نورپردازی آشپزخانه در فضای داخلی یکی از شاخه‌های نورپردازی ساختمان است که توجه به آن و رعایت اصول آن در طراحی و اجرا، فضایی زیبا و کاربردی برای ساکنین منزل به وجود می‌آورد. در طراحی‌های امروزی آشپزخانه‌ها غیر از نوع کاربری آنها در دید بصری و دگوراسیون خانه هم تأثیر بسیار زیادی دارند.

دسته‌بندی نورپردازی آشپزخانه

نورپردازی فضای آشپزخانه به نسبت نوع طراحی و دکوراسیون مدرن یا کلاسیکی که برای آن اجرا می‌شود ،به سه دسته نوپردازی کاربردی و نورپردازی دکوراتیو و نورپردازی عمومی تقسیم‌بندی می‌شود. این دسته‌بندی بر اساس ابعاد و فضای قرارگیری آشپزخانه در پلان و نوع دکوراسیون یا سبک کلی منزل صورت می‌گیرد.

نورپردازی آشپزخانه

نورپردازی آشپزخانه

نورپردازی کاربردی: در این دسته از نورپردازی نسبت به مثلث کار قسمت‌های پرکاربرد آشپزخانه، مانند کابینت‌ها و سینک و هود به صورت خطی یا نقطه‌ایی در قسمت زیرین کابینت‌های هوایی یا پاخور کابینت‌های زمینی یا در قسمت زیر هود و بالای سینک نورپردازی انجام می‌شود. در این روش می‌توان از نورپردازی داخل کابینت‌ها هم بهره برد. در این روش نورپردازی، به میزان نور سقف و کانتر یا جزیره آشپزخانه توجه ویژه داشته باشید.

نورپردازی دکوراتیو: در این دسته‌بندی با کم و زیاد کردن شدت نور و رنگ نورهای دکوراتیو جلوه بصری متفاوت‌تر و خلاقانه‌تری در فضای آشپزخانه ایجاد می‌شود. اینکه شما بخواهید فضای خاصی در آشپزخانه بیشتر به چشم بخورد یا قسمتی را یکنواخت جلوه دهید در نورپردازی دکوراتیو به راحتی امکان پذیر است.

نورپردازی عمومی: در این نوع نورپردازی که از اسمش پیداست ممکن است به جزییات و یا کاربردی بودن نورپردازی توجهی نشود و هدف اصلی روشنایی کلی فضای آشپزخانه است. در اینروش نور کلی فضا تأمین می‌شود.

آشپزخانه یکی از فضاهای پرکاربرد و مهم خانه است به همین دلیل راحتی و کاربدی بودن فضای آن بسیار حائز اهمیت است. در چنین فضایی اینکه سبک دکوراسیون به کاربرده و نیاز آن را بشناسید و نقاط قوت و ضعف فضای خود را بدانید کمک می‌کند که بهتر تصمیم بگیرید که چه نوع نوری لازم دارید و از چه روشی برای تا‌ٔمین آن استفاده کنید.

نورپردازی کابینت آشپزخانه و نحوه اجرای آن

این که کدام یک از نورهای خطی یا نقطه‌ایی یا مخفی را برای جلوه بیشتر کابینت‌ها انتخاب می‌کنیم بستگی به محل قرارگیری و هدف از نورپردازی دارد. برای مثال وقتی از نورهای نقطه‌ایی برای کابینت‌های بالایی استفاده می‌کنید باید برای کنترل سایه حاصل از آن بر کابینت‌های پایینی از نور مخفی استفاده کنید تا هم سایه کنترل شود و هم جلوه بصری دوچندان شود.

در نورپردازی آشپزخانه نورهای خطی و مخفی باید در لبه جلویی کابینت‌ها قرار داده شوند تا انعکاس خوبی در فضا داشته باشند. اگر در قسمتی از کابینت‌ها فضایی برای کافی بار یا دکور طراحی کرده‌اید، می‌توانید با استفاده از نور متمرکز به آن فضا بعد دهید تا جلوه بیشتری در فضای آشپزخانه ایجاد کند.

در نورپردازی کابینت‌ها حتما به رنگ و مدل نورها و همخوانی آنها با رنگ کابینت‌هایتان توجه کنید.

نورپردازی سقف آشپزخانه

نورپردازی سقف در تمام قسمت‌های دکوراسیون داخلی جایگاه ویژه و اصلی را به خود اختصاص می‌دهد، سقف آشپزخانه هم از این موضوع مستثنا نمی‌باشد. در طراحی نورپردازی آشپزخانه در بخش سقف سقف اینکه در طول روز چه میزان از نور طبیعی در فضای آشپزخانه وجود دارد مهم است. اصولاً در آشپزخانه اگر سقف کاذب و کناف وجود داشته باشد از تلفیق نورها و منابع‌شان استفاده می‌شود.

منابع نوری که در سقف استفاده می‌شوند نورهای خطی، مخفی، نقطه‌ایی و منابع آویزی به شکل لوستر هستند. در قسمت سقف بهتر است از نورهای اصلی در کنار نورهای فرعی به صورت تلفیقی استفاده کنید. در این روش تابش از بالا بیشترین پخش نور را در فضا دارد. در نورپردازی سقفی رنگ سقف هم در انعکاس نور مهم است.

نورپردازی آشپزخانه مدرن

در نورپردازی آشپزخانه به سبک مدرن می‌توانید برای کابینت‌ها و سقف از نورهای یکنواخت خطی استفاده کنید، این روش برای کانتر و جزیره وسط آشپزخانه هم قابل اجرا است. در سبک مدرن در بخش آشپزخانه از تلفیق نورپردازی موضعی و یکنواخت در کنار هم استفاده می‌شود.

نورپردازی آشپزخانه

نورپردازی آشپزخانه

نورپردازی آشپزخانه کوچک

اولین مورد در نورپردازی آشپزخانه‌های کوچک فاصله منبع نور از سقف تا روی کانتر و یا از کابینت‌ها بر روی کانتر است. کم و زیاد شدن این فاصله در فضای شما کاملاً مؤثر است پس باید حد استاندارد آن رعایت شود.

رنگ نور در فضاهای کوچک بسیار تأثیرگذار است، در فضاهای روشن بهتر از منابع نوری مهتابی و تلفیق کمی نور آفتابی و شدت نور تقریبا زیاد استفده کنید تا فضا دلبازتر به چشم بخورد. در آشپزخانه‌های کوچک بهتر است برای کابینت‌ها از رنگ‌های روشن استفاده شود تا انعکاس نور بر آنها در فضا باعث بزرگتر نشان دادن آن شود.

استفاده از نورهای لایه لایه هم می‌تواند کمک زیادی در فضاهای کوچک داشته باشد و فضایی پر نور را به وجود آورد.

هزینه نورپردازی آشپزخانه

خیلی از کارفرمایان یا کسانی که قصد بازسازی و نوسازی یک فضای داخلی را دارند با وجود اینکه برای طراحی و اجرا هزینه و زمان زیادی را صرف می‌کنند از نورپردازی تا‌ٔثیر فوق‌العاده مؤثر نورپردازی قافل می‌شوند. در صورتی که انجام یک نورپردازی اصولی و خلاقانه در فضا زیبایی بصری طراحی شما را چندین برابر می‌کند.

هزینه نورپردازی به عوامل مختلفی بستگی دارد. اینکه قرار است خودتان این کار را انجام دهید یا کار را به یک مجری خبره بسپارید هم در قیمت و هم در روند کار مؤثر خواهد بود. نورپردازی آشپزخانه نسبت به نوع متریال به کار برده در کار و به روز بودن آنها و اینکه در چه قسمت‌هایی قرار است اجرا شود بستگی دارد.

شرکت رابین هوم با سالها سابقه در زمینه طراحی و اجرای دکوراسیون و فعالیت گسترده در بازسازی و نوسازی ساختمان با در دست داشتن تیم حرفه‌ایی نورپردازی و دکوراسیون می‌تواند با ارايه مشاوره و طراحی اختصاصی برای شما بهترین ویشنهادها را در حیطه نورپزدازی آشپزخانه در اختیارتان بگذارد.

 

کلام آخر

در نورپردازی داخلی موفق شما علاوه بر میزان و شدت نور و روشنایی باید به سایه‌های حاصل از آن هم توجه داشته و میزانش را کنترل کنید. چون سایه حاصل از نوری که در یک فضا تمرکز دارد می‌تواند به فضای دیگری آسیب برساند پس مدیریت انورهای اجرایی امری است که برای زیبایی و کاربردی بودن نورپردازیتان باید حتما به آن توجه کنید.

 

 

 

 

 

 

لطفا به این نوشته امتیاز دهید

میانگین امتیاز / 5. تعداد آرا:

تا الان رای ثبت نشده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
×