بازسازی ساختمان‌های قدیمی از قرن بیست و یکم ظهور کرده است. روش ساخت سنتی ساخت دارای نقایص بسیاری از جمله عدم داشتن فناوری مدرن مدیریت اطلاعاتی سازه‌ای، همکاری ضعیف و عدم توانایی ارزیابی کارایی ساختمان است. در این مطلب، نحوه سیستم‌سازی طرح اصلاح ساختمان‌های قدیمی متمرکز شده است.

از مدل‌سازی اطلاعات ساختمان (BIM) در طراحی اصلاح ساختار قدیمی ساختمان استفاده شده و عملکرد شبیه‌سازی و تحلیل شده است. علاوه بر این، آن را در ساخت و ساز عملی استفاده شد.

بازسازی ساختمان
یک ساختمان قدیمی در گوانگدونگ با استفاده از مدل‌سازی اطلاعات ساختمان به دو منطقه و یک حیاط تقسیم شد. اقدامات متقابل اصلاح مربوطه برای حل مشکلات ساختمان مطرح شد؛ سپس تجزیه و تحلیل شبیه‌سازی انجام شد.
نتایج نشان داد که مدل‌سازی اطلاعات ساختمان می‌تواند در بازسازی ساختمان‌های قدیمی استفاده شود. استفاده از مدل‌سازی اطلاعات ساختمان (ساختمان‌های قدیمی) می‌تواند نواقص روش‌ه‎ای سنتی طراحی را جبران کند و طراحی را بصری‌تر کند.

معرفی
مصرف انرژی و منابع طبیعی از قرن بیست و یکم به طور فزاینده‌ای بیشتر شده و به مسائل انرژی و زیست محیطی توجه بیشتری شده است. طبق آمار، مصرف انرژی در کار ساختمان 50٪ است، که باعث تأثیر زیادی بر مصرف منابع و آلودگی محیط زیست می‌شود.

بازسازی ساختمان‌های قدیمی می‌تواند موجب صرفه‌جویی در منابع و هزینه‌ها شود که با مفهوم توسعه پایدار مطابقت دارد. روش سنتی ساخت و ساز نقایص بسیاری دارد؛ از این رو، دانشمندان عمیقاً روش‌های بازسازی ساختمان را پیشنهاد داده‌اند.

مدل‌سازی اطلاعات ساختمان

مدل‌سازی اطلاعات ساختمان در شرایطی توسعه یافته است، که اقتصاد صنعتی ساختمان به سرعت افزایش می‌یابد و فناوری اطلاعات رایانه‌ای تا حدی توسعه می‌یابد.
در سیستم مدل‌سازی اطلاعات، اجزای ساختمان عینی‌سازی و دیجیتالی می‌شوند و هر شی باید با پارامترهایی که ویژگی‌های ساختمان‌ها هستند توضیح داده شود.

مدل اطلاعات سه بعدی

تجسم می‌تواند طراحی را سه بعدی کند و یک تصویر واقعی از شی ایجاد کند و علاوه بر این، می‌تواند با اجزای سازنده و بازخورد ارتباط برقرار کند. در طراحی، تجسم می‌تواند تصاویر موثری را در اختیار کاربران قرار دهد و گزارشات جدیدی را ایجاد کند. استفاده از مدل‌سازی در پروژه‌های ساختمانی می‌تواند ارتباط، اعزام و تصمیم‌گیری را تحقق بخشد.

مدل‌سازی پارامتری

هر شی دارای پارامترهای مربوط به ویژگی‌های آن است و ویژگی‌های اجزا شامل بیشتر اطلاعات می‌شود. این ویژگی آمار بار کاری، میزان استفاده از مواد و تجهیزات را در روند ساخت تسهیل می‌کند.

بازسازی ساختمان

روش‌های متنوع خروجی اطلاعات

مدل‌سازی اطلاعات می‌تواند اشکال مختلف اطلاعات را از پایگاه داده مانند: رسم دو بعدی و برای تجزیه و تحلیل مهندسی ساخت فراخوانی کند. هر تغییری در مدل می‌تواند به موقع و با دقت در گزارشات منعکس شود، که می‌تواند کارایی ساخت را بسیار بهبود بخشد.

کاربرد مدل‌سازی در طراحی بازسازی ساختمان

تجزیه و تحلیل عدم قطعیت در مورد بازسازی ساختمان‌های قدیمی

به طور کلی، نقشه‌های اصلی طراحی ساختمان‌های قدیمی و کلنگی که دارای سابقه طولانی هستند ناقص هستند و برخی از داده‌ها در نقشه‌ها نمایش داده نمی‌شوند؛ بنابراین، عدم اطمینان در مرحله اولیه طراحی ساخت وجود دارد، به خصوص، ترک‌های داخلی و کارهای مخفی کلیدی معمولاً با نقشه‌ها مغایرت دارند که ممکن است تا زمان ساخت کشف نشوند؛ این امر منجر به اصلاح نقشه‌های اصلی طراحی، تأخیر ساخت و ضایعات خواهد شد.

کاربرد مدل‌سازی در مدیریت بازسازی ساختمان

کاربرد مدل‌سازی در مدیریت بازسازی شامل سه بخش است:
  1. جمع‌آوری اطلاعات: اطلاعات قبلی ساختمان باید قبل از بازسازی ساختمان‌های قدیمی جمع‌آوری شود، اما ممکن است بسیاری از داده‌ها از بین بروند؛ از این رو برای تکمیل محتوای از دست رفته قبل از بازسازی، به بررسی سایت نیاز است.
    یک ساختمان قدیمی در گوانگدونگ چین به عنوان مثال مورد استفاده قرار گرفت. بنایی با مساحت 120 متر × 80 متر مستطیل شکل بود. زمین زیر بنا در شمال زیاد و در جنوب کم و با اختلاف ارتفاع 6 متر بود. مساحت ساختمان 6401.33 مترمربع و مساحت ناخالص ساختمان 13 257.1 متر مربع بوده است.

برای درک تأثیر آب و هوا بر بازسازی ساختمان‌های محلی، لازم است اطلاعات مربوط به محیط آب و هوایی در گوانگدونگ جمع‌آوری شود. گوانگدونگ در منطقه شرق آسیا یکی از مناطقی است که دارای غنی‌ترین روشنایی و حرارت است.
کل مقدار تابش خورشید بین 4200 تا 5400 MJ / m2 بود. متوسط دمای سالانه بین 19 درجه سانتیگراد و 24 درجه سانتیگراد بود. میزان بارش سالانه بین 1300 تا 2500 میلی لیتر بود. بنابراین ، جهت ساختمان قدیمی باید با توجه به روشنایی و بارندگی تعیین شود.

2. ارائه اطلاعات: جمع‌آوری اطلاعات بازسازی ساختمان‌های قدیمی دشوار است؛ از این رو، اطلاعات ساختمان‌های قدیمی دارای محدودیت‌های پراکندگی، انزوا و ساکن است؛ بنابراین قصد پاک‌سازی و ارائه بازسازی در طراحی سازه‌های ساختمان‌های قدیمی بسیار مهم است.

مدل‌سازی دارای ویژگی‌های تجسم اطلاعات است و ویژگی‌ها و بیان دینامیکی سه بعدی در مدیریت و بیان اطلاعات را دارا می‌باشد، که می‌تواند بیانگر نقص نتایج بازسازی ساختمان‌های قدیمی را تشکیل دهد.

3. ذخیره اطلاعات: مدل‌سازی اطلاعات ساختمان می‌تواند تمام داده‌های اطلاعاتی و داده‌های ساختمان‌های قدیمی را با یک پرونده مدل ذخیره کند. در این مطالعه، یک پایگاه داده برای ذخیره داده‌ها ایجاد شد است.

بازسازی ساختمان های قدیمی

ایجاد سکو طراحی بازسازی ساختمان قدیمی بر اساس مدل‌سازی

ابزار طراحی می‌توانند به طراحان کمک کنند تا وظایف طراحی بازسازی را به طور موثر انجام دهند. در طراحی بازسازی ساختمان‌های قدیمی مبتنی بر مدل‌سازی، این نرم‌افزارهای طراحی می‌توانند مدل‌های مختلفی ایجاد کنند، طرح بصری تولید کنند، تجزیه و تحلیل شبیه‌سازی کنند، اطلاعات را ذخیره کنند و به ارتباطات اطلاعاتی بین نرم افزارهای مختلف کمک کنند.

بازسازی ساختمان

محتوای طراحی بازسازی ساختمان قدیمی بر اساس مدل‌سازی

مدل‌سازی می‌تواند اتصال سری جریان را به فرآیند طراحی به اتصال موازی تبدیل کند. همه شرکت‌کنندگان می‌توانند تصمیم‌گیری کنند، که باعث کاهش تغییر در طرح و صرفه‌جویی در هزینه و زمان می‌شود.
در فرایند بازسازی ساختمان، کلیه کارکنانی که درگیر طراحی بازسازی ساختمان شدند، باید استانداردهای طراحی مربوطه را در بستر مدل‌سازی بنویسند، مسئولیت‌های خود را روشن کنند، از کیفیت ساخت و عمق کار اطمینان حاصل کنند و مجوز خود را بررسی کنند.

کاربرد مدل‌سازی در تصمیم‌گیری در مورد طراحی بازسازی ساختمان‌های قدیمی

چندین ویژگی از جمله ایمنی ضعیف، دوام کم وسطح راحتی کم در طراحی بازسازی ساختمان‌های قدیمی وجود دارد؛ اما در روند بازسازی ساختمان‌های قدیمی بسیار عملی است.

هماهنگی همه جانبه طراحان

مدل‌سازی می‌تواند همه کارمندان را در طراحی مشارکت داده و آن‌ها را به سمت انجام فعالانه طراحی بازسازی سوق دهد؛ که این امر باعث ارتقا شرایط آگاهی از آزادسازی در زمینه طراحی و جامعه بازسازی ساختمان می‌شود. خواسته‌های کاربران می‌تواند در طول طراحی در نظر گرفته شود، که می‌تواند احساس هویت را در دستاورد طراحی افزایش دهد.
طراحی مدل‌سازی کارکنان مختلفی را که در طراحی بازسازی ساختمان‌های قدیمی شرکت دارند، را برای ساخت جمع می‌کند. طراحی پلت‌فرم پشتیبانی اطلاعات تصمیم‌گیری، که چندین حرفه را با هم ادغام می‌کند، کارایی و کیفیت طرح بازسازی ساختمان‌های قدیمی را بسیار بهبود می‌بخشد.

به موقع بودن و اثربخشی بازخورد طراحی

پس از استفاده از تجزیه و تحلیل شبیه‌سازی عملکرد بر اساس طراحی مدل‌سازی، بازسازی ساختمان و ورود اطلاعات اصلی مورد نیاز نیست، که می‌تواند چرخه تجزیه و تحلیل را کوتاه کند.
معرفی مدل‌سازی در نرم‌افزار تجزیه و تحلیل شبیه‌سازی عملکرد، می‌تواند شبیه‌سازی ساختار داخلی و خارجی ساختمان‌های قدیمی را تسهیل کند، به طور مستقیم تجزیه و تحلیل عملکرد و ارزیابی محیط داخلی و خارجی را در طراحی بازسازی ساختمان‌های قدیمی انجام دهد و طرح را مطابق با شرایط شبیه‌سازی تنظیم کند.
مدل‌سازی می‌تواند طرح را در هر مرحله از طراحی تنظیم، تجزیه و تحلیل کند و وضعیت شبیه‌سازی را ارزیابی کند. تجزیه و تحلیل شبیه‌سازی عملکرد مبتنی بر مدل‌سازی یک روش ساخت جدید است.

نتیجه‌گیری:
در این مطلب، مدل‌سازی در طراحی بازسازی ساختمان‌های قدیمی مورد استفاده قرار گرفت و مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت، سپس کاربرد مدل‌سازی در طراحی بازسازی ساختمان‌های قدیمی و روش تجزیه و تحلیل شبیه‌سازی عملکرد مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت مدل‌سازی در طراحی بازسازی ساختمان قدیمی مورد استفاده قرار گرفت.

در گواندونگ آزمایش روی سیستم روشنایی و آفتابگیر باز کننده نشان داد، که مدل‌سازی عملکرد خوبی در طراحی بازسازی پروژه‌ها داشته است؛ از این رو، مدل‌سازی در طراحی بازسازی ساختمان‌های قدیمی کاربرد دارد و جهت توسعه برای بازسازی ساختمان‌های قدیمی را فراهم می‌کند.
منبع : www.academic.oup.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست