دوربین مداربسته، از جمله مباحثی که اخیرا در مورد آن خیلی بحث و نظرات متفاوتی شده است. برای نصب دوربین مداربسته در کوچه، امکان عمومی و مشاعات می‌باشد. دوربین مداربسته با وجودی که در بسیاری از موارد باعث امنیت و کشف جرم می‌شود، اما برخی بر این باورند که نصب دوربین مداربسته در کوچه و معابر باعث نقض حریم خصوصی می‌شود؛ به همین دلیل قوانینی برای نصب دوربین مداربسته در کوچه وضع شده است.

همراه ما باشید تا در مورد نصب و موارد منع نصب دوربین و مراحل گرفتن جواز نصب دوربین مداربسته را توضیح دهیم.

نصب دوربین مداربسته در کوچه

قانونی برای نصب دوربین مداربسته وجود دارد؟

نصب دوربین مداربسته در کوچه جرم محسوب نمی‌شود، بلکه مراجع قانونی از نصب دوربین حمایت نیز می‌کنند؛ اما به دلیل عدم سوء استفاده و حفظ حریم خصوصی در این باره محدودیت‌ها و قوانینی وضع شده که ممکن است به دلیل ناآگاهی دچار نقض قوانین شوید.

در این صورت که خودتان بهتر می‌دانید درگیر دادگاه و رفت و آمدهای بسیار شده و ممکن است مجرم شناخته شوید.
به طور مستقیم قوانینی برای نصب دوربین مداربسته وجود ندارد. اما از دیگر مواد قانونی می‌توان استفاده کرد و آن را به دوربین مداربسته مرتبط کرد.

به عنوان مثال حقوق شهروندی کنترل صوتی و تصویری در محیط‌های کاری، امکان عمومی، فروشگاه‌ها و سایر محیط‌های عمومی بر خلاف قانون است؛ این قانون، به نصب غیرقانونی دوربین مداربسته اشاره دارد. اگر شرایط و قوانین نصب دوربین مداربسته رعایت شود، هیچ منع قانونی نخواهد داشت.

آیا می‌توان دوربین مداربسته را در مکان عمومی نصب کرد؟

نصب دوربین مداربسته در محیط‌های عمومی و مکان‌هایی که رفت و آمد زیادی دارند به تنهایی ممنوع نمی‌باشد؛ به عنوان مثال نصب دوربین در مکان‌هایی همچون مجتمع تجاری (مال‌ها)، فروشگاه‌ها، بزرگراه‌ها و خیابان‌ها، ممنوع نمی‌باشد؛

اما با این حال نصب این دوربین‌ها در مکان‌های عمومی حساس ممنوع می‌باشد و برای نصب دوربین مداربسته در این مکان‌ها نیاز به مجوز است. از جمله مکان‌های عمومی حساس می‌توان به سفارتخانه‌ها، پایگاه‌های نظامی، پایگاه هوایی و … را مثال زد.


نصب دوربین مدار بسته در کرج


آیا می‌توان در کوچه دوربین مداربسته نصب کرد؟

کوچه‌ها جز مکان‌های عمومی محسوب می‌شوند که محل عبور و مرور عابران است، اما رفت و آمد در کوچه به اندازه مجتمع‌های تجاری نیست؛ بنابراین اگر شما قصد نصب دوربین مداربسته در کوچه را دارید باید به ساکنین محل اعلام کنید. می‌توانید برای اطلاع سایرین از نصب دوربین مداربسته در کوچه و معابر از تابلوهای شماتیک دوربین مداربسته استفاده کنید.

البته نصب دوربین باید به صورتی باشد که به ساختمان‌های دیگر اشراف نداشته باشد. (فقط کوچه را نظارت داشته باشد) آن هم با اطلاع ساکنین.

قوانین نصب دوربین مداربسته در کوچه

آیا اگر کسی بخواهد در کوچه دوربین نصب کند نیاز به اجازه گرفتن از همسایه‌ها است؟
در صورتی که دوربین تنها برای امنیت ساختمان خود باشد نیازی نیست؛ اما اگر هدف، نظارت بر رفت و آمد اهالی ساختمان همسایگان دیگر باشد حتما نیاز به رضایت و کسب اجازه است.

آیا در صورتی که همسایه‌ای راضی نباشد می‌توان دوربین نصب کرد؟
در صورتی که منطقه شما ناامن است و دلایل کافی دارید که آن معبر یا کوچه نیاز به نصب دوربین دارد، می‌توانید به دلیل نارضایتی فرد یا افرادی، جهت گرفتن مجوز نصب دوربین مدار بسته در معابر، درخواست کتبی خود را به آگاهی محل خود اطلاع دهید.

نصب دوربین مداربسته در کوچه

از کجا برای نصب دوربین مداربسته مجوز بگیرم؟

جهت دریافت مجوز نصب دوربین مداربسته در کوچه، می‌توانید بعد از شکایت به دلیل تهدید و خطر امنیتی و درخواست کتبی جهت ضرورت نصب دوربین مداربسته به نیروی انتظامی و مراجع قضایی در بخش‌هایی که نصب دوربین غیرمجاز است با خیال راحت دوربین مداربسته نصب کنید؛

البته بعد از نصب نباید به هیچ عنوان از این دوربین جهت جاسوسی استفاده شود، چرا که در صورت شکایت و اطلاع با شدیدترین مجازات روبرو خواهید شد.

اگر کسی متضرر شود، چه کسی حق نظارت و بازبینی دوربین مداربسته را دارد؟

اگر کسی دچار خسارت شود و دوربین در محل وقوع جرم وجود داشته باشد، پس از شکایت و به دستور قاضی اشخاصی که متضرر شده‌اند این حق را دارند که فیلم را از نو ببینند.


دوربین مداربسته و شبکه


اگر کسی دوربین مخفی در محل یا امکان عمومی نصب کند جرم است؟
طبق قانون استراق سمع و نظارت به زندگی خصوصی افراد غیر قانونی است، از این رو استفاده از دوربین مخفی خلاف قانون می‌باشد. جالب است بدانید کسی که دوربین مخفی نصب کرده نیز مجرم شناخته می‌شود و تصاویر ضبط شده نیز قابل استناد نمی‌باشند؛ البته اگر در این میان صاحب ملکی بخواهد از اتفاق یک جرم بزرگ پیشگیری کند، می‌تواند آن هم با گرفتن مجوز از مراجع مرتبط به این موضوع اقدام به نصب دوربین مخفی کند؛ البته می‌توان تنها در یک بازه زمانی کوتاه از نصب دوربین مخفی در محل استفاده کرد.

نتیجه‌گیری:
به طور کلی دوربین‌های مداربسته استفاده و کاربردهای متنوعی دارند؛ حال با آگاهی از قوانین نصب دوربین مداربسته در مکان و معابر عمومی باید بدانید که نصب دوربین‌ها نباید جهت صلب آسایش دیگران استفاده شود؛ عدم رعایت موازین حتما پیگرد قانونی و جریمه و مجازات سنگینی در پی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست