محوطه سازی

محوطه سازی یکی از فاکتورهای بسیار مهم در زیباسازی فضای بیرونی ساختمان‌ها است. در حا حاضر بیشتر از گذشته به محوطه سازی یا حیاط سازی در خانه‌ها، آپارتمان‌ها و برج‌ها و همچنین محوطه سازی ویلاها توجه می‌شود از این رو محوطه سازی و فضای سبز یک کار تخصصی تلقی می‌شود.

محوطه سازی چیست و چرا انجام می‌شود

تلفیق و ترکیب متریال‎‌های گوناگون و هماهنگ کردن آن با فضای سبز که باعث زیباتر شدن فضای خارجی می‌شود را محوطه سازی می‌گوییم. طراحی و اجرا محوطه‌های گوناگون با هدف ایجاد یک فضای زیبا برای آرامش و استفاده از گل و گیاهان و درختان در فضا محسوب می‌شود که طراحی و پیاده سازی آن یکی از کارهای تخصصی در صنعت ساخت و ساز به شمار می‌رود. امروزه طراحی محوطه یکی از کارهای رایج در ویلاسازی است.

محوطه سازی

 اهمیت محوطه سازی حیاط

در اکثر ساختمان ها حیاط خانه اولین فضایی است که به محض ورود با آن مواجه می‌شوید. در زمان‌های گذشته خانه‌های حیاط‌دار بیشتر از امروزه رواج داشتند، بچه‌ها محوطه‌ای امن برای بازی داشتند و خیلی از کارها مثل پخت وپز و شستن لباس‌ها و همچنین برخی از مهمانی‌ها و شب نشینی‌ها در این فضا انجام می‌شد.

اما امروزه با افزایش جمعیت و روی‌‌آوردن کلانشهرها به زندگی آپارتمانی استفاده از حیاط‌‌ها مانند سابق نیست چون تعداد خانوار بیشتری از این فضا استفاده می‌کنند اما آدم‌ها علاقه دارند تا فضایی شبیه به همان فضا را داشته باشند، به همین دلیل با طراحی محوطه سازی و فضای حیاط‌های منزلشان سعی می‌کنند محیطی زیبا و سرسبز داشته باشند. از این رو محوطه سازی حیاط بیشتر از گذشته اهمیت پیدا کرده.

محوطه سازی حیاط
 محوطه سازی حیاط

طراحی فضا و زیباسازی حیاط برای هر متراژی قابل اجراست، به این فکر نکنید که حتما باید یک زمین خاص با متراژ بالا داشته باشید تا بتوانید طراحی فضای سبز انجام دهید. شما می‌توانید با بهره گیری از اصول خاصی که طراحان رابین هوم ارائه می‌دهند، به بهترین شکل محوطه سازی انجام دهید. از این رو به شما شرکت رابین هوم را پیشنهاد می‌دهیم، که محوطه‌سازی باید توسط افراد متخصص صورت بگیرد تا طراحی و اجرای آن با بهره‌گیری از تمام فضا انجام شده و به زیبایی ساختمان تان کمک کند.

کف سازی حیاط در محوطه سازی

در محوطه سازی، کف سازی و طراحی و اجرا محوطه‌ها باهم ارتباط تنگاتنگی دارند. این دو برای اصلاح یا طراحی یک فضا استفاده می‌شوند تا با استفاده از عناصر زنده و طبیعی بتوانند فضا را بهبود بدهند. فضاسازی و کف سازی از بخش‌های مهم ساحتمان است و هدف از انجام آن با انواع مصالحی مانند سنگ فرش، موزاییک، کفپوش‌های بتنی و… ایجاد فضای ورودی زیبا و همچنین به وجود آوردن سطحی هموار برای رفت و آمد است.

البته شکل، جنس و نوع مصالح کف بستگی به فضایی دارد که قرار است در آن اجرا شود مثلا برای زمین ورودی و پارکینگ باید از مصالحی استفاده کرد که هم مقاومت بالا و هم زیبایی داشته باشند. در محوطه سازی کف سازی حیاط جزء کارهای اولیه و تخصصی طراحی و اجرای محوطه هستند که برای جلوه بیشتر آن بهتر است که به درستی و مهندسی شده انجام شوند.

آیا قصد محوطه سازی ویلا یا حیاط خانه‌تان را دارید؟

نگاهی به حیاط سازی باغ

با توجه به گسترش زندگی شهرنشینی و ازدحام  شهرها، بسیاری از مردم به ساخت ویلا یا خرید باغ در شهرهای شمالی و ییلاقی کشور علاقه‌مند شده‌اند تا بتوانند تعطیلات خود را در محیطی به دور از آلاینده‌ها و شلوغی سپری کنند. از این رو هر روز بر تعداد علاقه‌مندان به داشتن باغ و کشت درختان و ایجاد فضای سبز در این محیط‌ها در حال افزایش است.

طراحی محوطه باغ

محوطه سازی باغ هم اگر به درستی و طبق اصول انجام شود هم از نظر بهره برداری و هم زیباسازی فضا بسیار تاثیرگذار است. همانطور که می‌دانید بطن باغ و باغچه، گیاهان و درختان هستند و شما باید بدانید کاشت چه گیاهانی در کنار هم از نظر چیدمان و نگهداری مناسب است. در بحث محوطه سازی باغ اینکه از چه سبکی برای ساخت بنای داخل باغ و قسمت‌هایی مانند آلاچیق و استخر و باربیکیو و… استفاده می‌کنید، مصالح شما را تعیین می‌کند.

در طراحی محوطه باغ استفاده از مصالح مرتبط و ترکیب درست رنگ‌ها و در نهایت بهره‌گیری از نورپردازی اصولی و مرتبط با سبک طراحی زیبایی صد چندانی را در محوطه سازی باغ ایجاد می‌کند.

طراحی فضای باغ

در حیاط سازی باغ باید بدانید که شرایط رشد و نگهداری درختان به چه صورتی است و در چه فاصله‌ای از هم باید کاشته شوند، امکان ابتلا به چه آفاتی وجود دارد و راه پیشگیری و درمان چگونه است، میزان آبیاری درختان چطور باید باشد؟ در نهایت با دانستن جواب این سوالات و علم حیاط سازی باغ، می‌توانید فضای دلنشین با طراحی اصولی را فراهم کنید.

طراحی حیاط باغ

در طراحی حیاط باغ، جاگذاری درست باغچه‌ها و جدول کشی و طبقه بندی آن با توجه به پوشش گیاهی مورد نظر مهم است. اگر خودتان از باغ و باغداری سر درمی‌آورید می‌توانید با رعایت چند فاکتور کوچک و حتی انجام یک حیاط سازی ساده، هم ارزش ملک خودتان را افزایش دهید و هم فضایی زیبا و جذاب را به وجود آورید. پس در ادامه با ما همراه باشید تا از تمام اصول محوطه سازی مطلع شوید.

اصول محوطه سازی

محوطه سازی مانند بقیه شاخه‌های ساخت و ساز از اصول و قواعدی پیروی می‌کند که رعایت آن باعث تسریع انجام کار و نتیجه‌ای عالی خواهد بود، از این رو این موارد عبارتند از:

اصول محوطه سازی
اصول محوطه سازی

ایمنی در محوطه سازی

اولین فاکتوری که شما باید در طراحی و اجرای محوطه سازی انجام دهید، بررسی تمامی جوانب از نظر ایمنی است، اگر می‌خواهید محوطه سازی ویلا کنید باید از نورپردازی تا تمامی المان‌ها را بررسی کنید تا از نظر استانداردهای ایمنی کاملا هماهنگ باشند.

دسترسی مناسب به فضا

مورد دیگری که در انواع محوطه سازی اهمیت دارد، دسترسی مناسب فضای مسکونی به دیگر فضاهاست. طراحی محوطه باید به صورتی انجام شود که بتواند از تمامی فضاهای موجود به صورت یکپارچه استفاده کرد. ممکن است برای دو فضای مشابه، شما به دو مدل محوطه سازی و طراحی نیاز داشته باشید.

چیدمان در محوطه سازی

اجرای محوطه سازی با توجه به مواردی همچون رنگ‌بندی، ریتم و خط، بافت و شکل، نسبت و تکرار انجام می‌شود. در چیدمان بین تمام عناصر دیداری و بصری در محوطه سازی باید هماهنگی و توازن برقرار باشد تا محیط یکپارچه و چشم نواز بنظر برسد. در بخش چیدمان تمامی المان‌ها حائز اهمیت هستند و بهتر از یک سبک پیروی کنند و با اصول پیش‌روند.

رنگ بندی مناسب در محوطه سازی

از دیگر اصولی که در محوطه سازی باید در نظر گرفت المان‌های رنگ هستند. ابتدا باید اطلاعاتی درستی درباره روانشناسی رنگ‌ها داشته باشید و بدانید در هر سبکی از معماری و دیزاین چه تم رنگ‌هایی استفاده می‌شوند. مثلا شما ممکن است برای طراحی محوطه باغ از یک سری رنگ‌ها که در ترکیب با اجزای دیگر هستند استفاده کنید، اما در محوطه سازی مدرن باید از ترکیب رنگ‌هایی بهره بگیرید که با لوازم دکوراتیو مدرنی که در ساختمان به کار رفته اند هماهنگ هستند.

مزیت رنگ بندی این است که شما ایده‌های زیادی برای طراحی و اجرای سبک‌های مختلف خواهید داشت، تاثیر رنگ در محیط و کسانی که در آن قرار دارند، بر کسی پوشیده نیست.

محوطه سازی ویلا

ویلاهای کوچک و بزرگ بی‌شماری در مناطق مختلف در داخل کشور وجود دارند که با طراحی محوطه می‌توان فضای دلنشینی برای آن‌ها ایجاد کرد. امروزه ایجاد محوطه مناسب رکن اصلی در ساخت و ساز ویلاها هستند و بسیاری از آن‌ها بدون طراحی محوطه و کف سازی حیاط ساخته نمی‌شوند.

محوطه سازی ویلا
 محوطه سازی ویلا

شما با درنظر داشتن سبک ساخت ویلا می‌توانید با گیاهان مختلف این کار را انجام دهید. در محوطه سازی ویلا علاوه بر موارد گفته شده و سلیقه شما باید به شرایط آب و هوایی منطقه و زیست بوم آن هم توجه کنید.

انواع محوطه سازی ویلا

برای این طراحی فضا ویلاها را انجام دهید می‌توانید از طراحی‌های مختلف بهره بگیرید. مهم ترین نکته درمورد آن استفاده از سبک‌های مختلف و ترکیب آن است. در محوطه سازی ویلا محدودیت خاصی وجود ندارد و طراح با درنظر گرفتن فضا، اتود اولیه را می‌زند.

نکته قابل توجه برای فضاسازی، امکان اجرا و طراحی محوطه ویلاهای کوچک و بزرگ است. زمانی که صحبت از فضاسازی یا ایجاد محوطه‌ به شکل‌های مختلف می‌شود، بسیاری از افراد گمان می‌کنند که تنها برای متراژهای بزرگ این کار انجام می‌شود. در صورتی که شما می‌توانید برای ویلاهای کوچک هم فضایی جذاب با توجه به محیط ایجاد کنید. طراحی و اجرای محوطه ویلا را می‌توان در انواع زیر انجام داد:

 • محوطه‌سازی مدرن
 • محوطه‌سازی کلاسیک
 • طراحی و اجرای محوطه با بهره گیری از المان‌های ایتالیایی و فرانسوی

محوطه سازی مدرن

محوطه سازی مدرن متدی است که محبوبیت زیادی داشته و برای بیشتر باغ و ویلاها هم کاربردی است. طراحی و اجرای محوطه ویلا با بررسی شرایط مختلف و سلیقه مالک به سبک‌های گوناگون انجام می‌گیرد. بیشتر ویلاهایی که امروزه ساخته می‌شوند دارای سبک مدرن می‌باشند، از این رو برای ایجاد تعادل و هارمونی باید از محوطه سازی مدرن برای آن‌ها استفاده کرد.

قابلیتی که طراحی و اجرای فضاهای مدرن دارد؛ شما می‌توانید از اشکال مختلف و خطوط منحنی با طرح‌های مختلف استفاده کنید، به معنای ساده تر دست طراح بازتر است. برای طراحی محوطه مدرن باید با توجه به متراژ ویلا اقدام کرده و سپس از خطوط و مجموعه‌های مکمل آن بهره گرفت. مصالح کاربردی در فضاسازی مدرن بیشتر متریال‌هایی مانند چوب و سنگ است.

محوطه سازی کلاسیک

می‌توان گفت که محوطه سازی کلاسیک بیشتر برای فضاهایی با متراژ بالا مناسب هستند. در این سبک از محوطه سازی که خواستار زیادی هم در کشور ما دارد از المان‌هایی با نمای لوکس و توجه به جزییات انجام می‌شود. در سبک کلاسیک از نقوش و گچبری‌ها و همچنین رنگ‌هایی مانند طلایی و سنگ‌های روشن در مواردی مثل آبنماها و نرده‌ها و… در محوطه استفاده می‌شود.

طراحی و محوطه سازی با استخر

شنا یکی از محبوب‌ترین ورزش‌ها به حساب می‌آید که افراد زیادی علاقه دوست دارند آن را در تفریحات شان انجام دهند. فضای ویلاها سبب شده تا بسیاری از آن‌ها مجهز به استخر باشند و تحقیقات نشان داده ویلاهایی که استخردار هستند محبوبیت بیشتری دارند.

محوطه سازی با استخر
 محوطه سازی با استخر

طراحی‌های استخرها به صورت کلی می‌تواند مستطیلی، گرد و مربعی انجام شود یا این که طرح‌های خاص داشته باشد. با درنظر گرفتن طرح اولیه استخرها و طول، عرض و عمق آن‌ها می‌توان فضاسازی را پیاده کرد.

موقعیت مکانی استخر هم در محوطه سازی تاثیرگذار است. بهترین محل برای قراردادن استخر روباز، جایی است که بیشترین نورگیری را داشته باشد، تا افراد هم بتوانند در آب مناسب شنا کرده و هم آفتاب بگیرند کنند.

محوطه سازی با آلاچیق

آلاچیق‌ها، بخشی از محوطه هستند که در تمام فصول سال استفاده می‌شوند، محیطی که آلاچیق فراهم می‌کند صمیمی است که شاید نمی‌توان با وسایل دیگر در فضای باز با آن ایجاد نمود. محوطه سازی و آلاچیق جزئی جدایی ناپذیر از هم دیگرند، شما با بهره گیری از آلاچیق‌ها می‌توانید فضاسازی را چند مرتبه بهتر از آن چه که هست نشان دهید.

محوطه سازی با آلاچیق
 محوطه سازی با آلاچیق

آلاچیق‌ها از مدل‌های گوناگونی برخوردارند که با وسایل مختلف ساخته شده اند، شما می‌توانید با نظر طراح، برای فضای خود یکی از آن‌ها را انتخاب کنید.

محوطه سازی با آبنما

فضاهای طبیعی بدون آب هیچ رنگ و رویی ندارند، شنیدن صدای آب و فوراره‌های آبی یکی از علاق افراد مختلف است، آب و لوازم مرتبط با آن فضای کافی را فراهم می‌کنند و شما می‌توانید از آن‌ها آرامش زیادی بگیرید. آب روی روح و روان انسان تاثیر مثبت داشته و یکی از منشاهای آرامش بخش است.

آبنما از جمله قدیمی ترین وسایلیست که در فضاهای سبز به کار رفته و ما آن را در ورودی ساختمان‌ها، پارک‌ها و … می‌بینیم. این نشان می‌دهد که روز به روز به محبوبیت آن بیشتر می‌شود. طوری که ما شاهد استفاده از آن در محوطه سازی ساختمان‌ها هستیم.

آبنما خودش از فواره تشکیل شده که مدل‌های گوناگونی شامل استیل، رزین، شیشه ای، سفالی، سنگی و سرامیکی دارد. آبنما زمانی که نصب شود حس طراوات زیادی به فضا می‌دهد و ترکیب آن با سایر گیاهان یک فضای طبیعی کامل را ایجاد می‌کند.

برای برآورد هزینه محوطه سازی، مشاوره‌تان هستیم

تاثیر نورپردازی در محوطه سازی

تاثیر نورپردازی در محوطه سازی

نورپردازی در هر محیطی می‌تواند زیبایی و جذابیت آن را چند برابر کند، هنگامی که از فانوس‌های تزیین شده، چراغ‌های رنگ و ترکیبات مختلف ریسه‌های نوری بهره می‌گیرد، هر منطقه ای به شکل قابل توجه ای زیباتر می‌شود.

شاید برخی از افراد گمان کنند که نورپردازی برای محوطه سازی الزامی نیست، اما تاثیری که نورپردازی محوطه می‌گذارد فوق العاده بوده و چشم هر ببینده ای را به خودش جذب می‌کند. نورپردازی کردن در هر فضایی مانند باغ، ویلا و حیاط مزایای خیلی زیادی دارد که عبارتند از:

 • افزایش امنیت 
 • تامین روشنایی
 • روشن کردن مسیرها
 • افزایش ارزش ویلا
 • زیباترشدن المان‌های محوطه سازی

ایده محوطه سازی جذاب

تا به این جا با موارد زیادی درمورد محوطه سازی و عوامل موثر در آن آشنا شده اید، ما می‌خواهیم به شما یک سری ایده‌ها را بگوییم که از آن‌ها برای جذاب تر شدن محوطه می‌توانید استفاده نمایید.

 1. کاشت گل و گیاه مرکبات به شما کمک زیادی، برای متفاوت تر شدن فضا می‌کند، از آن جایی که برای اکثر ویلاها، فضاسازی و محوطه سازی صورت می‌گیرد، اگر شما از گیاهان متفاوتی استفاده کنید، می‌توان هم جذابیت را بیشتر کرده و هم محوطه‌ی خاص تری داشته باشید.
 2. استفاده در دکوراسیون حیاط، فضای شما را زیبا می‌کند، شما می‌توانید با جعبه‌های گل مختلف هم دکوراسیون حیط انجام داده و هم هزینه‌های کمتری کنید.
 3. یکی دیگر از کارهایی که باید انجام دهید کف سازی است که متریال‌های مختلفی برای آن وجود دارد، کف سازی بستر شما را متفاوت کرده و کیفیت و جذابیت آن در مقابل هزینه‌هایش واقعا مقرون به صرفه است.