بازسازی ساختمان

هر ساختمانی پس از چندین سال به بازسازی ساختمان نیاز دارد. این امر به این دلیل است که، سیستم‌های لوله‌کشی در ساختمان، گچ‌کاری، نما ساختمان، کفپوش‌ها و …. پس از گذشت مدتی بسیار مستهلک و غیر قابل استفاده می‌شوند و به بازسازی نیاز دارند.
بازسازی منزل در واقع همان مرمت ساختمان است.

مجموعه عملیات‌های عمرانی و  بازسازی ساختمان که با کمترین تخریب همراه باشد و یک ساختمان را قابل سکونت و امن‌تر و زیباتر می‌کند، بازسازی ساختمان نام دارد. به طور متوسط عمر سازه‌ها حدود 50 سال می‌باشد، ولی در ایران به علت کیفیت کم اجرا و مصالح، عمر مفید سازه‌ها به حدود 30 سال تقلیل یافته است.

بازسازی ساختمان در دو نوع کلی و جزئی انجام می‌گیرد، که در بازسازی منزل کلی تمام ساختمان اعم از قسمت‌های داخلی و خارجی مورد تعمیر و بازسازی قرار می‌گیرند.
ولی در نوع بازسازی منزل جزئی تنها قسمت‌هایی مشخص مورد بازسازی قرار می‌گیرند.

مراحل باز سازی ساختمان

بازسازی--ساختمان

بازسازی و نوسازی ساختمان قدیمی

ساختمان‌های قدیمی و تاریخی، از جمله ساختمان‌هایی هستند که به بازسازی نیاز دارند.
برخی از اقدامات در این راستا عبارت است از:

 • ترمیم ایرادات دیوارها
 • تعویض وسایل قدیمی
 • جایگزینی وسایل قدیمی با ماکت‌های اصلی
 • برداشتن فرش قدیمی
 • پالایش کف های چوبی

هدف از بازسازی ساختمان، قابل سکونت ساختن ساختمان، بهبود وضعیت آن، زیباسازی ساختمان و افزایش پایداری آن است. مسلما در بازسازی ساختمان، منابع و انرژی کمتر و هزینه کمتری نسبت به ساخت مجدد ساختمان تلف می‌شود.

بازسازی خانه‌های قدیمی

تاثیر نوسازی ساختمان بر روحیه افراد

بر اساس تحقیق و تجربه نوسازی ساختمان و دکوراسیون در روحیه افراد تاثیر بسزایی دارد و موجب افزایش روحیه، انرژی و سلامت روان می‌شود. به طور کلی تغییر و تنوع در یک مکان لازمه هر فردی است و باعث ایجاد انگیزه برای زندگی یا کار در آن فضا می‌شود.

دو مرحله اساسی بازسازی ساختمان

 • زیرسازی در بازسازی ساختمان: برای نوسازی ساختمان‌‌هایی که عمر آن‌ها زیاد باشد، این مرحله مهم و ضروری است. در این مرحله از نوسازی ساختمان، باید تمامی تجهیزات و تاسیسات داخل بافت ساختمان تعمیر و نوسازی شوند.
 • نازک‌کاری در نوسازی ساختمان: مرحله نازک‌کاری خود به دو روش انجام می‌شود؛ روش اول این است که تمامی کارها طبق نظر کارفرما انجام شود و معمار هیچ نقشی نداشته باشد و روش دوم این است که، کارها تماما طبق نظر معمار انجام شود و کارفرما هیچ دخالتی نداشته باشد؛ که اصولا روش دوم پیشنهاد می‌شود؛ زیرا پیمانکار با توجه به تجربه و دانشی که دارد، می‌تواند راهکارهایی اصولی‌تر و بهتر ارائه دهد.

مراحل نوسازی ساختمان

 • اخذ مجوز
 • تخریب
 • اضافه کردن فضاها با توجه به نیاز کارفرما و ساختمان
 • گچ‌کاری و سقف کاذب
 • نورپردازی
 • کف‌سازی
 • رنگ‌آمیزی دیوارها و سقف

در تمامی این مراحل، باید نوسازی ساختمان از نظر کم و کسری بررسی شود و مواردی همچون کلید، پریز و…که در این حین فراموش شده‌اند، گم شده‌اند یا خسارتی به آن‌ها وارد شده، رفع ایراد شده و پروژه در نهایت تکامل و تمیزی تحویل داده شود.

-نوسازی

انواع بازسازی ساختمان

 • بازسازی ساختمان اماکن عمومی: در این ساختمان‌ها باید بازسازی منزل به گونه‌ای انجام شود، که پس از اتمام عملیات تمامی تجهیزات و امکانات بروز و مدرن باشند.
  زیرا تجهیزات جدید می‌توانند ضمن آسان کردن انجام کار، رفاه بیشتر پرسنل و ارباب رجوع را فراهم آورد؛ به طور مثال می‌توان به تجهیزات سرمایشی و گرمایشی جدید و امکان پارتیشن‌بندی محیط اشاره کرد.
 • بازسازی ساختمان سازه مسکونی: در این ساختمان‌ها تنها نوسازی انجام می‌شود و تجهیزات تغییر چندانی نمی‌کنند؛ به جز مواردی که کارفرما دستور به انجام این کار دهد. در بازسازی منزل‌های مسکونی اغلب به زیباسازی آن توجه می‌شود.

جهت اطلاعات بیشتر در مورد انواع مختلف بازسازی بر روی لینک‌های زیر کلیک کنید.

 دکوراسیون و نوسازی ساختمان

عموما دو نوع دکوراسیون مدرن و کلاسیک اجرا می‌شود. در بازسازی ساختمان‌های عمومی غالبا از دکوراسیون با سبک مدرن استفاده می‌شود؛ چون هم عامه پسندتر است و هم کاربری عمومی ساختمان را آسان‌تر می‌کند؛ ولی در ساختمان‌های مسکونی ایران، اغلب برای نوسازی ساختمان از دکوراسیون با سبک کلاسیک استفاده می‌شود، چون به فرهنگ ما نزدیک‌تر است.

شروع بازسازی ساختمان

در ابتدا امر باید تصمیم بگیرید که خودتان کارها را انجام می‌دهید یا آن را به پیمانکاران می‌سپارید. در صورتی که قصد دارید خودتان نوسازی ساختمان را انجام دهید، در ابتدا لیست کارها و تجهیزاتی که مد نظرتان است را تهیه کنید؛
سپس با داشتن قیمت‌های حدودی برآوردی از هزینه کل مورد نیاز انجام دهید. برای این موضوع می‌توانید از فردی با تجربه مشاوره بگیرید.
چنانچه تصمیم دارید بازسازی ساختمان را به پیمانکار بسپارید، در قرارداد بازسازی ساختمان و نوسازی دقت زیادی به خرج دهید. بهتر است با یک فرد یا شرکت متخصص مشورت بگیرید و قیمت ها را با دیگر شرکت‌ها مقایسه کنید.

هزینه بازسازی ساختمان

هزینه عملیاتی که برای مرمت بازسازی ساختمان صرف می‌شود را هزینه بازسازی منزل می‌گویند. بازسازی در هر فضایی متفاوت است؛ به همین دلیل امکان قیمت دادن بر حسب مترمربع امکان‌پذیر نیست.
هزینه بازسازی منزل اولین دغدغه افرادی است که تمایل به این کار دارند؛ برای تخمین این هزینه‌ها باید از تجربه و دانش کافی جهت درنظر گرفتن هزینه‌های آشکار و پنهان بازسازی، بهره‌مند باشید.

برای محاسبه دقیق هزینه بازسازی منزل در زمان محاسبه متراژ عددی حدود 10 الی 15 درصد را جهت پرت مصالح در نظر بگیرید. هزینه نوسازی ساختمان علاوه بر متراژ ساختمان به نرخ ارز، فصل بازسازی، مصالح مورد نظر و کیفیت آن، تعداد و تخصص نیروی کار، دستمزد نیروی کار، هزینه مجوزها، شهر و محل زندگی، هزینه حمل و نقل، طرح و نقشه مورد نظر و خیلی از موارد دیگر وابسته است؛ به همین دلیل نمی‌توان برآورد دقیقی از هزینه آن کرد.

قوانین بازسازی ساختمان

امروزه قوانین نوسازی ساختمان اهمیت ویژه‌ای پیدا کرده است. بازسازی ساختمان و نوسازی بر طبق قانون، شرایط و مراحل مشخصی دارد.
اگر شما قصد نوسازی ساختمان خود را دارید، باید قبل از هرچیز به سراغ قوانین مربوط به نوسازی ساختمان بروید. برای تخریب و بازسازی ساختمان، ابتدا باید با یک مهندس ناظر مشورت کرد و پس از آن اقدام به اخذ پروانه کرد؛ همچنین در انتها پروانه باید امضا مهندس ناظر وجود داشته باشد.

درخواست مجوز تعمیرات

عملیات‌هایی که به مجوز نیاز دارند:

 1. تخریب دیوارهای داخلی که موجب کاهش پایداری ساختمان می‌شوند
 2. جابجایی پله
 3. جابجایی دیوارهای پارکینگ
 4. جابجایی بخش‌هایی که براساس قوانین شهرداری ممنوع است

عملیات‌هایی که به مجوز نیاز ندارند: (درصورت عدم آسیب به ملک دیگر یا عدم ایجاد مزاحمت)
1.نقاشی ساختمان
2.سیمان‌کاری
3.اقدامات مربوط به ظاهر نما ساختمان
4.تعویض درب و پنجره
5.تعمیرات مرتبط با سرویس بهداشتی و حمام
6.نصب کولر و شوفاژ
7.تعمیرات سیم‌کشی و لوله‌کشی ساختمان
8.تخلیه چاه
9.تعمیرات حوض و استخر
بهتر است که ابتدا این مجوزها را اخذ کنیم، زیرا در غیر اینصورت مجبور به پرداخت جریمه خواهیم شد و حتی در مواردی شهرداری دستور تخریب سازه را می‌دهد.

مدارک لازم برای دریافت مجوز بازسازی

1.اصل و کپی سند مالکیت ملک
2.کپی شناسنامه یا کارت ملی مالک
3.کپی بنچاق ملک
4.جوابیه بیمه
5.جوابیه آتش نشانی
6.تکمیل فرم درخواست مجوز تعمیرات
-در صورتی که بنا در بافت فرسوده واقع شده باشد، دریافت مجوز سازمان میراث فرهنگی الزامی می‌باشد.

بازسازی-و-نوسازی

نکات مربوط به بازسازی منزل
-مشورت با متخصصان و افراد مورد اعتماد در عرصه بازسازی ساختمان
-رعایت تناسبات با محیط اطراف
-تخمین و براورد اولیه از بودجه و هزینه بازسازی منزل
-تخمین زمان انجام و تحویل پروژه بازسازی ساختمان و نوسازی
-استفاده از شیوه‌های مدرن و جدید و تکنولوژی بازسازی ساختمان
-سپردن کار به افراد متخصص و کاردان
-به کاربردن طرح‌های مبتکرانه و جدید در زمینه نوسازی ساختمان
-رعایت قوانین و مقررات و گرفتن تمامی مجوزهای لازم پروژه نوسازی ساختمان
-رعایت نکات و موارد ایمنی در حین اجرا پروژه
– هر نوع ضعف و تخریب پیش آمده در ساختمان را، از طریق ترک برداشتن بنا و ایجاد صداهای بسیار خفیف نشان می‌دهد. باید دقت داشته باشید صداهای مربوط به ترک برداشتن بنا بسیار خفیف و آرام است؛ به همین دلیل باید دقت کافی را در مشاهده دیوارها داشته باشید تا منجر به یک حادثه بد و هزینه ‌بر برای شما نشود.

-انجام عملیات‌هایی با تغییرات کمتر و موثرتر به طور مثال:

-تبدیل آشپزخانه کلوز به آشپزخانه اپن
-تعویض کاشی و سرامیک و شیرآلات سرویس بهداشتی
-تعویض تاسیسات ساختمان که موجب کاهش مصرف انرژی هم می‌شود
-استفاده از کاغذ دیواری متنوع
-تغییر کف‌پوش منزل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست