با کمی قدم زدن در سطح شهر و خیابان‌ها، به راحتی می‌توان دریافت که در شهر هیچ گونه اصول طراحی نما کلاسیک رعایت نشده و تا چه حد دچار بی نظمی و هرج و مرج شده است.

عدم استفاده از اصول طراحی نما کلاسیک، مصالح مختلف، ساختمان‌های کوچک و بزرگ، برج‌های متنوع، ورودی‌ها و تورفتگی‌ها و بیرون‌زدگی‌های نامنظم، نورپردازی‌های زننده و خودخواهانه، همه و همه موجب اغتشاش و بی‌نظمی در محیط یا منظر شهری شده است.

در راستا رسیدن به یک معماری با کیفیت، عوامل بسیاری نقش دارند و یک معمار به عنوان فردی متفکر و اندیشمند نسبت به شرایط و بستر طرح، می‌تواند با بازسازی ساختمان مسیر تحقق خلق فضاهای با کیفیت داخلی، بیرونی و شهری را فراهم آورد.

اهمیت طراحی نما کلاسیک

درواقع معمار می‌تواند، نیازهای شهر و شهروندان را مرتفع نماید؛ اما متاسفانه امروزه عاقبت معماری شهری با معیار قرار دادن سودجویی بیشتر، ساخت و ساز حداکثری، انهدام حیاط‌ها و عرصه‌ها، به خودنمایی بناهای قوطی شکل و برج‌های کوتاه و بلند و ساختمان‌های نامناسب فضای شهری رسیده است.

برای خلق یک معماری با کیفیت، عوامل بسیاری تاثیرگذارند. معمار عنصری کلیدی است و هر اثری که یک معمار خلق می‌کند، هم بر مالک اثر و هم بر نگرش سایر افراد جامعه تاثیر می‌گذارد.

طراحی نما در ساختمان‌ها، از اهمیت بالایی برخوردار است. طراحی نما کلاسیک به دلیل وجود ابزارها و جزئیات زیاد، مورد توجه کارفرمایان و سازندگان می‌باشد. نما کلاسیک حسی از ابهت، تجمل و شکوه را تداعی می‌کند. این سبک از نما با ستون‌ها و اجزای سنگی و ایجاد حس لاکچری، طرفداران بسیاری پیدا کرده است.

آنچه که امروزه در سطح شهر نما کلاسیک نامیده می‌شود، شباهت و کپی‌برداری از مصالح، جزئیات و تناسبات ساختمان‌های دوره کلاسیک یونان و روم باستان یا دوره نئوکلاسیک است. در این نما، سنگ‎‌های تراورتن، مرمر، گرانیت به چشم می‌خورد. سیمان سفید هم به دلیل کمبود بودجه سازنده، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ظاهر ساختمان و تاثیر نما بر طرز فکر مردم

در نما بسیاری از ساختمان‌ها و در گوشه و کنار آن‌ها، مجسمه‌هایی به سبک رومی دیده می‌شوند. در مجموع در طراحی نما این ساختمان‌ها، قانون خاصی وجود ندارد و همه چیز به سلیقه و خواسته و بودجه سازنده بستگی دارد. هر چه ساختمان دارای جزئیات بیشتر و قطعات پیش ساخته بیشتری باشد، ساختمان سنگین‌تر و هزینه‌برتر خواهد بود.

همچنین با توجه به تمایل پیمانکاران و مردم برای داشتن و ساختن نما کلاسیک و پرهزینه سنگی با جزئیات زیاد، می‌توان دریافت که سبک زندگی مردم تغییر یافته و قشر متمول و مرفه جامعه گرایش زیادی به جلوه خود و متمایز کردن خود از سایر افراد جامعه پیدا کرده‌اند.

هرچه تزئینات و جزئیات نما، طراحی خارجی ساختمان پرزرق و برق‌تر باشد، نشانگر تمایل مردم به تجمل‌گرایی است؛ به طوری که این روند در طراحی داخلی ساختمان هم اثر گذاشته و هم اکنون شاهد سقف‌های گنبدی و نقاشی‌های دوره نئوکلاسیک در طراحی داخلی ساختمان هم هستیم.

تاریخچه طراحی نما کلاسیک

بعد از قرن 20 با سفر ناصر‌الدین شاه به فرنگ، تصمیم گرفته شد که ایران از نماهای اروپایی الگو‌برداری کنند، که قدم اول این تغییرات هم با  ساختن خانه‌ها در حاشیه‌های خیابان‌ها صورت گرفت. خانواده‌های ثروتمند ساختمان‌های خود را با نما غربی و برخی از آن‌ها کوشک خود را به صورت چهار نما پشت دیوارهای بلند می‌ساختند.

نتیجه این عملکرد تغییرات در نما ساختمان‌های ایرانی باعث، شد خانه‌های درون‌گرا ایرانی کم کم به بیرون‌گرا تبدیل شوند؛ با اینکه با فرهنگ درون‌گرایی ایرانیان تضاد زیادی داشت. در سال 40 و 50 خانه‌ها با  اینکه حریم خصوصی زندگی خود را با پرده‌های ضخیم و کرکره‌ها پنهان می‌کردند، ولی در آن سال با شفاف شدن نمای جنوبی خود به اوج خودش رسید.

ارتباط فرهنگ‌ها با نما ساختمان

با ارتباط بیشتر ایرانیان با اروپاییان با وارد شدن فرهنگ آن‌ها در نما ساختمان خیلی تاثیرگذار بود، که یکی از این نمونه دیکته شده از فرهنگ غرب نما کلاسیک و امروزه به نام طراحی نمای رومی بوده است. تاثیرات فرهنگی دو امپراطوری بزرگ ایران و رم، تلفیقی از معماری کلاسیک دو امپراطوری غرب و شرق را به وجود آورد.

ورود طراحی کلاسیک به ایران پس از رواج معماری مدرن صورت گرفته است و تا قبل از آن معماری ساختمان‌های ایران تحت تاثیر معماری بومی و اسلیمی بوده است؛ به طور مثال می‌توان به استفاده از بادگیر‌ها در در مناطق کویری و یا استفاده از نقوش اسلیمی در مساجد و اماکن مذهبی اشاره کرد.

در زمان پیدایش سبک طراحی کلاسیک، سنگ به عنوان تنها متریال کاربردی ساختمان استفاده می‌شده است؛ بنابراین افزایش تنوع سنگ‌های تزئینی و نما ساختمان، دست معماران برای استفاده از متریال سنگ افزایش یافت.

در طراحی نما کلاسیک، سنگ عنصر اصلی طراحی نماست. رکن اصلی نما کلاسیک، جزئیات ساده و منظم آن است؛ از این رو نسبت به معماری اسلیمی و سنتی ایران از پیچیدگی کم‌تری برخوردار است؛ اما پیچیدگی و جزئیات زیاد نماهای کلاسیک امروزی در ایران به دلیل عدم به روز شدن و تکامل یافتن این سبک از طراحی معماری است.

ویژگی‌های طراحی نما کلاسیک

 • هماهنگی و تناسب
 • متقارن بودن ساختمان در فواصل ستون‌ها و تعداد پنجره‌ها
 • وجود ستون‌های بلند در ورودی ساختمان
 •  ستون‌های سنگی تزیین شده
 • داشتن سقف بلند
 •  پنجره‌های طولی و بلند که از کف تا سقف ادامه دارند و به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم بندی شده‌اند. پنجره‌ها می‌توانند هم به صورت صاف و هم به صورت قوس‌دار باشند.
 • خطوط و فضاهای منحنی شکل که حس آرامش، راحتی واصیل بودن را به انسان می‌دهد.
 • استفاده از سر ستون‌ها، سُراهی‌ها، مجسمه‌های سنگی و کتیبه‌ها
 • قوس های به صورت گرد شکل و عریض اجرا می‌شوند
 • از المان‌ها و مجسمه‌ها در این نما استفاده می‌شود
 • ستون‌ها، به شیوه‌های نما رومی، دوریک، قرنتی و یونیک، اجرا می‌شوند
 • دارای جزییات بیشتری نسبت به سایر نماها می‌باشد
 • به دلیل داشتن جزییات بیشتر شاسی‌کشی نما هزینه بیشتری را به کارفرما تحمیل می‌کند

برای آگاهی بیشتر از عوامل موثر بر نمای ساختمان و ویژگی‌های آن با ما همراه باشید.

مصالح نما کلاسیک

نما کلاسیک عموما با متریال سنگ اجرا می‌شود. سنگ‌هایی مانند تراورتن، گرانیت و مرمر پر طرفدار‌ترین آن‌ها هستند؛ همچنین از مصالح نوین GFRC بتن الیاف شیشه‌ای نیز استفاده می‌شود که برای ساخت نقاطی که پر تردد هستند، مقرون به صرفه می‌باشد. در اجرا نما کلاسیک، می‌توان از سیمان سفید نیز استفاده کرد. به دلیل هزینه کمتر سیمان نسبت به سنگ، در قشر متوسط طرفداران زیادی دارد. البته سیمان برای نما ساختمان‌های ویلایی مناسب‌تر است.

هزینه نما کلاسیک

نما رومی نقش‌ها و طرح‌های فراوانی دارد. این طرح و نقش‌ها همه باید با استفاده از دستگاه سی ان سی ایجاد شود .هزینه سی ان سی کردن سنگ‌ها بسیار بالا می‌باشد. این هزینه زیاد مورد نیاز سی ان سی مقدار بودجه برای اجرا نما رومی را بالا می‌برد.
بنابراین قیمت تمام شده نما کلاسیک به دلیل جزئیات و پر کار بودن، بسیار بالا است.

بالا بودن قیمت سنگ و دستمزد بالا نیروی متخصص، این نما برای پیمانکاران هزینه بالایی خواهد داشت. در صورت استفاده از سیمان به جای سنگ هزینه به مراتب کاهش خواهد یافت؛ اما اجرای کار نما کلاسیک با سیمان نیاز به کارگر ماهر و آموزش دیده دارد و قطعا در نهایت کیفیت سنگ را نخواهد داشت.

این نما شکوه و عظمت فوق‌العاده‌ای به بنا می‌بخشد و یادآور معماری روم و یونان است. قیمت نما کلاسیک در مقایسه با سایر نماها، کمی بالاتر است؛ زیرا متریال اصلی برای اجرا این نما سنگ است و سنگ نیز دارای انواع و قیمت‌های متفاوتی می‌باشد.

ایمنی طراحی نما کلاسیک

به دلیل سنگین بودن متریال سنگ و بزرگ بودن قطعات آن و نصب لایه‌های متعدد روی هم در نما کلاسیک، هر لحظه امکان سقوط قطعات سنگ و در نتیجه بروز صدمان جانی و مالی وجود دارد. این خطر در مناطق زلزله خیز به اوج خود می‌رسد و سقوط قطعات، خسارات مالی و جانی جدی به همراه دارد.

سنگین بودن این نما باعث می‌شود که ساختمان، در برابر نیروهای جانبی از جمله زلزله ضعیف عمل کند؛ بنابراین رعایت اصول مهندسی در هنگام ساخت و استفاده از نیروی ماهر، از ضروریات طراحی نما کلاسیک است.

مزایا طراحی نما کلاسیک

 • استحکام بالا
 • القای حس بومی بودن
 • لوکس و مجلل
 • زیبا کردن شهر

معایب نما کلاسیک

 • استفاده بالا از از مصالح
 • سنگین کردن مصالح
 • مکان سقوط مصالح و تلفات جانی و مالی در صورت عدم رعایت ایمنی
 • نامناسب برای مناطق زلزله خیز
 • هزینه زیاد

لطفا به این نوشته امتیاز دهید

میانگین امتیاز / 5. تعداد آرا:

تا الان رای ثبت نشده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
×