‌ها، بازسازی خانه به یک عمل بسیار پرطرفدار تبدیل شده است. از این رو تیم رابین هوم یک مقاله اختصاصی و کامل در حوزه بازسازی خانه و منزل برای شما تهیه کرده است.

در این مقاله به موارد زیر دست پیدا خواهید کرد

 • بازسازی خانه شامل چه اقداماتی می‌شود؟
 • بازسازی خانه به چند شکل صورت می‌گیرد؟
 • مراحل بازسازی خانه‌های قدیمی
 • بازسازی خانه‌ چه شرایطی دارد؟
 • چه قسمت‌های از خانه نیاز به بازسازی دارد؟
 • شرایط بازسازی خانه‌های قدیمی
 • هزینه بازسازی خانه‌های قدیمی

بازسازی ساختمان های قدیمی

بازسازی خانه شامل چه اقداماتی می‌شود؟

بازسازی خانه و منزل به مجموعه فعالیت‌ها و اقداماتی می‌گویند که به منظور سالم‌سازی فرسودگی و آسیب‌دیدگی‌ها، اعم از داخل و خارج خانه انجام می‌شوند، تا مجدد استحکام و مقاومت خانه به آن برگردانده شود و طول عمر آن را افزایش یابد.

بازسازی خانه به چند شکل صورت می‌گیرد؟

بازسازی خانه و منازل شامل دو مرحله است:

1)بازسازی زیر ساخت ساختمان                                                   2)بازسازی دکور داخلی خانه

بازسازی زیر ساخت مواردی همچون سیم‌کشی‌های برق، لوله‌کشی آب و گاز و اینگونه موارد که قسمت‌های مهم و حیاتی خانه را در برمی‌گیرند را شامل می‌شود.

بازسازی دکور داخلی بیشتر جنبه زیبایی دارد و کمک به دلنشین شدن فضا خانه می‌کند. مواردی مانند تعویض کابینت‌ها، درب‌ها، سرویس‌های بهداشتی و حمام، سرامیک‌ها، پنجره‌ها و مواردی از این قبیل که مربوط به زیبایی خانه است و ضرورتی برای تعویض آن‌ها در بازسازی خانه وجود ندارد.

اطلاعات بیشتر در مورد بازسازی ساختمان

بازسازی خانه‌های قدیمی

این روزها که تقریبا تمامی خانه‌ها و ساختمان‌ها شکل مدرن و امروزی گرفته‌اند، خانه‌های قدیمی با آن طراحی سنتی و حس نوستالژیکی که الغا می‌کنند، بسیار خاص دیده می‌شوند و طرفداران زیادی پیدا کرده‌اند؛

اما مسئله‌ای که بسیار حائز اهمیت است فرسودگی و پوسیده شدن خانه و ساختمان است که باعث ایجاد خرابی‌های بسیار و مشکلات فراوانی می‌شود؛ زیرا هر ساختمان یک عمری دارد و پس از گذشتن مدتی از عمر و استحکام ساختمان کاسته می‌شود و دیگر قابلیت سکونت را ندارد.

از این رو خانه‌های قدیمی یا به اصطلاح کلنگی بیشتر از دیگر خانه‌ها نیاز به بازسازی دارند. بازسازی ساختمان به شما کمک می‌کند که بدون تخریب کلی و با همان طراحی و ساخت قبلی، مشکلات خانه‌تان را برطرف کنید و مجدد آن را به خانه‌ای که مناسب سکونت است، تبدیل کنید.

انجام تیغه‌بندی جدید اعم از داخل و خارج خانه، تعویض لوله‌های آب و گاز و سیسم‌کشی‌های برق خانه، تغییر متریال سقف و کف خانه، تعویض ایرانیت‌های بام ساختمان از مهم‌ترین اقدامات در بازسازی خانه‌های قدیمی هستند.

مراحل بازسازی خانه‌های قدیمی

بازسازی ساختمان‌های قدیمی و حتی کلنگی دارای اصول بوده و دنباله مراحل خاصی صورت می‌گیرد. از همان اول که تصمیم به بازسازی می‌گیرید تا پایان کار باید بر طبق اصول و قوانین پیش بروید تا بتوانید به نتیجه مورد نظرتان دست پیدا کنید.

مرحله اول بازدید از خانه قدیمی

اولین مرحله از بازسازی خانه‌های قدیمی فرایند بررسی شرایط و وضعیت ساختمان است. در بازدید باید انتظارات و منابع مالی خود را مد نظر قرار دهید و بر همین اساس بخش‌هایی از ساختمان که نیاز به بازسازی دارند و همچنین خواسته‌های خود را دقیقاً مشخص کنید تا در آینده به مشکل و ضرر و زیان منجر نشود .

مرحله دوم پیدا کردن پیمانکار

بازسازی خانه‌های قدیمی و کلنگی فرآیندی است که به دانش فنی این رشته نیاز دارد و انجام هر عملیاتی باید تحت نظر یک کارشناس بازسازی و متخصص صورت بگیرد.

نا گفته نماند که شما می‌توانید کار بازسازی را شخصا انجام دهید؛ اما از آنجایی که بازسازی کار بسیار حساسی است، بهتر است که انجام آن را به عهده یک فرد متخصص بگذارید؛ از این رو بهترین کار پیدا کردن یک پیمانکار مطمئن است. پیمانکار با بررسی بنا و درخواست‌های شما و در نظر گرفتن بودجه، طرح اولیه را به شما ارائه خواهد داد.

مرحله سوم شروع به بازسازی

بعد از توافق با طرفین، عملیات بازسازی بر اساس برنامه زمانی شروع خواهد شد. این قسمت خود شامل مراحل و اقدامات گوناگون است که تا درجه زیادی به میزان بازسازی بستگی دارد .

مرحله چهارم بازرسی نهایی

در این مرحله از بازسازی و تعمیر خانه‌های قدیمی بعد از اتمام عملیات‌هایی که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم کارفرما باید بر طبق جزئیاتی که در مورد آن‌ها با پیمانکار به توافق رسیده، تمامی بخش‌های بازسازی شده را به دقت بررسی کند و هر گونه کمبود و نقص و عیبی را مشخص کرده و به پیمانکار اطلاع دهد.

چگونگی بازسازی خانه‌های قدیمی

ساختمان‌های قدیمی به دو روش حفاظتی و سبکی بازسازی می‌شوند؛ که در ادامه هر کدام را به طور کامل برایتان توضیح داده‌ایم؛

بازسازی حفاظتی

بازسازی خانه‌های قدیمی در درجات مختلفی انجام می‌شوند که یکی از آن‌ها بازسازی حفاظتی نام دارد. در این روش بنا از لحاظ ساختاری تضعیف شده است و اصل کار تقویت ساختار با تعمیر و بازسازی قسمت‌های اصلی آن از جمله دیوار‌ها و ستون‌ها خواهد بود. در بازسازی حفاظتی، خانه‌های قدیمی به دلیل حساس بودن موضوع باید بررسی‌های دقیق در خصوص شرایط و چگونگی اجرا بازسازی صورت گیرد.

 

بازسازی حفاظتی، اصلی‌ترین روش در بازسازی خانه است. روش بازسازی حفاظتی یک روش جامع و کلی بوده  که در آن محافظت از سازه مهم‌ترین مسئله است و به هر اقدام دیگری الویت دارد. به طور کلی در بازسازی حفاظتی قدم اول مقاوم‌سازی و افزایش استحکام و طول عمر سازه است و در قدم دوم، هدف زیباسازی خانه است.

روند آن از بازدید از تمام قسمت‌های خانه شروع می‌شود و استحکام و مقاومت خانه را مورد بررسی قرار می‌دهند. برای بازسازی حفاظتی حتما باید از قبل اطلاعات کافی و لازم در مورد ویژگی‌های سازه و مصالح ساختمانی مورد استفاده را به دست بیاورید تا بتوانید به صورت درست و اصولی آن را انجام دهید.

چه زمانی باید بازسازی حفاظتی انجام دهیم؟

افزایش قدمت و سال ساخت خانه

خانه‌ها و ساختمان‌هایی که زمان زیادی از سال ساخت آن‌ها گذشته است و به علت طی ‌کردن سال‌های طولانی فرسوده شده‌اند و استحکام خود را از دست داده‌اند، بیشتر از هر سازه دیگری نیاز به بازسازی حفاظتی و کلی دارند؛ زیرا این ساختمان‌ها امنیت کافی در برابر حوادثی همچون زلزله و زمین لرزه را ندارند.

همانطور که گفته شد، هدف اصلی بازسازی حفاظتی استحکام بخشیدن به سازه است. با بالا رفتن سال ساخت، خانه قدیمی و قسمت‌هایی از آن فرسوده می‌شود و نیاز به تعمیراتی کلی دارند تا دوباره استحکام و مقامت قبلی خود را به دست بیاورند؛ در این حین لازم است که بازسازی حفاظتی انجام دهید.

بالا بردن قیمت خانه جهت فروش

با انجام بازسازی آسیب‌دیدگی‌های خانه تعمیر می‌شود و این عمل سبب نو شدن و افزایش طول عمر ساختمان می‌شود، که این موضوع در افزایش قیمت خانه تاثیر بسیار زیادی دارد. اگر قصد فروش خانه خود را دارید، قبل از فروش حتما به بازسازی آن فکر کنید.

زیباسازی خانه

تعمیر خرابی‌ها، تمیزی و زیبایی را به همراه می‌آوردو فضا را از آن دید قدیمی و کهنه به فضایی نو و جدید تبدیل می‌کند؛ برای مثال بازسازی و یا نوسازی کف‌پوش و سقف، رنگ و نقاشی دیوارها و یا استفاده از کاغذ دیواری، تعویض درب‌ها و پنجره‌ها و مواردی از این قبیل کمک به زیباسازی خانه می‌کنند.

تغییر در نقشه ساخت خانه

هنگامی که از طراحی داخل خانه‌تان خسته شده‌اید و دوست دارید تغییراتی در آن نقشه وساخت آن بدهید، می‌توانید با انجام بازسازی حفاظتی هم آسیب‌دیدگی‌های خانه را تعمیر کنید و از آنجایی که در بازسازی حفاظتی دست شما باز است و می‌توانید هر تغییراتی که مورد پسندتان است را روی خانه‌تان انجام دهید.

مواردی همچون جابجایی آشپزخانه یا اتاق‌خواب‌ها، تغییر در متراژ آشپزخانه، بزرگ‌تر و یا کوچک‌تر کردن حال پذیرایی و یا اتاق‌ خواب‌ها در بازسازی حفاظتی امکان پذیر است.

چه قسمت‌هایی از خانه نیاز به بازسازی دارد؟

لازم به ذکر است که همیشه نیاز نیست که تمامی فضا خانه را بازسازی کنید؛ در اکثر مواقع تنها قسمتی از خانه مورد آسیب‌دیدگی قرار می‌گیرد و شما با هزینه بسیار کم‌تری قادر خواهید بود تا خرابی‌های خانه‌تان را تعمیر کنید.

 • بازسازی آشپزخانه
 • بازسازی سالن پذیرایی
 • بازسازی فضا داخلی خانه
 • بازسازی اتاق خواب‌ها
 • بازسازی سرویس‌های بهداشتی و حمام
 • بازسازی نما بیرونی و خارجی ساختمان

در صورت آسیب‌دیدگی هر کدام از این موارد شما قادر هستید تنها به تعمیر همان بخش رسیدگی کنید.

 

بازسازی آشپزخانه

ازقدیم گفته‌اند که آشپزخانه قلب یک خانه است. نحوه چینش آشپزخانه باید بسیار با دقت و مناسب صورت گیرد؛ زیرا تاثیر بسیار زیادی در زیبا بازسازی خانه دارد.

بازسازی آشپزخانه به دقت و ظرافت بالایی نیاز دارد و انجام آن کار هر شخصی نمی‌باشد. وجود لوله‌های گاز و آب، بازسازی آشپزخانه را به یک کار بسیار حساس تبدیل کرده است و این کار حتما باید تحت نظر یک کارشناس صورت گیرد تا احتمالا ار در نظر بگیرد و از بروز مشکلات جلوگیری کند.

 

موارد زیر از جمله اقداماتی هستند که در بارسازی آشپزخانه انجام می‌شوند؛

 • نوسازی و تعویض کابینت‌ها
 • تعمیر و بازسازی کف آشپزخانه
 • تعویض شیرآلات و سینک ظرفشویی
 • تغییر در نحوه چیدمان آشپزخانه
 • نورپردازی
 • تعمیر و یا تعویض تاسیسات در صورت نیاز
در رابطه با بازسازی کابینت بخوانید!
سبک‌های مختلف بازسازی آشپزخانه

بازسازی آشپزخانه را می‌توان به سبک‌های متفاوتی از جمله کلاسیک، مدرن و ارگانیک انجام داد. با توجه به سلیقه و متراژ خانه‌تان می‌توانید از یک طراح داخلی کمک بگیرید و هر سبک را روی آشپزخانه‌ خود پیاده کنید.

آشپزخانه را به دو صورت بسته و باز می‌توان طراحی کرد؛ امروزه به دلیل پایین بودن متراژ خانه‌ها، امکان ساخت آشپزخانه بسته بسیار کم است و فضا کافی برای این طرح وجود ندارد؛ البته قدیمی بودن این سبک نیز نقش بزرگی در ساخته نشدن آن دارد. به این دلیل اکثر آشپزخانه‌ها به صورت باز ساخته می‌شوند.

در طراحی برخی واحدها که متراژ بالایی دارند و فضا کافی برای ساخت آشپزخانه در آن‌ها وجود دارد، علاوه بر آشپزخانه باز که اصطلاحا به آن آشپزخانه سرد می‌گویند، یک آشپزخانه بسته یا به اصطلاح گرم نیز می‌سازند.

در قسمت باز میز ناهارخوری و کابینت‌ها را قرار می‌دهند و قسمت بسته مختص آشپزی و پخت‌وپز می‌باشد.

در این بخش تیم رابین هوم چند ایده برای بازسازی و طراحی آشپزخانه شما ارائه داده است:

آشپزخانه U شکل

 

آشپزخانه G شکل

 

آشپزخانه L شکل

 

آشپزخانه جزیره‌ای

 

بازسازی فضا داخلی خانه

منظور از بازسازی فضا داخلی خانه، جابجایی مکان اتاق خواب‌ها، آشپزخانه و به طور کلی تغییر در طراحی ساخت خانه است. مواردی مانند تعویض سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی، تعویض و نوسازی تیغه‌ها، تعویض متریال سف و رنگ و نقاشی دیوارها، جابجایی مکان پنجره و یا تعویض آن، نیز جزء بازسازی داخلی خانه محسوب می‌شوند.

بازسازی سالن پذیرایی

بازسازی سالن پذیرایی کار چندان دشواری نیست و بیشتر اقدامات بازسازی برای زیباسازی آن صورت می‌گیرد؛ رنگ و نقاشی دیوارها و یا استفاده از کاغذ دیواری و تعویض کف پوش، اقداماتی هستند که برای بازسازی سالن پذیرایی انجام می‌شوند.

در اکثر طراحی‌ خانه‌های امروزی، سالن پذیرایی به گونه‌ای طراحی شده و قرار گرفته است که بیشترین رفت و آمد را در فضا خانه دارد. از این رو ممکن است که ظاهر آن زود به زود کسل کننده شود؛ در این حین میتوانید با یک طراحی دکوراسیون عالی، رنگ دیگری به سالن پذیرایی خود بدهید.

بازسازی اتاق خواب

معمولا در بازسازی خانه، ساده‌ترین کار بازسازی اتاق خواب‌ها است. بازسازی اتاق خوابها تنها محدود به تعویض تیغه‌ها، رنگ و نقاشی دیوارهاو تعویض یا جابجایی درب و پنجره‌، است.

بازسازی حمام و سرویس بهداشتی

در بازسازی خانه، سرویس‌های بهداشتی و حمام جایگاه مهمی دارند و اگر به آسیب‌دیدگی آن‌ها توجه نشود، خسارت‌های بسیاری را به بار می‌آورد؛ به همین دلیل برای بازسازی حمام و سرویس‌های بهداشتی، حتما باید یک کارشناس از آن‌ها بازدید کند تا آسیب‌دیدگی ها را شناسایی کند و تشخیص دهد که شیرآلات و لوله‌ها نیاز به تعویض و یا جابجایی دارند یا خیر.

نا گفته نماند که جابجایی و تعویض تاسیسات هزینه بسیار بالایی دارد، از این رو اگر بودجه شما محدود است، تنها در صورت نیاز به انجام آن بپردازید.

 

 

موارد زیر قداماتی هستند که در بازسازی حمام و سرویس‌های بهداشتی انجام می‌شوند؛

 • تعمیر تاسیسات یا همان لوله‌کشی‌ها
 • تعویض شیرآلات
 • عایق‌بندی در کف و دیوارها
 • تعویض کاشی‌ها
 • نوسازی و تعویض تهویه
 • بازسازی نمای بیرونی

در بازسازی نمای بیرونی ساختمان، زیباسازی مد نظر است و برای انجام آن اقداماتی از قبیل تعویض متریال نمای ساختمان، تعویض  رنگ و یا جنس شیشه و پنجره‌ها، صورت میگیرد.

بازسازی خانه به صورت اصولی

انجام بازسازی خانه، از جمله بازسازی حفاظتی نیاز به اطلاعات کافی در مورد سازه و مصالح ساختمانی استفاده شده دارد و هر کسی نمی‌تواند به راحتی اقدام به بازسازی خانه کند. برای انجام بازسازی درست و اصولی باید به موارد زیر توجه کرد:

همکاری با یک کارشناس و متخصص بازسازی

برای بازسازی خانه نیاز است که در قدم اول یک کارشناس از خانه دیدن کند و تمامی آسیب‌دیدگی‌ها را شناسایی کند و طبق برنامه پیش برود تا از حوادث احتمالی جلوگیری کند تا حین بازسازی خانه دچار مشکل نشود.

شناخت کافی و ارزیابی مصالح ساختمانی

قبل از شروع بازسازی حتما باید راجع به مصالح استفاده ده و مصالح جدید اطلاعات به دست بیاورید تا بر طبق بودجه و خانه‌تان مناسب‌ترین متریال را برای بازسازی خانه‌تان انتخاب کنید.

بررسی و ارزیابی خانه از لحاظ ایمنی

به دلیل گذشت زمان و کم شدن مقاومت خانه و تغییراتی که قرار است در خانه ایجاد شود، باید قبل از شروع باسازی تمام قسمت‌های خانه توسط کارشناس بازدید شود و ایمنی خانه را از هر لحاظ بررسی کنند.

بازسازی طبق سلیقه کارفرمایان مالک

به دلیل امکان تغییر ساخت خانه در بازسازی حفاظتی، باید تک تک تغییرات باید بر طبق سلیقه کارفرما یا صاحب خانه صورت گیرد، تا پایان کار نتیجه خوبی داشته باشد.

نکاتی که قبل از شروع بازسازی خانه باید به آن‌ها توجه کنید

 • محاسبه دقیق توان مالی و مبلغ پرداختی
 • انتخاب نوع بازسازی
 • بازدید کارشناس از خانه و مشخص کردن قسمت‌های نیاز به بازسازی
 • تایین میزان آسیب‌دیدگی و فرسودگی خانه
 • انتخاب نوع مصالح و متریال
 • مشاوره و همکاری با کادری مجرب و متخصص در زمینه بازسازی خانه

شما به عنوان مالک باید قبل از بازسازی اقدامات لازم را انجام دهید و با یک متخصص مشورت کنید. برای بهتر انجام شدن بازسازی خانه‌تان می‌توانید تمام امور بازسازی منزل خود را به یک تیم حرفه‌ای بسپارید و نتیجه دلخواهتان را بگیرید.

شرکت بازسازی رابین هوم با چندین سال ثابقه درخشان در زمینه بازسازی خانه، مفتخر است که کنار شما باشد تا یک بازسازی به صرفه و عالی بر روی خانه‌تان انجام دهید.

 


شرایط بازسازی خانه‌های قدیمی و کلنگی

اولین قدم در بازسازی خانه‌های کلنگی، گرفتن مجوز از سوی شهرداری است و با وجود اینترنت و دسترسی آسان به آن می‌توان با استفاده از خدمات الکترونیکی اقدام به گرفتن آن کرد.

مالکان خانه‌ها و ساختمان‌ها نباید بدون مجوز اقدام به تخریب و بازسازی کنند؛ در غیر این صورت شهرداری قادر به جلوگیری از بازسازی آن‌ها می‌شود.

هزینه بازسازی خانه‌های قدیمی

در خصوص هزینه انواع عملیات‌هایی که به آن‌ها اشاره کردیم در نظر گرفتن قیمت ثابت بسیار دشوار و چالش برانگیز است، زیرا در بازسازی خانه‌های قدیمی سلیقه نقش بسیار مهمی دارد. سلیقه در انتخاب کاشی و سرامیک، کابینت، شیرآلات، نوع سقف کاذب، استفاده از پارکت یا کاغذ دیواری بسیار موثر است.

قیمت‌هایی که در سایت‌ها مشاهده خواهید کرد با توجه به وضعیت بازار کاملاً موقتی و گذراست و کلی هستند؛ بر همین اساس توصیه می‌شود که اگر برآورد دقیق خیلی برای شما مهم است و اگر قبل از مراجعه به پیمانکار هزینه تقریبی عملیات بازسازی را بدانید و هزینه هر یک از عملیات‌ها را به صورت جداگانه محاسبه کنید.

انواع روش‌های کار با پیمانکار برای بازسازی خانه‌های قدیمی

هزینه مجریان و کارگرانی که با شما همکاری می‌کنند به دو صورت روزمزد و کنترات محاسبه می‌شود.

معمولا برای خانه‌هایی که متراژ پایینی دارند قرارداد به صورت روزمزدی بسته می‌شود. به دلیل پایین بودن متراژ، روش پرداخت به صورت کنترات برای مجریان به صرفه نیست.

روش پرداخت کنتراتی برای پروژه‌هایی با متراژ بالا انجام می‌شود. در این روش مجریان بر اساس متراژ و به صورت کلی نرخ تایین میکنند و تعداد روزهای کار در این این روش اهمیتی ندارد و تنها به اتمام رساندن کار مهم است.

بازسازی ساختمان های قدیمی

.


بازسازی خانه های کلنگی چیست؟

نتیجه‌گیری:

بازسازی خانه‌های قدیمی به انواع و سبک‌های مختلفی می‌تواند انجام شود. برخی از عملیات‌ها سطحی بوده‌اند و نیاز به قرار داد ندارند و هزینه کم‌تری نیز خواهند داشت؛ اما برخی از عملیات‌ها که باعث تغیر کاربری می‌شوند نیاز به هزینه دو چندان و طی کردن مراحل بیشتری خواهند داشت. بازسازی خانه طبق اصول و مراحل خاصی پیش می‌رود. قبل از شروع انتظارات و برآورد خود را تعیین کنید و با پیمانکار در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست