لوله‌کشی و تاسیسات از مواردی است که هنگام ساخت یک ساختمان اعم از تجاری و مسکونی دارای اهمیت می‌باشد. اهمیت آن به اندازه‌ای زیاد است که در صورت عدم وجود لوله‌کشی امکان سکونت در این ساختمان وجود ندارد؛ زیرا بدون وجود آن امکان انجام کاری وجود ندارد و تفاوتی نمی‌کند که ساختمان مدنظر تجاری باشد یا مسکونی؛ چرا که در هر حال به لوله‌کشی و تاسیسات نیازمندیم؛
برای مثال اگر در شرکتی لوله‌کشی آبی موجود نباشد، در نهایت آب در شرکت وجود ندارد و مانع انجام خیلی کارها خواهد شد؛ همانطور در منزل هم به این صورت می‌باشد. رابین هوم در ادامه شما را با مراحل و انواع آن آشنا می‌کند.

لوله‌کشی با توجه به نوع کاربردی، مقدار مصرف احتمالی و فشار طراحی و اجرا می‌شود.

لازم به ذکر است که تاسیسات یک ساختمان همانند: کانال‌کشی لوله و اجرا لوله‌کشی و تاسیسات از تخصصی‌ترین قسمت‌های یک ساختمان محسوب می‌شود.
با کمک فرمول‌های مهندسی انجام می‌شود و جنس و قطر لوله و سایر فاکتورهای مهم را محاسبه می‌کنند.

لوله-کشی-و-تاسیسات

شاید سوال مهمی برای شما پیش آید و آن این است که:

کاربرد لوله‌کشی و تاسیسات چیست؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که برای انتقال مایعات یا گاز  در ساختمان انجام می‌شود.
این نوع تاسیسات دارای انواع و اقسام متعددی می‌باشد که عبارتند از: لوله کشی، تاسیسات فلزی، سیمانی، پلاستیکی که از این موارد بیان شده می‌توان برای انتقال مواد جامد استفاده کرد. از رایج‌ترین موارد مصرف لوله‌کشی ساختمان می‌توان به سیستم لوله‌کشی آب و فاضلاب و سیستم گاز خانگی اشاره نمود.

از آنجایی که روز به روز علم و صنعت در حال پیشرفت است، وسایل بهتری با کارایی بهتری طراحی و تولید شده است که در این زمینه هم اتفاق افتاده و قاعدتا مستثنا نیست.

در گذشته که پیشرفتی در این زمینه اتفاق نیفتاده بود از لوله‌های سربی برای ساختمان استفاده می‌کردند؛ اما امروزه انواع لوله‌های مقاوم با کارایی بهتر در ساختمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد که می‌توان لوله‌های پروپیلن را نام برد.

یکی از مهم‌ترین اقسام لوله‌کشی که نقش اساسی و مهم در ساختمان دارد برای  فاضلاب می‌باشد.
چرا که وظیفه انتقال فضولات به خارج از ساختمان را بر عهده دارد و در صورت خرابی علاوه بر اینکه هزینه گزافی لازم دارد و همچنین دردسرهای بسیاری نیز در پی خواهد داشت.

لوله-کشی

در اجرا و نصب این تاسیسات و لوله‌کشی در گذشته، بیشتر از لوله‌های آزبست سیمانی استفاده می‌شده است؛ اما امروزه بیشتر از لوله‌های چدنی بهره می‌برند، که دارای دوام بسیار بالایی می‌باشند.یک سر لوله‌های چودنی کاسه‌ای شکل و سر دیگر آن‌ها ساده است، وقتی این لوله‌ها داخل هم قرار می‌گیرند، باید درز آن با کنف پر شود و سپس سرب ذوب روی آن ریخت.

این کار روند بسیار سخت و مشکلی دارد و همچنین انجام آن زمان زیادی می‌برد. پس از مدتی این مدل لوله‌ها نیز حذف شد و مدل‌های دیگری جایگزین آن شدند.
از مدرن‌ترین مدل‌ها می‌توان به PVC (پلیکا)، پوشیفت (پلی‌پروپیلن)، پلی‌اتیلن جوشی نام برد.

تاسیسات-ساختمان
در مورد لوله‌کشی و تاسیسات بیشتر بدانید!

روش‌های گوناگون لوله‌کشی و تاسیسات:

لوله‌کشی و تاسیسات سنتی

یکی از روش‌هایی است که از قدیم در ساختمان‌سازی و تاسیسات از این روش استفاده می‌کردند و در این روش بیشتر از لوله‌های فلزی استفاده می‌شده است؛ اما این روش دارای معایبی نیز می‌باشد. به دلیل سختی کار، نصب آن اجرت بالایی دارد و  در دراز مدت زنگ‌ می‌زند.

علاوه بر این دو مورد ذکر شده، این لوله‌ها وزن بسیار بالایی دارند؛ سنگین بودن این لوله‌ها می‌باشد که موجب شده است امروزه دیگر کسی از این مدل استفاده نکند.

لوله‌کشی و تاسیسات انشعابی

در این روش در تمام ساختمان آب از طریق رایزر اصلی منشعب می‌شود و از نظر گرمی و سردی آی نیز تفاوتی وجود ندارد.
در این روش پس از اینکه لوله اصلی از داخل خیابان وارد ساختمان شد، بعد از نصب کنتور مستقیما در داخل استفاده می‌شود و محل مصرف یک انشعاب از سر لوله گرفته شده و در انتها کل مسیر لوله‌کشی و تاسیسات به هم مربوط می‌شود.
امروزه این روش را با استفاده از لوله‌های پلیمری انجام می‌دهند‌.

لوله‌کشی و تاسیسات کلکتوری

دلیل نام‌گذاری این روش به خاطر وجود وسیله‌ای نام کلکتور می‌باشد. این روش از روش‌های مدرن می‌باشد و از قوانین دو روش قبل تبعیت نمی‌کند؛ چرا که از این روش بر خلاف روش انشعابی می‌توان به صورت جداگانه در یک ساختمان بهره جست.
باید توجه کرد که تاسیسات و لوله‌کشی فقط منحصر به داخل ساختمان نیست و در بیرون از ساختمان هم استفاده می‌شوند.

اصلی‌ترین لوله‌کشی و تاسیسات در ساختمان‌ها

  • رادیاتور و شوفاژهای داخلی
  • لوله‌کشی آب سرد و گرم پکیج
  • آب‌گرمکن دیواری
  • آشپزخانه
  • حمام و سرویس بهداشتی
لوله-کشی-ساختمان

در سه مورد فوق یعنی آشپزخانه، حمام و سرویس بهداشتی، به منظور دفع مایعات از لوله‌کشی فاضلاب استفاده می‌شود. علاوه بر موارد بیان شده که از لوله‌کشی آب و فاضلاب استفاده می‌شود، می‌توان به انتقال گاز خانگی اشاره کرد؛ که این لوله‌ها متفاوت می‌باشند و منحصرا برای این کار ساخته شده‌اند.
لازم به ذکر است که اجرا تاسیسات گاز و لوله‌کشی آن بعد از نصب و اجرا سیستم تاسیسات در بخش آب و فاضلاب انجام می‌شود.
یکی از پرسش‌هایی که ممکن است برای شما پیش آید این است که، آیا نصب این لوله‌ها نیاز به تخصص و مهارت خاصی است و یا هر فردی می‌تواند آن را انجام دهد؟
اجرا لوله‌کشی باید به صورتی باشد که آسیبی به لوله‌ها وارد نشود و علاوه بر آن در دراز مدت مشکلی برای ساکنین ایجاد نکند؛ لذا نیازمند تکنیسین ماهر و دارای تخصص می‌باشد، که هم کارهای نصب را انجام دهد و هم اگر خرابی یا مشکلی ایجاد شد، آن مشکل را حل کند؛ لذا این کار ابتدایی و ساده‌ای نیست که هر شخصی توانایی نصب آن و یا حتی تعمیر آن را داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست