نورپردازی فرآیندی فراتر از روشنایی بخشی به فضا است. با نورپردازی موجب چشم‌نواز کردن یا برجسته کردن یک نما از فضا می‌شوید. در جامعه امروزه دکوراسیون و طراحی فضا برای اکثر افراد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. با استفاده صحیح و کاربردی از نورپردازی می‌توانید موجب بهتر دیده شدن و زیبا جلوه دادن چیدمان، دکوراسیون منزل و حتی دکور خارج از ساختمان شوید.

نورپردازی موجب روح‌بخشی به فضا می‌شود. حتی بهترین دکوراسیون‌ها نیز بدون نورپردازی صحیح، جلوه خاصی نخواهند داشت. ما در این مقاله قصد داریم به مبحث نورپردازی خارج ساختمان و اهمیت آن بپردازیم. پس با ما همراه باشید.

انواع نورپردازی

نورپردازی در ساختمان به دو دسته تقسیم می‌شود. نورپردازی داخلی و نورپردازی بیرونی. ما در اینجا قصد داریم نورپردازی خارجی ساختمان را بررسی کنیم. برای آشنایی با نورپردازی داخلی ساختمان می‌توانید به مقاله‌ای که در این رابطه در سایت رابین هوم با عنوان نورپردازی ساختمان منتشر شده است، مراجعه کنید.

نورپردازی خارج ساختمان

نورپردازی خارج ساختمان خود شامل: 1- نورپردازی نما و 2- نورپردازی محوطه می‌باشد.

نورپردازی نما ساختمان

نمای ساختمان از مهمترین بخش‌های نورپردازی خارج ساختمان محسبوب می‌شود. برای برجسته‌تر جلوه دادن خطوط عمودی و افقی یک سازه از نورپزدازی استفاده می‌کنند. از عوامل موثر در انتخاب نوع نورپردازی در نما ساختمان: رنگ نور ، میزان پخش نور، طرح نورپردازی و نحوه‌ی اجرای  و آن، می‌باشد. در هنگام برنامه‌ریزی برای انتخاب نوع نورپردازی باید کل نمای ساختمان را از نظر: متریال بکار رفته در نما، رنگ متریال، طرح سازه و محیط اطراف آنالیز شود و نوری متناسب با شرایط انتخاب شود. انتخاب نورپردازی مناسب سبب دلنشین شدن فضا می‌شود. در هنگام اجرای نورپردازی باید اعتدال را رعایت کنید و اگر از حد اعتدال خارج شود نه تنها زیبا نیست بلکه آزاردهنده هم می‌باشد.

نکات انتخاب نورپردازی نمای ساختمان

  • رنگ نور انتخابی نباید خیلی زننده و آزاردهنده برای چشم بیننده باشد.
  • رنگ و طرح انتخابی می‌بایست هماهنگ با کل ساختمان باشد
  • نورپردازی خارج ساختمان ارتباطی به نورپردازی‌های داخل ساختمان ندارد و باید بصورت جداگانه انجام شود.
  • نورپردازی ساختمان نباید مزاحم ساختمان‌های مجاور شود
نورپردازی نما

نورپردازی نما

نورپردازی محوطه

محوطه ساختمان شامل حیاط و فضای سبز می‌باشد. نورپردازی فضای سبز سب می‌شود، محیط جلوه بیشتری داشته باشد و همچنین دید خوبی از فضا در شب حاصل شود. همچنین محل عبور افراد از محوطه را مشخص می‌کند. از وسایلی که برای نورپردازی محوطه بکار می‌رود می‌توان به : چراغ‌های شارژی، فانوس، ریسه، چراغ‌هایی که در کف زمین نصب می‌شوند و چراغ‌های پارکی اشاره کرد.

نورپردازی فضا سبز

نورپردازی فضا سبز

آشنایی با انواع نورها برای نورپردازی خارج ساختمان

نورها به دو دسته طبیعی و غیرطیعی تقسیم می‌شوند. در زیر به آن‌‌ها اشاره شده است.

نور طبیعی

خورشید از منابع نور طبیعی محسوب می‌شود و از نظر کیفیت از مابقی نورهای مصنوعی بیشتر است. این نور از طریق پنجره‌ها و نورگیرهای سقفی که در ساختمان تعبیعه شده است وارد فضا می‌شود؛ اما در ساعات مختلف روز و با توجه به شرایط آب و هوایی، شدت نور متفاوت است. سازه‌هایی در جهت جنوب ساخته می‌شوند به میزان بیشتری از سازه‌هایی که در جهت شمال ساخته می‌شوند از نور و گرما بهره می‌برند.

نور مصنوعی

هر نوع نوری به غیر از نور طبیعی (نور خورشید) را نور مصنوعی گویند. در شب و مکان‌هایی که نور خورشید به آن راهی برای بازتاب ندارد، از نور مصنوعی استفاده می‌شود. نور مصنوعی خود به چهار دسته : موضعی، نقطه‌ای، عمومی و هوشمند تقسیم می‌شوند. در ادامه به بررسی هر کدام می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

نور موضعی یا کانونی

این نوع نور منطقه خاصی را بصورت کاملاً موضعی روشن می‌کند و باعث برجسته‌سازی آن محوطه خاص می‌شود. این نوع نور در مکان‌هایی که بدقت و دید کافی برای انجام کار نیاز است، استفاده می‌شود. مانند: (آشپزخانه‌ی رستوران‌ها، مطالع کتاب و…)

این نوع از نورها بدلیل شدت زیاد در پخش نور باعث ایجاد سایه می‌شود. وجود سایه خطای دید می‌آورد به همین دلیل باید در محل مناسب و دقیقی نصب شوند. نور باید روبرو یا در کنار  نقطه مورد نظر  فرد باشد نه پشت‌سر او. هنگام مطالعه نور موضعی رومیزی باید در وسط میز مطالعه قرار داده شود تا شدت نور چشم فرد را آزار ندهد.

نور نقطه‌ ای یا نور دکوراتیو

این روش به نورپردازی دکوراتیو، تاکیدی یا نقطه‌ای نیز معروف است. بکارگیری این روش موجب می‌شود یک نقطه خاص از فضا روشن شود. پخش نور در این روش بصورت مستقیم و با شدت زیاد می‌باشد. این نوع نور 3 برابر نور معمولی شدت پخش دارد. بطور کلی این نوع نور به مکان خاصی تاکید دارد و چشم بیننده را به نقطه خاصی هدایت می‌کند. بیشتر در مکان‌هایی که به جلب توجه بیننده احتیاج است کاربرد دارد. مانند: گالری‌های نقاشی، فروش گیاهان و اجناس گران‌بها

نور عمومی (نور از بالا)

در نورپردازی با استفاده از نور عمومی یا نور از بالا، روشنایی بصورت یکنواخت در محیط پراکنده می‌شود. نور عمومی بعنوان پایه برای نورپردازی بکار می‌رود و چون پخش روشنایی در این روش بصورت یکنواخت است، کمترین میزان ایجاد سایه را دارد. نور عمومی به دوصورت در محیط بکار می‌رود:

  1. بصورت غیر مستقیم: نورهای بکار رفته در سقف (هالوژن)
  2. بصورت مستقیم: از طریق آویزهای روشنایی مانند لوسترها

در فرآیند نورپردازی با نور عمومی بهتر است در هر 6 یا 7 متر مربع یکبار از آن استفاده شود. از ویژگی‌های نور عمومی می‌توان به : روشنی بخشی به نقاط مختلف و امکان ایجاد دید خوب در شبانه‌روز، اشاره کرد. از عوامل موثر در پخش نور عمومی، رنگ محیطی که نور در آن بکار می‌رودمی‌باشد. هر چه رنگ محیط روشن‌تر باشد نور بیشتری را بازتاب می‌کند و پخش نور بیشتری را خواهیم داشت.

نورپردازی هوشمند

بسیاری از ساختمان‌های مدرن، امروزه از سیستم نورپردازی هوشمند در سازه‌های خود بهره می‌برند. در بکارگیری این روش، یک برنامه روی گوشی‌های همراه یا لپ‌تاپ شخص نصب می‌شود و می‌تواند از این طریق سیستم روشنایی و نورپردازی ساختمان خود را از راه دور نیز کنترل کند. با استفاده از این نرم‌افزار می‌توان شدت نور، رنگ نور را کنترل کرد. نورپردازی هوشمند بسیار مقرون به‌صرفه‌تر از مابقی روش‌های نورپردازی است و به میزان قابل توجهی نرخ قبوض برق را کاهش می‌دهد و موجب ذخیره انرژی ساختمانی می‌شود. در نورپردازی بصورت هوشمند از لامپ‌های :LED، رشته‌ایی، هالوژنی استفاده می‌کنند.

نورپردازی هوشمند

نورپردازی هوشمند

 سخن آخر

نورپردازی موجب دلنشین شدن و روح بخشی به محیط می‌شود. امروزه توجه به نورپردازی از ارکان اساسی دکوراسیون محسوب می‌شود. انجام نورپزدازی در خارج ساختمان موجب درخشیدن سازه در تمام خیابان و جلب نظر افراد  می‌شود. مجموعه رابین هوم با در اختیار داشتن تیم‌حرفه‌ای و سابقه‌ی درخشان در این زمینه همواره کنار شما عزیزان است.

لطفا به این نوشته امتیاز دهید

میانگین امتیاز / 5. تعداد آرا:

تا الان رای ثبت نشده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
×